Προς το περιεχόμενο

Τα πάντα περί Custom water cooling


alldaynews

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 2/10/2020 στις 1:34 ΜΜ, ShooterX είπε

EK zmt 12/16 -3m

O μαύρος σωλήνας οκ, ο clear όμως που πήρα γιατί δεν έβρισκα τον XSPC 10-16mm, χάλια μαύρα, plasticizer σε 1 μήνα μόλις epic fali den to per;imena πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Coppermine είπε

O μαύρος σωλήνας οκ, ο clear όμως που πήρα γιατί δεν έβρισκα τον XSPC 10-16mm, χάλια μαύρα, plasticizer σε 1 μήνα μόλις epic fali den to per;imena πάντως

Δεν ρώταγες?  😛

 

Ποιο υγρο χρησιμοποιείς ?

 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά κάντε μια δοκιμή όσοι έχετε zmt σωλήνα. Όταν λύσετε τη λούπα για καθάρισμα ή άλλο λόγο πάρτε μια μπατονέτα και σκουπίστε το εσωτερικό του και αναφέρετε παρακαλώ αν μαυρίζει η μπατονέτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Psyber είπε

Παιδιά κάντε μια δοκιμή όσοι έχετε zmt σωλήνα. Όταν λύσετε τη λούπα για καθάρισμα ή άλλο λόγο πάρτε μια μπατονέτα και σκουπίστε το εσωτερικό του και αναφέρετε παρακαλώ αν μαυρίζει η μπατονέτα.

Εμενα αν και δεν το έχω πια ,έβαζα χαρτί και το τσέκαρα, δεν μαυριζε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Coppermine είπε

Εμένα  με mayhems δεν είχαν θέμα, μόλις έβαλα ek έγιναν σκατα ,έκαναν πολλοί παραπονα για το υγρό. Βέβαια εγώ είχα pastel 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Εμένα  με mayhems δεν είχαν θέμα, μόλις έβαλα ek έγιναν σκατα ,έκαναν πολλοί παραπονα για το υγρό. Βέβαια εγώ είχα pastel 

Τον τελευταίο χρόνο έχουν παρατηρηθεί πολλά ελαττωματικά υγρά από ΕΚ, κυρίως τα clear κ τα διάφανα χρώματα! Κ δεν καθαρίζουν μετά, θέλουν όλα άνοιγμα 😭

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

το τελευταίο διάστημα σκέφτομαι να έρθω και εγώ στην παρέα, έχω κάνει μια αναδρομή στα post των τελευταίων 40 σελίδων ωστόσο έχει πολλές πληροφορίες και θα ήθελα την βοήθεια σας να κάνω την αρχή, το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα ήθελα να μπλέξω με hard tubes 😛

Το κουτί είναι nzxt h700, cpu AMD Ryzen 7 2700X και gpu GIGABYTE RTX 2080 WindForce3 (όλα αναφέρονται στην υπογραφή μου)
Σκέφτομαι μια λύση που να περιλαμβάνει cpu+gpu ωστόσο για το δεύτερο ακόμα το σκέφτομαι λόγο μελλοντικής αγοράς της 3080, σε κανέναν από τα cpu/gpu δεν έχει oc ή και γενικότερα κάποια ρύθμιση ακόμα

Το rgb lighting δεν είναι κάτι που με ενδιαφέρει πολύ αλλά αν η διαφορά στην τιμή δεν είναι μεγάλη
Σκεφτόμουν για 2 radiator εκτός αν είναι υπερβολή για το σύστημα αυτό που τότε μάλλον πάμε σε 1x360
Για tube δεν είμαι σίγουρος για διάφανες ή zmt, πιο πολύ θα έλεγα τις διάφανες να βλέπω το υγρό :)
Θα χρειαστώ μετρητή θερμοκρασίας νερού, flow meter, drain valve?
Υγρό τι χρησιμοποιούμε? Διάβαζα ότι καλό είναι να έχει μέσα ουσίες που αποτρέπουν διάβρωση τον μετάλλων?

Πρώτη φορά με αυτά μπορεί να λέω και καμία χαζομάρα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, pagratios είπε

το τελευταίο διάστημα σκέφτομαι να έρθω και εγώ στην παρέα, έχω κάνει μια αναδρομή στα post των τελευταίων 40 σελίδων ωστόσο έχει πολλές πληροφορίες και θα ήθελα την βοήθεια σας να κάνω την αρχή, το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα ήθελα να μπλέξω με hard tubes 😛

Το κουτί είναι nzxt h700, cpu AMD Ryzen 7 2700X και gpu GIGABYTE RTX 2080 WindForce3 (όλα αναφέρονται στην υπογραφή μου)
Σκέφτομαι μια λύση που να περιλαμβάνει cpu+gpu ωστόσο για το δεύτερο ακόμα το σκέφτομαι λόγο μελλοντικής αγοράς της 3080, σε κανέναν από τα cpu/gpu δεν έχει oc ή και γενικότερα κάποια ρύθμιση ακόμα

Το rgb lighting δεν είναι κάτι που με ενδιαφέρει πολύ αλλά αν η διαφορά στην τιμή δεν είναι μεγάλη
Σκεφτόμουν για 2 radiator εκτός αν είναι υπερβολή για το σύστημα αυτό που τότε μάλλον πάμε σε 1x360
Για tube δεν είμαι σίγουρος για διάφανες ή zmt, πιο πολύ θα έλεγα τις διάφανες να βλέπω το υγρό :)
Θα χρειαστώ μετρητή θερμοκρασίας νερού, flow meter, drain valve?
Υγρό τι χρησιμοποιούμε? Διάβαζα ότι καλό είναι να έχει μέσα ουσίες που αποτρέπουν διάβρωση τον μετάλλων?

Πρώτη φορά με αυτά μπορεί να λέω και καμία χαζομάρα :)

Στα πολύ γενικά, κάποιες κατευθυντήριες γραμμές:

Μείνε με soft tubes για αρχή.Αν θέλεις χρωματιστό ψυκτικό,απέφυγε τα pastel.H Mayhems βγάζει καλά ψυκτικά (δές την σειρά Χ1) και περιέχουν τις απαραίτητες ουσίες για αποφυγή διαβρώσεων/σχηματισμού άλγης.

Δέν είναι υπερβολή το 2ο ψυγείο.Θα έλεγα πως επιβάλετε αν θέλεις να παίξεις με χαμηλά rpm ανεμιστήρων.

Drain valve στο χαμηλότερο σημείο του βρόχου επιβάλεται.

Μετρητής θερμοκρασίας και flow meter δέν είναι απολύτως απαραίτητα.Αν θέλεις να βάλεις, δές κάποιο 2σε1 της Bykski

Αν μελλοντικά πάρεις μητρική με υποδοχή για temp sensor,μπορείς να ρυθμίσεις καμπύλες ανεμιστήρων βάση της θερμοκρασίας ψυκτικού.Λύνει τα χέρια γιατί αποφεύγεις τα ramp up των ανεμιστήρων ελέω temp spikes.

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pagratios είπε

το τελευταίο διάστημα σκέφτομαι να έρθω και εγώ στην παρέα, έχω κάνει μια αναδρομή στα post των τελευταίων 40 σελίδων ωστόσο έχει πολλές πληροφορίες και θα ήθελα την βοήθεια σας να κάνω την αρχή, το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα ήθελα να μπλέξω με hard tubes 😛

Το κουτί είναι nzxt h700, cpu AMD Ryzen 7 2700X και gpu GIGABYTE RTX 2080 WindForce3 (όλα αναφέρονται στην υπογραφή μου)
Σκέφτομαι μια λύση που να περιλαμβάνει cpu+gpu ωστόσο για το δεύτερο ακόμα το σκέφτομαι λόγο μελλοντικής αγοράς της 3080, σε κανέναν από τα cpu/gpu δεν έχει oc ή και γενικότερα κάποια ρύθμιση ακόμα

Το rgb lighting δεν είναι κάτι που με ενδιαφέρει πολύ αλλά αν η διαφορά στην τιμή δεν είναι μεγάλη
Σκεφτόμουν για 2 radiator εκτός αν είναι υπερβολή για το σύστημα αυτό που τότε μάλλον πάμε σε 1x360
Για tube δεν είμαι σίγουρος για διάφανες ή zmt, πιο πολύ θα έλεγα τις διάφανες να βλέπω το υγρό :)
Θα χρειαστώ μετρητή θερμοκρασίας νερού, flow meter, drain valve?
Υγρό τι χρησιμοποιούμε? Διάβαζα ότι καλό είναι να έχει μέσα ουσίες που αποτρέπουν διάβρωση τον μετάλλων?

Πρώτη φορά με αυτά μπορεί να λέω και καμία χαζομάρα :)

Μια χαρα στα ειπε ο Tenshi απλα εχε υποψην πως επειδη θα χαλασεις καποια χρηματα αν μεινεις σε cpu block μονο θα ψιλοαπογοητευτεις. Οι διαφορες που θα δεις σε σχεση με aio/τερας αεροψυξη δεν θα δικαιολογουν το κοστος. Εκει που ια σου πεσει το σαγονι ειναι στην gpu, οι διαφορες ειναι τρελες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ πολύ για τις γρήγορες απαντήσεις.

@Tenshi Η μητρική  Asus Prime x470 Pro έχεις τα εξής
AIO_PUMP connector (1 x 4 -pin)
W_PUMP+ connector (1 x 4 -pin)
T_Sensor Connector

δεν ξέρω αν κάποιο από αυτά ειναι αυτό που έλεγες για temp sensor, και εκεί τι ακριβώς μπαίνει? Είναι κάποιο άλλο εξάρτημα που χρειάζομαι?
το Bykski είναι απο κίνα ή από Ευρώπη?

Θα κάνω μία πρώτη προσπάθεια με το τι χρειάζομαι αλλά μάλλον θα χρειαστώ βοήθεια στο πόσα και τι fitting θα χρειαστούν

edit: κοιτώντας λίγο στο site της ekwb ενώ έχει gpu waterblock για την GV-N2080WF3OC-8GC δεν φαίνεται να έχει για την GV-N2080WF3-8GC. Ξέρει κάποιος αν τα 2 μοντέλα της gigabyte είναι συμβατά μεταξύ τους?

Επεξ/σία από pagratios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, pagratios είπε

Ευχαριστώ πολύ για τις γρήγορες απαντήσεις.

@Tenshi Η μητρική  Asus Prime x470 Pro έχεις τα εξής
AIO_PUMP connector (1 x 4 -pin)
W_PUMP+ connector (1 x 4 -pin)
T_Sensor Connector

δεν ξέρω αν κάποιο από αυτά ειναι αυτό που έλεγες για temp sensor, και εκεί τι ακριβώς μπαίνει? Είναι κάποιο άλλο εξάρτημα που χρειάζομαι?
το Bykski είναι απο κίνα ή από Ευρώπη?

Θα κάνω μία πρώτη προσπάθεια με το τι χρειάζομαι αλλά μάλλον θα χρειαστώ βοήθεια στο πόσα και τι fitting θα χρειαστούν

Ώπ,έχεις δίκιο,νόμιζα πως υπάρχει απο Strix και πάνω!

Σε αυτή την υποδοχή της μητρικής λοιπόν, θα συνδέσεις ένα τέτοιο.Η άλλη άκρη που έχει τον αισθητήρα, θα συνδεθεί με κάποιο G1/4 port (πάνω στο ψυγείο,στην αντλία ή σε κάποιον σύνδεσμο Τ που έχεις φτιάξει).Στην συνέχεια πάς στο Bios και επιλέγεις ως "πηγή" θερμοκρασιών το T_sensor.By default, οι ανεμιστήρες λειτουργούν βάση θερμοκρασίας CPU.Ουσιαστικά το flow/temp sensor της Bykski θα έχει διακοσμητικό χαρακτήρα.

Θα μου πείς,οκ...πώς θα γνωρίζεις οτι υπάρχει επαρκής ροή ή τι γίνεται αν χαλάσει η αντλία.Αφενώς θα έλεγα να προσανατολιστείς σε D5 αντλία που είναι αξιόπιστη λύση,αφετέρου υπάρχουν προγράμματα monitoring (πχ AIDA64) που έχουν επιλογή για alert αν κάτι δέν πάει καλά (θερμοκρασία ψυκτικού >45°C ή rpm αντλίας <1500).Αν θέλεις,πάς το monitoring και ένα βήμα παραπέρα όπως θα δείς και στο αντίστοιχο θέμα-οδηγό που έχει φτιάξει ο @niko13.

Αν ντέ και καλά θέλεις οπτική ένδειξη,υπάρχουν και απλές φτερωτές που μπορείς να τοποθετήσεις κάπου στον βρόγχο.

Σε κάθε περίπτωση,για ότι χρειαστείς εδώ είμαστε.

ps. Η Gigabyte 2080 Gaming OC που έχω κάνει boost έως ~1965mhz on air τον χειμώνα.Πιο ρεαλιστικό σενάριο βέβαια είναι τα 1915 σταθερά όταν ζεσταθεί,με θερμοκρασίες 67~70°C.Με νερό έχω ακατέβατα 1980mhz το καλοκαίρι, με max θερμικρασία 44°C (περιβάλοντος 30°C).Απλά για να πάρεις μια ιδέα τι θα μπορούσε να κάνει η WF3 σου.

 

Επεξ/σία από Tenshi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, pagratios είπε

edit: κοιτώντας λίγο στο site της ekwb ενώ έχει gpu waterblock για την GV-N2080WF3OC-8GC δεν φαίνεται να έχει για την GV-N2080WF3-8GC. Ξέρει κάποιος αν τα 2 μοντέλα της gigabyte είναι συμβατά μεταξύ τους?

Λογικα θα κανει αφου μιλαμε για ιδιο pcb.. Εδω παντως το αναφερει ως συμβατο στο description αν βοηθαει. https://www.google.com/amp/s/www.overclockers.co.uk/ek-water-blocks-ek-vector-rtx-re-rgb-graphics-card-water-block-nickel-plexi-wc-9r3-ek.html%3ftemplate=amp

Επεξ/σία από niko13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...