Προς το περιεχόμενο

Για πρώτη φορά μετά από 5 χρόνια το iPhone χάνει την πρώτη θέση στις πωλήσεις στην Κίνα από το Oppo R9


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

-----

 

 

--

Άρα σε "πόνεσε" πολύ... Για να επιμένεις έτσι... Τί να κάνεις;...

Το ποιος δεν εχει ιδεα φαινεται απο κατι τετοιες δηλωσεις:

 

 

και το ποιος γραφει για να "ταπωσει" καποιον φαινεται απο την επιθετικοτητα που βγαζει και προσπαθει να πεισει οτι ο συνομιλητης του δεν εχει ιδεα (ειναι αναλογο με το επιπεδο του καθενος):

Απ ότι θυμάμαι το πρώτο επιθετικό post το έγραψε αυτός:

 

Ειναι τρομερο το τι δικαιολογιες μπορει να εφευρει ο καθε πορωμενος για να δικαιολογησει μια απλη πτωση πωλησεων του iphone.

 

Μεχρι και οτι ειμαστε εν μεσω παγκοσμιας οικονομικης κρισης μαθαμε(εχουμε 2017, οχι 2007), για κριση που μαστιζει την παγκοσμια αγορα κλπ.

... λες,και με νοιάζουν οι πωλήσεις του iphone ή είμαι πορωμένος με την Apple... :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Άρα σε "πόνεσε" πολύ... Για να επιμένεις έτσι... Τί να κάνεις;...

Απ ότι θυμάμαι το πρώτο επιθετικό post το έγραψε αυτός:

... λες,και με νοιάζουν οι πωλήσεις του iphone ή είμαι πορωμένος με την Apple... :-(

Η λεξη πορωμενος δεν ηταν αρνητικη. Πχ εγω ειμαι πορωμενος με τη F1 και με τους υπολογιστες.

Επισης, το post που παραθεσες δεν ξερω γιατι το αναφερεις μιας και δεν εκανε quote δικο σου μηνυμα για τις πωλησεις του iphone ωστε να νομιζεις οτι αναφερεται σε εσενα.

 

Αντιθετα, εσυ λογω του επιπεδου σου, κανεις χαρακτηρισμους και  χρησιμοποιεις εκφρασεις τυπου "εξυπνάκιας", "ταπωσε", "πονεσε". Οσο επιτρεπει του καθενος το επιπεδο.

 

Αλλωστε τα ειπαν αλλοι:

Ρε συ Jophiel, for the love of God, τι ειναι αυτα που λες. Ασχολεισε και με τα οικονομικα (οπως υποστηριζεις). Δεν θα σταθω σε οσα αλλα ειπες, η παραπανω προταση τα λεει ολα.

 

για αυτα που γραφεις και δεν ισχυουν:

Η ανάπτυξη δεν σημαίνει ανάκαμψη. Για να ξεφύγεις απο την ύφεση θα πρέπει να έχει αποτελέσματα θετικότερα από τα προ ύφεσης. 

 

Οι χαρακτηρισμοι και οι παραπανω εκφρασεις δεν θα καλυψουν αυτα που γραφεις και δεν ισχυουν και αναγκασαν τους συνομιλητες σου να πουν "for the love of God, τι ειναι αυτα που λες"..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε συ Jophiel, for the love of God, τι ειναι αυτα που λες. Ασχολεισε και με τα οικονομικα (οπως υποστηριζεις). Δεν θα σταθω σε οσα αλλα ειπες, η παραπανω προταση τα λεει ολα. Και μετα κραζεις τον Haha οτι δεν ξερει και δεν γινεται να μαθει σε ενα απογευμα. Καταρχας, ξερεις τι παει να πει υφεση? Και μιας και προσφερουμε βιογραφικα, λογιστης ειμαι. 

Αυτά γράφεις συνάδελφε και αυτός νομίζει, ξαφνικά, ότι απέκτησε γνώση και άποψη... Συγχαρητήρια που στηρίζεις άτομα που μπαίνουν για να τρολάρουν και το μόνο που καταφέρνουν είναι να ρίχνουν το επίπεδο της συζήτησης και ταυτόχρονα να παρασύρουν τους άλλους στο επίπεδό τους, όπου και τους κερδίζουν λόγο εμπειρίας...

Ξέρω πολύ καλά τί θα πει ύφεση.

Είναι η φάση αυτή της οικονομίας περιέχει φαινόμενα όπως ανεργία, μερική ή ολική απουσία επενδύσεων και μειωμένη παραγωγή καταναλωτικών αγαθών.Δηλαδή οι επιχειρήσεις παραγωγης αγαθων έχουν αχρησιμοποίητη ή πλεονάζουσα παραγωγική δυναμικότητα. Η παραγωγή και τα εισόδημα βρίσκονται στο χαμηλότερο επίπεδό τους. Οι τιμές, αν μπορεί να μειώνονται, ή τουλάχιστον να μην αυξάνονται ή η αύξησή τους να είναι ελάχιστη και τα κέρδη των επιχειρήσεων είναι χαμηλά. Μάλιστα, πολλές επιχειρήσεις μπορεί να έχουν ζημιές αντί για κέρδη. Το γενικό επιχειρηματικό κλίμα δεν είναι ευνοϊκό για την ανάληψη επενδύσεων και επικρατεί απαισιοδοξία για το μέλλον.

Δεν είναι απαραίτητο να συντρέχουν όλοι οι παραπάνω λόγοι για να πεις ότι υπάρχει ύφεση. Το θέμα είναι ότι πολλά από τα παραπάνω αινόμενα θα πρέπει να αντιμετωπιστούν αποτελεσματικά, προκειμένου να λύσεις το πρόβλημα. Η βελτίωσή τους δεν σημαίνει ότι έλυσες το πρόβλημα. Θα πρέπει να αποκατασταθει πλήρως το κλίμα. Ακόμα και σήμερα η κρίση δεν εχει αντιμετωπιστεί πλήρως και θα ξαναέρθει στο μέλλον το ίδιο έντονη, με άλλο τρόπο. Μετά τη μεγάλη παγκόσμια κρίση του 1929, η ιστορία μας έμαθε ότι η οικονομικές κρίσεις δεν επιστρέφουν ποτέ με τον ίδιο τρόπο.

Αν έχεις κάποια άλλη άποψη στο θέμα, συνάδελφε, θα ήθελα την άποψή σου, με pm παρακαλώ, για να αποφύγουμε να βγούμε, περαιτέρω, εκτός θέματος. Δεν το γράφω ειρωνικά. :-)

Επεξ/σία από Jophiel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όσο τσακώνεστε η Apple ανακοίνωσε year to year (Q1) +5% αύξηση πωλήσεων και Qτωρινό / Qπροηγούμενο, +72% αύξηση.

Φαντασου να μην ειχαμε και παγκοσμια υφεση ποσο θα ηταν.Μερικους τους εχει επηρεασει η εδω κριση τοσο πολυ που θα ηθελαν να ηταν και ετσι εξω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όσο τσακώνεστε η Apple ανακοίνωσε year to year (Q1) +5% αύξηση πωλήσεων και Qτωρινό / Qπροηγούμενο, +72% αύξηση.

 

 

Φαντασου να μην ειχαμε και παγκοσμια υφεση ποσο θα ηταν.Μερικους τους εχει επηρεασει η εδω κριση τοσο πολυ που θα ηθελαν να ηταν και ετσι εξω.

Α , οχι η παγκοσμια αγορα "σήμερα βρισκεται σε βαθιά ύφεση, χωρίς κάποιο σημάδι ανάκαμψης" και υπαρχει "κρίση που μαστίζει την παγκόσμια αγορά" . "Τα πράγματα είναι σαφώς χειρότερα τώρα από ότι ήταν στην αρχή του φαινομένου και χειροτερεύουν καθημερινά."  :-)

 

Στο θεμα τωρα, η αυξηση YoY ηταν σχετικα αναμενομενη για την apple (παρολο που τα προηγουμενα Quarters ειχε μειωση YoY), γιατι το φετινο Q1 ηταν μεγαλυτερο σε διαρκεια απο οτι το περσινο: περιελαμβανε 14 αντι για 13 εβδομαδες.

 

Aυτο βεβαια σημαινει οτι το ερχομενο Q2 θα ειναι μικροτερο κατα μια εβδομαδα σε σχεση με περυσι, οποτε αναμενονεται χειροτερα αποτελεσματα.

 

Analyst discovers extra week in Apple’s December quarter

For as long as I can remember, Apple has closed its books on the last Saturday of each quarter, which for fiscal Q4 2016 falls on Sept. 24 and for fiscal Q1 2017 on Dec. 31. The extra week, Daryanani points out, is a mixed blessing. What makes December look a little better makes the March quarter-over-quarter comparison look a little worse.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η λεξη πορωμενος δεν ηταν αρνητικη. Πχ εγω ειμαι πορωμενος με τη F1 και με τους υπολογιστες.

Επισης, το post που παραθεσες δεν ξερω γιατι το αναφερεις μιας και δεν εκανε quote δικο σου μηνυμα για τις πωλησεις του iphone ωστε να νομιζεις οτι αναφερεται σε εσενα.

Από τη στιγμή που δεν ισχύει, τότε είναι προσβολή. Μπορεί να μην παράθεσες το post μου, αλλά ήμουν ο μόνος που είχε μιλήσει για την κρίση και φυσικά δε το διέψευσες ποτέ, όσα posts κι αν ανταλλάξαμε... Από αυτό φαίνεται, γαι ακόμη μια φορά, η πρόθεσή σου να κοροϊδέψεις και να ειρωνευτείς... Υποτιμάς και τη νοημοσύνη μου...

 

Αντιθετα, εσυ λογω του επιπεδου σου, κανεις χαρακτηρισμους και  χρησιμοποιεις εκφρασεις τυπου "εξυπνάκιας", "ταπωσε", "πονεσε". Οσο επιτρεπει του καθενος το επιπεδο.

Είπε ο γάιδαρος τον πετεινό κεφάλα... Εκτός από το ότι ξεκίνησες μια συζήτηση με προσβολή, εκτός θέματος και χωρίς να ξέρεις καν περί τίνος πρόκειται, δεν έδειξες καμία διάθεση να ακούσεις και ήσουν κάθετος. Άρα, συνοψίζοντας, ξεκινάς με προσβολή (επιτηδευμένα για να δημιουργήσεις flame εκεί που δεν υπήρχε, αφού σε κάθε περίπτωση ο καθένας γράφει την άποψή του...), συνέχισες εκτός θέματος και κατέληξες να πιστεύεις ότι στο τέλος έχεις και δίκιο... Τί να πω; Μπράβο σου... Ποιο ήταν το "κέρδος" σου από όλο αυτό; Έμαθες κάτι; Όχι για ακόμα μια φορά απέδειξες στον εαυτό σου (και μόνο) ότι "είσαι έξυπνος και τους ταπώνεις όλους, ακόμα και χωρίς γνώσεις πάνω στο θέμα". Ο έξυπνος μαθαίνει να ακούει, ο χαζός τα ξέρει όλα. Χρησιμοποιώ λέξεις, που δεν ταιριάζουν στο επίπεδό μου, γιατί έχω καταλάβει τον τρόπο που σκέφτεσαι. Μακάρι να κάνω λάθος και ευχαρίστως θα ζητήσω συγνώμη δημόσια. Μέχρι σήμερα, πάντως δε μου έχεις δείξει κάτι διαφορετικό.

Προσωπικά έχω μάθει από συζητήσεις μας και από συζητήσεις με άλλα μέλη του insomnia αρκετά πράγματα και αυτό είναι και ο λόγος που γράφω. Εγώ κερδίζω στο τέλος και κάνω και μια πολιτισμένη συζήτηση, περνώνας την ώρα μου ευχάριστα. Εσύ είσαι αυτός που είσαι πάντα ο ίδιος. Σε κάθε συζήτηση που θα ανοίξω μαζί σου έχουμε την ίδια πορεία: είσαι εντελώς απόλυτος και ξεροκέφαλος σε όλη τη διάρκεια. Ακόμα κι αν βλέπεις ότι έχεις άδικο επιμένεις σε αυτό που γράφεις. Δικαίωμά σου.

Δε θα ξεχάσω ότι έφτασες και στο σημείο να μπαίνεις σε όποιο θέμα έκανα σχόλιο και παράθετες post μου από άλλα, άσχετα, θέματα για να με κάνεις να νοιώσω άσχημα. Λες και ξέρει κάποιος την πραγματική μου ταυτότητα και θα "χάσω το κύρος μου" ή λες και με νοιάζει η απελπισμένη απόπειρα κάποιου αγνώστου, σε ένα δημόσιο forum, να με κάνει να νοιώσω άσχημα. Μετά μου γράφεις ότι δεν έχεις "εμπάθεια"...

Για μένα είναι win-win γιατί ακόμα και όταν έχω άδικο μαθαίνω και δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτό.

 

Αλλωστε τα ειπαν αλλοι:

 

για αυτα που γραφεις και δεν ισχυουν:

 

Οι χαρακτηρισμοι και οι παραπανω εκφρασεις δεν θα καλυψουν αυτα που γραφεις και δεν ισχυουν και αναγκασαν τους συνομιλητες σου να πουν "for the love of God, τι ειναι αυτα που λες"..

Αυτοί μιλάνε για τον εαυτό τους και εσύ για το δικό σου. Με την ίδια λογική από τα πρώτα posts μου πολλοί συμφώνησαν (aka like), αλλά δε στο παρουσίασα σαν επιχείρημα... Από εδώ φαίνεται και το επίπεδό σου... Τώρα  κρύβεσαι πίσω από τους άλλους, γιατί ξέρεις ότι έχεις άδικο...

Α , οχι η παγκοσμια αγορα "σήμερα βρισκεται σε βαθιά ύφεση, χωρίς κάποιο σημάδι ανάκαμψης" και υπαρχει "κρίση που μαστίζει την παγκόσμια αγορά" . "Τα πράγματα είναι σαφώς χειρότερα τώρα από ότι ήταν στην αρχή του φαινομένου και χειροτερεύουν καθημερινά."  :-)

 

Στο θεμα τωρα, η αυξηση YoY ηταν σχετικα αναμενομενη για την apple (παρολο που τα προηγουμενα Quarters ειχε μειωση YoY), γιατι το φετινο Q1 ηταν μεγαλυτερο σε διαρκεια απο οτι το περσινο: περιελαμβανε 14 αντι για 13 εβδομαδες.

Από όλα όσα έγραψα, αυτό ήταν το μόνο που κατάλαβες γιατί το επαναλαμβάνεις συνέχεια. Το θέμα είναι ότι ΟΥΤΕ αυτό δεν κατάλαβες... Νομίζεις ότι το κατάλαβες... Εδώ είσαι και εδώ είμαι θα φανεί πιο έντονα στο άμεσο μέλλον πόση "ανάκαμψη" θα αντέξεις...

Επεξ/σία από Jophiel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που δεν ισχύει, τότε είναι προσβολή. 

......

 και τους ταπώνεις όλους

...

ξεροκέφαλος κλπ

Δεν υπαρχει καμια προσβολη αν πχ μου πεις οτι ειμαι πορωμενος με το ποδοσφαιρο(ενω δεν ισχυει, δεν σημαινει οτι ειναι προσβολη), ποσο μαλλον απο την στιγμη που δεν γινοταν quote στο μηνυμα σου.

Αλλα καταλαβαινω οτι πρεπει να ανακαλυψεις προσβολη για να δικαιολογησεις τους δικους σου συνεχεις χαρακτηρισμους που δειχνουν το επιπεδο σου.

 

Κατα τα αλλα, βλεπω οτι συνεχιζεις τους χαρακτηρισμους και διαφορες εκφρασεις στο κειμενο σου, προφανως γιατι θελεις να καλυψεις αυτα που εγραψες και δεν ισχυουν. Δεν μπορω να σε ακολουθησω σε αυτο το επιπεδο, ουτε φυσικα μπορω να πω κατι παραπανω για αυτα που δεν ισχυουν:

Η ανάπτυξη δεν σημαίνει ανάκαμψη. Για να ξεφύγεις απο την ύφεση θα πρέπει να έχει αποτελέσματα θετικότερα από τα προ ύφεσης. 

 

Η κρίση ξεκίνησε το 2008, αλλά τα αποτελέσματα της εμφανίζουν προοδευτική επιδείνωση και σήμερα βρισκόμαστε σε βαθιά ύφεση, χωρίς κάποιο σημάδι ανάκαμψης. Αυτό, τεχνικά, ονομάζεται "εν μέσω κρίσης". Τα πράγματα είναι σαφώς χειρότερα τώρα από ότι ήταν στην αρχή του φαινομένου και χειροτερεύουν καθημερινά. 

 

Τα ειπε ολα η κεντρικη τραπεζα για το αν η παγκοσμια οικονομια βρισκεται σε βαθια υφεση(οπως ισχρυιζεσαι) ή αναπτυξη:

http://www.worldbank.org/en/publication/global-economic-prospects

Global growth in 2016 is estimated at a post-crisis low of 2.3 percent and is projected to rise to 2.7 percent in 2017. 

 

------------------------------------- 

 

Στα του θεματος, ο λογος που εχασε την 1η θεση πωλησεων στην Κινα η apple μετα απο 5 χρονια ειναι μαλλον πανω-κατω αυτος που αναφερει ο Neg:

 

Το απλό δεδομένο το ότι δεν προσφέρει κάτι το τρομερό από το 6/6S και μετά δεν το κοιτάει κανείς μόνο να τρολάρουν ξέρουν. Απλά τα πράγματα άμα κοιτάξει κάποιος την Mainstream αγορά κινητών πλέον έχουμε Samsung, iPhone, Huawei, Google και σκονισμένα στα ράφια τα HTC και Sony. Η αγορά έχει απλά κορεσμό γιατί δεν προσφέρουν οι εταιρίες κάτι το επαναστατικό. Ίσως αλλάξει με τις Bezeless οθόνες αν και δεν πιστεύω να είναι "Το Feature κριτήριο" για να αγοράσει κάποιος καινούργια συσκευή σε περίπτωση που έχει πρόσφατη ναυαρχίδα, σίγουρα όμως θα είναι κριτήριο για καινούργιους αγοραστές που δεν ανανέωσαν την συσκευή τους για τα τελευταία 2 χρόνια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει καμια προσβολη αν πχ μου πεις οτι ειμαι πορωμενος με το ποδοσφαιρο(ενω δεν ισχυει, δεν σημαινει οτι ειναι προσβολη), ποσο μαλλον απο την στιγμη που δεν γινοταν quote στο μηνυμα σου.

Αλλα καταλαβαινω οτι πρεπει να ανακαλυψεις προσβολη για να δικαιολογησεις τους δικους σου συνεχεις χαρακτηρισμους που δειχνουν το επιπεδο σου.

 

Κατα τα αλλα, βλεπω οτι συνεχιζεις τους χαρακτηρισμους και διαφορες εκφρασεις στο κειμενο σου, προφανως γιατι θελεις να καλυψεις αυτα που εγραψες και δεν ισχυουν. Δεν μπορω να σε ακολουθησω σε αυτο το επιπεδο, ουτε φυσικα μπορω να πω κατι παραπανω για αυτα που δεν ισχυουν:

 

 

 

 

Τα ειπε ολα η κεντρικη τραπεζα για το αν η παγκοσμια οικονομια βρισκεται σε βαθια υφεση(οπως ισχρυιζεσαι) ή αναπτυξη:

http://www.worldbank.org/en/publication/global-economic-prospects

 

 

-------------------------------------

 

Στα του θεματος, ο λογος που εχασε την 1η θεση πωλησεων στην Κινα η apple μετα απο 5 χρονια ειναι μαλλον πανω-κατω αυτος που αναφερει ο Neg:

... και πάλι από την αρχή... Σαν να μιλάς στο τοίχο... Καλά, εσυ βγες στο Σύνταγμα να πανηγυρίσεις την ανάπτυξη... Ο billdanos έχει δίκιο. Ο διάλογος δεν είναι εποικοδομητικός. Επαναλαμβάνουμε τα ίδια και τα ίδια. Δεν είναι τυχαίο που σε κάθε θέμα που γράφεις πάνω από 2-3 posts, ο κόσμος εξαφανίζεται. Αν αυτό σου δείχνει ότι είσαι έξυπνος και δεν τολμούν να σε αμφισβητήσουν, τότε θα πρέπει να αναθεωρήσεις. Δεν είναι εξυπνάδα να λες τα ίδια και τα ίδια μέχρι να σπάσεις τα νεύρα του άλλου. Όταν ο άλλος επιχειρηματολογεί θα πρέπει να απαντάς σε αυτό που λέει, όχι να παπαγαλίζεις την ίδια ατάκα... Τελοσπαντων, κάνε ότι θέλεις. Είσαι ανίατη περίπτωση. Να μαντέψω ότι στο επόμενο post θα κανείς πάλι παραπομπή, παραποιώντας τα γραφόμενα μου. Αυτό το ξέρεις καλά (και δεν είναι ευφυΐες). Από μένα καλή συνέχεια. Πέρα από αυτά που έγραψα δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο. Ευχαριστώ για την υπομονή όσων έκατσαν και τα διάβασαν.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού είσαι συνάδελφος θα ξέρεις ότι όταν μια χώρα έχει πχ θετικό ισοζύγιο 5 χρημ. μονάδες προ κρίσης και πέσει στις 1 και στη συνέχεια πάει 2, τότε δεν λες ότι αντιμετωπισε την κρίση. ..

Και συνεχιζω την προταση σου , οταν μια χωρα απτις 1 παει στις 2 λες οτι ειναι σε αναπτυξη και ΟΧΙ σε υφεση...

 

Που βεβαια και δικιο να εχεις και να υπηρχε υφεση, δεν ειναι τοσο απλοικο το να συνδεεσεις την υφεση με την πτωση πωλησεων ενος Χ προιοντος. Ειναι τοσο πολυπλοκο και πολυδιαστατο το θεμα που δεν γινεται να αναλυθει απο 2 ατομα στο forum. Φανταζομαι παντως οτι οι πωλησεις iPhone αυξηθηκαν στην Ελλαδα σε σχεση με προ υφεσης...αν δε ακολουθησουμε τους δεικτες θα δουμε οτι η αυξηση των πωλησεων των iPhone συναδει με την αυξηση της ανεργιας. Καταλαβενεις λοιπον οτι δεν ειναι τοσο απλοικο το θεμα.

 

Αλλωστε, η αναπτυξη που βρισκεται η παγκοσμια οικονομια οπως λεει η παγκοσμια τραπεζα ειναι ενα παραμυθι συμφωνα με τον jophiel και βρισκομαστε σε βαθια υφεση...

Σε βαθια μεσανυχτα βρισκομαστε. 

 

Kαι προς θεου, δεν το παιζω κανας παντογνωστης, λογιστης ειμαι οχι οικονομολογος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και συνεχιζω την προταση σου , οταν μια χωρα απτις 1 παει στις 2 λες οτι ειναι σε αναπτυξη και ΟΧΙ σε υφεση...

Που βεβαια και δικιο να εχεις και να υπηρχε υφεση, δεν ειναι τοσο απλοικο το να συνδεεσεις την υφεση με την πτωση πωλησεων ενος Χ προιοντος. Ειναι τοσο πολυπλοκο και πολυδιαστατο το θεμα που δεν γινεται να αναλυθει απο 2 ατομα στο forum. Φανταζομαι παντως οτι οι πωλησεις iPhone αυξηθηκαν στην Ελλαδα σε σχεση με προ υφεσης...αν δε ακολουθησουμε τους δεικτες θα δουμε οτι η αυξηση των πωλησεων των iPhone συναδει με την αυξηση της ανεργιας. Καταλαβενεις λοιπον οτι δεν ειναι τοσο απλοικο το θεμα.

 

Σε βαθια μεσανυχτα βρισκομαστε. 

Kαι προς θεου, δεν το παιζω κανας παντογνωστης, λογιστης ειμαι οχι οικονομολογος.

Είπαμε: υπεραπλούστευση για χάρη ευκολίας. Το ότι αυξάνεται το ΑΕΠ δε σημαίνει ότι είσαι σε ανάπτυξη. Το συνολικό βιοτικό επίπεδο, οι μισθοί, η κατανάλωση παραγωγικών συντελεστών κτλ όλα παίζουν ρόλο. Πχ στην Κίνα οι δανειακές υποχρεώσεις του μέσου νοικοκυριού αυξάνουν πολύ γρήγορα σε σχέση με την παραγωγή και αυτό θα της δημιουργήσει πρόβλημα και μάλιστα σύντομα, αν συνεχίσει με αυτό τον ρυθμό. Προσωπικά πιστεύω ότι η κρίση υπάρχει και απλά άλλαξε χέρια. Από το κεφάλαιο στους λαούς... Αυτοί καλούνται να καλύψουν το αρχικό έλλειμα. Συμφωνώ ότι θέλει πολύ ανάλυση. Δε νομίζω ότι η ανεργία στην Ελλάδα ανέβασε τις πωλήσεις των iPhones. Κανένας δεν είναι παντογνώστης και όλοι κάνουν λάθη. Είναι άλλο πράγμα να γνωρίζεις κάτι και να κανείς λάθος υπολογισμό και άλλο να μην έχεις καμία επαφή με το αντικείμενο, να κανείς λάθος και να επιμένεις.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... και πάλι από την αρχή... Σαν να μιλάς στο τοίχο... Καλά, εσυ βγες στο Σύνταγμα να πανηγυρίσεις την ανάπτυξη... Ο billdanos έχει δίκιο. Ο διάλογος δεν είναι εποικοδομητικός. Επαναλαμβάνουμε τα ίδια και τα ίδια. Δεν είναι τυχαίο που σε κάθε θέμα που γράφεις πάνω από 2-3 posts, ο κόσμος εξαφανίζεται. Αν αυτό σου δείχνει ότι είσαι έξυπνος και δεν τολμούν να σε αμφισβητήσουν, τότε θα πρέπει να αναθεωρήσεις. Δεν είναι εξυπνάδα να λες τα ίδια και τα ίδια μέχρι να σπάσεις τα νεύρα του άλλου. Όταν ο άλλος επιχειρηματολογεί θα πρέπει να απαντάς σε αυτό που λέει, όχι να παπαγαλίζεις την ίδια ατάκα... Τελοσπαντων, κάνε ότι θέλεις. Είσαι ανίατη περίπτωση. Να μαντέψω ότι στο επόμενο post θα κανείς πάλι παραπομπή, παραποιώντας τα γραφόμενα μου. Αυτό το ξέρεις καλά (και δεν είναι ευφυΐες). Από μένα καλή συνέχεια. Πέρα από αυτά που έγραψα δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο. Ευχαριστώ για την υπομονή όσων έκατσαν και τα διάβασαν.

Βλεπω οι χαρακτηρισμοι και οι διαφορες εκφρασεις συνεχιζονται. .

Τελικως,  αφου ειναι σε βαθια υφεση η παγκοσμια οικονομια , ποιο ειναι το ποσοστο της παγκοσμιας υφεσης;; Γιατι το 2-3% της "μέσης παγκόσμιας ανάπτυξης" της παγκοσμια τραπεζα ειναι συμφωνα με εσενα παραμυθι(!!).

 

Επισης, ακομα και εσυ δεν μπορεις να τηρησεις αυτα που λες:

Την Ελλάδα άστην εκτός... Είναι άλλο "ανέκδοτο"...

Αλλα την ξαναμπλεκεις:

Καλά, εσυ βγες στο Σύνταγμα να πανηγυρίσεις την ανάπτυξη... 

 

Αφηνω φυσικα στην ακρη το ποσο δεν βοηθανε στην συζητηση οι εκφρασεις που χρησιμοποιεις. Αλλα ειναι λογικο να χρησιμοποιουνται οταν καποιος δεν εχει επιχειρηματα.

---------------------------

Και συνεχιζω την προταση σου , οταν μια χωρα απτις 1 παει στις 2 λες οτι ειναι σε αναπτυξη και ΟΧΙ σε υφεση...

 

Δυστυχως, τοση ωρα συζηταμε ακομα και τα πιο απλα , γιατι καποιοι αρνουνται να δεχτουν την πραγματικοτητα και χρησιμοποιουν χαρακτηρισμους και εκφρασεις για να καλυψουν διαφορες ανακριβειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όσο τσακώνεστε η Apple ανακοίνωσε year to year (Q1) +5% αύξηση πωλήσεων και Qτωρινό / Qπροηγούμενο...

Η αύξηση των πωλήσεων (έσοδα από τις πωλήσεις) όμως δε σημαίνει κατ' ανάγκη αυξημένη ζήτηση. Μπορεί κάλλιστα να οφείλεται σε σταθερή ζήτηση με αυξημένη τιμή πώλησης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...