Προς το περιεχόμενο

Τα πάντα περί Custom water cooling


alldaynews

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

10700k (5GHz) + 1060 Rog Strix (ελπίζω κάποια στιγμή να την αναβαθμίσω όταν και αν τελειώσει ολο αυτό που ζουμε)

Case : Corsair 280X RGB

Top rad : EK 240 SE

Bot rad : Alphacool 240 ST 30 V2

Cpu block : Ek Velocity Copper Plexy

Gpu block : Ek Full cover nikel plexy

Pump/Res EK-Quantum Kinetic FLT 120 DDC (είναι πισω μαζί με το τροφοδοτικά γιατρό δεν φαίνεται)

Soft Tube : Alphacool Frost White

Fittings : Alphacool

Coolant EK-CryoFuel Clear

Fans : 4xCorsair QL120 +  2xCorsair LL120 + Corsair Commander Pro

Μελλοντικές αναβαθμίσεις ένα drain port και ένα water temp sensor. Επίσης θέλω να φτιάξω κάποια στιγμή τα καλώδια 24pin και 8pin ίσως παρω αυτά τα "χτενάκια" για να κάθονται πιο ωραία

20210904_150802.jpg

Επεξ/σία από mandragoraSCR
  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα στην Παρέα!  Μοιράζομαι μαζι σας το νέο μου Carnage Themed gaming rig! Πολυ δουλεια αλλα το αποτέλεσμα δικαίωσε!  :D

Case : Raijintek Eris Evo
Mobo : Rog x570 Dark Hero
Cpu : 5950x
Gpu : Rog Strix 3090
Ram : Gskil TridentZ Royal 4000
Nvme : 2x Samsung Evo 980 2tb
Psu : Corsair Hx1200i

NIK_6916 (1).jpg

NIK_6773.jpg

  • Like 11
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Η προηγούμενη φορά που ασχολήθηκα με custom water cooling ήταν πριν καμιά 15αρια χρόνια με εντελώς DIY parts (Eheim αντλία κτλ.).

Σκέφτομαι μήπως φτιάξω πάλι ένα loop αλλά θα το έκανα μόνο εάν μπορώ να συμπεριλάβω CPU+GPU. Με λίγο ψάξιμο είδα ότι το μοναδικό waterblock για την κάρτα μου (3060 Ti Eagle OC) είναι της Bykski και είναι και τσιμπημένο στην τιμή. Είδα ότι σαν εταιρεία είναι κινέζικη αλλά έχει καλά προϊόντα.

Εχει κανείς γνώμη για το συγκεκριμένο block?

Επίσης, το budget απ'οτι βλέπω είναι τουλάχιστον 400€ για full custom loop, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω αρχίσει και κουράζομαι με το custom .... Τι και αν έκανα test με το ΕΚ-Leak Tester όλο το loop, τι και να έχω δοκιμάσει κομμάτι κομμάτι το πρόβλημα με τις φυσαλίδες παραμένει. Και μιλάω για φυσαλίδες που γεννιούνται μόνες τους! Το μηχάνημα τρέχει στις 2100 στροφές και αν δοκιμάσω μετά από 8 ώρες χαλαρής εργασίας ( δουλειά από το σπίτι ) να δυναμώσω τις στροφές στις 4800 ( 100% ) φτύνει φυσαλίδες στο reservoir.

Αφού δεν έχω διαρροή , πως γεννάει φυσαλίδες ρε παιδιά? Έχει κανεις σας απάντηση?

 

https://drive.google.com/file/d/1U8hGagiU2j-JhdE-5JoB0kYJtj5630CF/view?usp=sharing

στο video οι φυσαλίδες είναι μετά από 1 ώρα που είχα βάλει τις στροφές στο max και μετά τον έκανα τερματισμό.Στις 8 ώρες αν τρέξω την αντλία στο 100% νομίζεις ότι στο loop ζει ο Ζακ Υβ Κουστώ!!!

 

Επεξ/σία από lsk1977
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, lsk1977 είπε

Έχω αρχίσει και κουράζομαι με το custom .... Τι και αν έκανα test με το ΕΚ-Leak Tester όλο το loop, τι και να έχω δοκιμάσει κομμάτι κομμάτι το πρόβλημα με τις φυσαλίδες παραμένει. Και μιλάω για φυσαλίδες που γεννιούνται μόνες τους! Το μηχάνημα τρέχει στις 2100 στροφές και αν δοκιμάσω μετά από 8 ώρες χαλαρής εργασίας ( δουλειά από το σπίτι ) να δυναμώσω τις στροφές στις 4800 ( 100% ) φτύνει φυσαλίδες στο reservoir.

Αφού δεν έχω διαρροή , πως γεννάει φυσαλίδες ρε παιδιά? Έχει κανεις σας απάντηση?

 

https://drive.google.com/file/d/1U8hGagiU2j-JhdE-5JoB0kYJtj5630CF/view?usp=sharing

στο video οι φυσαλίδες είναι μετά από 1 ώρα που είχα βάλει τις στροφές στο max και μετά τον έκανα τερματισμό.Στις 8 ώρες αν τρέξω την αντλία στο 100% νομίζεις ότι στο loop ζει ο Ζακ Υβ Κουστώ!!!

 

Vortexes, εχεις λογικά ψηλή ταχύτητα αντλίας.

Χαμήλωσε λίγο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφοσον δεν εχεις διαρροη....εχεις ακομα αερα μεσα στην λουπα σου

δοκιμασε για καποιες ωρες να τρεξεις τερμα την αντλια σου με ανοικτο το καπακι του res

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καπάκι το έχω αφήσει ακόμα και για αρκετές ημέρες open χωρίς αποτέλεσμα.  Για τις στροφές τώρα,  θεωρώ ότι για αντλία d5 με αυτά που έχω διαβάσει,  οι στροφές είναι οκ. Α ξέχασα να πω ότι παίζω με profile της corsair , και έχει σαν ελάχιστες στροφές τις 2100.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ τοτε! ενα τελευταιο τσεκαρε να δεις αν εχεις σωστα την ροη της λουπας σου οσον αφορα τα in και out των waterblock σου

δειξε μας και μια φοτο με την λουπα σου 

εχε υποψιν σου οτι γενικα δεν χρειαζεται η αντλια να παιζει πολλες στροφες

πχ εγω εχω ddc και πανω απο 3000 στροφες δεν βλεπω διαφορα ακομα και σε φουλ στρες

και εχω 2 χ 240 rads και cpu+gpu block

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, mandragoraSCR είπε

οκ τοτε! ενα τελευταιο τσεκαρε να δεις αν εχεις σωστα την ροη της λουπας σου οσον αφορα τα in και out των waterblock σου

δειξε μας και μια φοτο με την λουπα σου 

εχε υποψιν σου οτι γενικα δεν χρειαζεται η αντλια να παιζει πολλες στροφες

πχ εγω εχω ddc και πανω απο 3000 στροφες δεν βλεπω διαφορα ακομα και σε φουλ στρες

και εχω 2 χ 240 rads και cpu+gpu block

https://drive.google.com/file/d/1SrI1InY-1mPhWgRSbQmoHL10O2mLxZl8/view?usp=sharing

Έχω σαν pump το "Hydro X Series XD5 RGB"

 

Από τη φωτογραφία του pump έχω συνδέσει το Γ το VGA block, μετά από VGA -> 120 Radiator, μετά στο cpu block (in), από το out του cpu block στο 240 Radiator και από το 240 Radiator στο 360 Radiator. Τέλος από το 360 Radiator  . Τέλος στη πίσω πλευρά του pump έχω βάλει ένα θερμόμετρο Ζ και μια βρύση στο Ε

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα το Δ το εχεις ταπωμενο ετσι?

αποτι φαινεται ειναι κομπλε! δεν βλεπω κατι λαθος. πολυ ομορφο build!!!

εφοσον εισαι σιγουρος οτι δεν εχεις αερα στο κυκλωμα σου τοτε θα σου προτεινα να παιξεις με τις στροφες του Pump και να τις βαλεις οσο χαμηλα γινεται χωρις να επηρεαζει τις θερμοκρασιες σου. και να το αφησεις καρφωμενο εκει, οι D5 γενικα ειναι πολυ δυνατες αντλιες φανταζομαι ακομα και στο 50% των στροφων θα σε καλυπτει πληρως και δεν θα εχεις και φυσαλίδες 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, mandragoraSCR είπε

αρα το Δ το εχεις ταπωμενο ετσι?

αποτι φαινεται ειναι κομπλε! δεν βλεπω κατι λαθος. πολυ ομορφο build!!!

εφοσον εισαι σιγουρος οτι δεν εχεις αερα στο κυκλωμα σου τοτε θα σου προτεινα να παιξεις με τις στροφες του Pump και να τις βαλεις οσο χαμηλα γινεται χωρις να επηρεαζει τις θερμοκρασιες σου. και να το αφησεις καρφωμενο εκει, οι D5 γενικα ειναι πολυ δυνατες αντλιες φανταζομαι ακομα και στο 50% των στροφων θα σε καλυπτει πληρως και δεν θα εχεις και φυσαλίδες 

 

To Δ ειναι ταπωμενο. Μάλλον σήμερα θα κάνω άλλη μια αλλαγή υγρού και θα δοκιμάσω πριν ξανά να δω για διαρροές. Αν μου το ξανακάνει θα παρατήσω τις προσπάθειες.....thx all

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, lsk1977 είπε

https://drive.google.com/file/d/1SrI1InY-1mPhWgRSbQmoHL10O2mLxZl8/view?usp=sharing

Έχω σαν pump το "Hydro X Series XD5 RGB"

 

Από τη φωτογραφία του pump έχω συνδέσει το Γ το VGA block, μετά από VGA -> 120 Radiator, μετά στο cpu block (in), από το out του cpu block στο 240 Radiator και από το 240 Radiator στο 360 Radiator. Τέλος από το 360 Radiator  . Τέλος στη πίσω πλευρά του pump έχω βάλει ένα θερμόμετρο Ζ και μια βρύση στο Ε

 

 

Εγώ όταν βλέπω οτι έχω φυσαλιδες το κουναω το κουτι οπως το βλεπω απο το πλαι μπρος πισω για 2-3 λεπτα και μετα ανοιξω την ταπα και τελος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...