Προς το περιεχόμενο

Πρόστιμο 1.000 ευρώ σε επιχειρήσεις χωρίς πινακίδες για POS


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι 50/50 αν θα αυτοκτονήσω ή αν θα προλάβω να σχολιάσω αυτά που διαβάζω στο thread.

 

Πραγματικά, όσοι δεν είχατε την ευκαιρία κάντε μια προσπάθεια να πάτε να μείνετε λίγο εξωτερικό. Θα καταλάβετε άμεσα πόσο γελοία ακούγονται κάποια που έχουν ειπωθεί στο θρεντ, προφανώς από άτομα για τα οποία "το Χ είναι το μόνο λογικό" επειδή όλη τους τη ζωή μόνο το Χ έχουν δει στην πράξη και για όλα τα άλλα άγνοια.

 

 

Αφού λοιπόν σου αρέσει η ευκολία του ηλεκτρονικού χρήματος τότε φρόντισε να πληρώνεις και την χασούρα, αν το χρέος του 1% - 1,8% πάει στον πελάτη και όχι στο κατάστημα τότε δεν έχω κανένα πρόβλημα να το βάλω στο μαγαζί μου. Μέχρι τότε με συγχωρείς αλλά δεν θα πληρώσω εγώ την ευκολία σου. Εγώ να πληρώσω στην τράπεζα το POS και ταρίφα σε κάθε αγορά απλά ΔΕΝ.

 

Όταν επιτρέπεις δόσεις αντί να απαιτείς μόνο πληρωμή εφάπαξ, πληρώνεις την ευκολία του;

Όταν στέλνεις ντελίβερι στο σπίτι, πληρώνεις την ευκολία του;

Όταν στέλνεις το εμπόρευμα με δωρεάν μεταφορικά, πληρώνεις την ευκολία του;

Όταν έχεις free wifi, πληρώνεις την ευκολία του;

 

Φυσικά και την πληρώνεις, επειδή αν δεν το κάνεις μπορεί να πάει να τη βρει αλλού και αντί να μείνεις με μικρότερο κέρδος θα μείνεις με το πουλί στο χέρι. Σε 5-10 χρόνια έλα να ξανασυζητήσουμε αν θα πληρώσεις την ευκολία του.

 

Όλα αυτά σε εισαγωγικά βέβαια, γιατί αν δε θες να την πληρώσεις μπορείς πάντα να αυξήσεις τις τιμές και να δεις τι θα συμβεί.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 298
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μάλλον πρέπει να μπείτε πιο βαθιά σε όλη την διαδικασία για να καταλάβετε ότι όλο αυτό γίνεται για άλλους λόγους πλην της φοροδιαφυγής.

Και εξηγούμαι γιατί κάποιοι παρεξηγούνται κιόλας(πλάκα κάνω)

 

Ποιος έχει πάει σε μεγάλο super market και δεν έχει κοπεί απόδειξη ;;;;;;;;

Ποιος έχει πάει σε μεγάλο πολυκατάστημα και δεν έχει κοπεί απόδειξη ;;;;;;;;;

Κανεις

Οπότε το μέτρο για συλλογή αποδείξεων από τέτοια έξοδα είναι ανώφελο αφού τόσα χρόνια αυτό το ΦΠΑ το παίρνει το "κράτος"

Το όλο θέμα του πλαστικού χρήματος,ειδικά στην Ελλάδα είναι για να μένει το ρευστο στις τράπεζες μιας και είναι "λίγο" πλέον

Με αυτό τον τρόπο είναι πιο διαχειρίσιμο σε αυτούς (τράπεζες ,κυβερνήσεις κτλ) όχι στο κράτος

Έτσι όταν πχ θέλεις να κανείς ένα κούρεμα αν έχεις το χρήμα μέσα επειδή αναγκάζεις κάποιον να κάνει μόνο συναλλαγές με πλαστικό(εικονικό)χρήμα αυτόματα έχεις το πάνω χέρι,γιατί τα λεφτά είναι σε ένα λογαριασμό

Συν του ότι οι εταιρίες που πουλάνε τα πος,όχι οι τράπεζες,γιατί και οι τράπεζες είναι πελάτες τους θέλουν να πουλήσουν σε μια χώρα που είναι παρθένα

Έτσι όπως και με το προσφυγικό (hotspot,ανακαινίσεις παλαιών ξενοδοχείων,μετατροπή ISobox σε σπίτι κτλ)

Από όλα αυτά έπεσε πολύ μίζα

Τέλος όλα αυτά και με την επιβολή των καπιταλ κοντρόλ καθιστούν εύκολη διαχείριση πλούτου

Έτσι λοιπόν αν θέλει κάποιος να καταπολεμήσει την φοροδιαφυγή ,πιάνει ένα επιτυχημένο μοντέλο μιας χώρας και με κάποιες αλλαγές το φέρνει στα δικά μας Στάνταρντ

Ούτε αποφασίζουμε και διατάζουμε ούτε μέτρα με το στανιο,ούτε επιβάλει στην θεία μου την μαριτσα με καρκίνο να προσπαθεί να μαζέψει αποδείξεις με συναλλαγή κάρτας κτλ

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού λοιπόν σου αρέσει η ευκολία του ηλεκτρονικού χρήματος τότε φρόντισε να πληρώνεις και την χασούρα, αν το χρέος του 1% - 1,8% πάει στον πελάτη και όχι στο κατάστημα τότε δεν έχω κανένα πρόβλημα να το βάλω στο μαγαζί μου. Μέχρι τότε με συγχωρείς αλλά δεν θα πληρώσω εγώ την ευκολία σου. Εγώ να πληρώσω στην τράπεζα το POS και ταρίφα σε κάθε αγορά απλά ΔΕΝ.

 

 

Συγνωμη που στο λεω αλλα δεν ειμαι εγω το προβλημα σου. Αν δεν σου αρεσει να τα βαλλεις με την τραπεζα. Εγω την θελω την ευκολια μου και αν δεν μου την δωσεις εσυ, θα μου την δωσει ο διπλα. Και στο κατω κατω δεν τους κανω εγω τους νομους!

 

Το αντιλαμβανομαι το προβλημα αλλα δεν θα το λυσω εγω. Εγω σαν πελατης απλα θελω να κανω την ζωη μου καλυτερη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού λοιπόν σου αρέσει η ευκολία του ηλεκτρονικού χρήματος τότε φρόντισε να πληρώνεις και την χασούρα, αν το χρέος του 1% - 1,8% πάει στον πελάτη και όχι στο κατάστημα τότε δεν έχω κανένα πρόβλημα να το βάλω στο μαγαζί μου. Μέχρι τότε με συγχωρείς αλλά δεν θα πληρώσω εγώ την ευκολία σου. Εγώ να πληρώσω στην τράπεζα το POS και ταρίφα σε κάθε αγορά απλά ΔΕΝ.

Απο την αλλη βεβαια οταν σου σκασει ληστεια στο καταστημα σου, απλα γελασε και δωστους τον πακο με τα χαρτακια απο το εκτυπωτικο του pos, σε αντιθετη περιπτωση παει ολη η εισπραξη της ημερας. Επιπλεον χασε χρονο να κανεις καταθεση ακομη και στο atm, χασε χρονο να ψαχνεις να εχεις ψιλα για να δωσεις ρεστα στους πελατες, χασε χρονο να δινεις ρεστα.

Την βολη μας μονο και μετα γκρινια "μα γιατι αυτος ο κακος με το μεγαλο καταστημα περνει ολους τους πελατες απο εμενα", γιατι αραγε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και με/μας κλέβουν όταν δεν εκδίδουν απόδειξη. Πληρωμένα έχω όλα τα μέτρα που οφείλονται σε μεγάλο μέρος στην φοροδιαφυγή.

δηλαδη εσυ πηγες σε μαγαζι να ψωνισεις κατι που ειχε 100 ευρω και  σου ειπε ο καταστηματαρχης το θελεις 70-80 χωρις αποδειξη κι εσυ ειπες ΟΧΙ παρε 100 και κοψε την αποδειξη; ε τοτε respect!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για τους Μερακλήδες λες;

Εγω ειχα ζητησει αποδειξη απο κει και μου εκανε σκηνικο.

Της ειπα μην μου δωσεις αλλα θελω για αντιτιμο 10 καλαμακια και 3 βασεις για καφε και σκαλωσε και μου εκοψε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον πρέπει να μπείτε πιο βαθιά σε όλη την διαδικασία για να καταλάβετε ότι όλο αυτό γίνεται για άλλους λόγους πλην της φοροδιαφυγής.

Και εξηγούμαι γιατί κάποιοι παρεξηγούνται κιόλας(πλάκα κάνω)

 

Ποιος έχει πάει σε μεγάλο super market και δεν έχει κοπεί απόδειξη ;;;;;;;;

Ποιος έχει πάει σε μεγάλο πολυκατάστημα και δεν έχει κοπεί απόδειξη ;;;;;;;;;

Κανεις

Οπότε το μέτρο για συλλογή αποδείξεων από τέτοια έξοδα είναι ανώφελο αφού τόσα χρόνια αυτό το ΦΠΑ το παίρνει το "κράτος"

Το όλο θέμα του πλαστικού χρήματος,ειδικά στην Ελλάδα είναι για να μένει το ρευστο στις τράπεζες μιας και είναι "λίγο" πλέον

Με αυτό τον τρόπο είναι πιο διαχειρίσιμο σε αυτούς (τράπεζες ,κυβερνήσεις κτλ) όχι στο κράτος

Έτσι όταν πχ θέλεις να κανείς ένα κούρεμα αν έχεις το χρήμα μέσα επειδή αναγκάζεις κάποιον να κάνει μόνο συναλλαγές με πλαστικό(εικονικό)χρήμα αυτόματα έχεις το πάνω χέρι,γιατί τα λεφτά είναι σε ένα λογαριασμό

Συν του ότι οι εταιρίες που πουλάνε τα πος,όχι οι τράπεζες,γιατί και οι τράπεζες είναι πελάτες τους θέλουν να πουλήσουν σε μια χώρα που είναι παρθένα

Έτσι όπως και με το προσφυγικό (hotspot,ανακαινίσεις παλαιών ξενοδοχείων,μετατροπή ISobox σε σπίτι κτλ)

Από όλα αυτά έπεσε πολύ μίζα

Τέλος όλα αυτά και με την επιβολή των καπιταλ κοντρόλ καθιστούν εύκολη διαχείριση πλούτου

Έτσι λοιπόν αν θέλει κάποιος να καταπολεμήσει την φοροδιαφυγή ,πιάνει ένα επιτυχημένο μοντέλο μιας χώρας και με κάποιες αλλαγές το φέρνει στα δικά μας Στάνταρντ

Ούτε αποφασίζουμε και διατάζουμε ούτε μέτρα με το στανιο,ούτε επιβάλει στην θεία μου την μαριτσα με καρκίνο να προσπαθεί να μαζέψει αποδείξεις με συναλλαγή κάρτας κτλ

Συμφωνώ απόλυτα. Ειδικά στα bold. Αν θέλανε να γίνει κάτι αυτές τις δαπάνες θα τις εξαιρούσαν. Τώρα θα συμπληρώσουν οι περισσότεροι τις δαπάνες που χρειάζονται από τα «στάνταρ» (σούπερ μάρκετ, βενζίνες, λογαριασμούς) και στα υπόλοιπα θα κόβονται ακόμα λιγότερες αποδείξεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Το αντιλαμβανομαι το προβλημα αλλα δεν θα το λυσω εγω. Εγω σαν πελατης απλα θελω να κανω την ζωη μου καλυτερη!

Οχι, γιατι να του λυσεις εσυ το προβλημα.Εσυ το εχεις.Να του το λυσει ο Βουλγαρος, η  ο Αλβανος.Δεν προκειται να παει μπροστα το μπ@υρδελ@ ποτε.Μια πτωχευση μονο για να στρωσουν και οι βολεμενοι κ@λοι.

 Ο καθε ενας κοιταζει το συναφη του και την βολεψη του.

Οι αγροτες δεν πληρωσαν ποτε τιποτα(καταγομαι και μεγαλωσα μεσα στα χωραφια) και τωρα που τους βαζει χερι βγηκαν με τα τρακτερ στο δρομο.Ζητανε 12.000  αφορολογητο και 3000 για το καθε παιδι.Δηλαδη εγω ειμαι μαλακας που πληρωνω ΤΕΒΕ-τελος επιτηδευματος- 26% απο το πρωτο ευρω και 100% προκαταβολη.Φαγαμε  ενα σωρο αυξησεις ΦΠΑ χωρις να ανεβασουμε τιμες 17%, που εγινε 19%, μετα 21%, μετα 23%, μετα 24%, τωρα θα φαμε και 1-2% στο τζιρο παρακαλω(αλλα για του δημοσιους ,του βολεμενους και τους πιτσιρικαδες που ζουνε με τα χρηματα του μπαμπα ειναι Κινεζικα αυτα) για POS.

Ο αλλος θελει να κανει την ζωη του καλυτερη λες και πριν 1-2 χρονια ζουσε στην κολαση που ειχε μετρητο στην τσεπη.Γεμισε εμενα την τσεπη μετρητα και σου δινω εγω 150 καρτες.Εαν θες και καρτες απο τυρογαρυδακια για να παιζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο εξωτερικό μπορείς να πληρώσεις παντού με κάρτα ακόμα και για 2 δολάρια εδώ και πολλά χρόνια και εμείς γκρινιάζουμε σε ένα forum τεχνολογίας ότι δεν θα έπρεπε να έχουμε pos . Πως να πάμε ύστερα μπροστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη εσυ πηγες σε μαγαζι να ψωνισεις κατι που ειχε 100 ευρω και  σου ειπε ο καταστηματαρχης το θελεις 70-80 χωρις αποδειξη κι εσυ ειπες ΟΧΙ παρε 100 και κοψε την αποδειξη; ε τοτε respect!!!

Κανένας καταστηματάρχης δεν μου έχει πει ποτέ για έκπτωση χωρίς απόδειξη. Αντίθετα δεκάδες, πολλές δεκάδες, απλά "ξεχνούν" να την κόψουν. Εννοείται βέβαια πως χθες λίγο μετά που το έγραψα έσκασε το delivery χωρίς απόδειξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένας καταστηματάρχης δεν μου έχει πει ποτέ για έκπτωση χωρίς απόδειξη. 

 

Απο προσωπικη εμπειρια παντως, μπορω να σου πω οτι στην πλειοψηφια των περιπτωσεων συμβαινει το ακριβως αντιστροφο. Χωρις να το επικροτω βεβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένας καταστηματάρχης δεν μου έχει πει ποτέ για έκπτωση χωρίς απόδειξη. Αντίθετα δεκάδες, πολλές δεκάδες, απλά "ξεχνούν" να την κόψουν. Εννοείται βέβαια πως χθες λίγο μετά που το έγραψα έσκασε το delivery χωρίς απόδειξη.

 

ολα τα περιεργα σε σενα συμβαινουν

Κανένας καταστηματάρχης δεν μου έχει πει ποτέ για έκπτωση χωρίς απόδειξη. Αντίθετα δεκάδες, πολλές δεκάδες, απλά "ξεχνούν" να την κόψουν. Εννοείται βέβαια πως χθες λίγο μετά που το έγραψα έσκασε το delivery χωρίς απόδειξη.

Σουζη τρως... και ψευδεσαι και τρως... :P :P :P  (χιουμορακι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξυ, στην πραγματικη αγορα (και οχι αυτη την οποια φανταζονται οι ιθυνοντες του υπουργειου) οι επιχειρησεις κλεινουν η μια μετα την αλλη...

Ναι αλλα ανοιγουν συνεχεια καινουρια σουβλατζιδικα καφετεριες και μπαρ.

και φυσικα σε αυτο φταιει η κυβερνηση, η μερκελ, και ο τραμπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...