Προς το περιεχόμενο

Το στοίχημα του gaming για το 2017 είναι ένα: mobile


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω ότι μερικοί ζείτε μάλλον σε αλλο κόσμο η ξεχάσατε από που και πως ξεκίνησε το gaming. Αν είστε ικανοποιημενοι με παιχνίδια καρικατούρες με απαράδεκτα μοντέλα χρήσης όπως το κατάπτυστο pay to win κτλ, οπου τα ελάχιστα αξιολογα καταστρεφονται απο αναπηρικά μοντελα χειρισμού και περιοριζονται απο τις μικρές οθόνες των κινητών τότε μαγκιά σας και σας αξίζει ότι shovelware ετοιμάζεται για να εισβάλλει στο πορτοφόλι σας. Στο κάτω κάτω εφόσον οι εκδότες βλέπουν ότι πουλάνε τρέλα με τα casual games και θυσαυριζουν γιατί να συνεχίσουν να σπαταλάνε δεκάδες εκατομμύρια στην δημιουργία ΑΑΑ παιχνιδιών σε κονσόλες. Γιαυτό φάτε Mario Run κτλ και μην μιλάτε. Όταν δω σωστή υλοποίηση games σε κινητό τόσο σαν performance/production values οσο και σαν μοντέλο αγοράς και χειρισμού τότε θα σκεφτώ να το κατατάξω σαν ένα εξελιγμενο PSVITA που και πάλι θα είναι μόνο μία φορητή εναλλακτική εκδοχη του core gaming που είναι πάντα το PC και οι κονσόλες.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα χαζοπαιχνιδια των VR του τυπου πεταω τσαλακωμενα χαρτακια σε ενα καδο, δεν ειναι καρκινος... Οχιιιι. Το 60€ παιχνιδι του switch που αρμεγεις αγελαδες οοοοχχχιιιι δεν ειναι καρκινος. Οι 1 εκατομμυριο παπαριτσες indie του steam, ουτε αυτα ειναι καρκινος. Ξερετε τι ειναι καρκινος?? Το mobile ειναι!!!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χαζοπαιχνιδια των VR του τυπου πεταω τσαλακωμενα χαρτακια σε ενα καδο, δεν ειναι καρκινος... Οχιιιι. Το 60€ παιχνιδι του switch που αρμεγεις αγελαδες οοοοχχχιιιι δεν ειναι καρκινος. Οι 1 εκατομμυριο παπαριτσες indie του steam, ουτε αυτα ειναι καρκινος. Ξερετε τι ειναι καρκινος?? Το mobile ειναι!!!

64649365.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και βλέπεις μετά αυτό: 

Έλεος!

Τα strategy είναι από τα λίγα genre, μαζί με τα hardcore sims,που δεν παλεύονται σε touch οθόνες και σε κονσολοχειριστήρια...

Ακόμη το total war == mods,δίχως αυτά είναι ένα νιανια που σε κάθε iteration γίνεται περισσότερο απλοϊκό.

Ιδίως όταν συγκρίνεις το vanilla RTW με το παιχνίδι που σε δίνει το Europa Barbarorum... 

 

To mobile "gaming" (ο θεός να το κάνει) είναι με διαφορά και από όλες τις απόψεις ο μεγαλύτερος ΚΑΡΚΙΝΟΣ στα χρονικά του gaming... Στα παπάρ** μας αν σου προσφέρει την ευκολία και την δυνατότητα να έχεις ανά πάσα στιγμή μαζί σου κάτι να παίξεις, να περάσεις την ώρα σου... 

 

Όσο όλο και περισσότεροι μεγάλοι τίτλοι παιχνιδιών θα δανείζονται τακτικές από τα τουλάχιστον κατωτάτου επιπέδου mobile games, με σκοπό να σε "αρμέξουν" όσο περισσότερο γίνεται, τόσο πιο χαμηλά θα πέφτει και το επίπεδο...  Και πιστέψτε με ΔΕΝ θέλετε να πέσει τόσο χαμηλά το gaming... 'Ηδη είναι μεγάλο το κακό, δεν χρειάζεται να γίνει μεγαλύτερο...

Γαμ* λοιπόν σύσσωμο το mobile gaming και τους υποστηρικτές του... Είναι η πηγή του κακού και ο μεγαλύτερος λόγος της κατρακύλας των video games σήμερα... Και δεν με ενδιαφέρει στο ελάχιστο αν θα θιχτούν κάποιοι από την άποψη μου...  

Ο καρκίνος άρχισε από το PC.

Τα DLC με ελάχιστο περιεχόμενο και τιμές στο θεό υπήρχαν πριν ακόμη βγουν τα πρώτα άη-φόνια και το p2w casual gaming σε αυτά.

Από εκεί είδαν οι developers/μαρκετίστες ότι ο κοσμάκης θα πληρώσει για μαλακίες και για ελάχιστο περιεχόμενο,εφόσον πάντα το στολίσεις με καλό μάρκετινγκ και φανφάρες.

Να λέμε τα σύκα σύκα και την σκάφη σκάφη...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Κανένα COD, FIFA και Witcher δεν θα γίνει mobile exclusive αλλά υπάρχει και η άλλη όψη του νομίσματος. 1) Θα διαθέτονται πολλοί πόροι σε mobile games που θα χαντακώνουν άξιες προσπάθειες για καλά παιχνίδια. Δεν είναι όλα fps, υπάρχουν και τα Limbo, Inside, Ori and the Blind Forest & the Last of Us. 2) Τα microtransactions είναι εφεύρεση των κινητών, και μιας και πέτυχε εκεί το επέκτειναν στα κανονικά παιχνίδια. 3) Δίνουν ρηχή εικόνα του τι είναι videogame. Οι μηχανισμοί ως επί το πλείστον είναι τέρμα ρηχοί και οι χειρισμοί αν έχεις συνηθίσει χειριστήριο είναι μαρτύριο. Κοινώς, ΟΚ, καλό είναι να υπάρχουν, αλλά ήδη υπάρχουν εταιρίες όπως η ΚΟΝΑΜΙ που είναι πρωτοπόρος του gaming και το γύρισε στο mobile. Οπότε ας μην αποκλείσουμε τίποτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά ελιωνα στο PC από τα 20 μεχρι τα 32 μου που εμενα μόνος μου. Μετά ήρθαν η γυναίκα και μετά τα παιδια οπότε και το γραφείο έγινε παιδικό δωμάτιο. Το PC πήγε λίγο καιρό στο σαλόνι και μετά πουλήθηκε.

 

Τώρα η διασκεδαση στο σπίτι περιλαμβανει ταινιες/σειρές και παιχνίδια σε κινητό/tablet. Το PS3 είνια στην ντουλαπα και βγαίνει καθε πασχα, χριστουγεννα και καλοκαίρι.

 

Προφανώς το mobile gaming δεν μπορεί να συγκριθεί με αυτό στο PC, παρόλα αυτά είναι ένας καλός τρόπος να περνάς την ώρα σου. Ειδικά όταν υπαρχουν τεχνικές δυσκολίες όπως παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά ελιωνα στο PC από τα 20 μεχρι τα 32 μου που εμενα μόνος μου. Μετά ήρθαν η γυναίκα και μετά τα παιδια οπότε και το γραφείο έγινε παιδικό δωμάτιο. Το PC πήγε λίγο καιρό στο σαλόνι και μετά πουλήθηκε.

 

Τώρα η διασκεδαση στο σπίτι περιλαμβανει ταινιες/σειρές και παιχνίδια σε κινητό/tablet. Το PS3 είνια στην ντουλαπα και βγαίνει καθε πασχα, χριστουγεννα και καλοκαίρι.

 

Προφανώς το mobile gaming δεν μπορεί να συγκριθεί με αυτό στο PC, παρόλα αυτά είναι ένας καλός τρόπος να περνάς την ώρα σου. Ειδικά όταν υπαρχουν τεχνικές δυσκολίες όπως παραπάνω

and then there is this

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεος!

Τα strategy είναι από τα λίγα genre, μαζί με τα hardcore sims,που δεν παλεύονται σε touch οθόνες και σε κονσολοχειριστήρια...

Ακόμη το total war == mods,δίχως αυτά είναι ένα νιανια που σε κάθε iteration γίνεται περισσότερο απλοϊκό.

Ιδίως όταν συγκρίνεις το vanilla RTW με το παιχνίδι που σε δίνει το Europa Barbarorum... 

 

Ο καρκίνος άρχισε από το PC.

Τα DLC με ελάχιστο περιεχόμενο και τιμές στο θεό υπήρχαν πριν ακόμη βγουν τα πρώτα άη-φόνια και το p2w casual gaming σε αυτά.

Από εκεί είδαν οι developers/μαρκετίστες ότι ο κοσμάκης θα πληρώσει για μαλακίες και για ελάχιστο περιεχόμενο,εφόσον πάντα το στολίσεις με καλό μάρκετινγκ και φανφάρες.

Να λέμε τα σύκα σύκα και την σκάφη σκάφη...

Συμφωνώ! 

Να τονίσω ότι δεν έχω κανένα προϊών (και ούτε σκοπεύω να αποκτήσω) της apple και τα μόνα "games" που έχω στο κινητό μου είναι τα companion apps από games που έχω στο pc/xbone/ps4 πχ ifruit για το gta v.

Και να προσθέσω ότι δεν νομίζω ότι θα δούμε ποτέ ΑΑΑ τίτλους σε mobile, με 16gb, 32gb ή και 64gb storage σε κινητά κανείς δεν μ@μησε  αλλά ούτε καν install δεν θα μπορούν να γίνουν! Θα θέλει κανείς external δίσκο και καλώδιο άρα φορητότητα στα σκουπίδια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

and then there is this

 

Ότι δλδ θα αφήσουν οι κόρες μου όλα αυτά τα καλώδια στον τοιχο. Ή ότι δεν θα πετάξουν κατι στην curved οθόνη που βλέπω.

 

Πρεπει να καποια στιγμή να ανεβάσω φωτό από τo 27'' LG 3D monitor όταν του επιτέθηκε η μικρή με ενα στυλό. Και είπε να ζωγραφίσει πανω του. Ευτυχως οι γρατζουνιες δεν φαίνονται στο..... μαυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ! 

Να τονίσω ότι δεν έχω κανένα προϊών (και ούτε σκοπεύω να αποκτήσω) της apple και τα μόνα "games" που έχω στο κινητό μου είναι τα companion apps από games που έχω στο pc/xbone/ps4 πχ ifruit για το gta v.

Και να προσθέσω ότι δεν νομίζω ότι θα δούμε ποτέ ΑΑΑ τίτλους σε mobile, με 16gb, 32gb ή και 64gb storage σε κινητά κανείς δεν μ@μησε  αλλά ούτε καν install δεν θα μπορούν να γίνουν! Θα θέλει κανείς external δίσκο και καλώδιο άρα φορητότητα στα σκουπίδια...

Ξεχνάς μου φαίνεται ότι τα iPhone κυκλοφορούν με 128GB και 256GB χωρητικότητες το ίδιο και τα iPad, όσο για τα High End Android παίρνουν επέκταση 200GB MicroSD. Πόσο καιρό λείπεις από την αγορά των Mobile συσκευών; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To mobile "gaming" (ο θεός να το κάνει) είναι με διαφορά και από όλες τις απόψεις ο μεγαλύτερος ΚΑΡΚΙΝΟΣ στα χρονικά του gaming... Στα παπάρ** μας αν σου προσφέρει την ευκολία και την δυνατότητα να έχεις ανά πάσα στιγμή μαζί σου κάτι να παίξεις, να περάσεις την ώρα σου... 

 

Όσο όλο και περισσότεροι μεγάλοι τίτλοι παιχνιδιών θα δανείζονται τακτικές από τα τουλάχιστον κατωτάτου επιπέδου mobile games, με σκοπό να σε "αρμέξουν" όσο περισσότερο γίνεται, τόσο πιο χαμηλά θα πέφτει και το επίπεδο...  Και πιστέψτε με ΔΕΝ θέλετε να πέσει τόσο χαμηλά το gaming... 'Ηδη είναι μεγάλο το κακό, δεν χρειάζεται να γίνει μεγαλύτερο...

Γαμ* λοιπόν σύσσωμο το mobile gaming και τους υποστηρικτές του... Είναι η πηγή του κακού και ο μεγαλύτερος λόγος της κατρακύλας των video games σήμερα... Και δεν με ενδιαφέρει στο ελάχιστο αν θα θιχτούν κάποιοι από την άποψη μου...  

Συμφωνω απολυτα μαζι σου. Ολα σιγουρα γινονται για τα λεφτα. Σοβαρος gamer δεν ασχολειται με αυτα. Η μανα μου μπορει να παιξει ισως στα 60 της.  Παιζω παιχνιδια απτο 89 και το σιγουρο ειναι οτι η κατρακυλα ειναι σχεδον στο τερμα της. Δεν βγαινουν παιχνιδια πια.

Οποιος επαιζε την εποχη του 90 καταλαβαινει την διαφορα

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω απολυτα μαζι σου. Ολα σιγουρα γινονται για τα λεφτα. Σοβαρος gamer δεν ασχολειται με αυτα. Η μανα μου μπορει να παιξει ισως στα 60 της.  Παιζω παιχνιδια απτο 89 και το σιγουρο ειναι οτι η κατρακυλα ειναι σχεδον στο τερμα της. Δεν βγαινουν παιχνιδια πια.

Οποιος επαιζε την εποχη του 90 καταλαβαινει την διαφορα

Θες να μου πεις ότι η μάνα σου παίζει Oceanhorn, VainGlory, Grand theft Auto, Tomb Raider, République, Minecraft, Hearthstone, Bastion, Limbo, Carmageddon, RC Revenge, XCom, Star Wars: Knights of the old republic, Max Payne, Sonic the Hedgedog, Implosion: Never Lose Hope, Transistor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχνάς μου φαίνεται ότι τα iPhone κυκλοφορούν με 128GB και 256GB χωρητικότητες το ίδιο και τα iPad, όσο για τα High End Android παίρνουν επέκταση 200GB MicroSD. Πόσο καιρό λείπεις από την αγορά των Mobile συσκευών; :)

Έχοντας Galaxy S7 Edge πόσο καιρό λες; 

Και θες να πεις ότι ο πιο πολύς κόσμος που έχει iphone έχει με 128 ή 256gb? Τι σύστημα θα έφτιαχναν με 1,5κ ευρώ άραγε αντί να τα δώσουν σε τεχνολογία του 2012; 

Τώρα για android με sd-card υποθέτω ότι κάποιος θα θέλει να παίξει στην στάση μέχρι να έρθει το λεωφορείο μέχρι να κάνει load το παιχνίδι θα έχουν περάσει 2-3 λεωφορεία! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...