Προς το περιεχόμενο

Τα πάντα περί Custom water cooling


alldaynews

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, fuz10n είπε

βαλτη οσο πιο αργα γινεται και μην ασχολεισαι με τις παραγομενες φυσαλιδες στο γρηγορο. θα καθαρισει μονο του συντομα

(εκτος αν εχεις καπου τρυπα?)

αλλο. γενικα εγω ειμαι υπερ του να μη σφραγισεις εντελως το συστημα χωρις λιγο αερα μεσα στην επιφανεια του ρεζερβουαρ. μπορει με τη διαφορα πιεσεων σε λειτουργια και εκτος να σου ζορισει καποιο σημειο και να χασει νερο η να βαλει αερα. ασε λιγο περιθωριο αερα, και ταπωσε το αλλα μη σφιξεις τελειως την ταπα, ισα να ακουμπησει το oring. ωστε να εκτονωσει απο κει αν χριεαστει.

Τρυπα δεν έχω , γιατί με το ΕΚ LOOP TEST δεν είχα απώλειες. 
Κατέβασα τις στροφές , έβαλα αλλα δεν τερμάτισα τη τάπα στο pump και πλέον είμαι στους 33-34 βαθμούς σε χρήση γραφείου. Θα το παρακολουθήσω και θα σας πω σε μια week ( τόσο θέλει βάση εμπειρίας να καθαρίσει από τις μικρές φυσαλίδες το δοχείο).

 

Σας ευχαριστώ όλους που αφιερώσατε χρόνο για το πρόβλημα μου! ;)

Επεξ/σία από lsk1977
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 ώρες πριν, purif είπε

Θα συμφωνήσω με αυτό. Και σε δικά μου τεστ στη λούπα μου, όταν έβαλα την D5 από το 60% στο 100%, ίσα ίσα που μου ανέβασε τη θερμοκρασία του υγρού λόγω της επιπλέον θερμότητας της αντλίας.

Αναλογως τη λουπα ,ποσα ψυγεια ποση διαδρομη και ποσα parts ψυχεις ,αν εχεις ενς ψυγειο με ενα cpu πανω ισως αλλα αν εχεις πολλα ψυγεια με cpu και καρτα πανω αλλαζουν τα πραγματα. Αλλιως δεν θα εβαζαν καποιοι δυο αντλιες σε μια λουπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Αναλογως τη λουπα ,ποσα ψυγεια ποση διαδρομη και ποσα parts ψυχεις ,αν εχεις ενς ψυγειο με ενα cpu πανω ισως αλλα αν εχεις πολλα ψυγεια με cpu και καρτα πανω αλλαζουν τα πραγματα. Αλλιως δεν θα εβαζαν καποιοι δυο αντλιες σε μια λουπα.

1 cpu με 3x360 rads (overkill προς το παρόν αλλά περιμένω το μπλοκ της gpu)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ όμορφο το verdigris! Συγχαρητήρια!!!

Ο Ανεμιστήρας που είναι έξω από το κουτί, συντονίζει η φτερωτή με τη γριλια και κάνει θόρυβο;

Επεξ/σία από Psyber
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Psyber είπε

Πολύ όμορφο το verdigris! Συγχαρητήρια!!!

Ο Ανεμιστήρας που είναι έξω από το κουτί, συντονίζει η φτερωτή με τη γριλια και κάνει θόρυβο;

Καλησπέρα κ σε ευχαριστώ.Οχι δεν εχω κάποιο τετοιο πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Πόσα ψυγεία μπορεί να διαχειριστεί μια d5;  Έχω αυτήν  https://www.alphacool.com/shop/pumps/d5-vpp/24121/alphacool-eispumpe-vpp755-single-edition-v.3 . Τώρα είμαι με ένα xspc 360 v3 και ένα ekwb pe 360. Περιμένω ακόμα ένα pe 360. Θα είναι οκ; Επίσης δουλεύω την αντλία σταθερά στις 3800 στροφές. Είναι οκ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Steliosviper είπε

Καλημέρα. Πόσα ψυγεία μπορεί να διαχειριστεί μια d5;  Έχω αυτήν  https://www.alphacool.com/shop/pumps/d5-vpp/24121/alphacool-eispumpe-vpp755-single-edition-v.3 . Τώρα είμαι με ένα xspc 360 v3 και ένα ekwb pe 360. Περιμένω ακόμα ένα pe 360. Θα είναι οκ; Επίσης δουλεύω την αντλία σταθερά στις 3800 στροφές. Είναι οκ;

Mια χαρά θα είσαι. Και εγώ με 3 ψυγεία είμαι (και το ένα είναι και αρκετά restrictive) + water filter.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
25 λεπτά πριν, Psyber είπε

Γιατί 1.5 χρόνο; άργησε η heatkiller να βγάλει;

Πιο πολύ εντύπωση μου κάνει που όντως έβγαλε.

Εκεί στην watercool έχουν το reference design σάν ευαγγέλιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, Psyber είπε

Γιατί 1.5 χρόνο; άργησε η heatkiller να βγάλει;

Ναι, τόσο τους πήρε...Υποτίθετε ότι θα έβγαινε πέρυσι, πριν το καλοκαίρι αλλά άλλαξαν το σχέδιο του μπλοκ και το έβγαλαν τώρα. 

22 ώρες πριν, Tenshi είπε

Πιο πολύ εντύπωση μου κάνει που όντως έβγαλε.

Εκεί στην watercool έχουν το reference design σάν ευαγγέλιο.

Είχαν κάνει poll όταν είχαν βγει τα custom pcb και η FTW3 κέρδισε. Αναγκαστικά έπρεπε να το βγάλουν, έστω και στο παρά5. Έχουν φάει άπειρο κράξιμο σε γερμανικό forum που συμμετέχει και η ίδια η watercool.

Επεξ/σία από purif
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Πως καταλαβαίνουμε ότι μια αντλία τα έφτυσε; Έχω μια D5 και από 2.5 L/min έπεσε σε 0.9 στις ίδιες στροφές. Έγινε αλλαγή σε loop με ένα επιπλέον ψυγείο. Σύνολο 3 μαζί με cpu-gpu. Στις δοκιμές στην αρχή έπαιζε 2.5. Τώρα 0.9... Είναι για αλλαγή ή μπορεί να είναι κάτι άλλο; να μην σηκώνει το συστήμα π.χ. 
 

 

A9832AE3-E98D-4B57-9CFE-18A09CED1184.jpeg

Επεξ/σία από Steliosviper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, Steliosviper είπε

Καλησπέρα. Πως καταλαβαίνουμε ότι μια αντλία τα έφτυσε; Έχω μια D5 και από 2.5 L/min έπεσε σε 0.9 στις ίδιες στροφές. Έγινε αλλαγή σε loop με ένα επιπλέον ψυγείο. Σύνολο 3 μαζί με cpu-gpu. Στις δοκιμές στην αρχή έπαιζε 2.5. Τώρα 0.9... Είναι για αλλαγή ή μπορεί να είναι κάτι άλλο; να μην σηκώνει το συστήμα π.χ. 
 

 

A9832AE3-E98D-4B57-9CFE-18A09CED1184.jpeg

Αν δέν υπάρχει κάποιο φυσικό εμπόδιο (πχ να έχουν μπουκώσει τα fins ενός block) και δέν άλλαξες κάτι δραματικά στην διαδρομή με επιπλέον γωνίες, μάλλον έχεις air lock. 

edit: Inlets/outlets εκτιμώ πως είναι σωστά

Επεξ/σία από Tenshi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...