Προς το περιεχόμενο

Τα πάντα περί Custom water cooling


alldaynews

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, juno12 είπε

μια ερώτηση. σε gpu block τοποθετημένο όρθιο προς το τζάμι του κουτιού πως είναι προτιμότερο να βιδώσουμε είσοδο έξοδο νερού;
και τα 2 από τη μια μεριά ή ένα μπροστά κι ένα πίσω;
ρωτάω γιατί έχω την εντύπωση ότι στο block μου δε γίνεται σωστή ή καθόλου ροή νερού κι έχω μέχρι 75 βαθμούς στη gpu. 

Στην μία τρύπα είσοδο και στην μία έξοδο, όχι through and through έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι μία είσοδο μία έξοδο. Ανέβασα στροφές της αντλίας κι εφυγε αέρας από το gpu block. Για λίγο έπεσε η θερμοκρασία αλλά μετά ανέβηκε πάλι. Μοιάζει να μη κυκλοφορεί σωστά το νερό στο block αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, juno12 είπε

Ναι μία είσοδο μία έξοδο. Ανέβασα στροφές της αντλίας κι εφυγε αέρας από το gpu block. Για λίγο έπεσε η θερμοκρασία αλλά μετά ανέβηκε πάλι. Μοιάζει να μη κυκλοφορεί σωστά το νερό στο block αυτό. 

Άνοιξε το γιατί μάλλον θέλει καθάρισμα.

Αλλα πριν από όλα το μπλοκ σαν μέταλλο ζεματάει; Αν όχι έχεις βάλει χοντρά παντ στις μνήμες και δεν ακουμπάει ο πυρήνας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το block είναι καινούριο λίγων μηνών και ναι ζεματάει. τα thermal pad ήταν τα δικά του της ekwb.
φοβάμαι πρέπει να τα λύσω όλα και ξαναμανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, juno12 είπε

το block είναι καινούριο λίγων μηνών και ναι ζεματάει. τα thermal pad ήταν τα δικά του της ekwb.
φοβάμαι πρέπει να τα λύσω όλα και ξαναμανα.

βαλε μονο τις δικες του βιδες οχι της καρτας καθως και τα παδς (οπως λεει ο sheo ) οι μονες βιδες που θελουν λιγο σφίξιμο ειναι πανω  στον πυρηνα οι περιφεριακες απλα να πατησουν καλα .... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, juno12 είπε

το block είναι καινούριο λίγων μηνών και ναι ζεματάει. τα thermal pad ήταν τα δικά του της ekwb.
φοβάμαι πρέπει να τα λύσω όλα και ξαναμανα.

Αν ζεματάει το μέταλλο έχεις καλή επαφή με πυρήνα, μην το ανοίγεις (ακομα). Φαντάζομαι στην λούπα όλα σειριακα ετσι; Δεν έχεις τίποτα παράλληλο; (πχ μαζί με επεξεργαστή την κάρτα). Η θερμοκρασία επεξεργαστή τι λέει; 

Για να δούμε αν κόβει η ροη ή ζεσταίνεται το νερό (δεν φτάνουν τα ψυγεία) θα υποφέρει και αυτός.

Τι ψυγεία έχεις και τι επεξεργαστή και κάρτα; (δεν φαίνεται υπογραφή στο κινητο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σε σειρά είναι όλα στη λουπα. ο επεξεργαστής βαράει 80αρι πλέον. Ψυγεία έχω 2 χ 240 ek ένα πάνω ένα μπροστά και ένα χ 120 πίσω  όλα slim.

I7 8700k – Asrock Fatality Z370 Gaming K6 – G Skill Trident Z 16GB DDR4-3200MHz – RX VEGA 56->64 ek custom watercooled - Samsung 960 PRO M.2 512GB – Corsair RM850X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, juno12 είπε

Ναι σε σειρά είναι όλα στη λουπα. ο επεξεργαστής βαράει 80αρι πλέον. Ψυγεία έχω 2 χ 240 ek ένα πάνω ένα μπροστά και ένα χ 120 πίσω  όλα slim.

I7 8700k – Asrock Fatality Z370 Gaming K6 – G Skill Trident Z 16GB DDR4-3200MHz – RX VEGA 56->64 ek custom watercooled - Samsung 960 PRO M.2 512GB – Corsair RM850X

τωρα την εφτιαξες την λουπα η την εχεις καιρο? ποιο gpu block εχεις? ποια αντλια εχεις  σε ποσες στροφες δουλευει και πως εχεις του ανεμιστηρες στο κουτι ?

με την Vega τωρα καλοκαιρι κανα 60αρι σε πολυωρο Gaming δεν θα μου φαινοταν παραλογο αν δεν εχει aircodition στο δωματιο, αν εχεις θα επρεπε να βλεπεις 50 βαθμους max (και πολλους λεω)

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η λούπα είναι 5 χρόνων περίπου. gpu block αυτό εδώ αντλια D5 ek combo με reservoir και στροφές σχεδόν στο τέρμα από χθες το πρωί που είδα οτι έφυγε αέρας από το gpu block.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άκυρα όλα guys ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και βρίστε ελεύθερα.
άνοιξα το block του επεξεργαστή και είχε πιάσει μια περίεργη μακα, ίσως από το παλιό χρωματιστό υγρό (πυχτό κόκκινο).
το καθάρισα και όλα καλά μέχρι στιγμής.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, juno12 είπε

άκυρα όλα guys ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και βρίστε ελεύθερα.
άνοιξα το block του επεξεργαστή και είχε πιάσει μια περίεργη μακα, ίσως από το παλιό χρωματιστό υγρό (πυχτό κόκκινο).
το καθάρισα και όλα καλά μέχρι στιγμής.

Κομπλε, κάπου έκοβε η ροη, αυτό φαινόταν.

Τωρα τι θερμοκρασίες έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Κομπλε, κάπου έκοβε η ροη, αυτό φαινόταν.

Τωρα τι θερμοκρασίες έχεις;

γύρω στους 70 cpu και 2-3 λιγότερους gpu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλι πολλοι είναι. Δεν πρεπει να εχεις θερμοκρασιες αερα σε νερο.

Στον επεξεργαστη πρεπει να εχεις 60 βαθμους το πολυ και στην Vega 50 στον πυρηνα και 70 hotspot.

Εφυγε ο αερας απο την λουπα; ποτε καθαρισες ολην λουπα ψυγεια/αλλαγη υγρου τελευταια φορα  κτλ ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, ASDIC είπε

Παλι πολλοι είναι. Δεν πρεπει να εχεις θερμοκρασιες αερα σε νερο.

Στον επεξεργαστη πρεπει να εχεις 60 βαθμους το πολυ και στην Vega 50 στον πυρηνα και 70 hotspot.

Εφυγε ο αερας απο την λουπα; ποτε καθαρισες ολην λουπα ψυγεια/αλλαγη υγρου τελευταια φορα  κτλ ?

όταν άλλαξα τον επεξεργαστή δηλαδή πριν λιγότερο από 1 χρόνο. κι εγώ αυτό σκέφτομαι τώρα ότι μάλλον
αυτό το κατακάθι μπορεί να υπάρχει ακόμα κάπου στα 2 παλιότερα ψυγεία και να κόβει την κυκλοφορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, juno12 είπε

όταν άλλαξα τον επεξεργαστή δηλαδή πριν λιγότερο από 1 χρόνο. κι εγώ αυτό σκέφτομαι τώρα ότι μάλλον
αυτό το κατακάθι μπορεί να υπάρχει ακόμα κάπου στα 2 παλιότερα ψυγεία και να κόβει την κυκλοφορία.

Φίλε άμα η κάρτα σου τραβάει 300 watt και οι ανεμιστήρες τα ψυγεία δεν δουλεύουν τέρμα οι θερμοκρασίες δεν μου φαίνονται περίεργες

Στα 300 watt η 2080τι με δύο ψυγεία 240 και 360 slim με τους ανεμιστήρες έως 1000 στροφές μετά από 40 λεπτά βλέπω 57 βαθμούς στην κάρτα βάλε μία τέρμα τους ανεμιστήρες  να δοκιμάσεις τις διαφορές στην θερμοκρασία 

Και νέο update για το ryzen pc όσο περιμένουμε τους επεξεργαστές να κυκλοφορήσουν το ξαναγυρνάμε σε full υδρόψυξη

IMG_20190703_132804.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...