Προς το περιεχόμενο

Τα πάντα περί Custom water cooling


alldaynews

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Psyber είπε

Μιας και πιασαμε την κουβέντα, τι μητρική/επεξεργαστή περιμένεις;

Asus x570 Dark Hero + 5900X. Και τα δυο τα έχω παραγγείλει από Γερμανία από το Νοέμβρη αλλά μου είπαν αποστολή από Γενάρη και ΑΝ υπάρχει στοκ. Καληνύχτα δηλαδή...😴

Επεξ/σία από purif
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Psyber είπε

http://www.barrowint.com/product/cpuslt/Barrow_cpu_water_block/1614.html

 

Τι έχουμε εδώ;! Block, reservoir και αντλία όλα σε ένα!

Τεκνικλί ένα pump on block combo είναι, άλλα αν καταφέρουν έτσι να παρακάμψουν την πατέντα της Asetek,τους βγάζω το καπέλο.

Επεξ/σία από Tenshi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, Psyber είπε

http://www.barrowint.com/product/cpuslt/Barrow_cpu_water_block/1614.html

 

Τι έχουμε εδώ;! Block, reservoir και αντλία όλα σε ένα!

Καποιος ψηθηκε? Το λιγουρευεσαι? Παραγγελνετε εσεις.. 😁

 

Επεξ/σία από niko13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/12/2020 στις 10:00 ΜΜ, purif είπε

Να θες να παίξεις και να σου λείπει μητρική, επεξεργαστής και gpu 😅

20201214_203631.jpg

Εμενα μου λείπει η υδροψυξη χα χα χα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Psyber είπε

ω ρε φίλε! γαμώ τα συστήματα. Caseking έκανες την παραγγελία;

Nα σαι καλά και πάλι. Aπό Alternate.de αλλά έχουν μποκάρει τις ελληνικές παραγγελίες λόγω μεγάλου όγκου και θα τις στέλνουν σιγά σιγά από αρχές του νέου έτους...Αλλά έτσι όπως πάει, μέχρι να έρθουν τα κομμάτια θα πάω κατευθείαν στην επόμενη γενιά 😅

28 λεπτά πριν, achilles_g_ είπε

Εμενα μου λείπει η υδροψυξη χα χα χα 

Γιατί και εγώ που την έχω;  Θα κάθομαι να κοιτάω τα parts να μαζεύουν σκόνη😅 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, purif είπε

Nα σαι καλά και πάλι. Aπό Alternate.de αλλά έχουν μποκάρει τις ελληνικές παραγγελίες λόγω μεγάλου όγκου και θα τις στέλνουν σιγά σιγά από αρχές του νέου έτους...Αλλά έτσι όπως πάει, μέχρι να έρθουν τα κομμάτια θα πάω κατευθείαν στην επόμενη γενιά 😅

Γιατί και εγώ που την έχω;  Θα κάθομαι να κοιτάω τα parts να μαζεύουν σκόνη😅 

Εμένα πρόλαβε και ήρθε η μητρική. Μνήμες δεν μου έστελναν λόγου μεγάλου παραγγελιών από Ελλάδα (βασικά υπήρχε πρόβλημα με το ΦΠΑ και τη χώρα μας) οπότε τις παρήγγειλα από το memoryc.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, achilles_g_ είπε

Εμένα πρόλαβε και ήρθε η μητρική. Μνήμες δεν μου έστελναν λόγου μεγάλου παραγγελιών από Ελλάδα (βασικά υπήρχε πρόβλημα με το ΦΠΑ και τη χώρα μας) οπότε τις παρήγγειλα από το memoryc.

Δυστυχώς 4/4 από τα πράγματα που είχα παραγγείλει από εκεί ήταν out of stock οπότε για αυτό καθυστερεί η δικιά μου αλλιώς θα μου είχαν στείλει τη μητρική και εμένα αν την είχα παραγγείλει μόνη της. 

Καλοδούλευτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, niko13 είπε

Καποιος ψηθηκε? Το λιγουρευεσαι? Παραγγελνετε εσεις.. 😁

 

Το ειχα παραγγειλει το καλοκαιρι μιας και για την περιπτωση μου ηταν αυτο ακριβως που χρειαζομουν αλλα δυστυχως δεν ηρθε ποτε...

12 ώρες πριν, Tenshi είπε

Τεκνικλί ένα pump on block combo είναι, άλλα αν καταφέρουν έτσι να παρακάμψουν την πατέντα της Asetek,τους βγάζω το καπέλο.

Ποια ειναι η πατεντα της Asetek ? Εννοεις την φαση των aio? Ειναι και reservoir και εχει και ddc pump καμια σχεση δλδ με aio που βασανιζεται να στειλει το νερο στο ψυγειο  :lol:

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Ποια ειναι η πατεντα της Asetek ? Εννοεις την φαση των aio? Ειναι και reservoir και εχει και ddc pump καμια σχεση δλδ με aio που βασανιζεται να στειλει το νερο στο ψυγειο  :lol:

Ω ναί,αυτή η πατέντα! --γνωστή και ώς "ανακάλυψα τον τροχό,οπότε οτιδήποτε στρογγυλό που περιστρέφεται και τσουλάει υπάγεται σε royalties--

DDC είχε και το Apogee Drive 2 της Swiftech, άλλα το έχασε το δικαστήριο.Η Alphacool και η Raijintek είχαν κάτι αντίστοιχο (block/pump/res),άλλα εξαφανίστηκαν απο την αγορά.

Σε κάθε περίπτωση,επικροτώ την προσπάθεια της Barrow.

Επεξ/σία από Tenshi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Tenshi Φίλε για να είμαι απόλυτα ειλικρινής, η ιδεά να υπάρχει μια αντλία πάνω από τον επεξεργαστή μου δε μπορώ να πω ότι μου αρέσει.  Ωστόσο θα ήθελα να έχω μαζεμένο setup, που να με απαλλάσει από πολλά πράγματα εντός του κουτιού. DDC πάντως δεν έχει περάσει από τα χέρια μου. Υπολείπεται σημαντικά σε σύγκριση με τη d5;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Psyber είπε

@Tenshi Φίλε για να είμαι απόλυτα ειλικρινής, η ιδεά να υπάρχει μια αντλία πάνω από τον επεξεργαστή μου δε μπορώ να πω ότι μου αρέσει.  Ωστόσο θα ήθελα να έχω μαζεμένο setup, που να με απαλλάσει από πολλά πράγματα εντός του κουτιού. DDC πάντως δεν έχει περάσει από τα χέρια μου. Υπολείπεται σημαντικά σε σύγκριση με τη d5;

H DDC;Δέν θα έλεγα πως υπολείπεται σε κάτι,απλά είναι διαφορετικής φιλοσοφίας (σάν να λέμε κινητήρας βενζίνης/diesel).

Καλύτερο head pressure απο μια D5,άλλα πιο θορυβώδης.Επίσης ζεσταίνεται αρκετά και χρειάζεται ψύξη με κάποιο heatshink,ενώ η D5 ψύχεται απο το ίδιο το loop.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Psyber είπε

το πιο θορυβώδης μου αρκεί! Αν ξαναστήσω τη λούπα παραμένω στη d5!

Μήν την απορρίπτεις μόνο απο αυτό.Αν δέν σκέφτεσαι να την δουλέψεις στα τέρματα,εκτιμώ πως δέν θα προβληματιστείς (εξ άλλου είναι pwm)

Ο θόρυβος και πως τον αντιλαμβάνεται ο καθένας, είναι κάτι τελείως υποκειμενικό.Έχω την D5@1950rpm... και κάτι ακούω τα βράδια με 21~22dBa στο δωμάτιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...