Προς το περιεχόμενο

Τα πάντα περί Custom water cooling


alldaynews

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και μπήκα στην τελική ευθεία κι έχουν μείνει μόνο τα fittings για πείτε ρε παίδες από την εμπειρία σας τι υγρά να πάρω?
Βασικά τα χρώματα του θέματος θα είναι μαύροι σουλήνες (custom paint) με νίκελ ek fittings και πορτοκαλί το υγρό το οποίο θα φαίνεται μόνο στο τανκ και στο heatkiller της gpu.
Θα ήθελα πολύ να είναι παστέλ αλλά κατά καιρούς διαβάζω διάφορα για τη συντήρηση του.
Αν όχι παστέλ τότε θα ήθελα να έχω κάβα υγρό και χρωστική και οπότε τι μάρκα προτείνετε?
Δηλαδή θα μπορούσα να έχω απιονισμένο νερό στη λούπα και να κάνω εγώ το dying?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@Silok αν και ασχολουμαι παρα πολλα χρονια, δεν εχω τεραστια εμπειρια με τα υγρα, ξερω τα εξης σιγουρα. Το σκετο απιονισμενο σιγουρα θα μαζεψει μικροοργανισμους, τα παστελ χρωματα ας λενε αραιωση 1:5 ξερω γω δεν εγινε και τιποτα αν τα αραιωσεις με πολυ περισσοτερο νερο, και ΠΟΤΕ δεν ειχα προβλημα με τα ετοιμα προς χρηση υγρα της aqua computer, μιλαμε για χρονια ασυντηρητο και ολα οκ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, fuz10n είπε

@Silok αν και ασχολουμαι παρα πολλα χρονια, δεν εχω τεραστια εμπειρια με τα υγρα, ξερω τα εξης σιγουρα. Το σκετο απιονισμενο σιγουρα θα μαζεψει μικροοργανισμους, τα παστελ χρωματα ας λενε αραιωση 1:5 ξερω γω δεν εγινε και τιποτα αν τα αραιωσεις με πολυ περισσοτερο νερο, και ΠΟΤΕ δεν ειχα προβλημα με τα ετοιμα προς χρηση υγρα της aqua computer, μιλαμε για χρονια ασυντηρητο και ολα οκ.

Αυτό είναι το θέμα,ότι δεν θέλω να το αραιώσω παραπάνο απ'όσο λέει γιατί θέλω έντονο πορτοκαλί (gigabyte orange).
Αλλά αν είναι να λύνω να μπλοκς κάθε 6 μήνες και να ξύνω με γκασμά να φύγουν τα κατάλοιπα απλά δεν παίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από αυτά που έχω ακούσει διαβάσει και δεί στο youtube, μακριά από ΕΚ και Alphacool

Εσύ αν κατάλαβα καλά θες σε χρώμα κάτι σαν αυτό :
 MAYHEMS PASTEL GIGABYTE .

Nα ξέρεις, ότι όλα τα υγρά είναι mix νερό με κάτι (90/10%)+ χρώμα αν το πάρεις χρωματιστό. Το χρώμα θα αφήσει κατάλοιπα μετά από 6+ μήνες συνεχής χρήσης.

Επεξ/σία από lsk1977
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Silok είπε

Αυτό είναι το θέμα,ότι δεν θέλω να το αραιώσω παραπάνο απ'όσο λέει γιατί θέλω έντονο πορτοκαλί

και γω δεν ηθελα να αραιωσω παραπανω (mayhems pastel πηρα παρεπιπτοντως) αλλα το εχω συμπληρωσει απειρες φορες απο τοτε, τουλαχιστον 2πλασια αναλογια νερου πλεον, και ειναι το ιδιο κιτρινο οπως στην αρχη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, fuz10n είπε

και γω δεν ηθελα να αραιωσω παραπανω (mayhems pastel πηρα παρεπιπτοντως) αλλα το εχω συμπληρωσει απειρες φορες απο τοτε, τουλαχιστον 2πλασια αναλογια νερου πλεον, και ειναι το ιδιο κιτρινο οπως στην αρχη.

Κατάλαβα αδερφέ κι ευχαριστώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/5/2021 στις 1:58 ΜΜ, Psyber είπε

Απορώ γιατί φλερτάρω ακόμα με την ιδέα να επιστρέψω στην υδρόψυξη....

γιατι εχεις τον ιο του παραφλου 🤣🤣🤣🤣🤣

και εγω θα γουσταρα να φτιαξω παλι κατι τρελο με 2-3 ψυγεια και 2-3 δεξαμενες αλλα καθομαι στα αβγα μου.....🤣🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι ρε @alexcrx ...και η D15 ωραία είναι για χάζεμα....

14 hours ago, fuz10n said:

@Silok αν και ασχολουμαι παρα πολλα χρονια, δεν εχω τεραστια εμπειρια με τα υγρα, ξερω τα εξης σιγουρα. Το σκετο απιονισμενο σιγουρα θα μαζεψει μικροοργανισμους, τα παστελ χρωματα ας λενε αραιωση 1:5 ξερω γω δεν εγινε και τιποτα αν τα αραιωσεις με πολυ περισσοτερο νερο, και ΠΟΤΕ δεν ειχα προβλημα με τα ετοιμα προς χρηση υγρα της aqua computer, μιλαμε για χρονια ασυντηρητο και ολα οκ.

συμφωνώ φίλε. Κορυφή είναι τα aquacomputer και συμφέρει το πεντάλιτρο για όποιον έχει μεγάλο κύκλωμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δοκιμάσει κανείς το σφαιρικό τεπόζιτο της Alphacool (θα το συνδυάσω με ένα D5 G3 μοτέρ της EKWB)?

Ψήνομαι να το πάρω για ένα build που ετοιμάζω με custom loop. Όλα τα υπόλοιπα υλικά (16/10 soft tubing, fittings, radiators, cpu block) έχω αγοράσει από την EKWB, ενώ αγόρασα και από φίλο 2 μεταχειρισμένες MSI GTX 1070 EK X σε πολύ καλή κατάσταση (μάλιστα για να είμαι σίγουρος τους άλλαξα όλα τα λαστιχάκια από τα blocks και τις τέσταρα σε δοκιμαστικό loop για 3 ημέρες για να είμαι σίγουρος για τη στεγανότητά τους).

Το κουτί που θα χρησιμοποιήσω είναι το Corsair 500D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ, εδώ είναι το λινκ. Θα αγοράσω σκέτο το τεπόζιτο καθώς έχω ήδη το D5 το οποίο θα του τοποθετήσω (διάλεξα τον καινούργιο D5 της EKWB γιατί πλέον έχει SATA τροφοδοσία αντί για μολεξ).

https://www.alphacool.com/shop/reservoirs/other-reservoirs/24169/alphacool-eisball-digital-rgb-acryl-d5/vpp-ready?c=20599

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα και εγώ πρώτη φορά να ανεβάσω το build μου. Μετά από τρία διαφορετικά case  (corsair 540/thermaltake view 71 και lian LI dynamic) και άπειρες προσπάθειες για υδροψηξη κατέληξα στο ncase m1. 

Ekwb torque fittings 10/16. 

Side radiator alphacool xt 240. 

Bottom radiator xspc slim 240. 

Πλαϊνοί ανεμιστήρες x2 noctua 3000 rpm industrial. 

Κάτω ανεμιστήρες x2 noctua chromax slim fans. 

Ρεζερβουάρ Iceman cooler. 

Τρόμπα ekwb ddc 3.2 elite. 

Σωλήνες zmt 10/16 ekwb. 

x2 koolance quick disconnect. 

Ekwb velocity cpu block copper. 

Ekwb GPU block 2080 vector nickel plated. 

Υγρό mayhems x1 clear. 

Xspc temp sensor. 

 

Cpu 9900k. 

GPU evga super 2080 xc. 

Ram corsair vengeance 3200 2 x 16gb. 

Psu corsair sfx 600 platinum. 

2x1tb ssd Samsung. 

1x 500gb nvme Samsung pro. 

Θερμοκρασίες 25 με 30 idle cpu. 

28 με 32 idle gpu. 

Μετά από 2 ώρες gaming cpu 48 με 52. 

GPU 45 με 55. 

Καλοκαιρινές θερμοκρασίες. 

Τον χειμώνα παίζουν 8 με 12 βαθμούς κάτω. 

Θερμοκρασία υγρού idle 30. In game 42. 

Όλα αυτά με στοκ ταχύτητες και λίγο undervolt στην κάρτα γραφικών. 

Είμαι νέος ακόμα στο overclock οπότε δεν γνωρίζω ακόμα τι θερμοκρασίες θα έχω. 

Μικρό κουτί με τρελό airflow.  Δεν περίμενα τέτοιες θερμοκρασίες. Οι ανεμιστήρες κάτω είναι μονίμως στα 1000 rpm. 

Οι πλαϊνοί είναι επίσης στα 1000 rpm εκτός όταν περνάει ο επεξεργαστής τους 50 που ανεβαίνουν στα 2000 rpm. 

Ο θόρυβος εννοείται υπάρχει σε φουλ load. 

Αν κάποιος έχει παρόμοιο setup θα ήθελα να ξέρω αν μπορώ να βελτιώσω κάτι στο δικό μου. 

 

 

P_20210623_131152_1.jpg

P_20210401_191946_1.jpg

P_20210401_192000_1.jpg

P_20210401_192620_1.jpg

P_20210401_192009_1_1.jpg

P_20210401_194410_1.jpg

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

επειδή σκέφτομαι να κάνω αλλαγή στην μητρική και γενικά έχω στον επόμενο χρόνο στο μυαλό μου να επιχειρήσω ένα custom loop παίζει ρόλο αν η μητρική έχει πάνω AIO_PUMP connector ή W_PUMP+ connector

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...