Προς το περιεχόμενο

[IP wifi camera] Digoo DG-M1Q 960P @ Banggood @ 14$ (13€) [ΤΕΛΟΣ]


DrNick

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα μαύρη είναι (όντως με άσπρο καλώδιο)

Για την αναβάθμιση μέσα απ το android application (DigooEye) την έκανα (προσοχή, εμένα δεν μου έβγαλε ότι υπάρχει κάποια αναβάθμιση, έβαλα να ψάξει και την βρήκε). Το app είναι λίγο μπερδεμένο καθώς έχει τις κεντρικές ρυθμίσεις του ίδιου του app (στο "My" κάτω κάτω) όπου το "check update" εκεί προφανώς κοιτάει για αναβάθμιση για το app. Απ την άλλη όταν μπει κανείς μέσα στην κάμερα (αν δεν είναι maximize) τότε βλέπει πάνω δεξιά το εικονίδιο με το γρανάζι για τις ρυθμίσεις, εκεί κάτω κάτω έχει επιλογή "check device update"

 

Το desktop app είναι λίγο κρυμμένο ... είναι σε αυτή τη σελίδα http://mydigoo.com/Digoo-DG-M1Q-960P-2_8mm-Wireless-Mini-WIFI-Night-Vision-Smart-Home-Security-IP-Camera-Onvif-Monitor-p-38.html 

στην γραμμή κάτω απ την τιμή που έχει τα αστεράκια για τις κριτικές, στο τέλος έχει ένα download (ξέρω... και εγώ έκανα 5 λεπτά για να το βρω.. ήταν ΠΟΛΥ δύσκολο να κάνουν link την λέξη download στην περιγραφή που την έχουν με κόκκινα γράμματα)

 

Motion, alerts κτλ δεν έχω ασχοληθεί καν και ούτε θα ασχοληθώ καθώς το σπίτι είναι γεμάτο xiaomi σένσορες κίνησης και πόρτας (και xiaomi κάμερα)


Κάτι που ξέχασα είναι πως στην IP της όταν είχα δοκιμάσει δεν φαίνεται να τρέχει κάποιος web server οπότε δεν κατάλαβα τι εννοεί ότι υποστηρίζει http πρωτόκολλο... δεν έκανα δοκιμές όμως σε βάθος

Πήρε το μάτι μου πάντως ότι τα link για rtsp πρέπει να είναι του στυλ

rtsp://username:password@IP/onvif1

και

rtsp://username:password@IP/onvif2

Αν βρω χρόνο σήμερα το βράδυ όταν πάω σπίτι θα δοκιμάσω

 

PS. για όποιον παιδευτεί με onvif (εγώ ούτε καν) ένα tip που έδωσε η ίδια η Digoo:

" If you want to use Onvif, after connect, it is a black screen. Keep camera's power and just re-start your NVR, then all will login."

 

PS2. Αφού έγραψα τα παραπάνω, πήρε το μάτι μου πως αναφέρουν πως στο τελευταίο firmware που γράφω πιο πάνω, έχουν ενεργοποιήσει telnet πρόσβαση.. αυτό είναι το καλό κομμάτι, το κακό κομμάτι είναι πως απ ότι διάβασα δεν έχει καθόλου authentication (user root χωρίς pass)

 

Κάτι μου λέει πως η κάμερα βγήκε πριν καν ολοκληρωθεί το software της....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Κάτι μου λέει πως η κάμερα βγήκε πριν καν ολοκληρωθεί το software της....

 

Αυτο δυστυχως ειναι κατι που το εχουμε ξαναδει απο την εταιρια αυτη. Προβληματιστηκα πολυ οταν ανοιξε αυτο το τοπικ αν θα ριξω παραγγελια, αφου για την προηγουμενη καμερα (BB-M2 με PTZ στα 14€) που ειχαν βγαλει για προ-παραγγελιες απο Οκτωβριο με αποστολη Νοεμβριο, εφτασαν Δεκεμβριο αν θυμαμαι καλα για να την εχουν ετοιμη και να αρχισουν αποστολες και Ιανουαριο για να λυσουν ( ; ) με αναβαθμιση βασικα προβληματα λειτουργιας, απο οσο ειχα διαβασει σε σχετικες αναρτησεις συγνωμης στη σελιδα τους στο facebook μιας και εκει μονο μπορεις να βρεις - μαθεις πραγματα για την digoo περα απο το banggood. Ισως ειναι μια ιδιωτικη ετικετα του BG, δεν το εχω ψαξει παραπανω, απλα αυτη την εντυπωση μου εδωσε η ανυπαρξια πληροφοριων αλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ με τις δύο BB-M2 που έχω, είμαι πολύ ευχαριστημένος, και από την ευκολία στησίματος, και από την απόδοση, και από το ότι ουσιαστικά εδώ και ένα μήνα δεν έχουν κάνει αποσυνδέσεις, και μπορώ από την πρώτη στιγμή να τις δώ από το κινητό, είτε με wifi είτε με data. Γιαυτό σκέφτομαι την συγκεκριμένη, ή άλλη ΒΒ-Μ2... 

Το μόνο κακό που έχω δει, είναι ότι δεν υπάρχουν αναλυτικές οδηγίες, παρά μόνο μια γενική περιγραφή στην εφαρμογή για κάθε ρύθμιση.. Έτσι δεν μπόρεσα να καταλάβω αν υπάρχουν πχ ρυθμίσεις για καταγραφή με τους αισθητήρες κίνησης... Επίσης ένα άλλο κακό είναι ότι δεν υπάρχει cloud για να ανεβαίνουν φωτογραφίες ή βίντεο όταν δεν παρακολουθείς. Αν έχει κάποιος κάποια ιδέα, ας δώσει κανένα link από κανένα μπούσουλα... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δοκιμάσει κανείς να την βάλει στην θέση της Xiaomi YI ants ? το case της μοιάζει να είναι  στην φώτο οπότε θα μπορούσε να μπεί και να την αντικαταστήσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα και εγώ σήμερα. 

 

Η εικόνα μου φαίνεται αρκετά Fish-eye αλλά δεν με προβληματίζει τόσο πολύ. 

 

Το RTSP παίζει μια χαρά, με authentication, σε αντίθεση με τις Xiaomi Ants που έχω που δεν έχουν κωδικό. 

 

Η εφαρμογή για iPhone παίζει μια χαρά, και με lan και με 3G. Με 3G έχει παίζει αρκετά άμεσα, σε αντίθεση με την Xiaomi που το iPhone app πολλές φορές δεν συνδέεται από 3G. 

Η εφαρμογή για pc αδιάφορη όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω. 

 

Δεν μπορώ να την κάνω να παίξει με τίποτα στο Blueiris που χρησιμοποιώ αυτή τη στιγμή. Το blueiris βέβαια δεν αφήνει να δώσεις RTSP URL. Δίνεις IP, user/pass και παραμέτρους και "στήνει" το URL μόνο του. Αλλά η κάμερα έχει "ιδιόρρυθμη" μορφή URL. 

 

Θα τις στήσω δίπλα δίπλα με την Xiaomi να συγκρίνω εικόνα σε μέρα/νύχτα για πιο ολοκληρωμένη άποψη. 

 

Όσο αφορά τη τιμή είναι πολύ καλή για αυτό που παίρνεις. Θα ήθελα να έχει μέσα και ένα τροφοδοτικό αν και είναι σύνηθες φαινόμενο στα προϊόντα της Digoo. Χάζευα και το NVR της με 4CH. Επίσης χωρίς τροφοδοτικό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρέλαβα και εγώ σήμερα. 

...

 

Δεν μπορώ να την κάνω να παίξει με τίποτα στο Blueiris που χρησιμοποιώ αυτή τη στιγμή. Το blueiris βέβαια δεν αφήνει να δώσεις RTSP URL. Δίνεις IP, user/pass και παραμέτρους και "στήνει" το URL μόνο του. Αλλά η κάμερα έχει "ιδιόρρυθμη" μορφή URL. 

 

 

Δηλαδη δεν θα παιζει και με cms, vms, xmeye cloud κλπ που δουλευουν με τον ιδιο τροπο; Οποιος παρελαβε και δοκιμασε αν δουλευει ή οχι με τα παραπανω, ας μας πει να ξερουμε αν πρεπει να παραγγειλουμε διαφορετικη καμερουλα γιατι δεν ξερω ποσο ακομα θα πρεπει να περιμενουμε για την παραλαβη. Μην χανεται χρονος.

Επεξ/σία από matrixxx
παρελαβα, την τσεκαρω, ευχαριστω
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παρελαβα.

 

Κανω δοκιμες, ψιλοαπογοητευση ειναι σε σχεση με τις escam των 18 ευρω. 1) Δεν εχεις προσβαση στις ρυθμισεις της καμερας μεσα απο vms, cms, (παιζει παντως, αφου πρωτα κανεις το setup στο app τους) 2) το wifi της ειναι ψοφιο δεν πιανει πανω απο τα 4 μετρα απο το ρουτερ χωρις εμποδιο 3) η εικονα περα απο την παραμορφωση fisheye που ειναι εντονη, ειναι χειροτερη με πρωτη ματια απο τις escam παροτι ειναι υποτιθεται 960p vs 720p. 4) Θερμαίνεται αισθητα στο χερι μεσα σε 5 λεπτα λειτουργιας, δεν θελω να φανταστω τι θερμοκρασιες θα πιανει το καλοκαιρι και αν τις αντεξει...

 

 

22.0.0.12 εχει fw και μεσα απο την εφαρμογη τους λεει οτι ειναι η τελευταια και οτι δεν υπαρχει νεοτερη εκδοση. Για την ωρα δεν βλεπει την 22.0.0.15 που λεει ο craven.

 

 

Οταν εχω νεοτερα, θα επανελθω.

 

ΥΓ. μαυρη ηρθε, με λευκο καλωδιακι 73cm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...