Προς το περιεχόμενο

Για πρώτη φορά μετά από 5 χρόνια το iPhone χάνει την πρώτη θέση στις πωλήσεις στην Κίνα από το Oppo R9


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Πραγματικά δεν βρισκω κανένα λόγω να προτιμήσει κάποιος ένα iPhone έναντι του Oppo R9 Plus

 

Οθόνη

6.0 το Oppo έναντι 5.5 του iPhone

 

SIM

Dual το Oppo έναντι Single του iPhone

 

CPU

Octa-core το Oppo έναντι Quad-core του iPhone

 

Camera

16MP το Oppo έναντι 12MP του iPhone

 

microSD

ΝΑΙ το Oppo έναντι ΟΧΙ του iPhone

 

RAM

4gb το Oppo έναντι 3gb του iPhone

 

Software

Αποστολή ringtone με bluetooth, flash player, file manager, σπασμένες εφαρμογές, αλλαγή γραμματοσειράς το OPPO ενω το iPhone τιποτα απο τα παραπανω

 

Για όλους αυτούς τους λόγους η Oppo είναι πλέον η νεα Apple και θα κατακτήσει και την Δύση

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πωλησεις πιστευω θα πεφτουν χρονο με το χρονο οσο οι χρηστες ανακαλυπτουν τι μπορει να κανει το καθε λειτουργικο και τι οχι

Το μονο που ζηλευω απο Iphone και ακριβα Samsung ειναι οι καμερες

Κατα τα αλλα δε θα επαιρνα ποτε κινητο με ios λογω μεγαλης δυσχρηστιας και για τι οτι δε θα μπορω να κανω παρα πολλα απο οσα κανω με ενα κινητο Android των 150ε

Οσοι συγγενεις και φιλοι μου εχουν Iphone  ειναι κατα 99% καραασχετοι με την τεχνολογια και το εχουν μονο για κλησεις sms και facebook

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι τρομερο το τι δικαιολογιες μπορει να εφευρει ο καθε πορωμενος για να δικαιολογησει μια απλη πτωση πωλησεων του iphone.

 

Μεχρι και οτι ειμαστε εν μεσω παγκοσμιας οικονομικης κρισης μαθαμε(εχουμε 2017, οχι 2007), για κριση που μαστιζει την παγκοσμια αγορα κλπ.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει ανεβει η ποιοτητα τους. και οι τιμες τους βεβαια.

αλλα εδω συγκρινουμε android με Ios. ανιση μαχη.

σαν ν λες γιατι δεν πουλανε τα windows κινητα δηλαδη :P

 

Ισχύει...

 

ένας λόγος που το Oppo R9 έκλεψε την πρωτιά είναι το Android.

 

οι Κινέζοι προτιμούν το Android το οποίο είναι ανώτερο σε αρκετά επίπεδα.

 

 

 

οι άνθρωποι μιλάμε είναι πολύ μπροστά... εμείς είμαστε ακόμα με το 3G όταν εκεί είναι στα 5-6γ

 

επίσης, ο "βλ@κς" ο Έλληνας έχει μείνει ακόμα στο "το ios είναι καλύτερο επειδή είναι σε objective C και δεν είναι Java" 

 

αυτή είναι η απάντηση στο "γιατί είναι καλύτερο το Ios από το android" από τους Έλληνες επιστήμονες (έχουν τελειώσει ΤΕΙ με 6... κατσε καλα)...

 

 

μνημόνια μέχρι τέλος

 

ΥΓ: Επειδή με σκάσατε και θέλω να βγάλω την κακία μου: Είμαστε (βασικά είστε) τόσο για το πεος που με το που ακούμε Java έχουμε στο μυαλό μας την Java5/6 με τα φουλ σεκιουριτι μπαγς. Που να πάει το μυαλό μας ότι στο Java10 που είμαστε σήμερα τίθεται καν θέμα security. Και όσο αφορά την ταχύτητα... έχουν γίνει τεράστια βήματα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι τρομερο το τι δικαιολογιες μπορει να εφευρει ο καθε πορωμενος για να δικαιολογησει μια απλη πτωση πωλησεων του iphone.

 

Μεχρι και οτι ειμαστε εν μεσω παγκοσμιας οικονομικης κρισης μαθαμε(εχουμε 2017, οχι 2007), για κριση που μαστιζει την παγκοσμια αγορα κλπ.

Μάλιστα και από τις δύο μεριές, άστα να πάνε. Το απλό δεδομένο το ότι δεν προσφέρει κάτι το τρομερό από το 6/6S και μετά δεν το κοιτάει κανείς μόνο να τρολάρουν ξέρουν. Απλά τα πράγματα άμα κοιτάξει κάποιος την Mainstream αγορά κινητών πλέον έχουμε Samsung, iPhone, Huawei, Google και σκονισμένα στα ράφια τα HTC και Sony. Η αγορά έχει απλά κορεσμό γιατί δεν προσφέρουν οι εταιρίες κάτι το επαναστατικό. Ίσως αλλάξει με τις Bezeless οθόνες αν και δεν πιστεύω να είναι "Το Feature κριτήριο" για να αγοράσει κάποιος καινούργια συσκευή σε περίπτωση που έχει πρόσφατη ναυαρχίδα, σίγουρα όμως θα είναι κριτήριο για καινούργιους αγοραστές που δεν ανανέωσαν την συσκευή τους για τα τελευταία 2 χρόνια. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι τρομερο το τι δικαιολογιες μπορει να εφευρει ο καθε πορωμενος για να δικαιολογησει μια απλη πτωση πωλησεων του iphone.

 

Μεχρι και οτι ειμαστε εν μεσω παγκοσμιας οικονομικης κρισης μαθαμε(εχουμε 2017, οχι 2007), για κριση που μαστιζει την παγκοσμια αγορα κλπ.

Ακόμα πιο τρομερό είναι το τί μπορεί να εφεύρει κάποιος "εξυπνάκιας", που έχει την ψευδαίσθηση ότι είναι πραγματικά ευφυής, προκειμένου να ξεκινήσει flame war. Ίσως έτσι προσπαθεί να επιβεβαιώσει τον εαυτό του, να αισθανθεί "έξυπνος", νομίζοντας ότι κερδίζει από την ευφυΐα αυτού που "ταπωνει" με συζήτηση επιπέδου καφενείου. Η αρχή γίνεται με την ειρωνία της άποψης του άλλου και με χαρακτηρισμούς. Τι να κανείς; Άμα ο καθένας δεν έχει τρόπους από το σπίτι του, ώστε να εφαρμόζει τους στοιχειώδεις κανόνες του πολιτισμένου διαλόγου, τότε δε μπορείς να κανείς τίποτα... Σε τέτοια δεν απαντώ πια. Οποίος θέλει τέτοιο επίπεδο να ψάξει να βρει και τους ανάλογους συνομιλητές. Ο Mark twein είχε πει κάποτε κάτι σοφό για τέτοια άτομα...

Επι του θέματος, όσοι ξέρουν τα στοιχειώδη οικονομικά γνωρίζουν ότι το εισόδημα των καταναλωτών μεταβάλει τη καμπύλη ζήτησης ενός προϊόντος. Αυτό διδάσκεται πλέον στο λύκειο. Η κρίση ξεκίνησε το 2008, αλλά τα αποτελέσματα της εμφανίζουν προοδευτική επιδείνωση και σήμερα βρισκόμαστε σε βαθιά ύφεση, χωρίς κάποιο σημάδι ανάκαμψης. Αυτό, τεχνικά, ονομάζεται "εν μέσω κρίσης". Τα πράγματα είναι σαφώς χειρότερα τώρα από ότι ήταν στην αρχή του φαινομένου και χειροτερεύουν καθημερινά. Τα προϊόντα που είναι υψηλά στην τιμολόγιακη κλίμακα έχουν πτώση πωλήσεων και αύξηση έχουν τα υποκατάστατα αυτών. Πχ σε συνθήκες κρίσης μειώνονται οι πωλήσεις των φρέσκων ψαριών και αυξάνονται οι πωλήσεις των κατεψυγμένων ( παράδειγμα από το βιβλίο Αρχές Οικονομικής Θεωρίας Γ λυκείου, αν θυμάμαι καλά...).

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια είναι αυτό τα χαρακτηριστικά;

Οτι μπορει να κανει ενα οποιοδηποτε android smartphone ελευθερα χωρις περιορισμους και χωρις να ειναι καρακλειδωμενο.

Δεν μιλαω ουτε για αριθμους, ουτε για antutu benchmarks ουτε για πυρηνες και ram. Στα απλα και καθημερινα αναφερομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα πιο τρομερό είναι το τί μπορεί να εφεύρει κάποιος "εξυπνάκιας", που έχει την ψευδαίσθηση ότι είναι πραγματικά ευφυής, προκειμένου να ξεκινήσει flame war. Ίσως έτσι προσπαθεί να επιβεβαιώσει τον εαυτό του, να αισθανθεί "έξυπνος", νομίζοντας ότι κερδίζει από την ευφυΐα αυτού που "ταπωνει" με συζήτηση επιπέδου καφενείου. Η αρχή γίνεται με την ειρωνία της άποψης του άλλου και με χαρακτηρισμούς. Τι να κανείς; Άμα ο καθένας δεν έχει τρόπους από το σπίτι του, ώστε να εφαρμόζει τους στοιχειώδεις κανόνες του πολιτισμένου διαλόγου, τότε δε μπορείς να κανείς τίποτα... Σε τέτοια δεν απαντώ πια. Οποίος θέλει τέτοιο επίπεδο να ψάξει να βρει και τους ανάλογους συνομιλητές. Ο Mark twein είχε πει κάποτε κάτι σοφό για τέτοια άτομα...

Δεν καταλαβα γιατι εκανες quote το δικο μου μηνυμα. Οπως βολευεσαι.

 

Επι του θέματος, όσοι ξέρουν τα στοιχειώδη οικονομικά γνωρίζουν ότι το εισόδημα των καταναλωτών μεταβάλει τη καμπύλη ζήτησης ενός προϊόντος. Αυτό διδάσκεται πλέον στο λύκειο. Η κρίση ξεκίνησε το 2008, αλλά τα αποτελέσματα της εμφανίζουν προοδευτική επιδείνωση και σήμερα βρισκόμαστε σε βαθιά ύφεση, χωρίς κάποιο σημάδι ανάκαμψης. Αυτό, τεχνικά, ονομάζεται "εν μέσω κρίσης". Τα πράγματα είναι σαφώς χειρότερα τώρα από ότι ήταν στην αρχή του φαινομένου και χειροτερεύουν καθημερινά. Τα προϊόντα που είναι υψηλά στην τιμολόγιακη κλίμακα έχουν πτώση πωλήσεων και αύξηση έχουν τα υποκατάστατα αυτών. Πχ σε συνθήκες κρίσης μειώνονται οι πωλήσεις των φρέσκων ψαριών και αυξάνονται οι πωλήσεις των κατεψυγμένων ( παράδειγμα από το βιβλίο Αρχές Οικονομικής Θεωρίας Γ λυκείου, αν θυμάμαι καλά...).

 

Η παγκοσμια οικονομια(δεν μιλαμε για την Ελλαδα) δεν ειναι σε βαθια υφεση, δεν ειμαστε στο 2008.

 

Η παγκοσμια οικονομια βρισκεται σε αναπτυξη, ειχε περι του 2-3% αναπτυξη τo 2015 και αναλογη αναμενεται για το 2016.

Η Κινα συγκεκριμενα(μιας κ εκει αναφερεται το αρθρο) ειχε περι του 7% αναπτυξη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβα γιατι εκανες quote το δικο μου μηνυμα. Οπως βολευεσαι.

 

 

Η παγκοσμια οικονομια(δεν μιλαμε για την Ελλαδα) δεν ειναι σε βαθια υφεση, δεν ειμαστε στο 2008.

 

Η παγκοσμια οικονομια βρισκεται σε αναπτυξη, ειχε περι του 2-3% αναπτυξη τo 2015 και αναλογη αναμενεται για το 2016.

Η Κινα συγκεκριμενα(μιας κ εκει αναφερεται το αρθρο) ειχε περι του 7% αναπτυξη.

H κίνα σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια έχει αναπτυχθεί ραγδαία, δεν με εκπλήσσει το γεγονός ότι τα κινέζικα Android πουλάνε πλέον καλύτερα. Η Κίνα έχει πλέον εταιρίες που βγάζουν ποιοτικές ναυαρχίδες κακά τα ψέματα, βλέπε Huawei. Ο κινέζος έγινε πελάτης της Apple με το iPhone 6 αφού ήταν κάτι το διαφορετικό για τα δεδομένα της κίνας. 2 χρόνια μετά και με τις κινέζικες εταιρίες να μπαίνουν δυναμικά στην αγορά και μάλιστα στην παγκόσμια, μην βλέποντας κάποια ουσιαστική καινοτομία και εγώ να ήμουν στην θέση τους θα προτιμούσα το Huawei για παράδειγμα στα 400€ που μου κάνει την ίδια δουλειά και προσφέρει κινέζικες υπηρεσίες (που στην κίνα ίσως να είναι και φθηνότερο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβα γιατι εκανες quote το δικο μου μηνυμα. Οπως βολευεσαι.

Ναι... :huh:

 

Η παγκοσμια οικονομια(δεν μιλαμε για την Ελλαδα) δεν ειναι σε βαθια υφεση, δεν ειμαστε στο 2008.

 

Η παγκοσμια οικονομια βρισκεται σε αναπτυξη, ειχε περι του 2-3% αναπτυξη τo 2015 και αναλογη αναμενεται για το 2016.

Η Κινα συγκεκριμενα(μιας κ εκει αναφερεται το αρθρο) ειχε περι του 7% αναπτυξη.

Γι αυτό κλείνουν ή συρρικνώνονται εταιρείες σε παγκόσμιο επίπεδο... Κλείνουν τμήματα για να μειώσουν τα λειτουργικά τους έξοδα και να παρουσιάσουν αυξημένους συντελεστές αποδοτικότητας, λόγω μικρότερης κατανάλωσης πόρων, ενώ ταυτόχρονα μειώνουν τις μονάδες του παραγόμενου προϊόντος για να εναρμονιστούν με τη μειούμενη ζήτηση της αγοράς. Το πρόβλημα είναι πολύ πιο σύνθετο από όσο έχεις αντιληφθεί και δεν έχω το χρόνο ή τη διάθεση να το αναλύσω σε forum.

Επίσης θα πρέπει να κατανοήσουμε ότι "ανάπτυξη" δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει ύφεση. Είναι καθαρά συγκριτικός όρος.

Να φέρω ένα παράδειγμα:

βγάζω 1000€ και χαλάω 900€, σε κάποια φάση βγάζω 500€ και συνεχίζω να χαλάω 900€. Αναγκάζομαι να μειώσω τα έξοδά μου και φτάνω να χαλάω 600€. Αυτό με αναγκάζει να μειώσω την παραγωγή μου σε 400€, γιατί δεν τρέφομαι σωστά κτλ, λόγω του ότι έχω κάνει περικοπές από τα βασικά μου έξοδα. Κάποια στιγμή στο μέλλον σφίγγω τα δόντια και παράγω 408€. Αυτό είναι 2% ανάπτυξη. Το θέμα ήταν που ήμουν αρχικά και που είμαι τώρα. Τα άλλα είναι κοροϊδία...

Τέλος να σου πω ότι οι παραπομπές σου είναι βεβιασμένες και άκυρες. Έχεις μπλέξει στο μυαλό σου το ακαθαριστο εγχώριο προϊόν με την ανάπτυξη και την αγοραστική δύναμη των πολιτών της χώρας. Το ότι η Κίνα έχει αυξήσει το ΑΕΠ δε σημαίνει ότι έχει ανάπτυξη να δε συγκριθεί με τις δαπάνες και τις δανειακές της υποχρεώσεις. Το μόνο που μπορεί να της δώσει είναι δανειοληπτική ικανότητα, λόγω της δυνατότητας να παράγει, άρα (θεωρητικά) να εξοφλήσει και τα δάνειά της. Τίποτε άλλο.

Τέλος, οι εσωτερικές κοινωνικές-οικονομικές ανακατατάξεις των πολιτών δεν φαίνονται από το ΑΕΠ που παραθέτεις. Δεν είναι σπάνιο μια χώρα να εμφανίζει μεγάλη ανάπτυξη και οι πολίτες να πεινάνε. Η Κίνα ανήκει στις κατηγορίες αυτές. Να σου φέρω κι άλλο παράδειγμα: πάρε την Κολομβία

http://data.worldbank.org/indicator/NY.GDP.MKTP.KD.ZG?locations=CO

από το 2000 μέχρι σήμερα κοίτα να δεις ανάπτυξη (σχεδόν 180%). Μπορείς να πεις ότι το κράτος είναι ανεπτυγμένο ή ότι οι πολίτες αγοράζουν συνέχεια καταναλωτικά αγαθά;

Κάνε μου τη χάρη να μην μπλέκεις με πράγματα που δε γνωρίζεις.

Την Ελλάδα άστην εκτός... Είναι άλλο "ανέκδοτο"...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 πάρε την Κολομβία

http://data.worldbank.org/indicator/NY.GDP.MKTP.KD.ZG?locations=CO

από το 2000 μέχρι σήμερα κοίτα να δεις ανάπτυξη (σχεδόν 180%). Μπορείς να πεις ότι το κράτος είναι ανεπτυγμένο ή ότι οι πολίτες αγοράζουν συνέχεια καταναλωτικά αγαθά;

Κάνε μου τη χάρη να μην μπλέκεις με πράγματα που δε γνωρίζεις.

 

To ποιος μπλεκει με πραγματα που δεν γνωριζει φαινεται απο αυτα:

Γι αυτό κλείνουν ή συρρικνώνονται εταιρείες σε παγκόσμιο επίπεδο... Επίσης θα πρέπει να κατανοήσουμε ότι "ανάπτυξη" δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει ύφεση. Είναι καθαρά συγκριτικός όρος.

Να φέρω ένα παράδειγμα:

βγάζω 1000€ και χαλάω 900€, σε κάποια φάση βγάζω 500€ και συνεχίζω να χαλάω 900€. Αναγκάζομαι να μειώσω τα έξοδά μου και φτάνω να χαλάω 600€. Αυτό με αναγκάζει να μειώσω την παραγωγή μου σε 400€, γιατί δεν τρέφομαι σωστά κτλ, λόγω του ότι έχω κάνει περικοπές από τα βασικά μου έξοδα. Κάποια στιγμή στο μέλλον σφίγγω τα δόντια και παράγω 408€. Αυτό είναι 2% ανάπτυξη. Το θέμα ήταν που ήμουν αρχικά και που είμαι τώρα. Τα άλλα είναι κοροϊδία...

--

Επι του θέματος, όσοι ξέρουν τα στοιχειώδη οικονομικά γνωρίζουν ότι το εισόδημα των καταναλωτών μεταβάλει τη καμπύλη ζήτησης ενός προϊόντος. Αυτό διδάσκεται πλέον στο λύκειο. Η κρίση ξεκίνησε το 2008, αλλά τα αποτελέσματα της εμφανίζουν προοδευτική επιδείνωση και σήμερα βρισκόμαστε σε βαθιά ύφεση, χωρίς κάποιο σημάδι ανάκαμψης. Αυτό, τεχνικά, ονομάζεται "εν μέσω κρίσης". Τα πράγματα είναι σαφώς χειρότερα τώρα από ότι ήταν στην αρχή του φαινομένου και χειροτερεύουν καθημερινά. Τα προϊόντα που είναι υψηλά στην τιμολόγιακη κλίμακα έχουν πτώση πωλήσεων και αύξηση έχουν τα υποκατάστατα αυτών. Πχ σε συνθήκες κρίσης μειώνονται οι πωλήσεις των φρέσκων ψαριών και αυξάνονται οι πωλήσεις των κατεψυγμένων ( παράδειγμα από το βιβλίο Αρχές Οικονομικής Θεωρίας Γ λυκείου, αν θυμάμαι καλά...).

Παμε ξανα:

ασχετα με το τι λεει ο καθε haha και ο καθε Jophiel , ας δουμε τι λεει η παγκοσμια τραπεζα για το αν η παγκοσμια οικονoμια βρισκεται σε "βαθια υφεση" ή σε αναπτυξη:

http://data.worldbank.org/indicator/NY.GDP.MKTP.KD.ZG

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά δεν βρισκω κανένα λόγω να προτιμήσει κάποιος ένα iPhone έναντι του Oppo R9 Plus

 

Οθόνη

6.0 το Oppo έναντι 5.5 του iPhone

 

SIM

Dual το Oppo έναντι Single του iPhone

 

CPU

Octa-core το Oppo έναντι Quad-core του iPhone

 

Camera

16MP το Oppo έναντι 12MP του iPhone

 

microSD

ΝΑΙ το Oppo έναντι ΟΧΙ του iPhone

 

RAM

4gb το Oppo έναντι 3gb του iPhone

 

Software

Αποστολή ringtone με bluetooth, flash player, file manager, σπασμένες εφαρμογές, αλλαγή γραμματοσειράς το OPPO ενω το iPhone τιποτα απο τα παραπανω

 

Για όλους αυτούς τους λόγους η Oppo είναι πλέον η νεα Apple και θα κατακτήσει και την Δύση

 

Καθε φορα γινεσαι και καλυτερος ρε σατανα.....:P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H κίνα σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια έχει αναπτυχθεί ραγδαία, δεν με εκπλήσσει το γεγονός ότι τα κινέζικα Android πουλάνε πλέον καλύτερα. Η Κίνα έχει πλέον εταιρίες που βγάζουν ποιοτικές ναυαρχίδες κακά τα ψέματα, βλέπε Huawei. Ο κινέζος έγινε πελάτης της Apple με το iPhone 6 αφού ήταν κάτι το διαφορετικό για τα δεδομένα της κίνας. 2 χρόνια μετά και με τις κινέζικες εταιρίες να μπαίνουν δυναμικά στην αγορά και μάλιστα στην παγκόσμια, μην βλέποντας κάποια ουσιαστική καινοτομία και εγώ να ήμουν στην θέση τους θα προτιμούσα το Huawei για παράδειγμα στα 400€ που μου κάνει την ίδια δουλειά και προσφέρει κινέζικες υπηρεσίες (που στην κίνα ίσως να είναι και φθηνότερο)

Αυτό που γράφεις ισχύει, αλλά η επιλογή προϊόντος δε γίνεται με οικονομικά κριτήρια, αλλά με το κατά πόσο ικανοποιεί την ανάγκη αυτού που το αγοράζει. Η μόνη εξαίρεση είναι όταν δεν υπάρχει η δυνατότητα, ο καταναλωτής, να διαθέσει τα χρήματα και καταφεύγει σε κάτι άλλο, το οποίο ονομάζεται "υποκατάστατο" και επιστημονικά. Αυτό γράφω και παραπάνω. Δε λέω ότι είναι υποδεέστερο απαραίτητα, αλλά δεν είναι αυτό που αρχικά ήθελε η καταναλωτής. Πχ για κάποιον που θέλει να "πειράζει" το κινητό του η χρήση του iphone είναι υποκατάστατο, γιατί δεν κάνει τη δουλειά που θέλει. Θα ον καλύψει στα βασικά, αλλά η ανάγκη του θα καλύπτονταν με κάποιο Android.

Έτσι, όταν ο άλλος είναι χρήστης ios, το έχει γνωρίσει και τον βολεύει στη δουλειά του, καλύπτωντάς τον απόλυτα, δε θα καταφύγει σε Android, ακόμα κι αν έχει τη μισή τιμή. Το ίδιο και ένας χρήστης του Android... Εκτός κι αν δεν υπάρχει η δυνατότητα να αγοραστεί το προϊόν που τον βολεύει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ποιος μπλεκει με πραγματα που δεν γνωριζει φαινεται απο αυτα:

--

Παμε ξανα:

ασχετα με το τι λεει ο καθε haha και ο καθε Jophiel , ας δουμε τι λεει η παγκοσμια τραπεζα για το αν η παγκοσμια οικονoμια βρισκεται σε "βαθια υφεση" ή σε αναπτυξη:

http://data.worldbank.org/indicator/NY.GDP.MKTP.KD.ZG

Τόσα καταλαβαίνεις, τόσα γράφεις...

Πίστευε ότι θέλεις. Στην ουσία δεν δίνεις καμία απάντηση. Απομονώνεις φράσεις και κάνεις συζήτηση "καφενείου". Η τράπεζα δε σου δείχνει αυτό που λες. Η αύξηση του ΑΕΠ σημαίνει αύξηση της παραγωγικής δύναμης του κράτους και αυτό μπορεί να σημαίνει "ανάπτυξη", αλλά με εντελώς σχετικούς όρους, αφού πάντα η σύγκριση είναι σε χρονικά διαστήματα και θα πρέπει να ληφθούν υπόψη και η αξία των παραγωγικών συντελεστών που χρησιμοποιήθηκαν. Η "ανάπτυξη" δε σημαίνει ότι δεν έχεις κρίση. Αυτό δεν καταλαβαίνεις.

Αφού δεν ξέρεις καν τις βασικές οικονομικές έννοιες και μπλέκεις ΑΕΠ, ανάπτυξη και καταναλωτική ικανότητα και πάνω απ' όλα: δε θέλεις καν να μάθεις... Σε λίγο θα μου πεις ότι το πρωτογενές πλεόνασαμ είναι ίδιο με το πλεόνασμα και είναι σημάδι ότι θα φύγουμε από την κρίση. Δεν έχει κανένα νόημα. Κάτσε και πίστευε ότι θέλεις... Έτσι κι αλλιώς δεν πρόκειται να αλλάξεις γνώμη ακόμα κι αν ξέρεις ότι έχεις άδικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...