Προς το περιεχόμενο

Τα πάντα περί Custom water cooling


alldaynews

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, kostasandr1992 είπε

Αυτο εννοω. Ναι το ξερω για την καρτα και εγω με Vertical αναγκαστικά δεν χωράει αλλιως και ια πειραματιστω για να χωρεσε και ψυγειο κάτω. 

Screenshot_2021-02-21-20-08-11-535_com.android.chrome.jpg

Πολυ δυσκολα rad κατω, με το ζορι χωρανε fans k ειχα δυο vertical mounts να δοκιμασω (coolermaster, phanteks). Δε βρισκω φωτογραφικη αποδειξη για το bracket σου αδερφε, μη σε παρω στο λαιμο μου.Στειλε ενα mail στο support, να ρωτησεις αν θες... Εκτος κ αν κανενας φιλος εδω το εχει κ σε σωσει

Επεξ/σία από niko13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γειά σας,

μπορείτε να μου πείτε πως μπορω να τοποθετήσω στο δοχείο της αντλίας RGB φωτισμό ;

Η αντλία ειναι η Thermaltake Pacific PR22-D5. Αν θυμαμαι καλά κάπου ειχα δει ενα RGB δαχτυλίδι που ταίριαζε πολύ καλα σε αυτο το δοχείο!

Σας ευχαριστώ!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, gpelekanos είπε

Γειά σας,

μπορείτε να μου πείτε πως μπορω να τοποθετήσω στο δοχείο της αντλίας RGB φωτισμό ;

Η αντλία ειναι η Thermaltake Pacific PR22-D5. Αν θυμαμαι καλά κάπου ειχα δει ενα RGB δαχτυλίδι που ταίριαζε πολύ καλα σε αυτο το δοχείο!

Σας ευχαριστώ!

 

Το μονο που μου ερχεται στο μυαλο σε rgb δαχτυλιδι ειναι της alphacool, υπαρχει σε δυο μεγεθη 50mm k 60mm, μετρα διαμετρο δοχειου να δεις αν σου κανει..(εχει δικο του rgb ανταπτορα αλλα συνδεεται κ απευθειας στη μητρικη) https://www.alphacool.com/shop/ausgleichsbehaelter/roehrenbehaelter/50mm-zubehoer/21101/alphacool-aurora-led-ring-50mm-rgb

Επεξ/σία από niko13
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, niko13 είπε

Το μονο που μου ερχεται στο μυαλο σε rgb δαχτυλιδι ειναι της alphacool, υπαρχει σε δυο μεγεθη 50mm k 60mm, μετρα διαμετρο δοχειου να δεις αν σου κανει..(εχει δικο του rgb ανταπτορα αλλα συνδεεται κ απευθειας στη μητρικη) https://www.alphacool.com/shop/ausgleichsbehaelter/roehrenbehaelter/50mm-zubehoer/21101/alphacool-aurora-led-ring-50mm-rgb

Σε ευχαριστω πολυ!! Αυτο ακριβως εψαχνα !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο πολυ καιρο καταφερα να τελειωσω κ εγω το project μου.Για την λουπα χρησιμοποιησα κυριως Bykski προιοντα τα οποια παρηγγειλα απο Aliexpress αλλα τα περιμενα κανα τριμηνο.(ακομα δεν εχουν ερθει ολα).Η καρτα γραφικων φοραει ενα απο τα ομορφοτερα κατα την γνωμη μου blocks της ΕΚ.Ζουμακι εβαλα διαφανο Mayhems.Οι σωληνες ειναι ευκαμπτος χαλκος σε διαμετρο Φ12

spacer.png

  • Like 21
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Psyber είπε

@dalain υπέροχο όντως, γιατί τρία μονά  ψυγεία και όχι ένα τριπλο;

Επελεξα τρια ψυγεια καθαρα για αισθητικους λογους,κυριως των διαδρομων της λουπας.Φαντασου να ξεκινουσε μια σωληνα απο πανω μεχρι κατω κ συγκρινε το με αυτο που εκανα

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/3/2021 στις 11:07 ΜΜ, dalain είπε

Επελεξα τρια ψυγεια καθαρα για αισθητικους λογους,κυριως των διαδρομων της λουπας.Φαντασου να ξεκινουσε μια σωληνα απο πανω μεχρι κατω κ συγκρινε το με αυτο που εκανα

Γιατί όχι ένα x-flow ψυγείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Θα ηθελα την βοήθεια σας εχω αυτο το reservoir τις bitspower και στο Build που φτιάχνω θα μπει ορθιο. Θελω να μου προτείνετε μια αντλια για να το κανω combo. Ευχαριστώ πολύ. 

Screenshot_2021-03-25-18-32-15-157_com.android.chrome.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostasandr1992 είπε

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Θα ηθελα την βοήθεια σας εχω αυτο το reservoir τις bitspower και στο Build που φτιάχνω θα μπει ορθιο. Θελω να μου προτείνετε μια αντλια για να το κανω combo. Ευχαριστώ πολύ. 

Screenshot_2021-03-25-18-32-15-157_com.android.chrome.jpg

Οταν λες αντλια εννοεις κατι στο οποιο να βιβωσει κατευθειαν πανω το δοχειο σου? Κατι τετοιο? https://www.digital-master.gr/pumps/41473-bitspower-d5-top-reservoir-drgb-acrylic-4712914780607.html?skr_prm=WyJlZjcwNWViZi0yZTFkLTQyZWUtYTQzZS05NTQ5NDVhM2QwMWYiLDE2MTY2OTM1MjU3MTIseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0. Αν δεν θες το δοχειο σου υποχρεωτικα βιδωμενο πανω στην αντλια σου κανει κ κατι τετοιο https://www.alphacool.com/shop/neue-produkte/21539/alphacool-eispumpe-vpp755-g1/4-ig-inkl.-eisdecke-d5-acetal-v.3?c=20568

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Low Budget Water Cooling Vol. 2

Αφού το φθηνό κινέζικο κιτ άντεξε αρκετά καλά ένα χρόνο τώρα, είπα να το κρατήσω και μετά την αναβάθμιση, με κάποιες αλλαγές φυσικά. Η πρώτη, ένα μπλοκ για τον R7 3700X, που να ταιριάζει με την Asus ROG Strix B550-A, οπότε βρήκα ένα πολύ καλό της Bykski. Η δεύτερη, μία άλλη αντλία, γιατί η αρχική είχε έναν ενοχλητικό θόρυβο, που συντόνιζε με το κουτί και γινόταν χειρότερα. Μία DDC της FREEZEMOD μου φάνηκε καλή επιλογή. Πήρα και 3 RGB ανεμιστήρες, αφού ήταν μόνο ένα 10ρι.

Το αποτέλεσμα νομίζω είναι καλό, με κάποια θεματάκια φυσικά:

spacer.png

spacer.png

spacer.png

 

Το μπλοκ χώρεσε ακριβώς και ταίριαξε με τα heat sinks. Δυστυχώς όμως, οι βίδες δεν έκαναν για το γνήσιο backplate (παρόλο που έτσι έλεγαν οι οδηγίες) και τις ζόρισα λίγο πριν το καταλάβω. Μετά έβαλα αυτό που είχα στην συσκευασία του μπλοκ για AM3 (ταιριάζει απ'ότι φαίνεται, μακάρι να μην ακουμπάει πουθενά και δημιουργήσει πρόβλημα), αλλά η μία βίδα και πάλι δε βίδωνε και χρειάστηκε να την ζορίσω. Χάλασαν οι βόλτες όμως, οπότε από τη μία πλευρά δεν είναι σφιγμένο όπως πρέπει. Όταν έβαλα ένα τεστ, μέσα σε 10 λεπτά ο επεξεργαστής έφτασε 90 βαθμούς, και ελπίζω αυτό να είναι το πρόβλημα. Παρήγγειλα καινούριες, αλλά θα αργήσουν. Μπορεί να φταίνε και οι ανεμιστήρες βέβαια, γιατί δεν έχουν ρύθμιση στροφών, οπότε δεν ανεβάζουν άμα ζεσταθεί το νερό. Μάλλον θα βάλω τους παλιούς εκεί, και ας κάνουν λίγο περισσότερο θόρυβο.

Γενικά μου αρέσει το αποτέλεσμα και ελπίζω με τις καινούριες βίδες να δω και καλύτερες θερμοκρασίες. Ο θόρυβος επίσης μειώθηκε αρκετά.

Επόμενη αλλαγή - κάρτα γραφικών (όταν καλυτερέψουν τα πράγματα), κουτί και ίσως hard tubes!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...