Προς το περιεχόμενο

Τα πάντα περί Custom water cooling


alldaynews

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

Γιατί έχω μια απορία σχετικά με τα "THERMAL PADS" , θα ήθελα τις γνώσεις σας.
Στο site της EKWB για έχει σχεδιάγραμμα με το πως και που πρέπει να μπούν τα "THERMAL PADS".https://www.ekwb.com/shop/EK-IM/EK-IM-3831109814338.pdf

Αλλα βρήκα photo της ίδιας GPU σε έκδοση με block που έχει σε περισσότερα σημεία πάνω στο block THERMAL PADS. https://www.modders-inc.com/wp-content/uploads/image//2019/06/DSC00717.jpg

Τελικά ακολουθώ το σχέδιο της EKWB η όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

22 λεπτά πριν, lsk1977 είπε

Καλησπέρα παιδιά,

Γιατί έχω μια απορία σχετικά με τα "THERMAL PADS" , θα ήθελα τις γνώσεις σας.
Στο site της EKWB για έχει σχεδιάγραμμα με το πως και που πρέπει να μπούν τα "THERMAL PADS".https://www.ekwb.com/shop/EK-IM/EK-IM-3831109814338.pdf

Αλλα βρήκα photo της ίδιας GPU σε έκδοση με block που έχει σε περισσότερα σημεία πάνω στο block THERMAL PADS. https://www.modders-inc.com/wp-content/uploads/image//2019/06/DSC00717.jpg

Τελικά ακολουθώ το σχέδιο της EKWB η όχι?

Καλησπερα φιλε,

της EK το σχημα σωστο φαινεται, στη φωτο την αλλη που παρεθεσες, ειναι περισσοτερα απο ο,τι χρειαζεται.

Για απλουστευση σου δειχνω εδω που να βαλεις: στα τσιπακια της VRAM 0.5mm, στα mosfet 1mm

DSC00717.jpg.99754feef40598f513d1493c669c3993.jpg

 

Επεξ/σία από nvidiafan
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nvidiafan είπε

Καλησπερα φιλε,

εδω χρειαζεται να βαλεις.. της EK το σχημα σωστο φαινεται, στη φωτο την αλλη που παρεθεσες, ειναι περισσοτερα απο ο,τι χρειαζεται.

Για απλουστευση σου δειχνω εδω που να βαλεις: στα τσιπακια της VRAM 0.5mm, στα mosfet 1mm

 

DSC00717.jpg

Ευχαριστώ για την απάντηση. Στο σχέδιο της ΕΚ δεν έχει στο δεύτερο  από τη κάτω πλευρά (εκεί που έχεις βάλει τη κόκκινη γραμμή 1mm) τοποθετήσει pads. Εχει μόνο στα κόκκινα ( γραμμη κόκκινη paxos ) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, lsk1977 είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Στο σχέδιο της ΕΚ δεν έχει στο δεύτερο  από τη κάτω πλευρά (εκεί που έχεις βάλει τη κόκκινη γραμμή 1mm) τοποθετήσει pads. Εχει μόνο στα κόκκινα ( γραμμη κόκκινη paxos ) 

Δικιο εχεις, τους διεφυγε.. Και στα 2 αυτα βαλε :D ειναι αδερφακια

Επεξ/σία από nvidiafan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok, σε ευχαριστώ ξανά για την άμεση απάντηση

5 λεπτά πριν, nvidiafan είπε

Και στα 2 αυτα βαλε :D ειναι αδερφακια

Ok, σε ευχαριστώ ξανά για την άμεση απάντηση!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, lsk1977 είπε

Καλησπέρα παιδιά,

Γιατί έχω μια απορία σχετικά με τα "THERMAL PADS" , θα ήθελα τις γνώσεις σας.
Στο site της EKWB για έχει σχεδιάγραμμα με το πως και που πρέπει να μπούν τα "THERMAL PADS".https://www.ekwb.com/shop/EK-IM/EK-IM-3831109814338.pdf

Αλλα βρήκα photo της ίδιας GPU σε έκδοση με block που έχει σε περισσότερα σημεία πάνω στο block THERMAL PADS. https://www.modders-inc.com/wp-content/uploads/image//2019/06/DSC00717.jpg

Τελικά ακολουθώ το σχέδιο της EKWB η όχι?

Aν κρινω απο το  πανω μερος του δευτερου block, δεν ειναι απο ek block  η δευτερη φοτο σωστα? Και εμενα που για την 2070s εχουν περασει δυο διαφορετικα block απο τα χερια μου, τα thermal pads τους ηταν διαφορετικα. Εγω θα σε συμβουλευα να ακολουθουσεις τον κατασκευαστη

Sorry me φαουλ.. για τη χαζομαρα τωρα ειδα πως σου εχουν απαντησει κ εχει λυθει. Κοιταξα μονο την αρχη της σελιδας

Επεξ/σία από niko13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, niko13 είπε

Aν κρινω απο το  πανω μερος του δευτερου block, δεν ειναι απο ek block  η δευτερη φοτο σωστα? Και εμενα που για την 2070s εχουν περασει δυο διαφορετικα block απο τα χερια μου, τα thermal pads τους ηταν διαφορετικα. Εγω θα σε συμβουλευα να ακολουθουσεις τον κατασκευαστη

Sorry me φαουλ.. για τη χαζομαρα τωρα ειδα πως σου εχουν απαντησει κ εχει λυθει. Κοιταξα μονο την αρχη της σελιδας

Αυτό που δε μπορώ να καταλάβω είναι το εξής , Τα pads δε τα βάζουν για την επαγωγή της θερμότητας? Αν ναι τα υλικά που έχουν pads χρειάζονται extra επαγωγή . Aρα τα block - cooler που ακουμπούν πάνω σε αυτά τα υλικά δε πρέπει να έχουν στα ίδια σημεία pads?

Ακόμα και τα back plate έχουν σε διαφορετικά σημεία pads. wtf?

 

*Η πρώτη photo είναι της EKWB και αυτό έχω, και η δεύτερη είναι η έκδοση που βγάζει η Aorus με waterblock rdy

Αν βάλω όπου έχει και της Aorus pads θα έχω πρόβλημα ? Θα κουμπώσει το block της EKWB?

 

*sry αλλα πρέπει μέσα στο επόμενο χρονικό διάστημα να το φτιάξω , γιατί το AIO ψυγείο που έχει τώρα η κάρτα στάζει....

 

Update, στο ίδιο block της EKWB που έχει καταργηθεί ( είναι απλό RGB και όχι DRGB ) έχει pads εκεί που δεν έχει το άλλο...https://www.ekwb.com/shop/EK-IM/EK-IM-3831109814697.pdf

Επεξ/σία από lsk1977
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, lsk1977 είπε

Αυτό που δε μπορώ να καταλάβω είναι το εξής , Τα pads δε τα βάζουν για την επαγωγή της θερμότητας? Αν ναι τα υλικά που έχουν pads χρειάζονται extra επαγωγή . Aρα τα block - cooler που ακουμπούν πάνω σε αυτά τα υλικά δε πρέπει να έχουν στα ίδια σημεία pads?

Ακόμα και τα back plate έχουν σε διαφορετικά σημεία pads. wtf?

 

*Η πρώτη photo είναι της EKWB και αυτό έχω, και η δεύτερη είναι η έκδοση που βγάζει η Aorus με waterblock rdy

Αν βάλω όπου έχει και της Aorus pads θα έχω πρόβλημα ? Θα κουμπώσει το block της EKWB?

 

*sry αλλα πρέπει μέσα στο επόμενο χρονικό διάστημα να το φτιάξω , γιατί το AIO ψυγείο που έχει τώρα η κάρτα στάζει....

 

Update, στο ίδιο block της EKWB που έχει καταργηθεί ( είναι απλό RGB και όχι DRGB ) έχει pads εκεί που δεν έχει το άλλο...https://www.ekwb.com/shop/EK-IM/EK-IM-3831109814697.pdf

Καλησπερα και παλι, βαλτα οπως σου εδειξα και δε θα εχεις το παραμικρο προβλημα! Απλως στο 1ο σχημα της EK ειχαν ξεχασει να βαλουν εκει που λες!

Οσο για τα pads, χρησιμοποιουνται για να καλυπτουν τα μικρο-κενα αναμεσα στο part που θελουμε να διωξουμε τη θερμοτητα και στην εκάστοτε ψύκτρα / μπλοκ / backplate. Απο τα τελευταία η απαγώμενη θερμοτητα είτε 1ον: διαχέεται στο περιβάλλον (εσωτερικο του case και απο κει διαφευγει με case fans) - passive cooling στην περιπτωση του backplate, είτε 2ον: περναει στο υγρο της wc και φευγει απο τα heat exchangers - ψυγεία της υδρόψυξης - active cooling στην περιπτωση του μπλοκ πχ.

Αν δεν υπηρχαν τα pads η θερμοτητα θα παγιδευόταν στο part και θα υπερθερμενόταν σε σημείο δυσλειτουργίας ή βλαβης. Την ιδια δουλεια με την θερμοαγώγιμη παστα κάνουν, καλυπτουν κενα δηλαδή μεταξυ επιφανειων σε μικροσκοπικο επίπεδο.

Σημείωση: στη φωτο που σου σημειωσα με μπλε (στη 2η γραμμη μπλε) εχει μια σειρα απο πυκνωτες, αυτοι δε χρειαζονται ψυξη αλλα καποιοι βαζουν και εκει για ηχητική μόνωση ωστε να μειωσουν πιθανο coil whine.. δε πιστευω ομως οτι θα ακουγεται κατι και χωρις.

Αυτα τα ολίγα, ελπιζω να καλύφθηκες!

Επεξ/σία από nvidiafan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nvidiafan είπε

Καλησπερα και παλι, βαλτα οπως σου εδειξα και δε θα εχεις το παραμικρο προβλημα! Απλως στο 1ο σχημα της EK ειχαν ξεχασει να βαλουν εκει που λες!

Οσο για τα pads, χρησιμοποιουνται για να καλυπτουν τα μικρο-κενα αναμεσα στο part που θελουμε να διωξουμε τη θερμοτητα και στην εκάστοτε ψύκτρα / μπλοκ / backplate. Απο τα τελευταία η απαγώμενη θερμοτητα είτε 1ον: διαχέεται στο περιβάλλον (εσωτερικο του case και απο κει διαφευγει με case fans) - passive cooling στην περιπτωση του backplate, είτε 2ον: περναει στο υγρο της wc και φευγει απο τα heat exchangers - ψυγεία της υδρόψυξης - active cooling στην περιπτωση του μπλοκ πχ.

Αν δεν υπηρχαν τα pads η θερμοτητα θα παγιδευόταν στο part και θα υπερθερμενόταν σε σημείο δυσλειτουργίας ή βλαβης. Την ιδια δουλεια με την θερμοαγώγιμη παστα κάνουν, καλυπτουν κενα δηλαδή μεταξυ επιφανειων σε μικροσκοπικο επίπεδο.

Σημείωση: στη φωτο που σου σημειωσα με μπλε (στη 2η γραμμη μπλε) εχει μια σειρα απο πυκνωτες, αυτοι δε χρειαζονται ψυξη αλλα καποιοι βαζουν και εκει για ηχητική μόνωση ωστε να μειωσουν πιθανο coil whine.. δε πιστευω ομως οτι θα ακουγεται κατι και χωρις.

Αυτα τα ολίγα, ελπιζω να καλύφθηκες!

Ευχαριστώ ξανά! Περιμένω μερικά υλικά πριν αρχίσω τις εργασίες. Θα ανεβάσω photo. Ελπίζω να παίζει γιατί αλλιώς θα πρέπει να μεταβώ στο γραφείο :P Κάνω remote work λόγο covid

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, lsk1977 είπε

Περιμένω μερικά υλικά πριν αρχίσω τις εργασίες. Θα

Αφου περιμενεις ακομα στειλε κ ενα mail στην ekwb στο ενδιαμεσο να εχεις το κεφαλι σου 100% ησυχο. Ειμαι χεστακος εγω, τα παω ολα με το manual😁

Επεξ/σία από niko13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ProJect: ALT / CyberPunk2077 Themed, 

Απειρες εργατοωρες μεχρι να το τελειώσω καθώς των παρα πολλων λεπτομεριών και τεχνικών θεμάτων που έπρεπε να λυθούν (βαφές, Πρόσωπο, Custom Distro κ.α) Το αποτέλεσμα ομως προσωπικα με αντάμειψε

Specs & Βιντεο παρουσίασης

https://global.aorus.com/blog-detail.php?i=920

 

 

 

distro (1).jpg

IMG_1228 (1).jpg

right (1).jpg

Επεξ/σία από ksaderfoss
  • Like 8
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά,

 

Έχω παραλάβει από ΕΚ και corsair το 99% από τα υλικά που θα χρειαστώ για να κατασκευάσω το loop μου. Αλλά η καταραμένη corsair ξέχασε να μου στείλει το βρυσάκι . Υπάρχει καμία πατέντα που μπορώ να κάνω για να μπορέσω να φτιάξω το loop και μετά να μπορώ να βάλω το βρυσάκι χωρίς να αδειάσω το νερό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, lsk1977 είπε

Καλημέρα παιδιά,

 

Έχω παραλάβει από ΕΚ και corsair το 99% από τα υλικά που θα χρειαστώ για να κατασκευάσω το loop μου. Αλλά η καταραμένη corsair ξέχασε να μου στείλει το βρυσάκι . Υπάρχει καμία πατέντα που μπορώ να κάνω για να μπορέσω να φτιάξω το loop και μετά να μπορώ να βάλω το βρυσάκι χωρίς να αδειάσω το νερό ?

Ανάλογα πώς έχει σκεφτεί να βάλεις το drain port,το ποιο εύκολο που μπορώ να σκεφτώ είναι να ξαπλώσεις το κουτί.

Αν η αναμονή G1/4 πάνω στην οποία θα συνδεθεί το βρυσάκι βρίσκεται στο υψηλότερο σημείο του βρόγχου,απλά βγάζεις την τάπα-βάζεις την βρύση και τέλος.

Καλού κακού, έχει και μια πετσέτα εύκαιρη.

Επεξ/σία από Tenshi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...