Προς το περιεχόμενο

Τα πάντα περί Custom water cooling


alldaynews

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Αν θες το καλύτερο που μπορείς να πάρεις πας εδώ 

https://www.ekwb.com/shop/ek-coolstream-xe-360-triple-5419

Αυτό μπορεί να σου κρατήσει την κάρτα ίσως και κάτω από 20 βαθμούς Δ.

Αλλιώς πάρε ένα 360αρι 45αρι. 

η θερμοκρασια των parts δεν εξαρταται και απο την θερμοκρασια περιβαλλοντος;γινεται ποτε η θερμοκρασια τους να ειναι χαμηλοτερη απο την θερμοκρασια του χωρου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, dalain είπε

η θερμοκρασια των parts δεν εξαρταται και απο την θερμοκρασια περιβαλλοντος;γινεται ποτε η θερμοκρασια τους να ειναι χαμηλοτερη απο την θερμοκρασια του χωρου;

Γίνεται, αν βάλεις το ψυγείο σε ένα κουβά με πάγο 😛

Γράφω για Δ θερμοκρασιας  όχι πόση θερμοκρασία θα έχει η κάρτα  βρε

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Γίνεται, αν βάλεις το ψυγείο σε ένα κουβά με πάγο 😛

Γράφω για Δ θερμοκρασιας  όχι πόση θερμοκρασία θα έχει η κάρτα  βρε

χαχα!οκ....δεν το προσεξα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα 

να ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου. Έχω μια custom υδροψυξη με εξαρτήματα της ekwb εδώ και 2 χρόνια.

4πλο ψυγείο και μόνο για τον επεξεργαστη

Τις επόμενες ημέρες θα κάνω αλλαγή μητρικής καθώς και επεξεργαστή και θα ήθελα εάν γνωρίζει κάποιος, να μου πει εάν πρέπει εκτός του νερού να αλλάξω και κάτι άλλο.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Leoniums είπε

Καλησπέρα 

να ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου. Έχω μια custom υδροψυξη με εξαρτήματα της ekwb εδώ και 2 χρόνια.

4πλο ψυγείο και μόνο για τον επεξεργαστη

Τις επόμενες ημέρες θα κάνω αλλαγή μητρικής καθώς και επεξεργαστή και θα ήθελα εάν γνωρίζει κάποιος, να μου πει εάν πρέπει εκτός του νερού να αλλάξω και κάτι άλλο.

Ευχαριστώ

Καλό είναι να κάνεις μια συντήρηση. Άνοιγμα μπλοκ κ καθάρισμα, αντλία, ρεζερβουάρ, ψυγείο. Κ φυσικά το υγρό αλλαγή. Από εκεί κ πέρα κάνε ένα έλεγχο στα λαστιχακια στο μπλοκ κ στα φιτινγκς μήπως χρειάζονται αλλαγή..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Leoniums είπε

:(

έτσι που μου τα έγραψες.... ένα δάκρυ κύλισε..

Αν δεν έχεις κάνει καθάρισμα στα δύο χρόνια, είναι απαραίτητο να γίνει η διαδικασία που σου έγραψα! Δεν είναι κάτι, πιο πολύ βαβούρα κ χρόνος με το λύσε δέσε ξανά..

Επεξ/σία από Papanikolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Leoniums said:

:(

έτσι που μου τα έγραψες.... ένα δάκρυ κύλισε..

είναι το τίμημα της υδρόψυξης αδερφέ μου.!! Δίκιο έχει @Papanikolis, καλό είναι με την αλλαγή του hardware να μπεις προληπτικά στη διαδικασία να το αλλάξεις. Τουλάχιστον πέτα το υγρό που έχει μέσα, κάνε 2 μισάωρα περάσματα με απιονισμένο νέρό, άστα να στεγνώσουν και μετά βάλε πάλι το υγρό που προτιμάς. Για όλα τα παραπάνω εγώ το γύρισα σε Noctua D-15.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Psyber είπε

είναι το τίμημα της υδρόψυξης αδερφέ μου.!! Δίκιο έχει @Papanikolis, καλό είναι με την αλλαγή του hardware να μπεις προληπτικά στη διαδικασία να το αλλάξεις. Τουλάχιστον πέτα το υγρό που έχει μέσα, κάνε 2 μισάωρα περάσματα με απιονισμένο νέρό, άστα να στεγνώσουν και μετά βάλε πάλι το υγρό που προτιμάς. Για όλα τα παραπάνω εγώ το γύρισα σε Noctua D-15.

Εγώ για όλα τα παραπάνω επειδή κουράστηκα-βαρεθηκα το γύρισα σε ΑΙΟ. Η αεροψυκτρα είναι το επόμενο στάδιο!! 😅 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Psyber είπε

@Papanikolis Ποια AIO πήρες και τι εντυπώσεις σου άφησε;

Γενικά πάντα ΑΙΟ είχα κ μετά το γύρισα στην καστομ. Τώρα πήρα της ekwb γιατί δεν ήθελα τα περιττά πρόγραμμα διαχείρισης που έχουν σχεδόν όλες οι υπόλοιπες.. θα την βάλω μέσα στην βδομάδα γιατί μόλις ήρθε 😀

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@purif Ρε αδερφέ, άσε με να επιστρέψω στην αερόψυξη σαν άνθρωπος! Εδώ και 2 εβδομάδες είμαι με D15 και αποφεύγω σχετικές φωτογραφίες!!!!!! Anyway πήρες πολύ ωραία πράγματα και εύχομαι να τα χαρείς. Ειδικά αυτό το heatkiller reservoir σκοτώνει! Θα ήθελα να μου πεις τις απόψεις σου για αυτό.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Psyber είπε

@purif Ρε αδερφέ, άσε με να επιστρέψω στην αερόψυξη σαν άνθρωπος! Εδώ και 2 εβδομάδες είμαι με D15 και αποφεύγω σχετικές φωτογραφίες!!!!!! Anyway πήρες πολύ ωραία πράγματα και εύχομαι να τα χαρείς. Ειδικά αυτό το heatkiller reservoir σκοτώνει! Θα ήθελα να μου πεις τις απόψεις σου για αυτό.

Να ΄σαι καλά φίλε μου! Άμα το έχεις το μικρόβιο να ξέρεις ότι κάποια στιγμή θα ξανακυλήσεις ;) 

Eίναι σίγουρα πολύ καλή ποιότητα και στιβαρή κατασκευή, και το σημαντικότερο με κύλινδρο από γυαλί και όχι plexi/acrylic. (και ένας από τους λόγους που απέφυγα distro plate)

Δυστυχώς με τις ελλείψεις στην αγορά cpu/gpu, το σύστημα για δοκιμή θα αργίσει πολύ να στηθεί οπότε η μόνη δοκιμή του ελπίζω να γίνει το ΣΚ που θα το ενώσω με τα ψυγεία για να τους κάνω ένα 2ο καθάρισμα με απιονισμένο και να δοκιμάσω και την αντλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...