Προς το περιεχόμενο

Αποδείξεις ebanking


pavlos77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχα μια συζήτηση πρόσφατα με τους γονείς μου σχετικά με τις αποδείξεις μέσω ebanking. Έγω προσωπικά έχω alpha και η απορία μου είναι όταν κάνεις μια μεταφόρα και ολοκληρώνεται σου βγάζει κάποια στοιχεία και σου έχει την επιλογή για pdf ή mail.Αυτό θεωρείται απόδειξη?Γενικά τι πρέπει να περιέχει μια απόδειξη?Αριθμό συναλλαγής,ημερομηνία,ποσο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και επιλογή για απευθείας εκτύπωση (ακριβώς δεξιά, μετά το mail και το pdf). 

 

Αυτή είναι η απόδειξη της συναλλαγής. Κάτι αντίστοιχο σου γράφει και στο χαρτί που σου δίνει η τράπεζα, όταν κάνεις τη συναλλαγή από το γκισέ.

 

Στο ebanking έχεις τη δυνατότητα είτε να την τυπώσεις απευθείας είτε να την αποθηκεύσεις σαν pdf είτε να σου τη στείλουν στο e-mail σου (ή και τα 3, αν θέλεις...).

 

Επίσης, όλες οι συναλλαγές που έχεις κάνει υπάρχουν αποθηκευμένες και μπορείς να ανατρέξεις σε κάποια από αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απάντησεις σας.
Στη πειραιώς στέλνουν αυτόματα mail όταν κάνεις μια συναλλαγή ενώ στην alpha όχι.Υπάρχει κάποια επιλογή να στέλνει αυτόματα και η alpha mail?
Όποιος ξέρει ας απαντήσει και στην άλλη ερώτηση μου.Πότε ένα έγγραφο θεωρείται απόδειξη? Τι πρέπει να αναγράφεται πάνω?
Συγγνώμη αν γίνομαι κουραστικός απλά και εγώ προσπαθώ να αποδείξω στους δικούς μου ότι αποδείξεις δεν είναι ότι σου δίνει στο γκισε η τράπεζα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...απλά και εγώ προσπαθώ να αποδείξω στους δικούς μου ότι αποδείξεις δεν είναι μόνο ότι σου δίνει στο γκισε η τράπεζα...

 

Αυτό είναι που πρέπει να τους πεις...

 

Γιατί, κι από τον γκισέ μια χαρά αποδείξεις είναι... Αλλά και από το ebanking, στο χαρτί που τυπώνεις φαίνονται αναλυτικά τα πάντα [ώρα και ημερομηνία συναλλαγής, αριθμοί λογαρισμού (χωρίς να φαίνονται όλα τα ψηφία), ποσά και, φυσικά, ότι έχει γίνει μέσω web banking].

 

Οπότε, δεν υπάρχει κάποιος "φόβος" ότι δε θα γίνει δεκτό σαν αποδεικτικό συναλλαγής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πότε ένα έγγραφο θεωρείται απόδειξη?

Απόδειξη Αγοράς Λιανικώς Πωληθέντων ή Τιμολόγιο Αγοράς (όπως λέγoνται) εκδίδουν ΜΟΝΟ οι επιχειρήσεις που δραστηριοποιούνται στα λιανικό εμπόριο.

Όχι οι τράπεζες.

Αυτό που εκτυπώνεις από την τράπεζα είναι αποδεικτικό πληρωμής ή μεταφορά χρημάτων. Δεν είναι απόδειξη.

 

 

Αν σε ενδιαφέρει το χτίσιμο του αφορολόγητου για την εφορία πιθανότατα οι τράπεζες να εκδίδουν στο τέλος του χρόνου ένα συγκεντρωτικό statement με τις πληρωμές που έχεις πραγματοποιήσει.

Θα το ξέρουμε καλύτερα από του χρόνου μάλλον, στις δηλώσεις για τα εισοδήματα του 2017.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απάντησεις σας.

Στη πειραιώς στέλνουν αυτόματα mail όταν κάνεις μια συναλλαγή ενώ στην alpha όχι.Υπάρχει κάποια επιλογή να στέλνει αυτόματα και η alpha mail?

Όποιος ξέρει ας απαντήσει και στην άλλη ερώτηση μου.Πότε ένα έγγραφο θεωρείται απόδειξη? Τι πρέπει να αναγράφεται πάνω?

Συγγνώμη αν γίνομαι κουραστικός απλά και εγώ προσπαθώ να αποδείξω στους δικούς μου ότι αποδείξεις δεν είναι ότι σου δίνει στο γκισε η τράπεζα...

εγω στην Πειραιως δεν ξερω πως σου στελνει αυτοματα την αποδειξη στο email σου; στην alpha bank και στην Πειραιως το μονο που ξερω ειναι αμα εχεις ενεργοποιημενο το email alert σου στελνει email για την κινηση του λογαριασμου σου , επισης στο alpha wallet σου ερχεται email καθε φορα που κανεις συναλλαγη και στο email σου αλλα υπαρχει τροπος και το βγαζεις , εγω το εβγαλα διοτι δεν θελω να μου ερχεται και στο email μου , αφου μου το πεταει μπροστα μου εκεινη την ωρα, και το εκτυπωνω , αλλιως παω στο ιστορικο και την βρισκω και εκτυπωνω το αποδεικτικο .

Ειναι παρα πολλα χρονια που πληρωνω μεσω ebanking και ποτε δεν ειχα προβλημα , στο γκισε της τραπεζας πανε μονο οσοι δεν εχουνε εξοικειωθει , οι νεες γενιες απλα δεν πανε το κανουνε απο το σπιτι τους οποτε θελουνε ακομα και σαββατοκυριακο και τελειωσε το θεμα! .

Συμβουλη : να κανεις εγγραφη στο alpha wallet και να πληρωνεις απο εκει την εφορια διοτι παιρνεις ποντους στην american express χρεωστικη σου καρτα ( αμα την εχεις βγαλει! εχει ετησιο παγιο 10 ευρω ) , και καθε 1 ευρω =1 ποντος . και επισης οποιο λογαριασμο εχει online πληρωμη μεσω τους site τους να το προτιμας διοτι δεν πληρωνεις εξτρα προμηθεια οπως το e banking και το alpha wallet και παιρνεις και ποντους στην καρτα σου , αμα δεν παιρνουνε αμερικαν εξπρες , υπαρχει και στην πειραιως αμα εχεις λογαριασμο το προγραμμα που μαζευεις ποντους με yellows καθε 2 ευρω =1 ποντος , και στην εθνικη το προγραμμα go4more που καθε 4 ευρω μαζευεις 1 ποντο αλλα υπαρχουνε και συνεργαζομενα καταστηματα που μαζευεις και περισσοτερους ποντους αμα θελεις περισσοτερη βοηθεια στειλε μου προσωπικο μυνημα να σε βοηθησω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα μια συζήτηση πρόσφατα με τους γονείς μου σχετικά με τις αποδείξεις μέσω ebanking. Έγω προσωπικά έχω alpha και η απορία μου είναι όταν κάνεις μια μεταφόρα και ολοκληρώνεται σου βγάζει κάποια στοιχεία και σου έχει την επιλογή για pdf ή mail.Αυτό θεωρείται απόδειξη?Γενικά τι πρέπει να περιέχει μια απόδειξη?Αριθμό συναλλαγής,ημερομηνία,ποσο?

 

Τι εννοείς "θεωρείται απόδειξη" και τι χρήση θες να κάνεις. Απλά απόδειξη ότι έκανες μια πληρωμή ή μια μεταφορά σε κάποιο λογαριασμό είναι. Δεν είναι φορολογική απόδειξη.

 

Στην πειραιως όμως το πληρώνεις αυτο το μαιλ που στέλνει

 

Τα email (μόνο email) των winbank alerts είναι δωρεάν πλέον και στην Πειραιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς "θεωρείται απόδειξη" και τι χρήση θες να κάνεις. Απλά απόδειξη ότι έκανες μια πληρωμή ή μια μεταφορά σε κάποιο λογαριασμό είναι. Δεν είναι φορολογική απόδειξη.

Εννοει αποδειξη τυπου ΄΄δεν με πληρωσες,ε πως δεν σε πληρωσα να η αποδειξη καταθεσης''.Οι μεγαλυτερες ηλικιες εχουν τετοια κολληματα.

Φυσικα και θεωρειται αποδειξη(πληρωμης μεταφορας η οτιδηποτε).Αν το εκτυπωσεις κιολας καμια διαφορα,ολα τα στοιχεια πανω στο χαρτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τα email (μόνο email) των winbank alerts είναι δωρεάν πλέον και στην Πειραιώς.

Εγω γιατί δεν το βρίσκω μόνο εμαιλ και δωρεάν

 

Μιλάω για της συναλλαγές και οχι για τα συνολικά του καθε μήνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μενού "Αγορές & αιτήσεις" στο υπομενού "winbank alerts" έχει αίτηση για αποστολή e-mail κάθε φορά που αλλάζει το λογιστικό υπόλοιπο του λογαριασμού.

 

image.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μενού "Αγορές & αιτήσεις" στο υπομενού "winbank alerts" έχει αίτηση για αποστολή e-mail κάθε φορά που αλλάζει το λογιστικό υπόλοιπο του λογαριασμού.

 

image.png

To βρήκα ευχαριστίες !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.Νομίζω οτι το κατάλαβα τώρα  B) 
Πάντως στην alpha που το έψαξα λίγο, για να σου έρχονται ενημερώσεις για τις συναλλαγές (όχι estatement) στο e-mail πρέπει να πληρώνεις 1,90 το μήνα. Βέβαια σου στέλνουν και sms στο κινητό.Αλλά και πάλι θα μπορούσαν να στέλνουν δωρεάν τα e-mail.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...