Προς το περιεχόμενο

Μπορώ να ταξιδέψω με ληγμένο διαβατήριο;


Cristina

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά!

 

Έμαθα πρόσφατα ότι θεωρητικά είναι εφικτό, αλλά ψάχνοντας στο internet για επιπλέον πληροφορίες -οι οποίες είναι αρκετών ετών πίσω οι περισσότερες- διάβασα ότι μπορεί και να υπάρχει πρόβλημα κατά τον έλεγχο.

Η επικοινωνία με την Ελληνική Πρεσβεία στη Στοκχόλμη μοιάζει μακρινό κι ανέφικτο όνειρο -δεν απαντούν ποτέ στα τηλέφωνα- και η ανανέωση Ελληνικού διαβατηρίου από Σουηδία είναι μία διαδικασία χρονοβόρα, οπότε είναι πιο πρακτικό, από κάθε άποψη, να το ανανεώσω στην Ελλάδα, αλλά είμαι χρονικά πιεσμένη λόγω της ημερομηνίας λήξης του.

 

Γνωρίζει κανείς, λοιπόν, τί ισχύει; :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κρίσιμο ερώτημα είναι που θες να ταξιδέψεις?

Αν θες να κινηθείς εντός ΕΕ το κανείς και με ταυτότητα αλλά αν θες να πας άλλου αποκλείω να δεχθουν ληγμένο διαβατήριο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν ο προορισμός του ταξιδιού σου είναι η χώρα της οποίας έληξε το διαβατήριο, μπορείς να ταξιδέψεις.

 

Εάν ο προορισμός σου είναι οποιαδήποτε άλλη χώρα, δεν μπορείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχουν fax, στείλε fax και περίμενε. Από όσο ξερω είναι υποχρεωμένοι να απαντήσουν.

Το FAX εν έτει 2017 είναι ακόμα απαραίτητο.

Αχ... :P

 

Το κρίσιμο ερώτημα είναι που θες να ταξιδέψεις?

Αν θες να κινηθείς εντός ΕΕ το κανείς και με ταυτότητα αλλά αν θες να πας άλλου αποκλείω να δεχθουν ληγμένο διαβατήριο.

Όπως ήδη αναφέρω: Σουηδία > Ελλάδα.

 

Όχι, δεν μπορώ να ταξιδέψω με την Σουηδική μου ταυτότητα.

Δεν γνωρίζω ακριβώς το λόγο, αλλά δεν τη δέχονται όταν ταξιδεύω από Σουηδία για Ελλάδα, αντιθέτως από Ελλάδα για Σουηδία τη δέχονται.

 

Εάν ο προορισμός του ταξιδιού σου είναι η χώρα της οποίας έληξε το διαβατήριο, μπορείς να ταξιδέψεις.

Εάν ο προορισμός σου είναι οποιαδήποτε άλλη χώρα, δεν μπορείς.

Αναφέρεται σε κάποιο επίσημο site αυτό; :-)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ... Προσωπική εμπειρία. Αν το γράφει κάπου, θα πρέπει να το ψάξεις. Στη θέση σου θα κοίταζα σε sites αεροπορικών εταιρειών, Ελληνικού Υπουργείου Εξωτερικών, πρεσβείας, προξενείου κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ληγμένο διαβατήριο ξέχνα το. Ρισκάρεις να μην επιβιβαστείς. Έχω δει μεγάλη αυστηρότητα στο αεροδρόμιο της Αθήνας. Αφού έχεις σουηδική ταυτότητα, γιατί δεν βγάζεις και σουηδικό διαβατήριο? Υποθέτω είναι λιγότερο χρονοβόρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ληγμένο διαβατήριο ξέχνα το. Ρισκάρεις να μην επιβιβαστείς. Έχω δει μεγάλη αυστηρότητα στο αεροδρόμιο της Αθήνας. Αφού έχεις σουηδική ταυτότητα, γιατί δεν βγάζεις και σουηδικό διαβατήριο? Υποθέτω είναι λιγότερο χρονοβόρο

Γιατί δεν έχω υπηκοότητα.

Αν είχα δεν θα κάναμε όλην αυτήν τη συζήτηση, θα είχα ήδη Σουηδικό διαβατήριο. :-P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Γιατί δεν έχω υπηκοότητα.

Αν είχα δεν θα κάναμε όλην αυτήν τη συζήτηση, θα είχα ήδη Σουηδικό διαβατήριο. :-P

δες εδω

 

http://europa.eu/youreurope/citizens/travel/entry-exit/eu-citizen/index_el.htm#!

 

και απο Σουηδια

 

http://europa.eu/youreurope/citizens/travel/entry-exit/expired-lost-passports/sweden/index_en.htm

 

Whatever your nationality, an expired passport is not accepted as a valid travel document to enter or leave Sweden.

For Swedish citizens, only the ID card delivered by the passport authoritiesico-external-link.png can be used for travel purposes. However, the national ID card cannot be used by Swedish citizens travelling to a country outside the Schengen area; ONLY a valid passport will be accepted.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δες εδω

 

http://europa.eu/youreurope/citizens/travel/entry-exit/eu-citizen/index_el.htm#!

 

και απο Σουηδια

 

http://europa.eu/youreurope/citizens/travel/entry-exit/expired-lost-passports/sweden/index_en.htm

 

Whatever your nationality, an expired passport is not accepted as a valid travel document to enter or leave Sweden.

For Swedish citizens, only the ID card delivered by the passport authoritiesico-external-link.png can be used for travel purposes. However, the national ID card cannot be used by Swedish citizens travelling to a country outside the Schengen area; ONLY a valid passport will be accepted.

Αυτό ισχύει για το Σουηδικό διαβατήριο όμως. Για την Ελλάδα δεν υπάρχουν διαθέσιμες πληροφορίες και το passport.gov.gr δεν παίζει. :-/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν ο προορισμός του ταξιδιού σου είναι η χώρα της οποίας έληξε το διαβατήριο, μπορείς να ταξιδέψεις.

 

Εάν ο προορισμός σου είναι οποιαδήποτε άλλη χώρα, δεν μπορείς.

 

Και εμένα αυτό μου είπαν στην αστυνομία όταν το έβγαλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Whatever your nationality, an expired passport is not accepted as a valid travel document to enter or leave Sweden

 

Λεει οτι ανεξαρτητα απο την Εθνικοτητα σου δεν μπορεις να πας ή να φυγεις απο τη Σουηδια με εγγραφο που δεν ειναι εγκυρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Whatever your nationality, an expired passport is not accepted as a valid travel document to enter or leave Sweden

 

Λεει οτι ανεξαρτητα απο την Εθνικοτητα σου δεν μπορεις να πας ή να φυγεις απο τη Σουηδια με εγγραφο που δεν ειναι εγκυρο

Μιλάει για Σουηδικό διαβατήριο όμως, όχι για Ελληνικό με προορισμό τη χώρα έκδοσής του.

Μπορείς να είσαι οποιασδήποτε εθνικότητας και να έχεις Σουηδικό διαβατήριο.

Εγώ έτσι το καταλαβαίνω τουλάχιστον. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μιλάει για Σουηδικό διαβατήριο όμως, όχι για Ελληνικό με προορισμό τη χώρα έκδοσής του.

Μπορείς να είσαι οποιασδήποτε εθνικότητας και να έχεις Σουηδικό διαβατήριο.

Εγώ έτσι το καταλαβαίνω τουλάχιστον. :-)

Μπορει να ειναι και ετσι το αφηνει πολυ γενικο! Δεν μπορεις να παρεις να ρωτησεις στην Ελληνικη πρεσβεια ειτε εκει ειτε στην Ελλαδα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...