Προς το περιεχόμενο

Για πρώτη φορά μετά από 5 χρόνια το iPhone χάνει την πρώτη θέση στις πωλήσεις στην Κίνα από το Oppo R9


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό το δέχομαι. Προσωπικά έχω μια ένσταση στο λειτουργικό, αλλά δε μπορώ να μη δεχτώ ότι κάποιοι βολεύονται και κάνουν τη δουλειά τους με αυτό. Τα κινέζικα έχουν ανέβει πολύ σε ποιότητα και (αν μου άρεσε το Android), άνετα θα αγόραζα κάποιο ποιοτικό κινέζικο και όχι Samsung, Sony κτλ. Πολλά μοντέλα πχ Xiaomi ή Meizu αποτελούν απίστευτες αγορές και πωλούνται σε πολύ καλές τιμές προσφέροντας και πάρα πολύ καλή ποιότητα. Η "ωρίμανση" ήρθε γιατί η κυβέρνηση της Κίνας προσέφερε άθλιες συνθήκες εργασίες με μεροκάματα σκλάβων και οι περισσότερες εταιρείες με τεχνογνωσία πήγαν τη γραμμή παραγωγής τους εκεί. Με τον καιρό οι εργαζόμενοι απέκτησαν τεχνογνωσία και δεξιότητες και όταν έφτιαξαν καάτι εντελώς δικό τους το αποτέλεσμα ήταν πάρα πολύ καλό. Στα υπόλοιπα συμφωνώ (περί παγκοσμιοποίησης).

Και εγώ έχω ένσταση στο ΛΣ αλλά δε μπορώ να μη δεχτώ ότι είναι συμβατό με τις τόσες συσκευές που κυκλοφορούν χάριν αυτού. Λόγω αυτού μειώνονται οι τιμές, αυξάνεται η ποιότητα, ενώ η αγορά τροφοδοτείται με υπερπληθώρα συσκευών. Το ανοικτό το αναφέρω με αυτή την έννοια, όχι ότι αποτελεί τη σωτηρία της ανθρωπότητας από την aapl.

 

Και με την ωρίμανση συμφωνούμε, απλά εγώ δεν εξετάζω τα αίτια που είναι πάνω κάτω αυτά που παραθέτεις.

 

Σχεδόν σωστό. Εκτός από τις τελευταίες 5 λέξεις. Μειώνοντας την προσφορά, αυξάνεται η ζήτηση και κατά συνέπεια η τιμή του προϊόντος.

Έχεις δίκιο, δε το έγραψα ξεκάθαρα.

Εάν αυξήσεις την προσφορά των premium κλώνων του iPhone (αυτό που έγραψα αρχικά), δεν είναι επόμενο να μειωθούν οι τιμές (αφού οι κλώνοι διατίθενται σε αφθονία από ανταγωνιστικές εταιρίες); Πρακτικά, αυξάνεις τη ζήτηση δελεάζοντας τους αγοραστές λόγω χαμηλής τιμής. Στα νήματα του insomnia (Έλληνες σε χώρα που περνάει κρίση) με τίτλο Xiaomi και Huawei γίνεται χαμός, ή τουλάχιστον αυτό παρατηρώ (δίχως φυσικά να γνωρίζω την οικονομική τους επιφάνεια).

 

Ώς τελική παρατήρηση παραθέτω την 3η παράγραφο από το άρθρο:

 

...Η Counterpoint επίσης επισήμανε ότι οι αποστολές Κινέζικων smartphones έφτασαν σε μεγέθη ρεκόρ το 2016, σημειώνοντας άνοδο 6% από έτος σε έτος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

οσα ατομα του κυκλου μου (φιλοι συγγενεις) εχουν iphone ειναι ως επι το πλειστον κακασχετοι απο τεχνολογια, και κοιτανε μονο ονομα, οσοι παλι ασχολουνται λιγακι εχουν ενα low mid range android των 200 που τους κανει ολες τις δουλειες, οπως εγω κραταω ολοκληρο ξενοδοχειο με mails booking.com και ενα καρο ημερομηνιες και προγραματα απο ενα zenfone 2 των 230 ευρω που εδω και 2 χρονια δε μασησε πουθενα, οποτε τα περι <<δεν παιρνουν ολοι iphone για μοστρα>> τα ακουω βερεσε, οταν συνηδητα παιρνεις ενα τηλεφονο 2 φορες ακριβοτερο απο ενα αλλο που κανει τα ιδια μπορει και καλυτερα, τοτε το κανεις για ψυχολογικους λογους και μονο. (εχω ενα φιλο με καταγωγη ρομά οι οποιοι εινα γνωστοι για την επειδιξιομανια τους, δουλευει μια ας πουμε καλη δουλεια και εχει αλλαξει 3 iphone και γυρναει και μου λεει σε μια φαση <<εγω παντως δε θα επαιρνα ποτε τηλεφωνο asus θα ντρεπομουν>>)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστο

Το 90% ειναι για μοστρα ή απο ασχετοσυνη επιλεγοντας το ακριβοτερο

Γιαυτο κι αν αλλαξουν το iphone στο μονο που πανε ειναι το S7

Εχω ενα φιλο που ηθελε tablet και του ελεγα να παρει ενα android με 250-300ε 

Σιγα μου λεει μη παρω με τοσα λιγα λεφτα μαπα θα ειναι και πηγε και πηρε ipad με 800 

Τωρα με πρηζει καθε λιγο για το πως γινεται το ενα και οως το αλλο και γιατι στο δικο σου παιζει αυτο και οχι στο δικο μου κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγινε παλικάρια επειδή το κινέζικο των 150€- 200€ καλύπτει τις δικές σας ανάγκες, δεν θα αγοράσουμε S7 ή iPhone γιατί είμαστε "άσχετοι από την τεχνολογία" κρίνοντας από τους συγγενείς και φίλους σας και εσείς επειδή έχετε ένα Android των 200€ είστε Tech Gurus με άπειρες γνώσεις. Τι άλλο θα διαβάσουμε σε αυτό το φόρουμ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγώ έχω ένσταση στο ΛΣ αλλά δε μπορώ να μη δεχτώ ότι είναι συμβατό με τις τόσες συσκευές που κυκλοφορούν χάριν αυτού. Λόγω αυτού μειώνονται οι τιμές, αυξάνεται η ποιότητα, ενώ η αγορά τροφοδοτείται με υπερπληθώρα συσκευών. Το ανοικτό το αναφέρω με αυτή την έννοια, όχι ότι αποτελεί τη σωτηρία της ανθρωπότητας από την aapl.

Και εμένα μου αρέσει το ανοικτό λειτουργικό, αλλά εδώ μιλάμε για το Android της Google. Αν μιλάς για AOSP, τότε συμφωνώ.

 

Έχεις δίκιο, δε το έγραψα ξεκάθαρα.

Εάν αυξήσεις την προσφορά των premium κλώνων του iPhone (αυτό που έγραψα αρχικά), δεν είναι επόμενο να μειωθούν οι τιμές (αφού οι κλώνοι διατίθενται σε αφθονία από ανταγωνιστικές εταιρίες); Πρακτικά, αυξάνεις τη ζήτηση δελεάζοντας τους αγοραστές λόγω χαμηλής τιμής. Στα νήματα του insomnia (Έλληνες σε χώρα που περνάει κρίση) με τίτλο Xiaomi και Huawei γίνεται χαμός, ή τουλάχιστον αυτό παρατηρώ (δίχως φυσικά να γνωρίζω την οικονομική τους επιφάνεια).

 

Ώς τελική παρατήρηση παραθέτω την 3η παράγραφο από το άρθρο:

Υπάρχουν τα αγαθά και τα υποκατάστατα αγαθά. Πχ υπάρχει το νωπό ψάρι και το κατεψυγμένο ψάρι, το δεύτερο είναι υποκατάστατο του πρώτου και ο καταναλωτής το προτιμάει όταν δεν μπορεί να αγοράσει το πρώτο. Είναι άλλο πράγμα να πάρεις Galaxy S7 γιατί δε θέλεις iphone και άλλο πράγμα να λες ότι "επειδή δε μου αρέσει το iphone θα πάρω κινητό με 200€ γιατί είναι το ίδιο...". Στην πρώτη περίπτωση είναι επιλογή στο δεύτερο είναι γιατί δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα. Θα μπορούσες να μου πεις ότι "τη δεύτερη περίπτωση μπορεί ο άλλος να μην θέλει να ξοδέψει τόσα για κινητό". Αν αυτό αληθεύει, τότε γιατί διαπραγματεύεται τη αγορά iphone εξαρχής. Αν δε θέλω να διαθέσω πολλά χρήματα για αυτοκίνητο δε λέω "σιγά τί είναι το AUDI Α4, με ένα Toyota Avensis κάνω τη δουλειά μου καλύτερα..."

Η χαμηλή τιμή δεν αποτελεί για όλους δέλεαρ. Το σωστό είναι να κοιτάς αν το προϊόν ικανοποιεί πλήρως την ανάγκη σου και μετά να κοιτάς την τιμή και όχι το αντίθετο. Και αυτή είναι φτηνή

http://www.skroutz.gr/s/255916/XFX-Radeon-HD5450-1GB-HD-545X-ZCH2.html

αλλά δε βλέπω να κάνουν ουρά οι απανταχου gamers για το ποιος θα την πρωτοπάρει... Είναι γεγονός ότι οι περισσότεροι αγοράζουν όι σύμφωνα με τις ανάγκες τους, αλλά την τσέπη τους. Αυτή είναι λανθασμένη καταναλωτική συμπεριφορά και στο τέλος καταλήγεις με ένα προϊόν που έχεις πληρώσει, αλλά δεν καλύπτει τις ανάγκες σου.

Αυτό που παραθέτεις στο τέλος μπορεί να είναι ένα δείγμα μείωσης της αγοραστικής δύναμης. Αυξήθηκαν οι πωλήσεις οικονομικών κινητών, αρα από κάπου πήραν αυτό το ποσοστό. Το αν πήραν το ποσοστό αυτό από ακριβά κινητά ή από φτηνά κινητά άλλων εταρειών μπορεί να σημαίνει 2 διαφορετικά πράγματα. Εδώ και ένα μικρό άρθρο για την κατάσταση στη Κίνα

http://www.dealnews.gr/roi/item/191122-%CE%A0%CF%8E%CF%82-%CF%84%CE%B1-%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B5%CE%B6%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%B4%CE%AC%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%C2%AB%CE%BC%CE%B1%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B5%CF%8D%CE%BF%CF%85%CE%BD%C2%BB-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CF%80%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B7-%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%BA%CF%8C%CF%83%CE%BC%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CF%81%CE%AF%CF%83%CE%B7

παρόλη την πολύ μεγάλη παραγωγή τους κινδυνεύουν, αν συνεχίσουν με αυτό το ρυθμό, να έχχουν κι αυτοί πρόβλημα το μέλλον. Αυτό γιατί δεν έχει σημασία μόνο το τί παράγεις, αλλά και το πόσα καταναλώνεις. Απλή λογική, αλλά για κάποιους "κολλημένους" (δεν αναφέρονμαι σε σένα φυσικά...) είναι δύσκολή η κατανόησή του...

οσα ατομα του κυκλου μου (φιλοι συγγενεις) εχουν iphone ειναι ως επι το πλειστον κακασχετοι απο τεχνολογια, και κοιτανε μονο ονομα, οσοι παλι ασχολουνται λιγακι εχουν ενα low mid range android των 200 που τους κανει ολες τις δουλειες, οπως εγω κραταω ολοκληρο ξενοδοχειο με mails booking.com και ενα καρο ημερομηνιες και προγραματα απο ενα zenfone 2 των 230 ευρω που εδω και 2 χρονια δε μασησε πουθενα, οποτε τα περι <<δεν παιρνουν ολοι iphone για μοστρα>> τα ακουω βερεσε, οταν συνηδητα παιρνεις ενα τηλεφονο 2 φορες ακριβοτερο απο ενα αλλο που κανει τα ιδια μπορει και καλυτερα, τοτε το κανεις για ψυχολογικους λογους και μονο. (εχω ενα φιλο με καταγωγη ρομά οι οποιοι εινα γνωστοι για την επειδιξιομανια τους, δουλευει μια ας πουμε καλη δουλεια και εχει αλλαξει 3 iphone και γυρναει και μου λεει σε μια φαση <<εγω παντως δε θα επαιρνα ποτε τηλεφωνο asus θα ντρεπομουν>>)

Δηλαδή, για να καταλάβω, οι φίλοι σου και ο ένας ρομά είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα της παγκόσμιας εικόνας των πελατών της Apple. Είσαι, μάλιστα, τόσο πεπεισμένος γι αυτό, που δεν δέχεσαι και κουβέντα... :huh:

Επεξ/σία από Jophiel
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα μου αρέσει το ανοικτό λειτουργικό, αλλά εδώ μιλάμε για το Android της Google. Αν μιλάς για AOSP, τότε συμφωνώ.

 

Υπάρχουν τα αγαθά και τα υποκατάστατα αγαθά. Πχ υπάρχει το νωπό ψάρι και το κατεψυγμένο ψάρι, το δεύτερο είναι υποκατάστατο του πρώτου και ο καταναλωτής το προτιμάει όταν δεν μπορεί να αγοράσει το πρώτο. Είναι άλλο πράγμα να πάρεις Galaxy S7 γιατί δε θέλεις iphone και άλλο πράγμα να λες ότι "επειδή δε μου αρέσει το iphone θα πάρω κινητό με 200€ γιατί είναι το ίδιο...". Στην πρώτη περίπτωση είναι επιλογή στο δεύτερο είναι γιατί δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα. Θα μπορούσες να μου πεις ότι "τη δεύτερη περίπτωση μπορεί ο άλλος να μην θέλει να ξοδέψει τόσα για κινητό". Αν αυτό αληθεύει, τότε γιατί διαπραγματεύεται τη αγορά iphone εξαρχής. Αν δε θέλω να διαθέσω πολλά χρήματα για αυτοκίνητο δε λέω "σιγά τί είναι το AUDI Α4, με ένα Toyota Avensis κάνω τη δουλειά μου καλύτερα..."

Η χαμηλή τιμή δεν αποτελεί για όλους δέλεαρ. Το σωστό είναι να κοιτάς αν το προϊόν ικανοποιεί πλήρως την ανάγκη σου και μετά να κοιτάς την τιμή και όχι το αντίθετο. Και αυτή είναι φτηνή

http://www.skroutz.gr/s/255916/XFX-Radeon-HD5450-1GB-HD-545X-ZCH2.html

αλλά δε βλέπω να κάνουν ουρά οι απανταχου gamers για το ποιος θα την πρωτοπάρει... Είναι γεγονός ότι οι περισσότεροι αγοράζουν όι σύμφωνα με τις ανάγκες τους, αλλά την τσέπη τους. Αυτή είναι λανθασμένη καταναλωτική συμπεριφορά.

Αυτό που παραθέτεις στο τέλος μπορεί να είναι ένα δείγμα μείωσης της αγοραστικής δύναμης. Αυξήθηκαν οι πωλήσεις οικονομικών κινητών, αρα από κάπου πήραν αυτό το ποσοστό. Το αν πήραν το ποσοστό αυτό από ακριβά κινητά ή από φτηνά κινητά άλλων εταρειών μπορεί να σημαίνει 2 διαφορετικά πράγματα.

Δηλαδή, για να καταλάβω, οι 3 φίλοι σου και ο ένας ρομά είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα της παγκόσμιας εικόνας των πελατών της Apple. Είσαι, μάλιστα, τόσο πεπεισμένος γι αυτό, που δεν δέχεσαι και κουβέντα... :huh:

Μα ναι με την ίδια λογική, όταν έστησα το PC μου προτίμησα να αγοράσω την 1050Ti και να επενδύσω τα υπόλοιπα σε μία καλή οθόνη γιατί τόσο ήταν το Budget μου, φίλος μου έχει την 1080Ti με i7 και πάει λέγοντας. Αλλά αυτός πρέπει να είναι άσχετος με την τεχνολογία γιατί πλήρωσε παραπάνω από εμένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγινε παλικάρια επειδή το κινέζικο των 150€- 200€ καλύπτει τις δικές σας ανάγκες, δεν θα αγοράσουμε S7 ή iPhone γιατί είμαστε "άσχετοι από την τεχνολογία" κρίνοντας από τους συγγενείς και φίλους σας και εσείς επειδή έχετε ένα Android των 200€ είστε Tech Gurus με άπειρες γνώσεις. Τι άλλο θα διαβάσουμε σε αυτό το φόρουμ.

Δλδ θες να πεις πως οι συγγενεις και ο κυκλος ενος ατομου δεν ειναι αντιπροσωπευτικο δειγμα για να βγουν ασφαλη συμπερασματα?

Αφου σου λενε οτι   με 200 ευρω   κανουν τα ιδια πραγματα και καλυτερα ,ασε τα κοροιδα να παιρνουν s7 kai iphone  δεν ξερουν αυτοι ειναι θυματα .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ανάπτυξη δεν σημαίνει ανάκαμψη. Για να ξεφύγεις απο την ύφεση θα πρέπει να έχει αποτελέσματα θετικότερα από τα προ ύφεσης. Αυτό δεν έχει έρθει μέχρι σήμερα.

Ρε συ Jophiel, for the love of God, τι ειναι αυτα που λες. Ασχολεισε και με τα οικονομικα (οπως υποστηριζεις). Δεν θα σταθω σε οσα αλλα ειπες, η παραπανω προταση τα λεει ολα. Και μετα κραζεις τον Haha οτι δεν ξερει και δεν γινεται να μαθει σε ενα απογευμα. Καταρχας, ξερεις τι παει να πει υφεση? Και μιας και προσφερουμε βιογραφικα, λογιστης ειμαι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ντε και καλά όποιος δεν γουστάρει ακριβό τηλέφωνο, sony και καλά δεν έχει λεφτά και όποιος κυκλοφορεί με ακριβό τηλέφωνο έχει?

 

Είναι μια συσκευή τηλεφώνου κάποια περγαμηνή πιστοποίησης προσωπικής ευημερίας και οικονομικής ανωτερότητας?

 

Το μόνο που πιστοποιεί είναι ότι κάποιος θεωρεί τόσο σημαντικό ένα προϊόν, που δέχεται να καταβάλει ένα ποσό χρημάτων για να το αποκτήσει.

 

Δεν υπάρχουν άνθρωποι που η αξία τους είναι μικρότερη από το κουστούμι που φοράνε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ντε και καλά όποιος δεν γουστάρει ακριβό τηλέφωνο, sony και καλά δεν έχει λεφτά και όποιος κυκλοφορεί με ακριβό τηλέφωνο έχει?

 

Είναι μια συσκευή τηλεφώνου κάποια περγαμηνή πιστοποίησης προσωπικής ευημερίας και οικονομικής ανωτερότητας?

 

Το μόνο που πιστοποιεί είναι ότι κάποιος θεωρεί τόσο σημαντικό ένα προϊόν, που δέχεται να καταβάλει ένα ποσό χρημάτων για να το αποκτήσει.

 

Δεν υπάρχουν άνθρωποι που η αξία τους είναι μικρότερη από το κουστούμι που φοράνε?

Δεν διαφωνώ, αλλά ακριβώς το ίδιο γίνετε με χαρακτηρισμούς του τύπου όποιος αγοράζει ακριβό Smartphone είναι χάπατο και δεν γνωρίζει από τεχνολογία κρίνοντας από το περίγυρο των 2-3 φίλων και αυτός με το φτηνό είναι Master. Ο καθένας διαθέτει τα λεφτά που θέλει, όπως αυτός θέλει. Από εκεί και πέρα δεν πάει να πει ότι αυτός με το φτηνό Smartphone είναι χαζός ή αυτός με το ακριβό χάπατο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ Jophiel, for the love of God, τι ειναι αυτα που λες. Ασχολεισε και με τα οικονομικα (οπως υποστηριζεις). Δεν θα σταθω σε οσα αλλα ειπες, η παραπανω προταση τα λεει ολα. Και μετα κραζεις τον Haha οτι δεν ξερει και δεν γινεται να μαθει σε ενα απογευμα. Καταρχας, ξερεις τι παει να πει υφεση? Και μιας και προσφερουμε βιογραφικα, λογιστης ειμαι. 

Αυτό ήταν μια εξαιρετικά απλοποιημένη φράση. Μια κρίση είναι ολόκληρη ανάλυση που δε γίνεται μέσω forum. Απλά, αλλιώς θα μιλήσω στο Haha που δεν έχει ιδέα, αλλά γράφει για να "ταπώσει" τον άλλον, αλλιώς σε σένα. Αν θέλεις να ανοίξουμε διάλογο με pm και να το αναλύσουμε μέχρι ενός λογικού σημείου, τότε οκ.

Αφού είσαι συνάδελφος θα ξέρεις ότι όταν μια χώρα έχει πχ θετικό ισοζύγιο 5 χρημ. μονάδες προ κρίσης και πέσει στις 1 και στη συνέχεια πάει 2, τότε δεν λες ότι αντιμετωπισε την κρίση. Για να το πεις με σιγουριά ότι το έκανε θα πρέπει, είτε να δεις πως αντιμετώπισε την κρίση σε κάθε επίπεδο ή να δεις αν έχει αποκατασταθεί η παραγωγή του. Ταυτόχρονα θα πρέπει να λάβεις υπόψη και άλλες παραμέτρους όπως ο πληθωρισμός και ένα σωρό άλλα. Το θέμα είναι ότι ο Haha μιλούσε με απλοϊκούς όρους και έπρεπε να του το υπεραπλουστεύσω, μήπως και το καταλάβει.

Από όλα όσα έγραψα εσένα σε πείραξε αυτή η φράση; Εκτός κι αν είσαι ο λογιστής του Haha συνάδελφε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ήταν μια εξαιρετικά απλοποιημένη φράση. Μια κρίση είναι ολόκληρη ανάλυση που δε γίνεται μέσω forum. Απλά, αλλιώς θα μιλήσω στο Haha που δεν έχει ιδέα, αλλά γράφει για να "ταπώσει" τον άλλον, αλλιώς σε σένα. Αν θέλεις να ανοίξουμε διάλογο με pm και να το αναλύσουμε μέχρι ενός λογικού σημείου, τότε οκ.

Το ποιος δεν εχει ιδεα φαινεται απο κατι τετοιες δηλωσεις:

Η ανάπτυξη δεν σημαίνει ανάκαμψη. Για να ξεφύγεις απο την ύφεση θα πρέπει να έχει αποτελέσματα θετικότερα από τα προ ύφεσης. Αυτό δεν έχει έρθει μέχρι σήμερα.

 

 Αυτό είναι λογικό λόγω της κρίσης που μαστίζει την παγκόσμια αγοράΑυτός είναι και ο βασικός παράγοντας της παγκόσμιας πτώσης της Apple, η οποία θα πρέπει να αναθεωρήσει τις τιμές της και να εναρμονιστεί με την παγκόσμια οικονομική κατάσταση...

 

και το ποιος γραφει για να "ταπωσει" καποιον φαινεται απο την επιθετικοτητα που βγαζει και προσπαθει να πεισει οτι ο συνομιλητης του δεν εχει ιδεα (ειναι αναλογο με το επιπεδο του καθενος):

 

 

Τόσα καταλαβαίνεις, τόσα γράφεις...

...

Αφού δεν ξέρεις καν τις βασικές οικονομικές έννοιες και μπλέκεις ΑΕΠ, ανάπτυξη και καταναλωτική ικανότητα 

 

Ακόμα πιο τρομερό είναι το τί μπορεί να εφεύρει κάποιος "εξυπνάκιας", που έχει την ψευδαίσθηση ότι είναι πραγματικά ευφυής, προκειμένου να ξεκινήσει flame war. Ίσως έτσι προσπαθεί να επιβεβαιώσει τον εαυτό του, να αισθανθεί "έξυπνος"

 

Ποιος είμαι εγώ να σε ξυπνήσω από την "πραγματικότητά" σου; Έσύ πίστεψε ότι η κρίση έχει τελειώσει και βγες να το πανηγυρίσεις στο Σύνταγμα, αλλά μην παραξενευτείς που θα είσαι ο μόνος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνώ, αλλά ακριβώς το ίδιο γίνετε με χαρακτηρισμούς του τύπου όποιος αγοράζει ακριβό Smartphone είναι χάπατο και δεν γνωρίζει από τεχνολογία κρίνοντας από το περίγυρο των 2-3 φίλων και αυτός με το φτηνό είναι Master. Ο καθένας διαθέτει τα λεφτά που θέλει, όπως αυτός θέλει. Από εκεί και πέρα δεν πάει να πει ότι αυτός με το φτηνό Smartphone είναι χαζός ή αυτός με το ακριβό χάπατο.

 

Στον κόσμο όλο μόνο το 10% "γνωρίζει από τεχνολογία" για αυτό το λόγο τα smarphone και τα tablet έχουν ξεσκιστεί να πουλάνε γιατί ένα πλέγμα με εικονίδια που το καθένα κάνει κάτι συγκεκριμένο μπορεί να το χειριστεί και η γιαγιά και ο μπαμπάς και το παιδάκι.

 

Σε κάθε "κύκλο" υπάρχει ένα άτομο στο οποίο στρέφονται όλοι για suport και του ζαλίζουν τα @@ για τα ποιο απλά πράγματα όπως πώς προσθέτω νέα επαφή στο κινητό μου μέχρι τα ποιο "πολύπλοκα" (για αυτούς), πώς μεταφέρω τις επαφές μου από το παλιό Nokia.

 

Η αξία ενός προϊόντος πάλι δεν ανεβάζει τον χρήστη σε ανώτατο επίπεδο IT IQ.

 

Plus

Όταν δείξεις σε κάποιον, πώς κάνει shere, την τρέχουσα θέση που βρίσκετε, μέσω viber

 

 

elon%20musk-1.jpg

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ Jophiel, for the love of God, τι ειναι αυτα που λες. Ασχολεισε και με τα οικονομικα (οπως υποστηριζεις). Δεν θα σταθω σε οσα αλλα ειπες, η παραπανω προταση τα λεει ολα. Και μετα κραζεις τον Haha οτι δεν ξερει και δεν γινεται να μαθει σε ενα απογευμα. Καταρχας, ξερεις τι παει να πει υφεση? Και μιας και προσφερουμε βιογραφικα, λογιστης ειμαι. 

Δυστυχως ή ευτυχως, ο Jophiel παρολο που κατηγορει τους συνομιλητες του οτι "τοσα καταλαβαινουν, τοσα γραφουν" και οτι δεν ξερουν βασικες οικονομικες εννοιες:

 

Τόσα καταλαβαίνεις, τόσα γράφεις...

 

Αφού δεν ξέρεις καν τις βασικές οικονομικές έννοιες και μπλέκεις ΑΕΠ, ανάπτυξη και καταναλωτική ικανότητα....

 

ειναι αυτος που πραγματικα φαινεται να μην ξερει βασικες οικονομιοκες εννοειες. Και σωστα γραφεις "for the love of God, τι ειναι αυτα που λες" , γιατι θα καραφλιασουμε με αυτα που διαβαζουμε:

 

Η ανάπτυξη δεν σημαίνει ανάκαμψη. Για να ξεφύγεις απο την ύφεση θα πρέπει να έχει αποτελέσματα θετικότερα από τα προ ύφεσης. 

 

Αλλωστε, η αναπτυξη που βρισκεται η παγκοσμια οικονομια οπως λεει η παγκοσμια τραπεζα ειναι ενα παραμυθι συμφωνα με τον jophiel και βρισκομαστε σε βαθια υφεση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον κόσμο όλο μόνο το 10% "γνωρίζει από τεχνολογία" για αυτό το λόγο τα smarphone και τα tablet έχουν ξεσκιστεί να πουλάνε γιατί ένα πλέγμα με εικονίδια που το καθένα κάνει κάτι συγκεκριμένο μπορεί να το χειριστεί και η γιαγιά και ο μπαμπάς και το παιδάκι.

 

Σε κάθε "κύκλο" υπάρχει ένα άτομο στο οποίο στρέφονται όλοι για suport και του ζαλίζουν τα @@ για τα ποιο απλά πράγματα όπως πώς προσθέτω νέα επαφή στο κινητό μου μέχρι τα ποιο "πολύπλοκα" (για αυτούς), πώς μεταφέρω τις επαφές μου από το παλιό Nokia.

 

Η αξία ενός προϊόντος πάλη δεν ανεβάζει τον χρήστη σε ανώτατο επίπεδο IT IQ.

Ούτε τον κατεβάζει. Είναι σαν να κρίνεις κάποιον από την ενδυμασία του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...