Προς το περιεχόμενο

Πρόστιμο 1.000 ευρώ σε επιχειρήσεις χωρίς πινακίδες για POS


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ενημερώνουν τους καταναλωτές σχετικά με τις κατηγορίες πιστωτικών, χρεωστικών και προπληρωμένων καρτών τις οποίες δέχονται, είναι υποχρεωμένες οι επιχειρήσεις που διαθέτουν τερματικά αποδοχής καρτών (POS).

Αυτό αναφέρει εγκύκλιος της Γενικής Γραμματείας Εμπορίου και Προστασίας Καταναλωτή, σύμφωνα με την οποία οι παραβάτες θα τιμωρούνται με χρηματικό πρόστιμο 1.000 ευρώ.

 

Πιο συγκεκριμένα, οι επιχειρήσεις οφείλουν να αναρτούν πινακίδα στο ταμείο στην οποία αναγράφεται με ευδιάκριτα και κεφαλαία γράμματα: «Ο ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗΣ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΜΕ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗΣ, ΧΡΕΩΣΤΙΚΗΣ Η’ ΠΡΟΠΛΗΡΩΜΈΝΗΣ ΚΑΡΤΑΣ» («CONSUMERS MAY PAY WITH CREDIT, DEBIT OR PREPAID CARD»).

 

Επίσης, στην είσοδο του καταστήματος πρέπει να αναγράφονται με ευκρινή τρόπο οι συγκεκριμένες κατηγορίες πιστωτικών, χρεωστικών ή προπληρωμένων καρτών, οι οποίες γίνονται αποδεκτές από κάθε επιχείρηση λιανικής πώλησης ή παροχής υπηρεσιών (π.χ, Visa, Maestro).

 

Εκτός από τα ονόματα των καρτών, μπορούν να παρατίθενται τα εμπορικά σήματα των καρτών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 298
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

POS που να μην κραταει προμηθεια υπαρχει?

H προμήθεια πόση είναι ακριβώς για παράδειγμα σε μία αγορά μου των 100 ευρώ με κάρτα από την ALPHA BANK , πόσα θα πάρει η τράπεζα ως προμήθεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

POS που να μην κραταει προμηθεια υπαρχει?

Ναι, αλλά θα κυκλοφορήσει μόλις βγούμε από τα μνημόνια και ο βασικός μισθός πάει κανα 1000ρικο...

Μας το κρατάνε για έκπληξη... Όλα τα καλά να έρθουν μαζεμένα... Υπομονή λίγα χρόνια ακόμα.

Επεξ/σία από Jophiel
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H προμήθεια πόση είναι ακριβώς για παράδειγμα σε μία αγορά μου των 100 ευρώ με κάρτα από την ALPHA BANK , πόσα θα πάρει η τράπεζα ως προμήθεια?

Στο μαγαζί το δικό μας (μαγαζι με αθλητικά) εχει προμήθεια 1,1%. Σε καποιο με μεγαλυτερο τζιρο πεφτει και κατω απο το 1%.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προμηθεια απο τον πωλητη ?επειδη απο τον αγοραστη δεν εχει

Ε αυξησαν τις τιμες για να το πληρωσεις εσυ στο τελος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πινακίδα που να λεει εχω δεν εχω pos, πινακίδα που να λεει δεν πληρώνω αν δεν κοψω αποδείξεις, πινακίδα για..., αυτοί νομίζουν οτι τα μαγαζιά ειναι υποκατάστημα της εφορίας, που τα ταμεία είναι γεμάτα πινακίδες και εγκυκλιους, και οταν τελικα πας εκεί δουλειά δεν κάνεις.

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...