Προς το περιεχόμενο

Τα πάντα περί Custom water cooling


alldaynews

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
17 minutes ago, Sheogorath said:

WFI απο φαρμακείο έχει 3-4 ευρώ το λίτρο. 

Θεωρητικά ναι θα κάνει, αλλά, γιατί;

Γιατί έχω μπόλικο και βαριέμαι να πάω φαρμακείο να ζητήσω γουφουή. 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, mixalis95320 είπε

Ρε συ! boeing 747 εχεις?  Το 120 οτι και να το κανεις μεχρι εκει θα παει. Το καλο με το 240 θα ειναι οτι θα αργει πιο πολυ να ζεσταθει το λουπ διοτι θα ειναι μεγαλυτερο. Για να καταλαβω, αν το αφησεις ετσι οπως ειναι θα βαλεις το 240 στον πατο?  Αν ναι τοτε σιγουρα θα εχει διαφορα.

Η αντλια στο 100% ειναι? 

Ναι στο τέρμα είναι από τη πρώτη στιγμή κοντά 4000 στροφές μετραω

αλλά  μπροστά της έχει ένα  200 Άρη που βαράει μπροστά  αέρα και δεν βλέπω σημάδια υπερθεμανσης ποιανοντας τη

 

P6270092.JPG

Επεξ/σία από ultraex2003
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ultraex2003 είπε

Ναι στο τέρμα είναι από τη πρώτη στιγμή κοντά 4000 στροφές μετραω

αλλά  μπροστά της έχει ένα  200 Άρη που βαράει μπροστά  αέρα και δεν βλέπω σημάδια υπερθεμανσης ποιανοντας τη

Το πλαστικο μπορει να ειναι κρυο αλλα απο μεσα λογικα ειναι ζεστη. Δες το λιγο αυτο χωρις τον 200αρη να φυσαει πανω της. Υπαρχει και η πιθανοτητα να επεσα εγω στην μαπα αντιγραφη μιας και ειμαι σιγουρος οτι την φτιαχνουν 3-4 διαφορετικοι κατασκευαστες.. ποιος ξερει

Επεξ/σία από mixalis95320
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, GeorgeMan είπε

Την κάτσαμε, απλό απιονισμένο/απεσταγμένο δεν κάνει;

νερακι απιονισμενο για το σιδερο εγω χρησιμοποιω παντα ,μια χαρα την κανει την δουλεια

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι σε διλημμα ,να την βαλω vertical η οχι ? μου φαινεται λιγο καγκουρικο η αληθεια ειναι αλλα απο την αλλη σκεφτομαι θα φαινεται ωραιο το Plexy με το υγρο και τα Led

 

20190626_184717.jpg.980dc14049a1d6f37915993c98ec0b5d.jpg

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καθολου καγκουρικο δεν ειναι. Και εγω ετσι σκεφομουν και στο τελος οταν το εβαλα καθετα μου αρεσε ΤΑΜΑΛΑ. Προχωρα αφοβα στην καθετη τοποθετηση. @akoinonitos

Οσον αφορα τα υγρα μπορειτε να βαλετε απιονισμενο/απεσταγμενο και WFI ( που πρακτικα ειναι Απεσταγμενο) , αρκει να βαλετε τα συντηρητικα μεσα στην λοουπα σας.

Για καθαρισμα επισης μπορειτε να χρησιμοποιησετε παλι το ιδια υγρά.

Επεξ/σία από ASDIC
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, ASDIC είπε

καθολου καγκουρικο δεν ειναι. Και εγω ετσι σκεφομουν και στο τελος οταν το εβαλα καθετα μου αρεσε ΤΑΜΑΛΑ. Προχωρα αφοβα στην καθετη τοποθετηση. @akoinonitos

Οσον αφορα τα υγρα μπορειτε να βαλετε απιονισμενο/απεσταγμενο και WFI ( που πρακτικα ειναι Απεσταγμενο) , αρκει να βαλετε τα συντηρητικα μεσα στην λοουπα σας.

Για καθαρισμα μονο νομιζω μιλουσε οχι για γεμισμα.

Θα παρω raiser να το εχω και θα το στεισω και ετσι και αλλιως πριν γεμισω και θα δω αλλα μαλλον με επεισες

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, mixalis95320 είπε

Το πλαστικο μπορει να ειναι κρυο αλλα απο μεσα λογικα ειναι ζεστη. Δες το λιγο αυτο χωρις τον 200αρη να φυσαει πανω της. Υπαρχει και η πιθανοτητα να επεσα εγω στην μαπα αντιγραφη μιας και ειμαι σιγουρος οτι την φτιαχνουν 3-4 διαφορετικοι κατασκευαστες.. ποιος ξερει

για πες μου λιγο bro μιας και την εχει ψαξει τι κερδιζω αμα κοψω στροφες  στην αντλια

α) δινει κατι παραπανω η αντλια σε αποδοση  /διαρκεια ζωης/

β) μειωνεται ο θορυβος αισθητα /προσωπικα δε με ενοχλει ετσι οπως ειναι στις μαχ στροφες

γ )ποιες ειναι οι μινιμουμ στροφες που ειμαστε οκ

ευχαριστω  !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα στα Team , Αλλο ενα Τιτάνιο Buils Μολις Ολοκληρώθηκε, Συνολικό Κοστος περίπου 13000 ευρω.

Specs :

Case : Lian Li PC 011 WGX ROG EDITION

Mobo : ASUS ROG Dominus

Cpu : Intel Xeon W-3175X

Gpu : Galax RTX 2080 Ti HOF OC Lab Edition

Ram : 96gb Crucial Ballistix Elite 3600mhz (12x8gb)

M.2 : 4TB (4X1tb) Crucial P1

Psu : ANTEC HCP -1300W

Cooling : Full EKWB Dual Loop

 

Photo 25-06-2019, 22 49 05.jpg

Photo 25-06-2019, 22 41 59.jpg

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/6/2019 στις 1:25 ΜΜ, Sheogorath είπε

Καλησπέρα,

Με θερμοκρασία περιβάλλοντος 30-32 βαθμούς να έχω 39 βαθμούς θερμοκρασία νερού μετά απο load σε cpu+gpu για κάμποση ώρα, είναι πολύ;

Δεν ξέρω που μπορώ να βάλω και άλλο ψυγείο αν δεν γυρίσω το κουτί απο την άλλη (και μου αρέσει το inverted γαμωτο).

To τωρινό setup είναι αυτό στην εικόνα. Προσπάθησα να δω αν χωράει λεπτό rad στον πάτω (έχει δυο 120άρια φαν) αλλά οριακά βρίσκει στην ψύκτρα για τα VRM. Θα πρέπει να βάλω λεπτά φανάκια, και να βγάλω το πίσω 120άρι για να χωρέσουν τα fittings.

IMG_6538.JPG

Η άλλη λύση είναι να βρω χοντρό 360 για μπροστά και να βάλω άλλο τοπ στην αντλία, το οποίο συνολικά είναι αρκετά έξοδα αλλά πιστεύω καλύτερη λύση συνολικά.

Εγώ με θερμοκρασία 27-29 βλέπω το νερό 45 στην έξοδο στην κάρτα γραφικών και την κάρτα να παίζει 57 βαθμούς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, birel-motosport είπε

Εγώ με θερμοκρασία 27-29 βλέπω το νερό 45 στην έξοδο στην κάρτα γραφικών και την κάρτα να παίζει 57 βαθμούς

Άρα δεν ανησυχώ. Κομπλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Άρα δεν ανησυχώ. Κομπλε.

Δεν θεωρώ ότι είναι κάτι ανησυχητικο 

Εγώ έχω βρει τη λύση θα  βάλω το pc μέσα στο ψυγείο :)

Επεξ/σία από birel-motosport
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/6/2019 στις 12:20 ΠΜ, ultraex2003 είπε

για πες μου λιγο bro μιας και την εχει ψαξει τι κερδιζω αμα κοψω στροφες  στην αντλια

α) δινει κατι παραπανω η αντλια σε αποδοση  /διαρκεια ζωης/

β) μειωνεται ο θορυβος αισθητα /προσωπικα δε με ενοχλει ετσι οπως ειναι στις μαχ στροφες

γ )ποιες ειναι οι μινιμουμ στροφες που ειμαστε οκ

ευχαριστω  !!!

Μιλαμε για no name αντιγραφη της original οπου τα εξαρτηματα ειναι αμφισβητουμενης αξιοπιστιας, λογικο ειναι να ειναι λιγο ως πολυ off στις προδιαγραφες και στην προσδοκουμενη διαρκεια ζωης τους. 

Εννοειται οτι θα μειωθει ο θορυβος, το κατα ποσο εξαρταται απο το τι κομματι εχεις και το case+ mount, ο τροπος με τον οποιο ειναι στερεωμενη στο case.  Εγω την εχω και καθεται πανω σε σφουγγαρι, Τι 50% τι 100%  δεν εχω καθολου μα καθολου θορυβο. 

Τωρα απο στροφες δεν μπορω να σου πω. Εμενα αρχιζει να διχνει απο 64% 3200 καπου, ομως εγω την δουλευω στο 45% και παει μεχρι 70% σπανια αν και οποτε ανεβασει θερμοκρασια μεγαλη το λουπ. 

Ουτε εγγυηση καλη λειτουργιας εχεις απο καποιον ουτε τιποτα οποτε καλο θα ηταν να μην την ζοριζεις αν θες να σου αντεξει.  

Αποψη μου παντα, ο καθενας οτι θελει κανει..

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερώτηση. σε gpu block τοποθετημένο όρθιο προς το τζάμι του κουτιού πως είναι προτιμότερο να βιδώσουμε είσοδο έξοδο νερού;
και τα 2 από τη μια μεριά ή ένα μπροστά κι ένα πίσω;
ρωτάω γιατί έχω την εντύπωση ότι στο block μου δε γίνεται σωστή ή καθόλου ροή νερού κι έχω μέχρι 75 βαθμούς στη gpu. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως σε βολευει αρκει να ακουλουθησεις την εισοδο και την εξοδο του κατασκευαστη ..αν εχεις τοσο υψηλες θερμοκρασιες λυστο και ξανα δεστω σωστα  καπου εχεις κανει λαθος και δεν παταει σωστα (δες και κανα βιντεακι )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...