Προς το περιεχόμενο

Η Google καλεί κάποιο από το προσωπικό της πίσω στις Η.Π.Α εξαιτίας διατάγματος του Τραμπ


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 255
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κάποια assault riffles αν δεν κάνω λάθος επιτρέπονται, "assault" riffles για self defense :P

Δεν υπαρχει ο ορος "assault rifle"  ειναι μπουρδα για τις θειτσες που το αναπαραγουν στα σουπερμαρκετ  οπως οι δικοι μας λενε για ολα φταινει οι Γερμανοι .Rifles ειναι και επειδη ειναι μαυρα και δεν εχουν ξυλινα κοντακια η' μερη  (λολ) τα  βαφτισαν  ta δημοκρατικα  ΜΜΕ κυριως assault rifles .

Στην πραγματικοτητα ειναι οπλα μεγαλου διαμετρηματος που χρησιμοποιουνται στην σκοποβολη  αναψυχης και στην αθλητικη σκοποβολη ,στο κυνηγι  και  φυσικα γιa home  defence  γιατι οχι ?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες κρέμασαν 2 στη γέφυρα της Χαλκίδας,και κοψαν τα χέρια ενός που έκλεψε 2 κιλά προβατίνα από ένα πάγκο στη Βαρβάκειο.

Ιράν μπορει να μην εισαι σε θέματα δικαιοσύνης,αλλα όσο αφορά τον διαχωρισμό κρατους-εκκλησίας στα υπόλοιπα,μια χαρά εισαι ιράν της ευρώπης.

Θα πεθάνουμε και εκκοσμικευση δεν θα δούμε.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλύτερη άμυνα είναι η επίθεση και έτσι. :-D

Οχι η καλυτερη αμυνα ειναι η αμυνα αλλα να εχεις τα μεσα να αμυνθεις μην πηγαινεις σαν προβατο στην σφαγη ...

 

 

Και αυτό είναι κακό επειδή...

 

 

Αυτο που εβαλες ειναι με ειδικη αδεια  δεν μπορεις να παρεις full auto  θελει πολλα λεφτα  και γραφειοκρατια  και συνηθως  τετοια αδεια εχουν οι εμποροι οπλων και οι οπλουργοι  η' οσοι  ειναι στην βιομηχανια .Αυτος ειναι ο hickok45  και καποιος του το εδωσε για το review to τεστ γινεται σe ελεχομενο χωρο που ειναι το to shooting range  στο σπιτι του .

 

 

Παρε και μια δικη μου με uzi  φυσικα δεν ειναι full auto και ειναι σε σκοπευτηριο 

 

 

post-237837-0-41671700-1485775245_thumb.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει ο ορος "assault rifle"  ειναι μπουρδα για τις θειτσες που το αναπαραγουν στα σουπερμαρκετ  οπως οι δικοι μας λενε για ολα φταινει οι Γερμανοι .Rifles ειναι και επειδη ειναι μαυρα και δεν εχουν ξυλινα κοντακια η' μερη  (λολ) τα  βαφτισαν  ta δημοκρατικα  ΜΜΕ κυριως assault rifles .

Στην πραγματικοτητα ειναι οπλα μεγαλου διαμετρηματος που χρησιμοποιουνται στην σκοποβολη  αναψυχης και στην αθλητικη σκοποβολη ,στο κυνηγι  και  φυσικα γιa home  defence  γιατι οχι ?

Εδω ηδη με το καθεστως των κυνηγετικων και ακους διαβαζεις συνεχεια, "σκοτωσε τον κουμπαρο γιατι πηγαινε με την γυναικα του", "σκοτωστε τον κουμπαρο γιατι τον περασε για περδικα", "σκοτωθηκε ο κουμπαρος γιατι στουπι πηρε να καθαρισει το οπλο και εκπυρσοκροτησε" (και αυτο συνεβηκε σε ξαδερφο-θεος σχωρεστον-στο χωριο μου). 

 

Σκεψου να ελευθερωθουν κιολας για ψυχαγωγια/αυτοαμυνα.

 

Και να προσθεσω οτι αν εχεις λογους αυτοαμυνας παιρνεις αδεια και εδω, οπως και αν εχεις αθλητικες ανησυχιες για σκοποβολη παλι παιρνεις αδεια.

 

Κλεινω με ενα ακομα αληθινο περιστατικο: Φιλος κατεβαινει με Fazer την Κατεχακη προς 401. Αυτοκινητο φευγει απο την μεσαια λωριδα και κοβει τερμα δεξια για να στριψει στο φαναρι της Παπαγου. Ο φιλος τσαρουχωνει τα φρενα και στο τσακ αποφευγει το αμαξι. Οταν πηγαινει διπλα στο αυτοκινητο να ζητησει τα ρεστα ο οδηγος κατεβαζει το παραθυρο και του κολαει κουμπουρα στο κρανος. Οπως καταλαβαινετε ο φιλος μου τα εκανε πανω του, το βουλωσε και αφησε το αυτοκινητο να φυγει.

 

Μπορει να ηταν αστυνομικος η στρατιωτικος η ακομα και παρανομος ο τυπος. Αλλα εμενα μου δειχνει την αποψη που εχουν αρκετοι για την "αυτοαμυνα". Και εδω και στο US of A. Και με τρομαζει αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

απαντησα πιο πανω σε αυτο .

Καταλαβαίνω σου αρέσουν, προσωπικά προτιμώ την κατάσταση στην Ευρώπη. Δεν θα κάτσω να σκάσω αν ψοφάνε εκεί κάθε τρεις και λίγο, πρόβλημά τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω ηδη με το καθεστως των κυνηγετικων και ακους διαβαζεις συνεχεια, "σκοτωσε τον κουμπαρο γιατι πηγαινε με την γυναικα του", "σκοτωστε τον κουμπαρο γιατι τον περασε για περδικα", "σκοτωθηκε ο κουμπαρος γιατι στουπι πηρε να καθαρισει το οπλο και εκπυρσοκροτησε" (και αυτο συνεβηκε σε ξαδερφο-θεος σχωρεστον-στο χωριο μου). 

 

Σκεψου να ελευθερωθουν κιολας για ψυχαγωγια/αυτοαμυνα.

 

 

αυτοι ειναι ταβερνιαρηδες κυνηγοι .Δεν εχουν εκπαιδευτει στην χρηση οπλων ουτε στους κανονες ασφαλειας .

Δεν υπαρχει ουτε ενα ατυχημα η' δυστυχημα  με σκοπευτη  .

Αυτο λεμε   ειναι λαθος ολο το πλαισιο στην Ελλαδα ,αυστηρο πολυ εκει που δεν πρεπει και χαλαρο παλι εκει που δεν πρεπει .Χρειαζεται αναθεωρηση.

Καταλαβαίνω σου αρέσουν, προσωπικά προτιμώ την κατάσταση στην Ευρώπη. Δεν θα κάτσω να σκάσω αν ψοφάνε εκεί κάθε τρεις και λίγο, πρόβλημά τους.

Δεκτο .

Ναι μου αρεσουν τα βλεπω ως gadget δεν ειμαι κυνηγος ουτε με ενδιαφερει .Ειμαι ομως σκοπευτης και εκπαιδευτης σκοποβολης αλλα ειχα την ατυχια να ειμαι σε λαθος χωρα :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αυτο που εβαλες ειναι με ειδικη αδεια  δεν μπορεις να παρεις full auto  θελει πολλα λεφτα  και γραφειοκρατια  και συνηθως  τετοια αδεια εχουν οι εμποροι οπλων και οι οπλουργοι  η' οσοι  ειναι στην βιομηχανια .Αυτος ειναι ο hickok45  και καποιος του το εδωσε για το review to τεστ γινεται σe ελεχομενο χωρο που ειναι το to shootin range  στο σπιτι του .

 

Ναι ξέρω ποιος είναι αυτός και απ' ό,τι έχω διαβάσει/ακούσει (μιας και δε ζω εκεί για να ξέρω) είναι ιδιαίτερα δύσκολο και ακριβό να πάρεις άδεια για full auto. Κατά τ' άλλα ισχύει αυτό που είπες για assault rifles και θείτσες. Ooooh, scary tactical-black rifle!

 

 

 

 

 

 

Εδω ηδη με το καθεστως των κυνηγετικων και ακους διαβαζεις συνεχεια, "σκοτωσε τον κουμπαρο γιατι πηγαινε με την γυναικα του", "σκοτωστε τον κουμπαρο γιατι τον περασε για περδικα", "σκοτωθηκε ο κουμπαρος γιατι στουπι πηρε να καθαρισει το οπλο και εκπυρσοκροτησε" (και αυτο συνεβηκε σε ξαδερφο-θεος σχωρεστον-στο χωριο μου).

 

Αυτό συμβαίνει γιατί κάθε ανεκπαίδευτο ζώο μπορεί να πάρει όπλο αν είναι κυνηγός. Όχι ότι δε μπορεί να συμβούν ατυχήματα, αλλά η έλλειψη εκπαίδευσης σ' αυτόν τον τομέα σκοτώνει.

 

 

Και να προσθεσω οτι αν εχεις λογους αυτοαμυνας παιρνεις αδεια και εδω, οπως και αν εχεις αθλητικες ανησυχιες για σκοποβολη παλι παιρνεις αδεια.

 

Τι παίρνεις εδώ; Άδεια για αυτοάμυνα; Πώς; Με σύμφωνη γνώμη εισαγγελέα; Καλά κρασά.

 

 

 

Κλεινω με ενα ακομα αληθινο περιστατικο: Φιλος κατεβαινει με Fazer την Κατεχακη προς 401. Αυτοκινητο φευγει απο την μεσαια λωριδα και κοβει τερμα δεξια για να στριψει στο φαναρι της Παπαγου. Ο φιλος τσαρουχωνει τα φρενα και στο τσακ αποφευγει το αμαξι. Οταν πηγαινει διπλα στο αυτοκινητο να ζητησει τα ρεστα ο οδηγος κατεβαζει το παραθυρο και του κολαει κουμπουρα στο κρανος. Οπως καταλαβαινετε ο φιλος μου τα εκανε πανω του, το βουλωσε και αφησε το αυτοκινητο να φυγει.

 

Μπορει να ηταν αστυνομικος η στρατιωτικος η ακομα και παρανομος ο τυπος. Αλλα εμενα μου δειχνει την αποψη που εχουν αρκετοι για την "αυτοαμυνα". Και εδω και στο US of A. Και με τρομαζει αυτο.

 

Δε δικαιολογώ σε καμία περίπτωση τον άλλον, αλλά ο φίλος σου τι δουλειά είχε να πάει να ζητήσει τα ρέστα; Και πού ξέρει ο άλλος αν εσύ πλησιάζεις το αμάξι απλώς για να φωνάξεις ή με σκοπό να κάνεις ζημιά στο αμάξι ή σ' αυτόν; Τέλος πάντων δε θα πιάσω και την οδική παιδεία των Ελλήνων γιατί θα έχουμε να λέμε μέχρι του χρόνου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πας στη δουλειά σου υπάρχουν τα ΜΜΜ και τα ταξί, δεν υπάρχει λόγος να υπάρχουν ιδιωτικά αυτοκίνητα.

Στη δουλειά σου μπορείς να πας με ένα Smart ή ένα Cinquecento, γιατί να υπάρχει κάτι άλλο;

Το όριο ταχύτητας εντός κατοικημένης περιοχής είναι 50χαω, δε θα έπρεπε τα αυτοκίνητα να μπορούν να πάνε με παραπάνω. Για ταξίδια να υπάρχουν ειδικά αυτοκίνητα που μπορούν να πάνε μέχρι 120 και να απαγορεύεται να κυκλοφορούν εντός πόλης.

 

 

 

Και αυτό είναι κακό επειδή...

 

 

Ο τύπος είναι γνωστός στο ίντερνετς για το tongue-in-the-cheek χαρακτήρα κάποιων βίδεο του. Εάν δεις έχει και πολύ πιο σοβαρά...

 

Από εκεί και πέρα φυσικά και μπορείς να έχεις πλήρη αυτόματα που είτε είναι "ιστορικά" κομμάτια(πριν το 1938 νομίζω), είτε είναι πριν του 1968 με αυστηρότερη άδεια ή είναι από μετατροπή ημι-αυτόματων που εισήχθησαν πριν το 1989.

 

Το μεγαλύτερο θέμα εν Αμερική με τα αυτόματα είναι τα gun shows και τα λοιπά παραθυράκια των προσωπικών συναλλαγών, όχι οι νόμοι που είναι αυστηροί στο θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Δε δικαιολογώ σε καμία περίπτωση τον άλλον, αλλά ο φίλος σου τι δουλειά είχε να πάει να ζητήσει τα ρέστα; Και πού ξέρει ο άλλος αν εσύ πλησιάζεις το αμάξι απλώς για να φωνάξεις ή με σκοπό να κάνεις ζημιά στο αμάξι ή σ' αυτόν; Τέλος πάντων δε θα πιάσω και την οδική παιδεία των Ελλήνων γιατί θα έχουμε να λέμε μέχρι του χρόνου.

 

Τι εννοεις ακριβως; Εσυ αν καποιος απο μεσαια λωριδα κοψει αποτομα δεξια γιατι εχει ταβλες (χωρις φλας, χωρις τιποτα) και παει να πεσει πανω σου γιατι εισαι παραλληλα ΔΕΝ θα ζητησεις τα ρεστα; Θα φταις;

 

Δεν καταλαβα το τι δουλεια ειχε ο φιλος μου να ζητησει τα ρεστα πραγματικα. Ορισμος του 2 μετρα και 2 σταθμα. Ελπιζω να μην οδηγεις και εσυ ετσι, εχωντας την αποψη οτι μπορει και να σκοτωσω κανεναν αλλα αν επιβιωσει ας μην τολμησει να ερθει να μου πει τι κανω.

 

Με το σχολιο σου μου ψιλο απεδειξες γιατι η οπλοκατοχη πρεπει να απαγορευεται. Γιατι δυστυχως εκει εξω υπαρχουν πολλοι που θεωρουν οτι εχουν παντα δικιο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Κλεινω με ενα ακομα αληθινο περιστατικο: Φιλος κατεβαινει με Fazer την Κατεχακη προς 401. Αυτοκινητο φευγει απο την μεσαια λωριδα και κοβει τερμα δεξια για να στριψει στο φαναρι της Παπαγου. Ο φιλος τσαρουχωνει τα φρενα και στο τσακ αποφευγει το αμαξι. Οταν πηγαινει διπλα στο αυτοκινητο να ζητησει τα ρεστα ο οδηγος κατεβαζει το παραθυρο και του κολαει κουμπουρα στο κρανος. Οπως καταλαβαινετε ο φιλος μου τα εκανε πανω του, το βουλωσε και αφησε το αυτοκινητο να φυγει.

 

Μπορει να ηταν αστυνομικος η στρατιωτικος η ακομα και παρανομος ο τυπος. Αλλα εμενα μου δειχνει την αποψη που εχουν αρκετοι για την "αυτοαμυνα". Και εδω και στο US of A. Και με τρομαζει αυτο.

Εδω ειναι απαιδευτoι και φυσικα ο εχων οπλο ακομα και παρανομα ...σπερνει.

Στο Αμερικα αμα το εκανε αυτο ο οδηγος θα ειχε δεχτει σφαιρες ή απο τον φιλο σου ή απο τους αστυνομικους αργοτερα.

Γιατι θα ηξερε οτι live by the sword die by the sword.

Επεξ/σία από aris1986
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ο τύπος είναι γνωστός στο ίντερνετς για το tongue-in-the-cheek χαρακτήρα κάποιων βίδεο του. Εάν δεις έχει και πολύ πιο σοβαρά...

 

Από εκεί και πέρα φυσικά και μπορείς να έχεις πλήρη αυτόματα που είτε είναι "ιστορικά" κομμάτια(πριν το 1938 νομίζω), είτε είναι πριν του 1968 με αυστηρότερη άδεια ή είναι από μετατροπή ημι-αυτόματων που εισήχθησαν πριν το 1989.

 

Το μεγαλύτερο θέμα εν Αμερική με τα αυτόματα είναι τα gun shows και τα λοιπά παραθυράκια των προσωπικών συναλλαγών, όχι οι νόμοι που είναι αυστηροί στο θέμα. 

 

Τον παρακολουθώ χρόνια τον hickok, το βίντεο το έβαλα πιο πολύ για τον Fotis13 που είπε για Uzi (αν και δε θυμόμουν ότι αυτό που είχε στο βίντεο ήταν full auto). Για το δεύτερο που λες δεν έχω ακούσει, μπορείς να μου πεις πού το βρήκες ή τέλος πάντων πώς να το ψάξω; Για τα παραθυράκια κλπ δεν είμαι σίγουρος ότι τα πιστεύω, γιατί αυτά που έχω δει δείχνουν ότι πρόκειται απλώς για προπαγάνδα των ΜΜΕ. Αν μπορείς να μου στείλεις κάτι που να το υποστηρίζει πολύ ευχαρίστως να το δω.

 

 

Τι εννοεις ακριβως; Εσυ αν καποιος απο μεσαια λωριδα κοψει αποτομα δεξια γιατι εχει ταβλες (χωρις φλας, χωρις τιποτα) και παει να πεσει πανω σου γιατι εισαι παραλληλα ΔΕΝ θα ζητησεις τα ρεστα; Θα φταις;

 

Δεν καταλαβα το τι δουλεια ειχε ο φιλος μου να ζητησει τα ρεστα πραγματικα. Ορισμος του 2 μετρα και 2 σταθμα. Ελπιζω να μην οδηγεις και εσυ ετσι, εχωντας την αποψη οτι μπορει και να σκοτωσω κανεναν αλλα αν επιβιωσει ας μην τολμησει να ερθει να μου πει τι κανω.

 

Με το σχολιο σου μου ψιλο απεδειξες γιατι η οπλοκατοχη πρεπει να απαγορευεται. Γιατι δυστυχως εκει εξω υπαρχουν πολλοι που θεωρουν οτι εχουν παντα δικιο..

 

Δε ζητάω τα ρέστα δε σημαίνει φταίω. Το πιο πιθανό είναι να του κόρναρα για να προσέξει και να μην πέσω πάνω του, πιθανότατα θα του έριχνα και καμιά Παναγία αλλά όχι φωναχτά και σίγουρα δε θα έβγαινα να πάω να του πουλήσω τσαμπουκά. Εγώ όταν οδηγώ (προσπαθώ αυτό να γίνεται σπάνια because ελληνική οδική παιδεία) τηρώ πάντα τον ΚΟΚ όσο καλύτερα μπορώ και ούτε βγαίνω να το παίξω μάγκας ούτε πάω γυρεύοντας.

Δεν ξέρω τι ακριβώς νομίζεις ότι σου απέδειξα, αλλά αυτό είναι δικό σου θέμα. Αν κι εδώ που τα λέμε ο άλλος για να έχει όπλο πάνω του και να το βγάζει και να απειλεί δε νομίζω να καίγεται ιδιαίτερα για τους νόμους. Οπότε είτε είναι νόμιμη η οπλοφορία είτε παράνομη γι' αυτόν είναι το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...