Προς το περιεχόμενο

Τα πάντα περί Custom water cooling


alldaynews

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηξη.Η τοποθετηση κάθετα της κάρτας γραφικών δεν εμποδίζει το airflow στο κουτι η δεν έχει κανένα θέμα

Επεξ/σία από alldaynews
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 minutes ago, alldaynews said:

Ερώτηξη.Η τοποθετηση κάθετα της κάρτας γραφικών δεν εμποδίζει το airflow στο κουτι η δεν έχει κανένα θέμα

Ποιο airflow, ολα υδροψυκτα είναι 😂 

Όχι απλά δε το εμποδίζει, το βοηθάει κιόλας λίγο νομίζω, μιας και η κάρτα με το full cover δεν είναι πλέον στη μέση, όπου υπάρχει...κενο τώρα πια.

Αλλά κάτσε να το στήσω και θα σου πω στην πράξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν, ένα έχω να πω. Το aquaero 6 LT ΤΑ ΣΠΑΕΙ!

Σε συνδυασμό με το vision table top, τους 4 αισθητήρες που είχε μέσα και άλλους 2 που αγόρασα (για θερμοκρασία νερού), μπορείς να κάνεις παπάδες.
Το αναγνωρίζει το hwinfo64 αυτόματα, άρα μπορείς να βλέπεις OSD αναλυτικά τον κάθε αισθητήρα, τον κάθε ανεμιστήρα, μέχρι και τις θερμοκρασίες των pwm controllers του.
Το aquasuite είναι απίστευτο, μπορείς να ρυθμίσεις ό,τι θέλεις βάσει ό,τι θέλεις, μα οτιδήποτε! Δηλαδή πχ αγοράζω ένα ρελέ και το βάζω να μου κάνει force shutdown το PC αν η τάδε θερμοκρασία ξεπεράσει τους τάδε βαθμούς. Ή software shutdown. Ή alarm.

Φτιάχνεις custon fan curve με ό,τι delay θες, PWM ή DC mode βάσει οποιουδήποτε input σε οποιοδήποτε output. Έχει flow sensor inputs, tachometer in/outs, RGB έλεγχο. Παίρνει από μόνο του 8 αισθητήρες (εγώ έχω βάλει 6). Το VISION usb οθονάκι είναι καταπληκτικό, μπορείς να δεις realtime και χωρίς λάγκες οποιαδήποτε πληροφορία θέλεις με οποιαδήποτε σειρά θέλεις από οποιονδήποτε αισθητήρα θέλεις, να customάρεις μέχρι και τα icons ή το πώς θα φαίνονται οι πληροφορίες (πχ γράφημα, όρια γραφήματος, χρόνος γραφήματος, μπάρα, όρια μπάρας, διπλή μπάρα, τετραπλή μπάρα). Μέχρι και live audio spectrum display μπορείς να δείξεις από τον ήχο που γίνεται output στα ηχεία! 

Επίσης μπορείς μέσω ενός link να βλέπεις realtime στο ιντερνετ τι ακριβώς συμβαίνει με το PC σου (οποιον σένσορα θες σε ό,τι μορφή θες).

Και το κορυφαίο; ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ. Το aquaero είναι μικροελεγκτής. Το "προγραμματίζεις" (drag n drop σε GUI) και τρέχει για πάντα χωρίς τη συνοδεία κανενός προγράμματος μετά. Το ίδιο και η οθονίτσα... Έχω μείνει μ@λ@κας λέμε. Τα άξιζε τα λεφτά του και με το (πολύ) παραπάνω, γιατί είναι κάτι που σου μένει για πάντα.

Αυτό που δεν τα σπάει είναι οι θερμοκρασίες του Ryzen 3600. Πιάνει 78° με custom νεράκι (και PBO on) 🤣

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λίγες παραπάνω πληροφορίες και screenshot στο thread εδώ: https://www.insomnia.gr/forums/topic/684474-νέο-βαρβάτο-σύστημα-με-όλα-τα-περιφερειακά/page/13/

:-) Εννοείται όποιος θέλει ρωτάει ό,τι θέλει, θα χαρώ να λύσω απορίες!

Capture.JPG.9ba1ee419ea112ab3fab0006ea431793.JPG

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GeorgeMan είπε

Λίγες παραπάνω πληροφορίες και screenshot στο thread εδώ: https://www.insomnia.gr/forums/topic/684474-νέο-βαρβάτο-σύστημα-με-όλα-τα-περιφερειακά/page/13/

:-) Εννοείται όποιος θέλει ρωτάει ό,τι θέλει, θα χαρώ να λύσω απορίες!

Capture.JPG.9ba1ee419ea112ab3fab0006ea431793.JPG

Φαινεται πως κανει τρομερή δουλειά και ας ειναι ακριβουτσικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
9 minutes ago, alldaynews said:

Φαινεται πως κανει τρομερή δουλειά και ας ειναι ακριβουτσικο.

Πραγματικά η ρύθμιση custom fan curve βάσει input θερμοκρασίας είναι το 5% όσων μπορεί να κάνει... Πχ μπορείς να βάλεις in/out temp sensor σε κάθε ψυγείο μαζί με flow sensor (1 για όλη την υδρόψυξη) και να σου βγάλει πόσα W θερμότητας απάγει κάθε ψυγείο κάθε στιγμή. Μπορεί να σου δείξει ροή υγρού, να ελέγξει relays, RGB LEDs (ακόμα και range χρωμάτων ανάλογα τη θερμοκρασία - αλλά δυστυχώς στο δικό του propriertary πρωτόκολλο και όχι στο +12V G R B), PWM outputs, να δεχτεί input από τα windows ή άλλους aquacomputer αισθητήρες που έχεις (πχ από το εξωτερικό οθονάκι δέχεται την ambient του δωματίου). Το μόνο που θα ήθελα ίσως να ήταν το OLED οθονάκι να ήταν λίιιιγο μεγαλύτερο, να χωράει 4-6 θερμοκρασίες σε ανεκτό μέγεθος και όχι μόνο 2 και να γίνεται scrolling στις σελίδες. Με διάφορα modulάκια μπορείς να επεκτείνεις τις δυνατότητές του, όπως πχ τα 4 PWM outputs να γίνουν πρακτικά απεριόριστα κοκ.

Πάντως μέχρι και τι custom ασπρόμαυρο logo θα εμφανίζει στον τερματισμό μπορείς να φτιάξεις... Είναι δυνατό εργαλείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά

Χρησιμοποιώ την EK-KIT 240 και μπορώ να πω ότι είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, επειδή όμως παρατηρώ υδρατμούς στο tank είναι κάτι που θα πρέπει να με ανησυχεί?

 

IMG_20190819_070851.jpg.446b245747b6ec72a4e43d28ef9a72a2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, glight είπε

Γεια χαρά

Χρησιμοποιώ την EK-KIT 240 και μπορώ να πω ότι είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, επειδή όμως παρατηρώ υδρατμούς στο tank είναι κάτι που θα πρέπει να με ανησυχεί?

IMG_20190819_070851.jpg.446b245747b6ec72a4e43d28ef9a72a2.jpg

Καλημέρα, αν δεν κάνω λάθος,η φυσική σημασία είναι ότι το υγρό είναι πιο ζεστό απο τον αέρα εκεί,άρα υγροποιείται/θολώνει στην ζεστη πλευρά στην οριακή επιφάνεια.

Και μένα το κάνει, δεν έχεις πρόβλημα (ελπίζω γιατι αλλιώς έχω και εγώ :P ). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, αυτή η DpD που στέλνει η ek, συνεργάζεται με άλλη εταιρία όταν έρθει Ελλάδα το δέμα; Το βλέπω κολλημένο από 15 του μήνα Θεσσαλονίκη και από εκεί κ πέρα τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...