Προς το περιεχόμενο

Τα πάντα περί Custom water cooling


alldaynews

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 23/7/2021 στις 1:56 ΠΜ, pagratios είπε

Καλησπέρα σε όλους,

επειδή σκέφτομαι να κάνω αλλαγή στην μητρική και γενικά έχω στον επόμενο χρόνο στο μυαλό μου να επιχειρήσω ένα custom loop παίζει ρόλο αν η μητρική έχει πάνω AIO_PUMP connector ή W_PUMP+ connector

Παίρνεις ένα aquacomputer quadro ή octo, πετάς πάνω τα fans και την αντλία και ξεχνάς ότι σαβούρα πρόγραμμα έχει πάνω η κάθε μητρική.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, purif είπε

Παίρνεις ένα aquacomputer quadro ή octo, πετάς πάνω τα fans και την αντλία και ξεχνάς ότι σαβούρα πρόγραμμα έχει πάνω η κάθε μητρική.

Και να χάσεις τα hissy fits που κάνει η ASUS, όταν αδιαφορεί για το curve και καρφώνει ανεμιστήρες στο 90+%; Ποτέ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Έχω μια gigabyte eagle 3080 και επειδή πραγματικά ψήνεται ειδικά όταν δεν είμαι στο pc και κάνει mining σκέφτηκα μιας και έχω ένα τριπλό ψυγείο και αντλία D5 να βάλω νεράκι και στην κάρτα. Το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει block για την συγκεκριμένη κάρτα της EKWB και σκέφτηκα να πάω σε alphacool καθώς μόνο αυτή και η bykski βγάζουν για την συγκεκριμένη κάρτα. Πιστεύετε θα αξίζει ο κόπος και το κόστος? Χρησιμοποιεί κάποιος άλλος waterblock της alphacool σε παρόμοια κάρτα να μου πει τις εντυπώσεις του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δέν θα έλεγα πως είναι απαραίτητα πρόβλημα η έλλειψη συμβατού block απο πλευράς ΕΚ.Τόσο το CNC machining όσο και το nickel plating είναι κάκιστο.

Είχα block της Alphacool σε μια Gigabyte Rtx2080 για 8 μήνες.Όταν το πούλησα,απλά το καθάρισα με απεσταγμένο και μια χαρτοπετσέτα.Στο ίδιο χρονικό διάστημα (8 μήνες),έχω ήδη ανοίξει το EKWB για την 3080 TUF,καθάρισα/έτριψα μαυρίλες και αποχρωματισμούς με αλοιφή γυαλίσματος για αυτοκίνητα και ετοιμάζομαι για 2ο άνοιγμα.Ψυγεία-αντλία-fittings-ψυκτικό,τα ίδια με πρίν.

Απο τα δύο που αναφέρεις, θα προτιμούσα Bykski για τον κλασικό, μονοκόματο σχεδιασμό του block.Όχι πως το Alphacool είναι απαραίτητα κακό,άλλα έχοντας χωρίσει το waterblock σε 3 ζώνες,έχουν γεμίσει το plexi με o-rings τα οποία εκτός απο αντιαισθητικά,ενδεχομένως αποτελούν σημεία αστοχίας για πιθανή διαρροή.

Επεξ/σία από Tenshi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, είναι να κάνω το πρώτο μου custom loop, με 5900Χ και 3070ΤΙ, υπάρχει κάποια πρόταση για motherboard που αξίζει για watercooling? στα 150-180 €; Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, keepgoin είπε

Καλησπέρα, είναι να κάνω το πρώτο μου custom loop, με 5900Χ και 3070ΤΙ, υπάρχει κάποια πρόταση για motherboard που αξίζει για watercooling? στα 150-180 €; Ευχαριστώ

Asus ROG Strix B550-F + ένα 2pin G1/4 temp sensor με 5~12 ευρώ, για να παίζουν οι ανεμιστήρες βάση ψυκτικού. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
26 λεπτά πριν, kyriakidis είπε

Ξέρει κανείς κανένα κατάστημα Ελλάδα που να έχει ετοιμοπαραδοτα cpu waterblocks πλην του eshop

Δυστυχως οπου κι αν κοιταξα 3 με 10 μερες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/5/2021 στις 2:12 ΜΜ, lsk1977 είπε

Γιατί είμαι νέος στο αντικείμενο του custom watercooling, τι πρέπει να κάνω για να γίνει εξαέρωση που δεν έχω κάνει? Με απλά λόγια please και όχι με ορολογίες γιατί είπα noob εδώ! :P

Λόγο αρκετής δουλειάς δεν είχα χρόνο για να ασχοληθώ, αλλα πριν μερικές μέρες βάζοντας το pump στο 100% είχα φυσαλίδες σαν να κάνει κατάδυση ο Ζακ-Υβ Κουστώ! Αποφάσισα να το αδειάσω και με τρόμπα να δω τι συμβαίνει. Τελικά το πρόβλημα ήταν στη βρύση. Δεν είχς κουμπώσει καλά με αποτέλεσμα να παίρνει αέρα όταν ζεσταινόταν ( αλλαγή πίεσης ) . Πλέον είναι OK. :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

θέλω να στήσω ένα custom water loop για Ryzen 5900X και δύο RTX 3080, χρησιμοποιώντας τα quick disconnect kits της EK-Pro σειράς. Κουτί θα προτιμηθεί ένα από τα Fractal Design Meshify 2 XL ή Fractal Design Define 7 XL. Το 2ο μου επιτρέπει να μπει και το 5,25 Bluray recorder, αλλά τότε περιορίζεται το μέγεθος των ψυγείων σε 280+360 (ίσως οριακά και 360+360). Χωρίς ODD μπορεί να μπει 420+360, πιθανότατα και 420+420. Έχω τρεις ερωτήσεις: α. Αρκεί ένα 280 και ένα 360 για την ψύξη των παραπάνω; β. Ένα D5 pump θα φτάνει ή θα χρειαστεί διπλό pump; γ. Η σειρά του loop πρέπει να είναι ως εξής; Δοχείο - pump => ΕΚ-Pro manifold (στέλνει σε CPU block πρώτα, μετά σε GPU blocks) => ψυγεία => δοχείο;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, malakudi είπε

Καλημέρα,

θέλω να στήσω ένα custom water loop για Ryzen 5900X και δύο RTX 3080, χρησιμοποιώντας τα quick disconnect kits της EK-Pro σειράς. Κουτί θα προτιμηθεί ένα από τα Fractal Design Meshify 2 XL ή Fractal Design Define 7 XL. Το 2ο μου επιτρέπει να μπει και το 5,25 Bluray recorder, αλλά τότε περιορίζεται το μέγεθος των ψυγείων σε 280+360 (ίσως οριακά και 360+360). Χωρίς ODD μπορεί να μπει 420+360, πιθανότατα και 420+420. Έχω τρεις ερωτήσεις: α. Αρκεί ένα 280 και ένα 360 για την ψύξη των παραπάνω; β. Ένα D5 pump θα φτάνει ή θα χρειαστεί διπλό pump; γ. Η σειρά του loop πρέπει να είναι ως εξής; Δοχείο - pump => ΕΚ-Pro manifold (στέλνει σε CPU block πρώτα, μετά σε GPU blocks) => ψυγεία => δοχείο;

 

 

Καλημέρα, η σειρά δεν έχει σημασία, αρκεί να έχεις την αντλία μετά το δοχείο. Τα υπόλοιπα όπως σε βολεύουν.

Ένα 280 και ένα 360 θα σε καλύψουν άνετα, ο Linus είχε κάνει δοκιμή και ένα 140άρι κρατούσε μια 3090, με ένα 240 να ήταν ιδανικό και το παραπάνω να έμπαινε diminishing returns.

Συνεπώς είσαι ιδανικά με 360 και 280, αρκεί να μην είναι λεπτά σαν τσιγαρόχαρτα. 30άρια τουλάχιστον. Αν μπορείς το 280 να είναι 45άρι θα είσαι μπόμπα.

 

Όσο για την αντλία, είσαι καλά με ένα D5 λογικά, γιατί με 2 θα ρισκάρεις να πετάξεις κανένα φιτινγκ απο την πίεση. Δεν χρειάζεσαι δεύτερη.

Θέλουμε φωτό να χαζέψουμε μετά έτσι; :P

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να βάλω αυτό το νέο FLT 240 + D5 για δοχείο + pump ( https://www.ekwb.com/shop/ek-quantum-kinetic-flt-240-d5-pwm-d-rgb-plexi ), αλλά δεν είμαι σίγουρος αν θα χωράνε όλα μαζί με το EK-Pro Manifold. Εναλλακτικά μπορεί να μπει το distribution plate για Fractal και να βιδώσουν εκεί τα  QDC των CPU/GPU EK-Pro kits και να μη χρησιμοποιηθεί Manifold, αλλά επειδή είναι Plexi φοβάμαι μη σπάσει στο βάλε - βγάλε (όχι ότι θα γίνεται συχνά αυτό αλλά όταν γίνεται αν φοβάσαι μη σπάσει κάτι, δε λέει). 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά είναι θέμα εμφάνισης, αλλά ναι, θα είναι βολικό. 

Τι ανεμιστήρες βλέπεις; Προτείνω τους Artic P12/P14 PWM PST CO για να μην θες σπλιτερ κτλ. Είναι κορυφή, σχεδόν ίδιοι σε απόδοση με τους Α12Χ25 της noctua.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Αυτά είναι θέμα εμφάνισης, αλλά ναι, θα είναι βολικό. 

Τι ανεμιστήρες βλέπεις; Προτείνω τους Artic P12/P14 PWM PST CO για να μην θες σπλιτερ κτλ. Είναι κορυφή, σχεδόν ίδιοι σε απόδοση με τους Α12Χ25 της noctua.

Έχω ήδη ανεμιστήρες Corsair ML120 και ML140 που λέω να τους κρατήσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...