Προς το περιεχόμενο

Τα πάντα περί Custom water cooling


alldaynews

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελείωσα και εγώ το μικρό το κουτάκι με φουλ σύστημα υδρόψυξης

 μερικές φωτογραφίες για ιδέες

 

IMG_20190703_132804.jpg

IMG_20190703_142205.jpg

IMG_20190716_162243.jpg

IMG_20190716_170325.jpg

IMG_20190731_152842.jpg

IMG_20190731_152835.jpg

Επεξ/σία από birel-motosport
  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μακαρονάδα-σωλήνες ❤️

Μου αρέσει. Συμπυκνωμένη δύναμη. Δεν χωράει να βάλεις push pull στο μεγάλο, βγάζοντας τον ανεμιστηρα της GPU (θα την χτυπάει των ψυγείων εξάλλου)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφυγε τελικά και η δική μου παραγγελία και θα ήθελα αν γίνετε, γνώμες, για το ψυγείο. Είμαι σε δίλημμα αν θα το βάλω μπροστά η πάνω. Επίσης και για το που θα είναι η τρύπες τον ρακορ στην κάθε μία από της δύο θέσεις του ψυγείου. Μπροστά λογικά θα έχω καλύτερη απόδοση κ ίσως ποιο εύκολο άδειασμα αλλά λόγο μαλακού σωλήνα και λουπας με μόνο cpu block, θεωρώ θα φαίνονται άσχημα οι διαδρομές του σωλήνα. Στόχος είναι να μην έχω πολύ σωλήνα και να υπάρχουν όσο γίνεται μικρές διαδρομές. 

Annotation 2019-08-08 154806.png

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, nikpoth είπε

Έφυγε τελικά και η δική μου παραγγελία και θα ήθελα αν γίνετε, γνώμες, για το ψυγείο. Είμαι σε δίλημμα αν θα το βάλω μπροστά η πάνω. Επίσης και για το που θα είναι η τρύπες τον ρακορ στην κάθε μία από της δύο θέσεις του ψυγείου. Μπροστά λογικά θα έχω καλύτερη απόδοση κ ίσως ποιο εύκολο άδειασμα αλλά λόγο μαλακού σωλήνα και λουπας με μόνο cpu block, θεωρώ θα φαίνονται άσχημα οι διαδρομές του σωλήνα. Στόχος είναι να μην έχω πολύ σωλήνα και να υπάρχουν όσο γίνεται μικρές διαδρομές. 

Annotation 2019-08-08 154806.png

Μπορείς να κρύψεις τους σωλήνες απο το ψυγειο στο μπλοκ και απο την αντλια στο ψυγειο στην πίσω μεριά του case  αν το βαλεις μπροστα αλλά θα χρειαστείς κάποια έξτρα πραγματάκια.

Δες εδώ μιας και έχουμε το ίδιο case

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Μπορείς να κρύψεις τους σωλήνες απο το ψυγειο στο μπλοκ και απο την αντλια στο ψυγειο στην πίσω μεριά του case  αν το βαλεις μπροστα αλλά θα χρειαστείς κάποια έξτρα πραγματάκια.

Δες εδώ μιας και έχουμε το ίδιο case

Ξεθαψα πολλά πραγματάκια δεκαετίας..Βρήκα μέχρι και δύο ραμ block ! Από τα ποιο άχρηστα χρήματα που έχω ξοδέψει. Έχω 5,6 double angled adaptor σε 45αρια και δύο t-piece round. Θα αλλάξω oring γιατί είναι ξερά. Ελπίζω να βοηθήσουν. Το κακό είναι ότι δεν είναι μαύρα και θα πρέπει να μπούνε σε σημεία, όχι, εμφανές. Οπότε δύο μαύρες 90αρες δεν θα γλιτώσω την αγορά. Και από ότι βλέπω θα χρειαστεί απαραίτητα και βανα για άδειασμα. Αν βάλω το ψυγείο μπροστά, με της τρύπες πάνω, νομίζω θα είναι καλύτερα για εξαερωση και ποιο όμορφα οι διαδρομές στον σωλήνα, θα υπάρχει τρόπος εύκολος στο άδειασμα ; πχ θα αδειάζει όλο το σύστημα από το τανκ αν έχει αυτό βανα στην αντλία του; και ας μένουν 100μλ μέσα στο ψυγείο, λογικά δεν θα πειράζει αφού θα είναι με τα ρακορ πάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, nikpoth είπε

Ξεθαψα πολλά πραγματάκια δεκαετίας..Βρήκα μέχρι και δύο ραμ block ! Από τα ποιο άχρηστα χρήματα που έχω ξοδέψει. Έχω 5,6 double angled adaptor σε 45αρια και δύο t-piece round. Θα αλλάξω oring γιατί είναι ξερά. Ελπίζω να βοηθήσουν. Το κακό είναι ότι δεν είναι μαύρα και θα πρέπει να μπούνε σε σημεία, όχι, εμφανές. Οπότε δύο μαύρες 90αρες δεν θα γλιτώσω την αγορά. Και από ότι βλέπω θα χρειαστεί απαραίτητα και βανα για άδειασμα. Αν βάλω το ψυγείο μπροστά, με της τρύπες πάνω, νομίζω θα είναι καλύτερα για εξαερωση και ποιο όμορφα οι διαδρομές στον σωλήνα, θα υπάρχει τρόπος εύκολος στο άδειασμα ; πχ θα αδειάζει όλο το σύστημα από το τανκ αν έχει αυτό βανα στην αντλία του; και ας μένουν 100μλ μέσα στο ψυγείο, λογικά δεν θα πειράζει αφού θα είναι με τα ρακορ πάνω. 

Ναι θα αδειάζει έτσι ,αν θα είναι πιο όμορφα δεν ξέρω ,γούστα είναι αυτά.

Το ψυγείο θα το βάλεις από την μέσα μεριά η από την έξω? Αν το βάλεις από την έξω νομίζω δεν θα μπορείς να βάλει το ψυγειο με τις εξόδους πάνω.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/8/2019 στις 9:03 ΜΜ, Sheogorath είπε

Μακαρονάδα-σωλήνες ❤️

Μου αρέσει. Συμπυκνωμένη δύναμη. Δεν χωράει να βάλεις push pull στο μεγάλο, βγάζοντας τον ανεμιστηρα της GPU (θα την χτυπάει των ψυγείων εξάλλου)?

Δεν χωράει να βάλω push pull γιατί βρίσκει απάνω στο waterblock ο ένας ανεμιστήρας αλλά δεν νομίζω ότι έχω πρόβλημα από ροή αέρα είναι αρκετά δυνατά τα ανεμιστηράκια που έχω βάλει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με τον τύπο εδώ   με ίδια αντλία και block αλλά άκρη δε βγάζω που μπορεί να οφείλεται.
έχει κάποιος καμιά ιδέα να βοηθήσει;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στηθηκε το σετακι  ενταξει δε ειναι κατι το ιδιαιτερο ψυγειο απο aio 280 coolemaster   αλλα οκ

δοκιμες εαν χανει !!  με μετασχηματιστη  universal  12v :D

 

P8100110.JPG

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ultraex2003 είπε

στηθηκε το σετακι  ενταξει δε ειναι κατι το ιδιαιτερο ψυγειο απο aio 280 coolemaster   αλλα οκ

δοκιμες εαν χανει !!  με μετασχηματιστη  universal  12v :D

P8100110.JPG

Αναμενουμε πορισμα για το μπλοκακι πριν το παρω.Εγώ παρήγγειλα fittings,σωληνες ακρυλικούς.Μολις ερθουν το κορσερακι αλλαζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, alldaynews είπε

Αναμενουμε πορισμα για το μπλοκακι πριν το παρω.Εγώ παρήγγειλα fittings,σωληνες ακρυλικούς.Μολις ερθουν το κορσερακι αλλαζει

βρο !!  σε λιγο τελειωνω  το στησιμο θα σου βαλω θερμοκρασιες  σκρινακι θα τρεξω  2x cinebench 15 extreme  να το ζορισω λιγο  στοκ για αρχη τον 2600  με τις μνημες στα 3200 xmp !!   

χαχαχα για παρακατω θα δουμε  στη συνεχεια καθοτι νεος -νουμπας στη πλατφορμα μη τα βαλουμε ολα φωτια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, SPANK είπε

Έχω ενα παλιό ψυγειάκι xspc  😉 λέτε να κάνω απόπειρα να στήσω κατι custom και να αφήσω την αγορά της aio 😁

Καλα εσυ δεν ελεγες οτι θελεις να κανεις custom loop ετσι κι αλλιως? 

Αν ειναι μονο για cpu και ειναι τουλαχιστον 240mm τοτε αξιζει.. στην τελικη αργοτερα βαζεις μεγαλυτερο αν δεν σου κανει.. 

το καλο με τα custom ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...