Προς το περιεχόμενο

Τα πάντα περί Custom water cooling


alldaynews

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Tenshi είπε

Ω ναί,αυτή η πατέντα! --γνωστή και ώς "ανακάλυψα τον τροχό,οπότε οτιδήποτε στρογγυλό που περιστρέφεται και τσουλάει υπάγεται σε royalties--

DDC είχε και το Apogee Drive 2 της Swiftech, άλλα το έχασε το δικαστήριο.Η Alphacool και η Raijintek είχαν κάτι αντίστοιχο (block/pump/res),άλλα εξαφανίστηκαν απο την αγορά.

Σε κάθε περίπτωση,επικροτώ την προσπάθεια της Barrow.

Ε καλά όσο κακη και να ειναι μια ddc δεν συγκρίνεται με μια dc ,της alphacool έχω εγώ ρε ,ακόμα βγαίνει, αλλά δεν μπορεί να σπρώξει ούτε φυσαλίδα  😛

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Leak test και δοκιμή της αντλίας, ευτυχώς όλα καλά. Αλλά...ενώ τα ψυγεία είχαν καθαριστεί πριν κανά 10μηνο με mayhems blitz (1+2) και μπήκαν ξανά στα κουτιά τους εν αναμονή των υπολοίπων κομματιών, το φίλτρο όπως βλέπετε μάζεψε αρκετή σαβούρα στην 1.5 ώρα που δούλεψε η λούπα. Οπότε πολύ προσοχή και πολύ προσεκτικό καθάρισμα στα ψυγεία για να μη βουλώσει το σύμπαν.

PSX_20201219_160657.jpg

PSX_20201219_160758.jpg

Επεξ/σία από purif
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Το φίλτρο τι είναι; Πως το αγοράζουμε;

 

5 λεπτά πριν, Psyber είπε

Φανταστική ερώτηση! Θέλω και εγώ να ξέρω!

Τίποτα το ιδιαίτερο. Προσωπικά θα το χρησιμοποιήσω μόνο στο leak testing για να κρατήσει τη σαβούρα από τα ψυγεία. Δε θα το συνιστούσα σε λούπα που τρέχει κανονικά. Άμα φράξει το φίλτρο, υπάρχει η περίπτωση να μη κυκλοφορεί υγρό στη λούπα και να τα παίξει η αντλία. Ακραίο μεν αλλά φύλαγε τα ρούχα σου...

https://h5.aliexpress.com/item/32853297393.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, purif είπε

 

Τίποτα το ιδιαίτερο. Προσωπικά θα το χρησιμοποιήσω μόνο στο leak testing για να κρατήσει τη σαβούρα από τα ψυγεία. Δε θα το συνιστούσα σε λούπα που τρέχει κανονικά. Άμα φράξει το φίλτρο, υπάρχει η περίπτωση να μη κυκλοφορεί υγρό στη λούπα και να τα παίξει η αντλία. Ακραίο μεν αλλά φύλαγε τα ρούχα σου...

https://h5.aliexpress.com/item/32853297393.html

Λέω να το βάζω πχ όταν αλλάζω το υγρό και όπως είναι η λούπα βάζω απιονισμένο, να το περνάω για να μαζεύει την μάκα απο ψυγεία κτλ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/12/2020 στις 8:44 ΜΜ, Psyber είπε

το πιο θορυβώδης μου αρκεί! Αν ξαναστήσω τη λούπα παραμένω στη d5!

Αυτό το combo της barrow είναι για SFF που κάθε χιλιοστό μετράει. Μην σου πω ότι σε extreme περιπτώσεις είναι και πολύ ψηλό. Να σε δω να βάζεις D5 σε κανένα sandwich style case των 7 λίτρων... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

μολις τελειωσα την υδροψυξη :D
περιμενω κατι ρακορακια για να κανω bleeding line και σκευτομαι σοβαρα να βαλω στο νερο και την 2080S..
δεν ξερω ομως αν αξιζει για την συγκεκριμενη καρτα..για πειτε καμια γνωμη

 

Spoiler

IMG_5429.JPG.ec4724a0c5cbab382a6ecfaf1d97753c.JPG



 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, discoboyminimal είπε

μολις τελειωσα την υδροψυξη :D
περιμενω κατι ρακορακια για να κανω bleeding line και σκευτομαι σοβαρα να βαλω στο νερο και την 2080S..
δεν ξερω ομως αν αξιζει για την συγκεκριμενη καρτα..για πειτε καμια γνωμη

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

IMG_5429.JPG.ec4724a0c5cbab382a6ecfaf1d97753c.JPG



 

Ε, κριμα δεν ειναι να μην ολοκληρωθει το εγκλημα? 😁Ασε που στη gpu θα σου φυγει το κεφαλι με την διαφορα σε temps, στο cpu λιγα πραγματα.. Θα ειναι πιο ευκολο μετα να το δικαιολογησεις κ στον ευατο σου το κουσουρι με την υδροψυξη που εχουμε ολοι εδω😁

Επεξ/σία από niko13
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/1/2021 στις 9:54 ΜΜ, niko13 είπε

Ε, κριμα δεν ειναι να μην ολοκληρωθει το εγκλημα? 😁Ασε που στη gpu θα σου φυγει το κεφαλι με την διαφορα σε temps, στο cpu λιγα πραγματα.. Θα ειναι πιο ευκολο μετα να το δικαιολογησεις κ στον ευατο σου το κουσουρι με την υδροψυξη που εχουμε ολοι εδω😁

hahaha το ξερω..πρεπει να ολοκληρωθει! απλα ξερω οτι δεν θα δωσω 150 ευρω για ενα μπλοκ μονο..θα χρειαστω και ψυγειο σιγουρα και δεν ξερω που να το βαλω! με 360 EK SE επανω δεν με βλεπω να μπορω να κρυωσω 140w cpu και 350w καρτα.(τουλαχιστον με τα ql που τα τρεχω σε 1% και 2% - 800-900 rpm)
πισω στο case εχω 6 εκατοστα ελευθερα για 140rad με το 120αρη ανεμιστηρα.μπροστα δεν μπαινει γιατι εχω hdds και κατω αν χωρεσει , θα χωρεσει 120αρη rad με δυσκολια γιατι τα καλωδια που εχω κρυμμενα δεν τα φανταζεσαι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, discoboyminimal είπε

hahaha το ξερω..πρεπει να ολοκληρωθει! απλα ξερω οτι δεν θα δωσω 150 ευρω για ενα μπλοκ μονο..θα χρειαστω και ψυγειο σιγουρα και δεν ξερω που να το βαλω! με 360 EK SE επανω δεν με βλεπω να μπορω να κρυωσω 140w cpu και 350w καρτα.(τουλαχιστον με τα ql που τα τρεχω σε 1% και 2% - 800-900 rpm)
πισω στο case εχω 6 εκατοστα ελευθερα για 140rad με το 120αρη ανεμιστηρα.μπροστα δεν μπαινει γιατι εχω hdds και κατω αν χωρεσει , θα χωρεσει 120αρη rad με δυσκολια γιατι τα καλωδια που εχω κρυμμενα δεν τα φανταζεσαι

Think outside the box (κυριολεκτικά) 😉

https://shop.watercool.de/MO-RA3-Series

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Tenshi είπε

Think outside the box (κυριολεκτικά) 😉

https://shop.watercool.de/MO-RA3-Series

Μωρε μια χαρα φαση! Ουτε ζεστη στο κουτι, ουτε τιποτα.. αλλα εγω με τα ανηψια να αλωνιζουν στο σπιτι το ψυγειο το βλεπω στο πατωμα κ εμενα στην τατιανα στεφανιδου να προσπαθω να δικαιολογηθω😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, niko13 είπε

Μωρε μια χαρα φαση! Ουτε ζεστη στο κουτι, ουτε τιποτα.. αλλα εγω με τα ανηψια να αλωνιζουν στο σπιτι το ψυγειο το βλεπω στο πατωμα κ εμενα στην τατιανα στεφανιδου να προσπαθω να δικαιολογηθω😁

Λυπάμαι! (mancave ftw) 🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποτε  δεν μου αρεσαν τα standalone ψυγεια..τα θελω ολα συμαζεμμενα μεσα στο κουτι.
οποτε η πρεπει να παρω ενα 14αρη για πισω και ενα 12αρη για κατω και να τα στριμωξω ακομα παραπανω τα πραγματα η να παω στο κουτι που εχω ερωτευτει (dynamic xl) :P και να εχω ολο το χωρο να παιξω με 2χ360 , rigid tubing και distro plate...

κακο το μικροβιο του watercooling..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...