Προς το περιεχόμενο

Ο Denis Villeneuve των Arrival και Blade Runner 2049 ανέλαβε το reboot του Dune


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε θα το μετανιώσεις φίλε μου. Ξεκίνα με το first law και το πρώτο βιβλίο, νομίζω ΄΄ Το κάλεσμα του Ξίφους ΄΄ στα Ελληνικά. Μέχρι τις 120 περίπου πρώτες σελίδες όπου τα γεγονότα θα είναι λίγο ασύνδετα μεταξύ τους και δε θα έχουν αναπτυχθεί τελείως οι χαρακτήρες δε θα σου φανεί κάτι το τόσο φοβερό. Από εκεί και μετά όμως σιγά σιγά και μέχρι το τέλος της τριλογίας θα σε καθηλώσει. Ο μάγος είναι από τους πιο badass χαρακτήρες ever.

 

Το shattered Sea to ξεκίνησα μόλις πριν μερικές μέρες και μπορώ να πω ότι ξεκινάει αμέσως δυναμικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

τα ορνιθοπτερα δεν τα θυμαται κανεις ;;

 

Πως δεν τα θυμόμαστε! Κυρίως όμως θέλω να τα θυμάμαι όπως ήταν στο ομώνυμο παιχνίδι της Amiga και όχι όπως τα φαντάστηκε ο Lynch με την παρέα του.

 

 

Δε θα το μετανιώσεις φίλε μου. Ξεκίνα με το first law και το πρώτο βιβλίο, νομίζω ΄΄ Το κάλεσμα του Ξίφους ΄΄ στα Ελληνικά. Μέχρι τις 120 περίπου πρώτες σελίδες όπου τα γεγονότα θα είναι λίγο ασύνδετα μεταξύ τους και δε θα έχουν αναπτυχθεί τελείως οι χαρακτήρες δε θα σου φανεί κάτι το τόσο φοβερό. Από εκεί και μετά όμως σιγά σιγά και μέχρι το τέλος της τριλογίας θα σε καθηλώσει. Ο μάγος είναι από τους πιο badass χαρακτήρες ever.

 

Το shattered Sea to ξεκίνησα μόλις πριν μερικές μέρες και μπορώ να πω ότι ξεκινάει αμέσως δυναμικά.

 

Στα αγγλικά τα κατέβασα που είναι και, γκουχ, τζάμπα. Μπορεί να το ξεκινήσω αύριο οπότε θα σου πω εντυπώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ορνιθοπτερα δεν τα θυμαται κανεις ;;

 

Οπως ελεγε και ο mentat των Harkonnen στο Dune 2,  "This is a pitiful little machine"

 

 

Παρεπιπτοντως δεν ειδα να αναφερθηκε, Καποια στιγμη κυκλοφορησε στο PC και το remake του Dune 2, το Dune 2000.

 

Δυστυχως ηταν μετριοτατο επιεικως.

Ενα reskin του C&C με την engine της εποχης και τα γνωστα full motion video της westwood οπως και στα C&C (και την ιδια χαμηλη ποιοτητα).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα Arrival και Sicario μου φανηκan κομματακι αχρωμa. Για να δουμε μπορει να φτασει το αριστουργημα του Ντινακου;

 

Δεν έχεις πολύ άδικο. Δες όμως και το Incendies και θα αλλάξεις άποψη για το σκηνοθέτη. Πιθανόν και για τον κινηματογράφο γενικώς.

 

Mετα τον Jodorowsky το χαος ...

 

Και ο σινεφίλ από τα Lidl. Αδερφούλη, ΠΑΝΤΑ στο κουτί με τα χαπάκια να προσέχεις την ημερομηνία λήξης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται πως ο Dennis Villeneuve αρέσει πολύ στο Χόλυγουντ αφού πέρα από το Blade Runner 2049, ανέλαβε και το reboot μίας ακόμα θρυλικής ταινίας, του Dune.

 

 

 
ε ναι, αφου ειναι ο νεος Nolan. υπερεκτιμημενος genre σκηνοθετης που θεοποιηθηκε αμεσως και απεκτησε τεραστιο fanbase, και τωρα κανει την μεταπηδηση στα μεγαλα blockbusters. 
ηδη τον αποκαλουν the new Κubrick, οπως γινοταν και με τον Νολαν.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λατρευω και την ταινια και ακομα περισσοτερο το βιβλιο, οσο για το dune 2 το τι τραβαγαμε για autoexec.bat και config.sys ωστε ενα δωσουμε εξτρα μνημη και να τρεξει δε λεγεται, ωραιες εποχες!!

 

o λογος που πηρα την πρωτη μου καρτα ηχου, ηταν το Dune 2. το ειδα για πρωτη φορα στο PC ενος φιλου, μολις ειχε πρωτοβγει, και μου επεσε το σαγονι oταν ακουσα το intro με ηχο που δεν εβγαινε απο το pc speaker.

αθανατο παιχνιδι, πρακτικα γεννησε το RTS genre.

 

https://www.youtube.com/watch?v=8tC32ZIYXlE

Mετα τον Jodorowsky το χαος ...

 

η δικια του εκδοχη δεν ειχε καμια σχεση με το βιβλιο. ολες οι ιδεες που ειχε για την ταινια, υπαρχουν στα Incal και Metabarons.

ποσο περιμενω το HBO να γυρισει τους Μεταβαρονους σε r-rated tv show, θα ειναι η scifi εκδοχη του GOT. οh well..

 

Παρεπιπτοντως δεν ειδα να αναφερθηκε, Καποια στιγμη κυκλοφορησε στο PC και το remake του Dune 2, το Dune 2000.

 

Δυστυχως ηταν μετριοτατο επιεικως.

Ενα reskin του C&C με την engine της εποχης και τα γνωστα full motion video της westwood οπως και στα C&C (και την ιδια χαμηλη ποιοτητα).

 

 

νομιζω εχει βγει ενα remake απο τους φανς, το οποιο βελτιωνει αισθητα το πρωτοτυπο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ε ναι, αφου ειναι ο νεος Nolan. υπερεκτιμημενος genre σκηνοθετης που θεοποιηθηκε αμεσως και απεκτησε τεραστιο fanbase, και τωρα κανει την μεταπηδηση στα μεγαλα blockbusters. 

ηδη τον αποκαλουν the new Κubrick, οπως γινοταν και με τον Νολαν.

Καλύτερα να έμενε στη Formula 1!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω γιατί αρνούνται να κυκλοφορήσουν επίσημα την πλήρη εκδοχή (4ωρη αν δεν απατώμαι) του Dune αντί για την πετσοκομμένη 2ωρη. Ήταν από τους βασικούς λόγους που ο David Lynch αποκύρηξε το έργο του. Αν ψάξει κανείς σε βιντεοsites μπορεί να τη βρεί.

 

στην τριτη θεαση καταφερνα να καταλαβω τι γινεται στην ταινια, και να συνειδητοποιησω οτι κρυβεται ενα αριστουργημα κατω απο ολη αυτη την σαλατα.

προφανως ο De Laurentiis ηθελε το δικο του SW, αλλα αυτο που του βγηκε δεν ηταν για mainstream καταναλωση. οποτε την ξαναεκοψε, με τον Lynch να την αποκηρυττει αφου δεν ηταν το δικο του οραμα.

 

επισης ισως εξηγει και τη προσθηκη με το ηχητικο οπλο, η οποια δεν υπηρχε στο βιβλιο. ο Lynch ηταν εφαμιλλος με το SW, αφου ο Lucas του ειχε ζητησει να γυρισει το ROTJ απο πιο πριν. αρνηθηκε, αλλα ισως το μετανιωσε οποτε πηγε να γυρισει το Dune.

φανταζομαι ο Dino του ζητησε να εχει η ταινια κατι αντιστοιχο με το lightsaber, οποτε ο Lynch ειχε την ιδεα του ηχητικο οπλου. εχω διαβασει οτι ο Lynch ειναι πρωτοπορος στο sound editing, και πως o ηχος στο Dune ειναι σε αλλο επιπεδο αν δεις την ταινια μεσα σε ενα καλο σινεμα.

ισως απο εκει του ηρθε και η εμπνευση για το οπλο. just my theory.

Αν και δεν το πολυπιστεύω, μακάρι η επερχόμενη ταινία να γίνει έπος και να αναδείξει το μεγαλείο του έργου του Herbert. Εκεί μπορεί και να φανεί ότι η σύγκριση με το SW είναι σαν να βάζουμε στο ίδιο καλάθι Νίτσε και Μίκι Μάους.

 

 

 
that was uncalled for. και η συγκριση ειναι αδικη, αφου μιλαμε για δυο διαφορετικα medium με διαφορετικες δυνατοτητες και περιορισμους, και τα SW του Lucas δεν αξιζουν τετοια απαξιωση, αφου ειναι κατι παραπανω απο ποπκορν ταινιες για τις μαζες.

Πως δεν τα θυμόμαστε! Κυρίως όμως θέλω να τα θυμάμαι όπως ήταν στο ομώνυμο παιχνίδι της Amiga και όχι όπως τα φαντάστηκε ο Lynch με την παρέα του.

 

 

 
πολυ καλο το καναλι του ektelion, ωραιες κριτικες.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς που δεν βγήκε σαν το Star Wars. Διαφορετικά θα τo είχαν κάνει σαν τα τελευταία Dune των Brian Herbert/Kevin Anderson που είναι πίου-πίου με διαστημοπλοιάκια, φτηνές ατάκες και βάθος μηδέν.

 

(πείτε μου τώρα ότι έχει το οποιοδήποτε βάθος το SW να τρελαθώ τελείως, να πηδήξω από το ισόγειο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τις αγαπημένες μας σειρές αλλά υπάρχει μια που συγκεντρώνει όλες τις επιστημονικές τάσεις σε λίγα επεισόδια και θα αναφερθώ αρκετά σύντομα γιατί ετοιμάζω αρθράκι...πάντως η επιλογή ηθοποιού δεν ήταν τυχαία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπημένες επικές ταινίες και οι 2 που έμειναν σταθμός στήν Ιστορία του σύνχρονου φανταστικού κινηματογράφου.

Εχω δει και την έκδοση με τα εχτρά την 3μιση ώρες και αν και δεν ήταν όπως μια κανονική έκδοση που θα έπιανε 4-5 ώρες

Ευχαριστήθηκα τα Εχτρά κάποια λιγότερο κάποια περισσότερο γιατί πήγαν πολλά χρόνια απο τότε που διάβασα τα βιβλία και είχα ξεχάσει πολλά πράγματα μόνο οι σκηνές της Ταινίας μένουν όλες καθαρά στήν μνήμη

Εύχομαι να τα καταφέρουν και να δικαιώσουν οσο γίνεται αυτήν την επική μυθολογία του Dune, μεγάλη ευθήνη αλλά μπράβο που το τολμάνε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(πείτε μου τώρα ότι έχει το οποιοδήποτε βάθος το SW να τρελαθώ τελείως, να πηδήξω από το ισόγειο)

 

 

 
 
ναι, οι ταινιες του Λουκας εχουν βαθος. δεν ειναι απλως pew pew και spaceships. υπηρχε η φωνη του καλλιτεχνη πισω απο τα εντυπωσιακα εφε.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Off topic σχετικά με το τριλογία βιβλίων First Law

 

 

 

 

Δε θα το μετανιώσεις φίλε μου. Ξεκίνα με το first law και το πρώτο βιβλίο, νομίζω ΄΄ Το κάλεσμα του Ξίφους ΄΄ στα Ελληνικά. Μέχρι τις 120 περίπου πρώτες σελίδες όπου τα γεγονότα θα είναι λίγο ασύνδετα μεταξύ τους και δε θα έχουν αναπτυχθεί τελείως οι χαρακτήρες δε θα σου φανεί κάτι το τόσο φοβερό. Από εκεί και μετά όμως σιγά σιγά και μέχρι το τέλος της τριλογίας θα σε καθηλώσει. Ο μάγος είναι από τους πιο badass χαρακτήρες ever.

 

Το shattered Sea to ξεκίνησα μόλις πριν μερικές μέρες και μπορώ να πω ότι ξεκινάει αμέσως δυναμικά.

Σε παρακαλώ, δεν υπάρχει πιο γαματος χαρακτήρας στα βιβλία από τον Glokta :)

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...