Προς το περιεχόμενο

Επιστολή διαμαρτυρίας των Google, Apple, Facebook και Uber για την απαγόρευση εισόδου μουσουλμάνων στις ΗΠΑ


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ με θεωρώ άνθρωπο πρώτα όχι politically correct. Δεν μπορώ να δικαιολογήσω με την καμία έναν Νεάντερταλ που σκούζει έξω από ένα σχολείο και παίζει ξύλο μπροστά σε παιδιά και στα παιδιά του επίσης. Καμία ανοχή.

Μίλησα για ενστάσεις και όχι για συγκεκριμένο περιστατικό-α και δεν δικαιολόγησα κανέναν.

Δεν είσαι περισσότερο άνθρωπος από κανέναν άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 198
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Μίλησα για ενστάσεις και όχι για συγκεκριμένο περιστατικό-α και δεν δικαιολόγησα κανέναν.

Δεν είσαι περισσότερο άνθρωπος από κανέναν άλλο

 

Μα δεν διαφωνούμε ως προς αυτό. Σου περιεγραψα με ποιες συμπεριφορές έχω πρόβλημα. Και καλά πες πως την άγνοια τη συγχωρώ, αυτό που με φρικαρει είναι η συγκάλυψη των πραγματικών απόψεων μερικών πίσω από χαζές δικαιολογίες.

 

Βιολογικά όλοι άνθρωποι είμαστε. Γενικότερα δεν ξέρω...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιτρέψτε μου να επισημάνω οτί η λίστα των χωρών που αποκλείστηκαν (προσωρινά πάντα, και είναι κάτι που έχει ξαναγίνει πολλές φορές από το USA στο παρελθόν) αποτελεί έργο του obama administration και όχι του νέου προέδρου.

Προφανώς , αν ο αποκλεισμός έχει άρωμα από liberals δεν υπάρχει πρόβλημα στην ανάπτυξη της καινοτομίας από την υεμένη και την σομαλία.

Επιπρόσθετα, όταν τόσο μεγάλες εταιρίες δεν σέβονται το (τουλάχιστον) 50% των ανθρώπων που ψήφισαν αυτό ακριβώς το πράγμα και επιδεικνύουν αυταρχικές συμπεριφορές είναι (τουλάχιστον) υποκριτικό να φοράνε ανθρωπιστικό και φιλάνθρωπο προσωπείο.

Δεν στέκομαι αρνητικά η θετικά και δεν εκφέρω άποψη για το σωστό και το λάθος σε ξένες χώρες. Δεν με αφορά και δεν είναι και σωστό να ασχολούμαι, θεωρώ όμως υποχρέωση μου να καταδεικνύω τον αυταρχισμό των αριστερών, την έλλειψη σεβασμού σε νόμιμο δημοκρατικό αποτέλεσμα, την έλλειψη σεβασμού στην λογική και στην αντίθετη από τη δική τους άποψη (άποψη που συμφωνούσαν πριν από 15 χρόνια, διαβάστε τι έλεγε ο κλίντον για τους μετανάστες, για τα ίδια ακριβώς λόγια ο νέο πρόεδρος είναι ρατσιστής),

Για τους δικούς μας .... ''πρόσφυγες'' δεν θα πω πολλά πράγματα. Είμαι πολύ σίγουρος όμως ότι υπάρχουν θαλάσσια σύνορα και το Αιγαίο δεν ανήκει στα ψάρια του.

Δεν θα αρνηθώ ποτέ βοήθεια σε οποιοδήποτε άνθρωπο, έχει σημασία όμως το εξής: Αν είμαι στο κήπο του ιδιόκτητου σπιτιού μου και μπαίνοντας στην κουζίνα σε δω να έχεις εισβάλει από το παράθυρο, να έχεις ξαπλώσει στον καναπέ στο σαλόνι και να λιγουρεύεσαι την κόρη μου και τη γυναίκα μου, να μου κάνεις παρατήρηση για το καντηλάκι μου, να μου κάνεις παρατήρηση για τις φακές που τρώω, έχουμε πρόβλημα. 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πολιτισμένες δυτικές χώρες τους χτυπάνε με τα έξυπνα όπλα τους.... μόνο που χτυπάνε και τους αθώους.

Καταλαβαίνεις ότι χτυπάνε και μέσα σε κατοικημένες περιοχές ή όχι;;

Τα γεγονότα τα ξέρω καλύτερα από εσένα οπότε κάνε και καμία έρευνα πρώτα και τα ξαναλέμε..

Προφανώς και χτυπάνε αθώους και κατοικημένες περιοχές.

Οι δυτικές χώρες δεν είναι φανατικοί με την θρησκεία ήταν ποιο ευστροφοι και γι αυτό ανέπτυξαν τεχνολογία δεν περίμεναν τα πάντα από τον Θεό.Ηταν επαναστάτες εξ αρχής σε όποιοδηποτε καθεστώς φέρνει την πολιτεία 100 χρόνια πίσω.

Η αδυναμία να μην μπορούν να βλέπουν καθαρά πέρα από την θρησκεία έδωσε την δυνατότητα στον δυτικό κόσμο να τους εκμεταλλευτεί.

Αυτό δεν σημαίνει ότι την νύφη πρέπει να την πληρώσει η

ξεσκισμενη Ελλάδα.

Αλλά από την στιγμή που είπες ξέρεις τα πράγματα καλύτερα από εμένα μου θύμισες τους παππούδες που υποστηρίζουν τα δικά τους λεγόμενα στα καφενεία.χαχαχα ουστ Κάνε με κανέναν άλλον συζήτηση.Εξάλλου θα υποστηρίξεις το δικό σου ότι και να πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ακριβώς. Νομίζουν μερικοί πως τα παιδάκια προσφυγες που ξεκινάνε το σχολείο, έρχονται κατευθείαν από τη βάρκα ή από τη ζούγκλα...

 

Και την ίδια ώρα έχουμε γονείς που ενώ ανησυχούν για την υγεία των παιδιών τους από τα προσφυγακια, τα αφήνουν χωρίς εμβόλια...

 

Σταματάω τα off topic δεν βγάζει πουθενά!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα αρνηθώ ποτέ βοήθεια σε οποιοδήποτε άνθρωπο, έχει σημασία όμως το εξής: Αν είμαι στο κήπο του ιδιόκτητου σπιτιού μου και μπαίνοντας στην κουζίνα σε δω να έχεις εισβάλει από το παράθυρο, να έχεις ξαπλώσει στον καναπέ στο σαλόνι και να λιγουρεύεσαι την κόρη μου και τη γυναίκα μου, να μου κάνεις παρατήρηση για το καντηλάκι μου, να μου κάνεις παρατήρηση για τις φακές που τρώω, έχουμε πρόβλημα. 

Ούτε ο Στόχος δεν τα γράφει αυτά. Οπότε, να την πω την αμαρτία μου, ούτε εγώ θα αρνηθώ ποτέ βοήθεια σε άνθρωπο, αλλά για σένα θα έκανα μια εξαίρεση.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι αγαπητέ γιατί μπορώ να σου βάλω videos λυσσασμένων Ελλήνων που ουρλιάζουν μπροστά στα παιδιά τους γιατί δεν θέλουν κοντά τους αλλά παιδάκια μεταναστών που είναι "βρώμικα". Το μίσος γεννάει μίσος.

Προσεξε μην λες τα ίδια και όταν αρχίσουν να τους πυροβολούν ...προληπτικά.

 

τυπε,μολις ανακαλυψες αυτο που καποιοι αλλοι αιωνες πριν τα λεγανε..."ζεις σε εναν κοσμο που δεν ειναι αγγελικα πλασμενος " ,καταλαβαινω τις ευγενικες φιλοσοφιες σου για το καλο της ανθρωποτητας αλλα θα ξαναπροσθεσω αυτο που ειπε καποιος αλλος σε ενα σχολιο του....ο καθεις κοιταζει την παρτυ του κατα 90% πανω σε αυτον τον πλανητη και τα κρατη αυτο κανουν...ζησε με αυτο προς το παρον και για τα επομενα 200 χρονια διοτι δεν θα αλλαξει τιποτα αλλο οσο και να καθομαστε να το φιλοσοφουμε το θεμα . 

Το γεγονος στην ολη υποθεση ειναι οτι ακομη και οι προσφυγες Συριοι ειναι αυτοι της αντιπολιτευσης που ξεσηκωθηκαν μια ωραια πρωϊα και ειπαν να πανε την χωρα σε εμφυλιο...αυτοι που δημιουργησαν τον εμφυλιο και τωρα χανουν τον πολεμο κοιταζουν πως να την κανουν σιγα σιγα απο την χωρα τους για να μην εκτελεστουν απο το καθεστως ,οταν θα αρχισει η αποκατασταση ....Αυτους λοιπον εχεις ως προσφυγες πολεμου στην πλειοψηφια τους...τους υποκινητες εμφυλιου πολεμου ...ενα κυτταρο το οποιο θα κοιταξει να "μολυνει" οποιους βρει σε οποιο κρατος βρεθει....γεγονος τυπε !! τα υπολοιπα ειναι "να ειχαμε να λεγαμε" ...εαν η ελλαδα δεν κοιταξει το συμφερον της δυστυχως θα μπει σε πολλες περιπετειες και μετα να δουμε ποσα απιδια χωραει ο σακος !!! τωρα οι γονεις και τα παιδακια που λες δεν πειθουν οπως βλεπεις κανεναν....μαλλον ειμαστε πεινασμενοι εμεις και τα βλεπουμε μαυρα ...αλλοι που τα εχουν μπολικα και λυμενα τα προβληματα τους ,μαλλον ειναι ελεημονες και τα βλεπουν ανθρωπιστικα ....αλλα το χερι στην τσεπη δεν βλεπω να το βαζουν να μας δειξουν τον καλο "δρομο¨".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ω

Αν έκανα εγώ μαλκια κάνοντας quote το μήνυμα σου και το κατεστρεψα, sorry! Γράφω από ένα ηλίθιο Samsung tab s2...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έκανα εγώ μαλκια κάνοντας quote το μήνυμα σου και το κατεστρεψα, sorry! Γράφω από ένα ηλίθιο Samsung tab s2...

Όχι μωρέ, απλά είπα να το σταματήσουμε.

Ας τσακωθούμε για την Apple :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

offtopic το κόβω, κι επειδή βαριέμαι το είσαι με μας ή με τους άλλους

On topic:

 

Από τη στιγμή πάντως που με αυτή την απαγόρευση έχουν πρόβλημα υπάλληλοι εταιριών κλπ, τότε σα να μην είναι και τόσο σωστά μελετημένο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε ο Στόχος δεν τα γράφει αυτά. Οπότε, να την πω την αμαρτία μου, ούτε εγώ θα αρνηθώ ποτέ βοήθεια σε άνθρωπο, αλλά για σένα θα έκανα μια εξαίρεση.

άνθρωποι με τις δικές μου ιδέες (της κοινής λογικής) σπάνια έχουν ανάγκη από βοήθεια και όταν πραγματικά έχουν κάποια ανάγκη δεν ζητάνε τίποτα από κανέναν από ντροπή και μόνο. 

Οπότε μείνε ήσυχος. 

 

Υ.Γ. Ποτέ στόχο, με την αυγή στο προσκεφάλι είμαι καθημερινά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άνθρωποι με τις δικές μου ιδέες (της κοινής λογικής) σπάνια έχουν ανάγκη από βοήθεια και όταν πραγματικά έχουν κάποια ανάγκη δεν ζητάνε τίποτα από κανέναν από ντροπή και μόνο. 

Οπότε μείνε ήσυχος. 

 

Υ.Γ. Ποτέ στόχο, με την αυγή στο προσκεφάλι είμαι καθημερινά.

 

και τον ριζοσπάστη? :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...