Προς το περιεχόμενο

Επιστολή διαμαρτυρίας των Google, Apple, Facebook και Uber για την απαγόρευση εισόδου μουσουλμάνων στις ΗΠΑ


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

+10000000 να και μια λογική πρόταση!

Για όσους καταριούνται τους μετανάστες και οτι και καλά τρώνε από το πιάτο τους αυτό εύχομαι να πάθουν και οι ίδιοι οι κύριοι "χριστιανοί " !!

Δεν ειναι μεταναστες,δεν ειναι προσφυγες. ειναι Λαθρομεταναστες. οι 8 στους 10 δεν εχουν χαρτια. δεν ξερουμε απο που κραταει η σκουφια τους. δεν εχουμε ιδεα τι μπορει να ειναι.

 

112449.jpg

Αν θες απλα εξηγησε μου αυτη τη φωτογραφια.

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 198
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ότι τώρα δηλαδή όλα τα λαμπρά μυαλά που έχει η google και οι άλλες εταιρίες είναι απο τη Σομαλία, το Σουδάν, το Ιράκ κλπ. και έχουν πρόβλημα...

 

Απλά βρήκαν ευκαιρία να το παίξουν προστάτες των δικαιωμάτων και να κάνουν λίγο διαφήμιση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι μεταναστες,δεν ειναι προσφυγες. ειναι Λαθρομεταναστες. οι 8 στους 10 δεν εχουν χαρτια. δεν ξερουμε απο που κραταει η σκουφια τους. δεν εχουμε ιδεα τι μπορει να ειναι.

 

112449.jpg

Αν θες απλα εξηγησε μου αυτη τη φωτογραφια.

και να είσαι 100% σίγουρος ότι στο μέλλον θα έχουμε πολλά προβλήματα με αυτούς, ήδη έχουν αρχίσει κάποια μικρο επεισόδια 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι οπως το γραφετε στον τιτλο, ειναι σαν να απογορευονται ολοι οι μουσουλμανοι ολων των χωρων. Συγκεκριμενες χωρες απαγορευσε, λαθος τιτλος. Και διαφωνω φυσικα με την κινηση του Τραμπ. Καλα οτι γουσταρει κανει; Νομιζα οτι η Αμερικη ηταν σοβαρη χωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ο Τραμπ δεν ευθύνεται για το ότι έγιναν πρόσφυγες οι πολίτες αυτών των χωρών. Πού ήταν αυτές οι εταιρίες όταν καταστρέφονταν τα κράτη εκείνα από τους Αμερικανούς τα προηγούμενα χρόνια;

 

Το ότι δεν άρεσε στη facebook και στη google, με κάνει να βλέπω με πιο καλό μάτι τον Αμερικανό πρόεδρο είναι η αλήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι μεταναστες,δεν ειναι προσφυγες. ειναι Λαθρομεταναστες. οι 8 στους 10 δεν εχουν χαρτια. δεν ξερουμε απο που κραταει η σκουφια τους. δεν εχουμε ιδεα τι μπορει να ειναι.

 

112449.jpg

Αν θες απλα εξηγησε μου αυτη τη φωτογραφια.

καταρχας αυτο το "εμείς" και το "αυτοί" για να μιλάμε σωστά είναι καθαρά φαντασιακό ! ούτε για εσένα κε theokets ξέρω που κρατάει η σκούφια σου και δεν έχω τίποτα κοινό μαζί σου παρά μία κοινή γλώσσα. Άρα όπως καταλαβαίνεις δε συμμερίζομαι τους προβληματισμούς σου για το φαντασιακό "εμείς".

Ο όρος λαθρομετανάστης είναι εκτός της ιδεολογίας μου προφανώς, όποιος δεν έχει χρήματα και χαρτιά είναι εγκληματίας για εσένα.

 

Είναι ακριβώς αυτό που μου απάντησε πριν το άλλο μέλος να κοιτάξουμε τη πάρτυ μας, αυτό πείτε και αφήστε τα άλλα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απόφαση αυτή του Τραμπ είναι προϊόν της κωλυσιεργίας των προκατόχων του στο να λάβουν μια απόφαση για το μεταναστευτικό. Δεν βλέπω κάτι το παράλογο στην απόφαση αυτή. Απο το να αρχίσει να βομβαρδίζει προτίμησε να κλείσει τα σύνορα. Τι πιο λογικό. Όσο για τους δικούς μας μετανάστες κάλλιστα θα μπορούσαν να δημιουργήσουν ζώνες ασφαλείας στη Συρία περιφρουρούμενες από στρατιωτικές δυνάμεις απο το να τους αφήνουν να έρχονται εδώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους ένας επιχειρηματίας-πρόεδρος που γράφει το political correctness στα μεζέα του!!! Και Πολύ ορθά το κάνει κ σε αυτό που λέει η είδηση κ με το "bad hombres" στον Μεξικάνο κ με τα όσα έσυρε στον Αυστραλό!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι μεταναστες,δεν ειναι προσφυγες. ειναι Λαθρομεταναστες. οι 8 στους 10 δεν εχουν χαρτια. δεν ξερουμε απο που κραταει η σκουφια τους. δεν εχουμε ιδεα τι μπορει να ειναι.

 

112449.jpg

Αν θες απλα εξηγησε μου αυτη τη φωτογραφια.

βάζω και αυτή τη φωτό που είδα πρόφατα

saudi_arabia.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχας αυτο το "εμείς" και το "αυτοί" για να μιλάμε σωστά είναι καθαρά φαντασιακό ! ούτε για εσένα κε theokets ξέρω που κρατάει η σκούφια σου και δεν έχω τίποτα κοινό μαζί σου παρά μία κοινή γλώσσα. Άρα όπως καταλαβαίνεις δε συμμερίζομαι τους προβληματισμούς σου για το φαντασιακό "εμείς".

Ο όρος λαθρομετανάστης είναι εκτός της ιδεολογίας μου προφανώς, όποιος δεν έχει χρήματα και χαρτιά είναι εγκληματίας για εσένα.

 

Είναι ακριβώς αυτό που μου απάντησε πριν το άλλο μέλος να κοιτάξουμε τη πάρτυ μας, αυτό πείτε και αφήστε τα άλλα.

 

δεν απαντας σε αυτο που εβαλα ομως. μονο θεωρια βλεπω...τα χρηματα τον κανουν εγκληματια ? οχι η παρανομη εισοδος,παραμονη κτλ ??

επισης για εμενα μπορεις πολυ ευκολα να μαθεις πολλα. και το κρατος ξερει ολα οσα χρειαζεται για μενα σε αντιθεση με ολους αυτους. 

μπερδευεις την βουρτσα μαλλον...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς σε πιάνουμε, αύριο όμως που το παιδί σου θα αμείβεται τρείς κι εξήντα λόγο τον μεταναστών να δούμε εσύ τι θα πιάνεις..

Εντάξει είναι σωστό θέμα για τρολάρισμα.

Ούτως η άλλως τα παιδιά μας θα αμείβονται αύριο με τρεις και εξήντα και η δικαιολογία θα είναι οι πάλι οι μετανάστες ενώ  η αλήθεια είναι ότι τα χρήματα πάνε στους λίγους και όχι στους πολλούς λόγω του συστήματος η διαφορά θα είναι ότι ο μετανάστης θα είναι ζωντανός αν και πάλι χάλια αμειβόμενος για τη δουλειά που προσφέρει αλλιώς ας του ρίξουμε και εμείς μία βόμβα για να ενισχύσουμε την οικονομία μας ρε γαμώτο και για το καλό των παιδιών μας. Ελπίζω όταν θα γίνει αυτό να έχω γίνει λίπασμα και να ταΐζω κανένα γεροπλάτανο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους ένας επιχειρηματίας-πρόεδρος που γράφει το political correctness στα μεζέα του!!! Και Πολύ ορθά το κάνει κ σε αυτό που λέει η είδηση κ με το "bad hombres" στον Μεξικάνο κ με τα όσα έσυρε στον Αυστραλό!

1. Είναι: στα μέζεα

2. Είναι: στον Μεξικανό

3. Γιατί διάσπαρτα τα 3 κ ? Βάλτα όλα μαζί να καταλάβουμε..

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα σχολιάσω τι πεποιθήσεις του καθενός εδώ μέσα, αλλά το ότι Apple, Google, Facebook και Uber κόπτονται για να έχουν φτηνά εργατικά χέρια μέσα στην Αμερική είναι τουλάχιστον αστείο...
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι μεταναστες,δεν ειναι προσφυγες. ειναι Λαθρομεταναστες. οι 8 στους 10 δεν εχουν χαρτια. δεν ξερουμε απο που κραταει η σκουφια τους. δεν εχουμε ιδεα τι μπορει να ειναι.

 

112449.jpg

Αν θες απλα εξηγησε μου αυτη τη φωτογραφια.

θα στο εξηγησω εγω, κατι τετοιο ισχυει.

post-156069-0-36882400-1486052330_thumb.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν απαντας σε αυτο που εβαλα ομως. μονο θεωρια βλεπω...τα χρηματα τον κανουν εγκληματια ? οχι η παρανομη εισοδος,παραμονη κτλ ??

επισης για εμενα μπορεις πολυ ευκολα να μαθεις πολλα. και το κρατος ξερει ολα οσα χρειαζεται για μενα σε αντιθεση με ολους αυτους. 

μπερδευεις την βουρτσα μαλλον...

τί να απαντήσω ? την παπαριά για lecture στους γείτονες ? αφού σου είπα και πριν δε συμμερίζομαι κανένα εθνικό φαντασιακό "εμείς". Είμαι ενάντια στα σύνορα και στα έθνη, άρα τι θες να σου σχολιάσω για τους γείτονές τους ακριβώς ? Αυτό ενισχύει το δικό μου επιχείρημα και δείχνει ένα κόσμο που κοιτάει την πάρτυ του, από τον κώλο του, την οικογένειά του μέχρι την "πατρίδα" του και δε ξέρω και εγω τι άλλο. Αν εσένα το πρόβλημά σου είναι γιατί δεν έχουμε πολεμικά πλοία στα θαλάσσια σύνορα και να πνίγουμε όποιον φτωχό πρόσφυγα-μετανάστη πάει να μπει χωρίς χαρτιά (και έτσι να μιμηθούμε άλλα κράτη πρότυπα) τότε γάμησέ τα.

 

 

 

Why refugees want to go to Europe?

The answer is simple: Europe has the best laws for them.

None of the six Gulf Cooperation Council states has signed the UN convention on refugees which has governed international law on asylum since World War Two. The convention defines the status of refugees and the duties and rights of governments.

In practice it means that there are no standardised procedures to deal with large numbers of people arriving from abroad seeking help.

Critics say that many of the Syrians cited as having taken refuge in the Gulf states are in fact affluent citizens looking to sit out the war in comfort, rather than fleeing families forced out of their homes.

Receiving refugee status in European states gives migrants the right to stay in the country indefinitely, guarantees access to social support, accommodation, schooling for children, language courses, and help with training for the job market.

The application procedure and benefits may differ from country to country (which is one reason why so many Syrians are focussed on getting to Germany or Sweden rather than staying in Hungary, Austria or Denmark) but the overall principle remains the same.

Even when refugee status is not granted and a migrant does not gain access to benefits, the application process may take months or most likely years during which the person may remain in the country and later become eligible for a work permit, residency and eventually citizenship.

All this guarantees not only a right to work and a roof overhead but primarily a chance to live in a safe environment where migrants can expect to be treated with respect and their children have a chance to integrate into society.

Crossing into countries neighbouring Syria, which do not have a recognised refugee status,may be possible but often means staying in refugee camps with no jobs, meagre living conditions and no prospects.

Outside the camps, life is also tough with menial labour the best hope for many. In addition, non-residents often have limited rights to everyday things like owning a car or even having a bank account, which makes refugees vulnerable to suspicion and abuse.

Culturally, the Gulf states rarely grant citizenship to foreigners, even wealthy immigrants who work for years in senior positions. In this way, these countries say they can protect their native population, often small in number, and their right to benefits from valuable natural resources.

Critics argue that oil-rich Gulf states rely heavily on cheap labour provided by foreign migrants, many of whom work semi-legally, in difficult conditions (hundreds die every year on construction sites), are paid little and have few rights. Opening up a window of opportunity for them to extend these rights would upset an existing balance that is comfortable for the prosperous strata.

The NGO ‘Refugees International’ says that many Syrians are living in the Gulf states as “de facto” refugees: some have fled their motherland recently; some arrived before the conflict and were unable to return.

As to the refugees who have been “welcomed”, it is argued that they were mostly wealthy Syrians who were able to “invest” in local economies.

There is, however, growing pressure on the Gulf states to fulfil their duty and accept more refugees by granting them status and rights similar to those offered by the European countries.

Social media is awash with hashtags calling for action: #Welcoming_Syria’s_refugees_is_a_Gulf_duty, tweeted hundreds of thousands of times, became an international forum for ideas on how the Gulf states can and should do more to

help.

These calls are backed by the UN which now recognises that the only response to the unravelling refugee crisis should be a global one.

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...