Προς το περιεχόμενο

Τα πάντα περί Custom water cooling


alldaynews

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει τρόπος να επισκευαστούν ρωγμές σε πλεξι??

Κάπου είχε πάρει το μάτι μου μια ειδική διάφανη κόλλα που είχε ένα πολύ λεπτό ακροφυσιο σαν βελόνα, σαν αυτό που χρησιμοποιούν αυτοί που ασχολούνται με τον μοντελισμό (όχι το μοντελινγκ :P ) 

Έχει αργήσει σε αρκετά σημεία το FLT 80 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα,

 

Σκέφτομαι να προχωρήσω και εγώ σε custom loop. 

Έχω κάνει κάποιο research αν και θα ήθελα λίγο feedback.

Έχω το κουτί Lian Li O11 Dynamic EVO (εγώ και το μισό internet).

Έχω συκγετρώσει τα παρακάτω:

Cpu Block EK-Quantum Velocity² D-RGB - AM4 Nickel + Plexi  
Gpu Block Alpacool 5700xt or Byski 5700 xt?  
Radiator 2 x ΕΚ P360M 1 top 1 bottom
Distribution Plate EK-Mana G2 PC-O11D EVO  
Fittings EK-Quantum Torque HDC-14 * 16 8 Radiators + 4 Gpu + 4 Cpu
Fittings EK-Quantum Torque Rotary 90° * 7 2 GPU + 2 CPU  + 1 Drain Valve + 2 Radiator
Fittings EK-Quantum Torque Extender Static MF 28 * 2 2 CPU 
Fittings EK-Quantum Torque Extender Static MF 14 * 2 2 Radiator
Fittings EK-Quantum Torque Drain Valve  Drain
Fluid 1L  
Fans 6 * Lian Li UNI Fan AL Case Fan  
Tube Acrylic 14mm  
Tester  Leak Tester  

Aξίζει να ψήξω την 5700xt? η τζάμπα θα πάνε τα λεφτά στο block

Απο sites σκέφτομαι highflow.nl, vision studio & το ekwb για κάποια parts που δεν έχουν οι άλλοι.
Απο εργαλέια έχετε να προτείνετε κάτι? Έχω heating gun.

Χρειάζομαι κάτι άλλο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σωλήνα που έχεις επιλέξει είναι λίγο πιο δυσκολη απο το petg .Θελει περισσότερο ζεσταμα και προσοχή να μην κανει φουσκάλες.Καλο θα ηταν να πάρεις περισσοτερη σωλήνα απ 'οτι χρειάζεται το build σου.Αν κ με το distro δεν χρειάζονται απαιτητικες κουρμπες.Ισως να χρειαστείς καποιο offset fitting

Πολύ σημαντικό ειναι το κορδόνι σιλικονης αντίστοιχο της εσωτερικής διαμέτρου του σωλήνα.Χωρις αυτό κουρμπα δεν γίνεται

Την συγκεκριμένη θα προτεινα να την κοβεις με τροχο και οχι πριονακι

Προσοχη να φρεζαρεις τις άκρες απο τις σωλήνες για να μην κόψεις καποιο λαστιχο απο τα torque

Tip.Βγαλε τα εσωτερικά λαστιχα απο δυο fittings ώστε με αυτα να κάνεις τις δοκιμές σου και να μην χρειάζεται συνεχεια να κανεις φρεζα

Πολυ υπομονή και προσεκτικά μετρηματα

Εχω ρίξει σε νερο 3 5700xt με ικανοποιητικα αποτελεσματα

Κοιτα και το ezmodding σαν καταστημα

Οτι θες εδώ είμαστε 

Το κουτί σου προσφερεται να στησεις κατι πολυ όμορφο κ σχετικά εύκολα 

PXL_20230514_000233972-01-01_copy_3155x3155.jpg

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα ειπε ολα ο μετρ του ειδους

εχεις κουταρα για custom w/c και ας το εχει το μισο ιντερνετ χεστηκες :P

θα ειναι κριμα να μην πας σε καστομ λουπα σε τετοιο κουτι

οπως ειπε και μετρ, καποιο Distro plkate θα ηταν ταμαμ. αν δεν σε παιρνει οικονομικα καποιο FLT της EK θα ηταν ταμαμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά υπάρχει κάποιος από Αθήνα που να ξέρει να στήνει υδροψυξη έχω πάρει όλα τα πράγματα απλά θα ήθελα και την γνώμη του επειδή έχω δύο ψυγεία και δεν ξέρω πως να τα βάλω δηλαδή να τα βάλω το νερό να παίρνει και από τα δύο στην αρχή η να βάλω πρώτα στο 1 και στο τέλος το άλλο για να υπάρχει σταθερότητα στις θερμοκρασίες

Τα ψυγεία είναι ekwb s560 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά από λίγη ώρα έρχεται ισορροπία στο σύστημα και η σειρά των εξαρτημάτων δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο. 

Αυτό που θα έκανα εγώ τυπικά είναι ρεζερβουάρ, αντλία, 1ο ψυγείο, cpu, 2ο ψυγείο, gpu και επιστροφή στο ρεζερβουάρ. Αλλά και αλλιώς να τα βάλεις το αποτέλεσμα θα είναι παρόμοιο.

Επεξ/σία από Psyber
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι ειπαν και τα παιδια πανω

απλα αν δεις και βγαινει ασχημη η λουπα δεν ξερω κατα ποσο αξιζει να κρατησεις αυτη τη σειρα

ειδικα με τα ψυγεια που εχεις μην αγχωνεσαι. οτι h/w και να εχεις θα εισαι υπερκομπλε με οτι σειρα και αν τα βαλεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέν θα προσθέσω κάτι περισσότερο απο τους προλαλήσαντες.

Κάνε όσο πιο καθαρή διαδρομή μπορείς.Εγώ για παράδειγμα έχει res/pump>rad>rad>gpu>cpu>rad>res/pump.

Κλειστός βρόγχος είναι,οι θερμοκρασίες θα γίνουν normalize.Στην χειρότερη περίπτωση να δείς μια διαφορά τάξης 1-2°C μεταξύ δύο σημείων-αισθητρήρων (πχ μετά το ψυγείο / μετά την gpu).

Ο αισθητήρας (αν βάλεις) ίσως είναι και το μοναδικό σημείο που θα πρέπει να σκεφτείς λίγο περισσότερο,αφού η ένδειξη θα καθορίζει και την καμπύλη ανεμιστήρων.Και πάλι,μιλάμε για μικροδιαφορές.

Drain valve οπωσδήποτε,ειδάλλως θα παίζει Baywatch intro σε κάθε συντήρηση του loop.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, Tenshi είπε

Δέν θα προσθέσω κάτι περισσότερο απο τους προλαλήσαντες.

Κάνε όσο πιο καθαρή διαδρομή μπορείς.Εγώ για παράδειγμα έχει res/pump>rad>rad>gpu>cpu>rad>res/pump.

Κλειστός βρόγχος είναι,οι θερμοκρασίες θα γίνουν normalize.Στην χειρότερη περίπτωση να δείς μια διαφορά τάξης 1-2°C μεταξύ δύο σημείων-αισθητρήρων (πχ μετά το ψυγείο / μετά την gpu).

Ο αισθητήρας (αν βάλεις) ίσως είναι και το μοναδικό σημείο που θα πρέπει να σκεφτείς λίγο περισσότερο,αφού η ένδειξη θα καθορίζει και την καμπύλη ανεμιστήρων.Και πάλι,μιλάμε για μικροδιαφορές.

Drain valve οπωσδήποτε,ειδάλλως θα παίζει Baywatch intro σε κάθε συντήρηση του loop.

 

 

μιας και ανεφερες για αισθητηρα για θερμοκρασια νερου. ακομα δεν εχω βαλει αλλα θελω να βαλω

που θα προτεινες? εγω ειχα σκεφτει για μεσα στο pump/res (FLT120)

η λουπα μου εχει ως εξης flt120>cpu>rad1>gpu>rad2>rad3>flt120

Επεξ/σία από mandragoraSCR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, mandragoraSCR είπε

μιας και ανεφερες για αισθητηρα για θερμοκρασια νερου. ακομα δεν εχω βαλει αλλα θελω να βαλω

που θα προτεινες? εγω ειχα σκεφτει για μεσα στο pump/res (FLT120)

η λουπα μου εχει ως εξης flt120>cpu>rad1>gpu>rad2>rad3>flt120

Αν το FLT έχει D5 αντλία, ιδανικά θα έβαζα τον αισθητήρα μεταξύ rad3 και FLT (ή στο intake του FLT με κάποιο splitter), με την λογική πως το ψυκτικό έχει περάσει ήδη απο 2 ψυγεία, άλλα όχι ακόμα απο την αντλία.

Στο δικό μου setup πάει res/pump>rad>rad>sensor>gpu>cpu>rad>res/pump, με τον αισθητήρα βιδωμένο σε ένα port του ψυγείου.

Η D5 ψύχεται μέν απο το ψυκτικό,εκτιμώ πως δέν επαρκεί για να επηρεάσει δραματικά τις τιμές του αισθητήρα.Πιο πολύ για ψυχολογικούς λόγους, όπως αναφέρει και ο @dalain

 

Επεξ/σία από Tenshi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Tenshi είπε

Αν το FLT έχει D5 αντλία, ιδανικά θα έβαζα τον αισθητήρα μεταξύ rad3 και FLT (ή στο intake του FLT με κάποιο splitter), με την λογική πως το ψυκτικό έχει περάσει ήδη απο 2 ψυγεία, άλλα όχι ακόμα απο την αντλία.

Στο δικό μου setup πάει res/pump>rad>rad>sensor>gpu>cpu>rad>res/pump, με τον αισθητήρα βιδωμένο σε ένα port του ψυγείου.

Η D5 ψύχεται μέν απο το ψυκτικό,εκτιμώ πως δέν επαρκεί για να επηρεάσει δραματικά τις τιμές του αισθητήρα.Πιο πολύ για ψυχολογικούς λόγους, όπως αναφέρει και ο @dalain

 

DDC ειναι η αντλια

ο αισθητηρα ειναι αυτος οποτε μαλλον μπαινει μονο σε καποιο πορτ του flt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mandragoraSCR είπε

DDC ειναι η αντλια

ο αισθητηρα ειναι αυτος οποτε μαλλον μπαινει μονο σε καποιο πορτ του flt

Μία χαρά, οι DDC ψύχονται με εξωτερικο heatshink, οπότε όλα καλά. 

Τον ίδιο αισθητήρα έχω και εγώ. Κάνει μια χαρά την δουλειά του, αλλά είναι λίγο μακρύ. Ίσως χρειαστείς ένα μικρό extender αν τερματίζει μέσα στο FLT. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
1 ώρα πριν, pagratios είπε

Τώρα το καλοκαίρι τι γίνεται με το υγρό στους 40+? Είμαστε safe?

Αυτή την στιγμή είναι τα Fan 100% και το υγρό 41C και έξω 36C

Πώς την παλεύεις χωρίς ac? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...