Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με την εμφάνιση εικόνων σε Mac OS


sokratis11314

Προτεινόμενες αναρτήσεις

(Ειμαι νέος χρήστης του Mac OS δείξτε κατανόηση)

Αφού περάσω σε ένα φάκελο τις εικόνες απο την dslr μου έρχεται η ώρα να τις δω.

Πατάω διπλό κλικ σε μια εικόνα και αφού μου την ανοίγει μέσω του preview θέλω να πάω στην επόμενη πατώντας απλά το βελάκι πράγμα που δεν γίνεται. Προσπαθώ να τις ανοίξω όλες μαζι επιλέγοντας τες και πατώντας εμφάνιση αλλα αντί να ανοίξουν όλες μαζι σε ένα παράθυρο του preview μου ανοίγει χίλια παράθυρα του preview.

Δεν θέλω να τις κανω import στο photos γιατι θα τις ανεβάσει στο cloud και θα τις εχω ύστερα σε όλες τις συσκευές μου πράγμα που δεν θέλω.

Εχει βρει κάποιος λύση στο παραπάνω θέμα?

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκίμασε το built in preview

μονό κλικ σε μία εικόνα (ας πούμε τη πρώτη)

και πάτα το space

τώρα πάτα τα βελάκια δεξιά αριστερά (απλά δε τα βλέπεις με τη σειρά αλλά βλέπεις αυτή που έχεις επιλεγμένη, με τα βελάκια αλλάζεις το αρχείο που βλέπεις)

το "πρόβλημα" είναι πως πρέπει να πηγαίνεις σα φιδάκι (;)

δεξια δεξια δεξια κατω

αριστερα αριστερα αριστερα κατω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκίμασε το built in preview

μονό κλικ σε μία εικόνα (ας πούμε τη πρώτη)

και πάτα το space

τώρα πάτα τα βελάκια δεξιά αριστερά (απλά δε τα βλέπεις με τη σειρά αλλά βλέπεις αυτή που έχεις επιλεγμένη, με τα βελάκια αλλάζεις το αρχείο που βλέπεις)

το "πρόβλημα" είναι πως πρέπει να πηγαίνεις σα φιδάκι ( ;)

δεξια δεξια δεξια κατω

αριστερα αριστερα αριστερα κατω

 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

Αυτή η λύση που προτείνεις όντως σου δίνει την δυνατότητα να αλλάζεις εικόνες με τα βελάκια, αλλά δεν μπορείς να το κάνεις προβάλοντας τις εικόνες σε full screen.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ως 2η επιλογή λοιπόν:

επέλεξε τις εικόνες που θέλεις (με το cmd αντί του ctrl των windows)

cmd + a, για να τα επιλέξεις όλα

διπλό κλικ αν δεν έχεις αλλάξει προεπιλογή για αυτό το είδος εικόνων ή δεξί κλικ -> open with -> preview

και για full screen shift + cmd + f ή από τις επιλογές 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ως 2η επιλογή λοιπόν:

επέλεξε τις εικόνες που θέλεις (με το cmd αντί του ctrl των windows)

cmd + a, για να τα επιλέξεις όλα

διπλό κλικ αν δεν έχεις αλλάξει προεπιλογή για αυτό το είδος εικόνων ή δεξί κλικ -> open with -> preview

και για full screen shift + cmd + f ή από τις επιλογές 

 

Ακολούθησα ακριβώς τις οδηγίες σου, όντως μου έβγαλε ένα παράθυρο preview στο οποίο γινόταν να δώ τις φωτογραφίες, ακόμα και όταν αυτές είναι  full screen, αλλάζοντας τες με τα βελάκια. Αλλά μου άνοιξε και την καθεμία ξεχωριστά σε ατομικό παράθυρο γεμίζοντας μου την οθόνη με εκατοντάδες παράθυρα.

 

Ευχαριστώ!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ακολούθησα ακριβώς τις οδηγίες σου, όντως μου έβγαλε ένα παράθυρο preview στο οποίο γινόταν να δώ τις φωτογραφίες, ακόμα και όταν αυτές είναι  full screen, αλλάζοντας τες με τα βελάκια. Αλλά μου άνοιξε και την καθεμία ξεχωριστά σε ατομικό παράθυρο γεμίζοντας μου την οθόνη με εκατοντάδες παράθυρα.

 

Ευχαριστώ!

 

Εχεις κατά λάθος τσεκαρισμένο στα preferences του Preview το να ανοίγει το κάθε αρχείο σε ξεχωριστό παράθυρο; Για δες το.

 

(By default, εμένα που δεν το έχω πειράξει ποτέ, είναι τσεκαρισμένο να είναι όλα σε ένα παράθυρο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις κατά λάθος τσεκαρισμένο στα preferences του Preview το να ανοίγει το κάθε αρχείο σε ξεχωριστό παράθυρο; Για δες το.

 

(By default, εμένα που δεν το έχω πειράξει ποτέ, είναι τσεκαρισμένο να είναι όλα σε ένα παράθυρο)

Σε ευχαριστώ πολύ ήταν κάτι τόσο απλό και όμως μου δημιούργησε μεγάλο πρόβλημα.

Αλλά σε καμία περιπτώση δεν το άλλαξα μόνος μου μου το είχε έτσι ρυθμισμένο από default.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

Αυτή η λύση που προτείνεις όντως σου δίνει την δυνατότητα να αλλάζεις εικόνες με τα βελάκια, αλλά δεν μπορείς να το κάνεις προβάλοντας τις εικόνες σε full screen.

Αν δεν κάνω λάθος σου επιτρέπει να τα δεις full screen, πατώντας το option+space ή αφού πατήσεις το space να κάνεις κλικ στην μεγιστοποίηση επάνω στην μπάρα. Απλά δεν σου επιτρέπει να επεξεργαστείς την εικόνα. Και καμιά φορά αργεί με αρχεία raw (τουλάχιστον σε εμένα με macbook pro late 2011). Για εμένα το space είναι η πιο εύκολη και γρήγορη λύση, τουλάχιστον για ξεκαθάρισμα φωτογραφιών!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...