Προς το περιεχόμενο

Πρόστιμο 1.000 ευρώ σε επιχειρήσεις χωρίς πινακίδες για POS


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οχι, γιατι να του λυσεις εσυ το προβλημα.Εσυ το εχεις.Να του το λυσει ο Βουλγαρος, η  ο Αλβανος.Δεν προκειται να παει μπροστα το μπ@υρδελ@ ποτε.Μια πτωχευση μονο για να στρωσουν και οι βολεμενοι κ@λοι.

 Ο καθε ενας κοιταζει το συναφη του και την βολεψη του.

Οι αγροτες δεν πληρωσαν ποτε τιποτα(καταγομαι και μεγαλωσα μεσα στα χωραφια) και τωρα που τους βαζει χερι βγηκαν με τα τρακτερ στο δρομο.Ζητανε 12.000  αφορολογητο και 3000 για το καθε παιδι.Δηλαδη εγω ειμαι μαλακας που πληρωνω ΤΕΒΕ-τελος επιτηδευματος- 26% απο το πρωτο ευρω και 100% προκαταβολη.Φαγαμε  ενα σωρο αυξησεις ΦΠΑ χωρις να ανεβασουμε τιμες 17%, που εγινε 19%, μετα 21%, μετα 23%, μετα 24%, τωρα θα φαμε και 1-2% στο τζιρο παρακαλω(αλλα για του δημοσιους ,του βολεμενους και τους πιτσιρικαδες που ζουνε με τα χρηματα του μπαμπα ειναι Κινεζικα αυτα) για POS.

Ο αλλος θελει να κανει την ζωη του καλυτερη λες και πριν 1-2 χρονια ζουσε στην κολαση που ειχε μετρητο στην τσεπη.Γεμισε εμενα την τσεπη μετρητα και σου δινω εγω 150 καρτες.Εαν θες και καρτες απο τυρογαρυδακια για να παιζεις.

 

Oχι στην κολλαση δεν ζουσα, τα μερη ομως που παω και οι ανθρωποι με τους οποιους συγχρωτίζομαι συνηθιζουν να πληρωνουν ολοι με καρτα. Ευτυχως που θα βαλετε και ταμπελα οτι δεν εχετε POS να ξερουμε να μην μπαινουμε να ρωταμε κιολας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα 10 σελιδες , και ειπα να γραψω και εγώ. Να ακούσετε και την δικιά μου σκέψη.

 

Οσοι λένε οτι ειναι τρομερή ευκολία και δεν μπορώ χωρις κάρτα , μην μας παραμυθιάζουνε , πριν 2-3 χρόνια μπορούσαν με τα χρηματα στο χέρι, και δεν "ετρεχαν να βγαλουν 20ευρα απο τράπεζα" γιατι τα ειχαν ολα μαζί τους (οπως ολοι μας).

 

-Το να αναγκάζεις μια επιχείρηση να "ΠΛΗΡΩΣΕΙ" 200 - 250 ευρώ να αγοράσει pos για να βάζεις εσυ την καρτα σου ειναι ακυρο , εαν θες δωσε το δωρεάν.

Για πολλούς επιχ/ιες υπάρχει η λυση να αυξήσουν 0,20 ευρω τις τιμές τους και να απορροφήσουν την προμήθεια. Υπάρχουν ομως επιχ/εις που εχουν ΔΙΑΤΙΜΗΣΗ στα προιόντα τους , δηλαδή οι τιμές τους καθοριζονται απο αλλους και δεν μπορουν να τις αλλάξουν. Και δεν μιλώ για franchise , μιλώ για διατιμηση απο το κράτος.... εκει για πραγματα που κανουν 1 ευρώ και το κερδος μου ειναι 0,1 - 0,12 λεπτά , εαν τα παιρνει η τραπεζα θα κλείσω.

 

-Εαν για ολους εσας που χρησιμοποιείτε καρτα , σας ζηταγαν στην τράπεζα 200 ευρω για να σας την δώσουνε και 0,5 - 1% προμήθεια σε καθε σας συναλλαγή , θα την περνατε ????? κανένας σας δεν θα είχε καρτα μαζί του...

Το οτι σου εχει η τραπεζα μεσα τα ΔΙΚΑ σου λεφτά και τα διαχειριζεται οπως θελει αυτη χωρις να μπορεις να τα δεις , δεν σε νοιαζει? σε νοιαζει να βγαζεις 10-15 ευρω καθε χρονο παραπανω απο τα bonus/yellows κτλ κτλ (γιατι τοσο ειναι μην κοροιδευομαστε !!) ?? 

 

-Μην ζητάτε απο τις επιχειρήσεις μόνο οτι σας βολεύει. Νιώστε και λίγο , ολοι μαζί είμαστε στο καράβι. Εαν νομίζετε οτι με το να φύγετε απο ενα μαγαζι που δεν εχει pos και πάτε αλλού που εχει , κάνατε κατι καλό τοτε ζείτε καπου αλλού , σε καποιο αλλο παραμυθι. 

 

-Στηρίξτε τα μαγαζιά της γειτονιάς σας και ας μήν εχουν pos. Και ας είναι 1 ευρω ακριβότερα , δεν θα καταστραφεί κανένας με 1-2 ευρώ. Και μην μου φερετε τα παραδείγματα με τα παντελονια με τιμες πριν και μετα τις εκπτωσεις , εκεί εχετε δικαιο...

 

Τελος για να μην κουράζω , πιστεύω ειναι και λίγο μόδα οι κάρτες και θα ξεφουσκώσει , γιατι στο τέλος της ημέρας δεν μπορει καποιος να υπολογισει ποσα εχει να περασει το μήνα και "ξεμένει" απο λεφτά γρηγοροτερα απο καποιον που τα εχει μετρητά και κανει καλυτερο κουμάντο. Οποταν σιγα σιγα θα γυρισουμε εκει πάλι.

Οι τράπεζες ειναι μεγάλες ...... κουφάλες.

Ακρη σε αυτό το νήμα δεν προκειται να βγεί...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα 10 σελιδες , και ειπα να γραψω και εγώ. Να ακούσετε και την δικιά μου σκέψη.

 

Οσοι λένε οτι ειναι τρομερή ευκολία και δεν μπορώ χωρις κάρτα , μην μας παραμυθιάζουνε , πριν 2-3 χρόνια μπορούσαν με τα χρηματα στο χέρι, και δεν "ετρεχαν να βγαλουν 20ευρα απο τράπεζα" γιατι τα ειχαν ολα μαζί τους (οπως ολοι μας).

 

-Το να αναγκάζεις μια επιχείρηση να "ΠΛΗΡΩΣΕΙ" 200 - 250 ευρώ να αγοράσει pos για να βάζεις εσυ την καρτα σου ειναι ακυρο , εαν θες δωσε το δωρεάν.

Για πολλούς επιχ/ιες υπάρχει η λυση να αυξήσουν 0,20 ευρω τις τιμές τους και να απορροφήσουν την προμήθεια. Υπάρχουν ομως επιχ/εις που εχουν ΔΙΑΤΙΜΗΣΗ στα προιόντα τους , δηλαδή οι τιμές τους καθοριζονται απο αλλους και δεν μπορουν να τις αλλάξουν. Και δεν μιλώ για franchise , μιλώ για διατιμηση απο το κράτος.... εκει για πραγματα που κανουν 1 ευρώ και το κερδος μου ειναι 0,1 - 0,12 λεπτά , εαν τα παιρνει η τραπεζα θα κλείσω.

 

-Εαν για ολους εσας που χρησιμοποιείτε καρτα , σας ζηταγαν στην τράπεζα 200 ευρω για να σας την δώσουνε και 0,5 - 1% προμήθεια σε καθε σας συναλλαγή , θα την περνατε ????? κανένας σας δεν θα είχε καρτα μαζί του...

Το οτι σου εχει η τραπεζα μεσα τα ΔΙΚΑ σου λεφτά και τα διαχειριζεται οπως θελει αυτη χωρις να μπορεις να τα δεις , δεν σε νοιαζει? σε νοιαζει να βγαζεις 10-15 ευρω καθε χρονο παραπανω απο τα bonus/yellows κτλ κτλ (γιατι τοσο ειναι μην κοροιδευομαστε !!) ?? 

 

-Μην ζητάτε απο τις επιχειρήσεις μόνο οτι σας βολεύει. Νιώστε και λίγο , ολοι μαζί είμαστε στο καράβι. Εαν νομίζετε οτι με το να φύγετε απο ενα μαγαζι που δεν εχει pos και πάτε αλλού που εχει , κάνατε κατι καλό τοτε ζείτε καπου αλλού , σε καποιο αλλο παραμυθι. 

 

-Στηρίξτε τα μαγαζιά της γειτονιάς σας και ας μήν εχουν pos. Και ας είναι 1 ευρω ακριβότερα , δεν θα καταστραφεί κανένας με 1-2 ευρώ. Και μην μου φερετε τα παραδείγματα με τα παντελονια με τιμες πριν και μετα τις εκπτωσεις , εκεί εχετε δικαιο...

 

Τελος για να μην κουράζω , πιστεύω ειναι και λίγο μόδα οι κάρτες και θα ξεφουσκώσει , γιατι στο τέλος της ημέρας δεν μπορει καποιος να υπολογισει ποσα εχει να περασει το μήνα και "ξεμένει" απο λεφτά γρηγοροτερα απο καποιον που τα εχει μετρητά και κανει καλυτερο κουμάντο. Οποταν σιγα σιγα θα γυρισουμε εκει πάλι.

Οι τράπεζες ειναι μεγάλες ...... κουφάλες.

Ακρη σε αυτό το νήμα δεν προκειται να βγεί...

 

Θα συμφωνησω και θα διαφωνησω εν μερη. Δηλαδη. Tα bonus, yellows κλπ πανε αναλογικα με το ποσσα ξοδευεις. Οσο περισσοτερα ξοδευεις τοσσα περισσοτερα παιρνεις.

 

Αν πληρωσεις με καρτα, στα μεγαλα ποσσα εχεις μεγαλες επιστροφες. Πχ να πληρωνεις την ΔΕΗ της εταιριας σου που ειναι 3000 ευρω εκει δεν μιλαμε για 10-15 ευρω τον χρονο.

 

Οσοι χρησιμοποιουμε καρτα πληρωνουμε στην τραπεζα προμηθεια για ολα εκτως απο αγορες μεσω καρτας

 

Πληρωνουμε προμηθεια:

 

-Καθε φορα που βαζουμε λεφτα στην prepaid

-Καθε φορα που κανουμε μεταφορα ποσου απο λογαριασμο σε αλλη τραπεζα

-Οταν πληρωνουμε ΔΕΗ - ΟΤΕ κλπ

- Πληρωνουμε για iban-alert

- Πληρωσαμε για την prepaid

 

και για αλλα πολλα.

 

Οσοι χρησιμοποιουμε καρτα, χρησιμοποιουμε και web banking. Αυτα τα 2 πανε πακετο παρεακι. Εμας μας αφηνει την καρτα δωρεαν για να κανουμε τις αγορες μας και μας τα παιρνει απο το web banking γιατι δεν γινεται καρτα χωρις web banking. Τραπεζα ειναι. Δεν αγαπαει εμας και εσας θελει να σας εξωντωσει.

 

Παμε παρακατω. Η τραπεζα εχει μεσα τα λεφτα ολων μας και τωρα με τα capital και να θελεις να τα παρεις δεν μπορεις. Οποτε ειναι μεσα γιατι δεν υπαρχει και καμια αλλη επιλογη. Αλλα αντε και να υπηρχε. Θα επαιρνες πχ 500.000 ευρω, τους κοπους μιας ζωης απο την τραπεζα? Θα εχανες τους τοκους? Τι θα τα εκανες? Θα τα εβαζες σε σεντουκι?

 

Eπισεις ΠΑΝΤΑ στηριζα τα μαγαζακια της γειτονιας και οταν ειναι να αγορασω κατι ΠΑΝΤΑ προτιμω τον φουκαρα μεροκαματιαρη απο μια μεγαλοεταιρια. Αλλα οταν δεν εχω μετρητο, δεν θα κανω κυκλους να περασω απο την τραπεζα να τραβηξω. Στην θεωρεια ισως να επρεπε αλλα στην πραξη, κανενας δεν το κανει.

 

Τελος οπως ειπα και ποιο πανω, οσοι εχουν καρτα κατα 99% εχουν και web banking. Μεσω web banking βλεπω 24 ωρες το 24ωρο τι εχω, τι δινω, που τα δινω, κινησεις των λογαριασμων μου. Στην πραξη, αν εισαι εγκρατης τυπος και δεν μπαινεις μεσα στο μαγαζι και το παιρνεις ολο "γιατι εχεις καρτα" κανεις πολυ περισσοτερη οικονομια.

 

Η καρτα και το μετρητο ειναι το ιδιο πραγμα. Ξοδευονται το ιδιο ευκολα απλα στην καρτα τα δινεις παντα ακριβως. Δεν δινεις 10 ευρω για κατι που κανει 8 ευρω, σου δινουν 2 ευρω ρεστα και μεχρι να πας σπιτι εχεις φαει και τα 2 γιατι εεεελα μωρε. 2 ευρω τι ψυχη εχουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα συμπερασματα απο 240+ σχολια ειναι μαλλον απογοητευτικα (για μενα).

 

Παρολο που φαινεται να υπαρχει μια μειοψηφια να αντιλαμβανεται τα πραγματα στην πραγματικη τους διασταση, οι περισσοτεροι θεωρουν "ευκολια" το ολο θεμα. Και "Ευρωπη".

 

Κυριως οι νεοτεροι προφανως (κρινοντας και απο το δικο μου περιβαλον). Δυστυχως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα συμπερασματα απο 240+ σχολια ειναι μαλλον απογοητευτικα (για μενα).

 

Παρολο που φαινεται να υπαρχει μια μειοψηφια να αντιλαμβανεται τα πραγματα στην πραγματικη τους διασταση, οι περισσοτεροι θεωρουν "ευκολια" το ολο θεμα. Και "Ευρωπη".

 

Κυριως οι νεοτεροι προφανως (κρινοντας και απο το δικο μου περιβαλον). Δυστυχως.

 

To οτι ειναι ευκολια και "Ευρωπη" ειναι. Κακα τα ψεμματα. Ζουμε στον 21ο αιωνα. Απο εκει και περα. Οπως καθε μετρο, ετσι και αυτο εχει μια μεριδα ανθρωπων που θα βγει χαμενη. Δεν καταλαβαινω γιατι σε παραξενευει. Ειναι κανονας ποια στην Ελλαδα της κρισης. Καθε νομος που βγαινει κανει μια μεριδα ανθρωπων να πληρωνει κερατιατικα. Ειτε εχει 5 ευρω ειτε εχει εργοστασια. Απλα αυτους που εχουν δεν τους αγγιζει τοσο

 

Αυτος που εχει Ferrari και γιοτ και εταιρια καθε χρονο πληρωνει φορους και ενφια που ειναι περισσοτερα απο οσα οι κοποι μιας ζωης του μεσου Ελληνα. Και φυσικα τον νοιαζει. Ποιος σου ειπε πως ο πλουσιος δεν τον νοιαζει αν θα δωσει κερατιατικα 6000 ευρω φορο πολυτελειας για την Ferrari?

 

Απλα αυτος δεν στερειται καποιον ανεσεων και γιαυτο δεν τσιναει τοσο. Σε εναν απλο ανθρωπακο που βγαζει το χρονο 6000 ευρω ετησιο εισοδημα, αν του κοψεις, τον πνιγεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To οτι ειναι ευκολια και "Ευρωπη" ειναι. Κακα τα ψεμματα. Ζουμε στον 21ο αιωνα. Απο εκει και περα. Οπως καθε μετρο, ετσι και αυτο εχει μια μεριδα ανθρωπων που θα βγει χαμενη. Δεν καταλαβαινω γιατι σε παραξενευει. Ειναι κανονας ποια στην Ελλαδα της κρισης

 

Οχι δεν ειναι καν "Ευρωπη" γιατι στην Ευρωπη ολα ειναι στην διαθεση των καταναλωτων και των πωλητων προιοντων και υπηρεσιων. ΠΟΥΘΕΝΑ δεν υπαρχουν νομοι και προστιμα. Προσωπικα επαιρνα τιμολογια σε PDF εδω και 15 χρονια απο την Αγγλια πχ.

 

Και δεν ειναι οτι μεριδα ανθρωπων θα βγει χαμενη. Ειναι ποσο ευκολα περνανε τα παντα στην Ελλαδα και κανενας δεν μιλαει. ΠΧ 2 χρονια Capital Control και δεν τρεχει μια.

 

Αλλα οκ, καποτε θα τελειωσουν οι συνταξεις και οι καταθεσεις των γονεων/παπουδων που συντηρουν τους νεους στα facebook και στις online παραγγελιες τους, και τοτε να δουμε πως και τι θα ψωνιζουν. Με τα 400 ευρω μισθο αν εχουν δουλεια. Να δουμε πως θα κανουν οικογενεια.

 

Επισης καποτε δεν θα εχει το κρατος να πληρωνει ολους τους Δ.Υ. σε μισθους και συνταξεις και τοτε να δουμε αν τα POS θα λυσουν την κατασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και είμαι 42 και σε κάποια πράγματα έχω τις απόψεις της εποχής μου εδώ θα συμφωνήσω με την άμεση εφαρμογή του πλαστικού χρήματος για να γλυτώσουμε από τους κλέφτες.Μέσα του 2009 στην αρχή της καταιγίδας της οικονομικής που διανύουμε όλοι, λόγο δουλειάς μετακομίζω στην Λάρισα σε επιπλωμένο σπίτι όπου από το χωριό έφερα μόνο σκεπάσματα πιάτα και τις τηλεοράσεις μου.όλα καλά στην αρχή αρχίζω μετά από λίγο καιρό να έχω πρόβλημα με την τρύπα στο μπάνιο αυτήν που είναι στο δάπεδο και φεύγουν τα νερά.Πάω σε μία εταιρία όπου συνεργαζόταν με κάποιους υδραυλικούς ηλεκτρολόγους και άλλες ειδικότητες και στέλνουν δύο νεαρούς λύνουν το πρόβλημα,τους ρωτάω τι κοστίζει και μου λένε 35 ευρώ τα οποία και πλήρωσα επιτόπου.Σε λίγη ώρα με παίρνει τηλέφωνο αυτός που τους έστειλε και μου λέει ότι δεν είναι αυτήν  τιμή και να περάσω από το γραφείο του α μου εξηγήσει γιατί.Μου λέει ότι αυτός μου βρήκε τους υδραυλικούς ως συνεργαζόμενος με πάμπολλες ειδικότητες και έπρεπε και αυτός να πάρει την προμήθεια του(απόλυτα λογικό)Τον ρωτάω πόσα θέλει και μου λέει 200 ευρώ και του ανταπαντώ σε 200 χρόνια ίσως εκτός και αν μου κόψει τιμολόγιο όπου θα περιγράφει αναλυτικά τον λόγο που θα πληρωθεί τόσα λεφτά όταν  βλάβη κόστιζε 35 με κομμένη απόδειξη ήδη.Να μην τα πολυλογώ του άφησα ένα εικοσάρικο για τα τηλέφωνα που έκανε για να βρει μάστορα και μου είπε και ευχαριστώ!Οπότε πλαστικό χρήμα ακόμα και στις τσίχλες στο περίπτερο και δεν με νοιάζει ποιος θα πληρώσει την προμήθεια ειλικρινά.Γιατί εγώ σαν μισθωτός με πολύ βαριά δουλειά σε εργοστάσια πάνω από 20 χρόνια δεν πήρα ούτε προμήθεια ούτε μαύρα ούτε φοροδιέφυγα ούτε ένα λεπτό του Ευρώ.Οπότε όποιος δεν έχει pos εμένα με χάνει από πελάτη του έχει και αλλού πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια!Τόσο απλά και τόσο κατανοητά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν ειναι καν "Ευρωπη" γιατι στην Ευρωπη ολα ειναι στην διαθεση των καταναλωτων και των πωλητων προιοντων και υπηρεσιων. ΠΟΥΘΕΝΑ δεν υπαρχουν νομοι και προστιμα. Προσωπικα επαιρνα τιμολογια σε PDF εδω και 15 χρονια απο την Αγγλια πχ.

 

Και δεν ειναι οτι μεριδα ανθρωπων θα βγει χαμενη. Ειναι ποσο ευκολα περνανε τα παντα στην Ελλαδα και κανενας δεν μιλαει. ΠΧ 2 χρονια Capital Control και δεν τρεχει μια.

 

Αλλα οκ, καποτε θα τελειωσουν οι συνταξεις και οι καταθεσεις των γονεων/παπουδων που συντηρουν τους νεους στα facebook και στις online παραγγελιες τους, και τοτε να δουμε πως και τι θα ψωνιζουν. Με τα 400 ευρω μισθο αν εχουν δουλεια. Να δουμε πως θα κανουν οικογενεια.

 

Επισης καποτε δεν θα εχει το κρατος να πληρωνει ολους τους Δ.Υ. σε μισθους και συνταξεις και τοτε να δουμε αν τα POS θα λυσουν την κατασταση.

 

Μην ξεχνας ομως οτι η Ελλαδα ειναι σε μια περιοδο που σαν χωρα εχει κανει κοιλια και γιαυτο η καρτα εχει τα κακα της. Το χρημα σαν πλαστικο χρημα (σαν ιδεα) δεν ειναι κατι που μας παει πισω. Αντιθετως.

 

Tο οτι στην Ελλαδα κανενας δεν μιλαει οσο και αν τον πηδανε ισχυει αλλα για να αλλαξει αυτο πρεπει ΟΛΟΙ να βγουν στους δρομους. Οσο και αν συμφωνω σε αυτο, ενα χελιδονι δεν αρκει να φερει την ανοιξη.

 

Τελος οσοι ειχαν και πριν θα εχουν και τωρα. Αυτοι που πλητονται δυστυχως παλι ειναι η χαμηλη οικονομικη ταξη κυριως και τα λαμογια που δεν εκοψαν ποτε αποδειξεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τελος οσοι ειχαν και πριν θα εχουν και τωρα. Αυτοι που πλητονται δυστυχως παλι ειναι η χαμηλη οικονομικη ταξη κυριως και τα λαμογια που δεν εκοψαν ποτε αποδειξεις

 

 

Απλα ξεχνας ή δεν γνωριζεις ενα απλο πραγμα που ισχυει. Η "αγορα" (η πιατσα) ειναι και θα ειναι ΠΑΝΤΑ μπροστα απο καθε νομο και φορολογικη διαταξη και καθε τεχνολογια του κρατους. Εκτος και αν οι πανιβλακες βρουν τροπο να διασταυρωνουν δις (αριθμο) συναλλαγων στην Ελλαδα και αν βρουν και παν-ηλιθιους να το πιστευουν. (αυτο που διαβασα για τις διασταυρωσεις pos και ωρας παραγγελιας στις ταβερνες πχ, ακομα δεν μπορω να συνελθω απο το γελιο-κλαμα).

 

Δυστυχως η ευτυχως ετσι ειναι. Αρα μενει μονο το ενα σκελος που (σωστα) λες, η χαμηλη οικονομικη ταξη, που απλα θα πληρωσει και παλι το μαρμαρο των Τραπεζων και των φορων. As usual.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα ξεχνας ή δεν γνωριζεις ενα απλο πραγμα που ισχυει. Η "αγορα" (η πιατσα) ειναι και θα ειναι ΠΑΝΤΑ μπροστα απο καθε νομο και φορολογικη διαταξη και καθε τεχνολογια του κρατους. Εκτος και αν οι πανιβλακες βρουν τροπο να διασταυρωνουν δις (αριθμο) συναλλαγων στην Ελλαδα και αν βρουν και παν-ηλιθιους να το πιστευουν. (αυτο που διαβασα για τις διασταυρωσεις pos και ωρας παραγγελιας στις ταβερνες πχ, ακομα δεν μπορω να συνελθω απο το γελιο-κλαμα).

 

Δυστυχως η ευτυχως ετσι ειναι. Αρα μενει μονο το ενα σκελος που (σωστα) λες, η χαμηλη οικονομικη ταξη, που απλα θα πληρωσει και παλι το μαρμαρο των Τραπεζων και των φορων. As usual.

 

Αυτο ακριβως δεν το καταλαβαινω. Να σου εξηγησω τι εννοω.

 

Εχω ενα μαγαζι και πουλαω καφεδες πχ. Καθε μερα πουλαω 10 καφεδες και κοβω αποδειξη μονο για τον ενα. Ερχεται η εφορια και μου λεει. Φερε μου τις αποδειξεις να δω τι τζιρο κανεις. Του δινω 2-3 αποδειξεις και τους λεω οριστε. Το μαγαζι μου δεν παει καλα και εχω πουλησει 2-3 καφεδες ολους και ολους. Το κρατος με φορολογει με βαση αυτο και εγω στο σπιτι κολυμπαω στο χρημα γιατι τους υπολοιπους 7 τους εχω κερδος στην τσεπη.

 

Τωρα ομως με χρηση POS δεν μπορω να το κανω αυτο. Να σου πω γιατι. Δεν μας νοιαζει καν αν εγω θα κοβω αποδειξη. Το POS κοιταει τον τραπεζικο μου λογαριασμο. (Αυτον που ειναι αυτος του μαγαζιου μου πχ) Οταν εσυ με πληρωσεις με καρτα, κανεις μεταφορα των χρηματων σου στον τραπεζικο μου λογαριασμο εκεινη την ωρα. Παιρνει απο τον δικο σου λογαριασμο 3 ευρω και τα προσθετει σε μενα.

 

Ποσο τζιρο εκανε το μαγαζι μου αυτο το μηνα? Ειναι πολυ απλο. Αρκει να δει η εφορια την κινηση του λογαριασμου μου για αυτο τον μηνα. Θα αναγραφεται πχ.

 

Πιστωση 2.35 στο λογαριασμο ΧΧΧΧΧΧΧΧ (αυτος του

μαγιαζιου μου) ημερα ταδε, ωρα ταδε.

 

Πιστωση 7.29 στο λογαριασμο ΧΧΧΧΧΧΧΧ ημερα ταδε, ωρα ταδε.

 

Πιστωση 4.86 στο λογαριασμο ΧΧΧΧΧΧΧΧ ημερα ταδε, ωρα ταδε.

 

Ξερει ποσσα χρηματα μπαινουν στον λογαριασμο μου ανα πασα ωρα και στιγμη. Δεν χρειαζεται καν η αποδειξη. Και ολο αυτο γιατι η πληρωμη γινεται ποια ηλεκτρονικα και το συστημα ξερει τις κινησεις

 

Τελος για να μην πληρωνετε την προμηθεια, μπορειται να βαλλετε ολων των τραπεζων τα POS (η τουλαχιστον τις βασικες. Πειραιως, Εθνικη και Alpha). Αν εγω δινω καρτα Εθνικης, δινε μου το POS της Εθνικης να στα περναω στον λογαριασμο σου της Εθνικης να μην πληρωνεις την προμηθεια απο λογαριασμο απο μια τραπεζα σε αλλη. Nαι. Οκ θα θες 1300 ευρω σε POS αλλα ειναι μια λυση.

 

ΥΓ: Μια σκεψη λεω. Αν κανω λαθος διορθωσε με

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...