Προς το περιεχόμενο

Πρόστιμο 1.000 ευρώ σε επιχειρήσεις χωρίς πινακίδες για POS


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτο ακριβως δεν το καταλαβαινω. Να σου εξηγησω τι εννοω.

 

Εχω ενα μαγαζι και πουλαω καφεδες πχ. Καθε μερα πουλαω 10 καφεδες και κοβω αποδειξη μονο για τον ενα. Ερχεται η εφορια και μου λεει. Φερε μου τις αποδειξεις να δω τι τζιρο κανεις. Του δινω 2-3 αποδειξεις και τους λεω οριστε. Το μαγαζι μου δεν παει καλα και εχω πουλησει 2-3 καφεδες ολους και ολους. Το κρατος με φορολογει με βαση αυτο και εγω στο σπιτι κολυμπαω στο χρημα γιατι τους υπολοιπους 7 τους εχω κερδος στην τσεπη.

 

Τωρα ομως με χρηση POS δεν μπορω να το κανω αυτο. Να σου πω γιατι. Δεν μας νοιαζει καν αν εγω θα κοβω αποδειξη. Το POS κοιταει τον τραπεζικο μου λογαριασμο. (Αυτον που ειναι αυτος του μαγαζιου μου πχ) Οταν εσυ με πληρωσεις με καρτα, κανεις μεταφορα των χρηματων σου στον τραπεζικο μου λογαριασμο εκεινη την ωρα. Παιρνει απο τον δικο σου λογαριασμο 3 ευρω και τα προσθετει σε μενα.

 

ΥΓ: Μια σκεψη λεω. Αν κανω λαθος διορθωσε με

 

Φιλε δεν μπορω τωρα να γραψω εδω μεσα την απαντηση. Δεν θα ηταν σωστο και μαλλον θα διεγραφαν την απαντηση μου.

 

Απλα να σου πω οτι μια επισκεψη σε ενα (απλο) λογιστη θα σου λυσει ολες τις αποριες.

 

Εγω απλα ειπα οτι με διασταυρωσεις μονο δειγματολειπτικα γινεται. Η αν κανεις διασταυρωσεις σε ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΑΦΜ. Και παλι θα ειναι τοσο δυσκολο τα τεκμηριωσεις κατι. Ασε που θα ειναι σε πολλες περιπτωσεις σαν ο επαγγελματιας να προσπαθει να αποδειξει οτι δεν ειναι ελεφαντας.

 

Αν πιστευεις παντως οτι με τα POS θα γινει κατι με την φοροδιαφυγη εισαι μακρυα (ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΥΑ) ξημερωμενος. Το λεω φιλικα παντα. Οπως και το 1990 με τις ταμειακες. Ιδιως σε περιοδο τετοιας πρωτοφανους κρισης στην Ελλαδα. Το φορολογητεο εισοδημα ειναι ΠΟΛΥ μικρο. Και θα ειναι και λιγοτερο οσο περναει ο καιρος. Τωρα ειναι αργα δυστυχως.

Και επειδη ΠΟΛΛΟΙ εδω μεσα εγραψαν οτι θελουν να βοηθησουν το κρατος (που δεν ειναι ΤΟΥΣ).

 

ΝΑ τι κανει ενα κρατος που σεβεται τους πολιτες του:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι 50/50 αν θα αυτοκτονήσω ή αν θα προλάβω να σχολιάσω αυτά που διαβάζω στο thread.

 

Πραγματικά, όσοι δεν είχατε την ευκαιρία κάντε μια προσπάθεια να πάτε να μείνετε λίγο εξωτερικό. Θα καταλάβετε άμεσα πόσο γελοία ακούγονται κάποια που έχουν ειπωθεί στο θρεντ, προφανώς από άτομα για τα οποία "το Χ είναι το μόνο λογικό" επειδή όλη τους τη ζωή μόνο το Χ έχουν δει στην πράξη και για όλα τα άλλα άγνοια.

 

 

 

Όταν επιτρέπεις δόσεις αντί να απαιτείς μόνο πληρωμή εφάπαξ, πληρώνεις την ευκολία του;

Όταν στέλνεις ντελίβερι στο σπίτι, πληρώνεις την ευκολία του;

Όταν στέλνεις το εμπόρευμα με δωρεάν μεταφορικά, πληρώνεις την ευκολία του;

Όταν έχεις free wifi, πληρώνεις την ευκολία του;

 

Φυσικά και την πληρώνεις, επειδή αν δεν το κάνεις μπορεί να πάει να τη βρει αλλού και αντί να μείνεις με μικρότερο κέρδος θα μείνεις με το πουλί στο χέρι. Σε 5-10 χρόνια έλα να ξανασυζητήσουμε αν θα πληρώσεις την ευκολία του.

 

Όλα αυτά σε εισαγωγικά βέβαια, γιατί αν δε θες να την πληρώσεις μπορείς πάντα να αυξήσεις τις τιμές και να δεις τι θα συμβεί.

Δεν επιτρέπω δώσεις, δεν έχω ντελίβερι, δεν στέλνω εμπόρευμα γενικά και ναι έχω wifi (για την πάρτη μου), πουλάω κάτι που δυσκολεύεσαι να βρεις και αν το θέλεις έρχεσαι σε εμένα, αν δεν σου αρέσει ο τρόπος λειτουργίας μου πας αλλού και λαμβάνεις κάτι διαφορετικό κατά την άποψη των πελατών μου χειρότερο, την δουλειά την φέρνει η ποιότητα και όχι τα POS, το πρόβλημα εδώ "έξυπνε" κοσμογυρισμένε δεν είναι ο πελάτης, το πρόβλημα είναι το κράτος και οι τράπεζες, πληρώνω το ακριβότερο φπα της Ευρώπης, οι πελάτες μου λαμβάνουν μισθούς πείνας, καλούμε να πληρώνω προκαταβολικά φόρους και τώρα θα πρέπει να κάνω και την τράπεζα συνέταιρο. Όχι, ευχαριστώ δεν θα πάρω, μπορείς να συνεχίσεις να ψωνίζεις από τα ζάρα, να πίνεις καφέ στα φλοκαφέ και να εργάζεσαι για αυτούς με 450 ευρώ, αν δεν μπορείς να καταλάβεις την αξία του  1% του εθνικού τζίρου τότε πρόβλημα σου.

Δεν έχω ιδέα για τα τραπεζικά συστήματα στο εξωτερικό αλλά αφού εσύ είσαι ο κοσμογυρισμένος για πες μας, τι ποσοστό παίρνει η τράπεζα από συναλλαγή κάρτας στην Ολλανδία; πόσο είναι το μέσο ποσοστό κέρδους του προιόντος στις χώρες που αναφέρεις και πόσο εδώ; με τι επιτόκια στήνει την επιχείρηση του ο ξένος και με τι επιτόκια την έστησα εγώ;

 

Φρόντισε όταν συγκρίνεις το εξωτερικό με την Ελλάδα να λαμβάνεις όλες τις παραμέτρους και όχι αυτές που σε συμφέρει. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντί να προσβάλεις τον συνφορουμίτη δεν πας καλύτερα στην ένωση που ανήκεις να οργανωθείτε να ζητήσετε μικρότερες κρατήσεις από τις τράπεζες; Καταλαβαίνω ότι είναι πιο εύκολο το πρώτο αλλά ταυτόχρονα και ανούσιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντί να προσβάλεις τον συνφορουμίτη δεν πας καλύτερα στην ένωση που ανήκεις να οργανωθείτε να ζητήσετε μικρότερες κρατήσεις από τις τράπεζες; Καταλαβαίνω ότι είναι πιο εύκολο το πρώτο αλλά ταυτόχρονα και ανούσιο.

 

Προσωπικα δεν ειδαι καμια προσβολη. Αντιθετα ο "συμφορουμιτης" ζει εκτος Ελλαδας και μας διαφημιζει (σε εμας τους υπ-αναπτυκτους δλδ) την "Ευρωπη" του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι προσβολές ειναι εκεί.

 

Καλώς ή κακώς τα POS ήρθαν και θα μείνουν. Το μόνο που πρέπει να διεκδικήσουν οι επαγγελματίες είναι μικρότερες κρατήσεις. Εκεί πρέπει να επικεντρωθούν και όχι στα φόρουμ κατηγορώντας τους πελάτες τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν επιτρέπω δώσεις, δεν έχω ντελίβερι, δεν στέλνω εμπόρευμα γενικά και ναι έχω wifi (για την πάρτη μου), πουλάω κάτι που δυσκολεύεσαι να βρεις και αν το θέλεις έρχεσαι σε εμένα, αν δεν σου αρέσει ο τρόπος λειτουργίας μου πας αλλού και λαμβάνεις κάτι διαφορετικό κατά την άποψη των πελατών μου χειρότερο, την δουλειά την φέρνει η ποιότητα και όχι τα POS, το πρόβλημα εδώ "έξυπνε" κοσμογυρισμένε δεν είναι ο πελάτης, το πρόβλημα είναι το κράτος και οι τράπεζες, πληρώνω το ακριβότερο φπα της Ευρώπης, οι πελάτες μου λαμβάνουν μισθούς πείνας, καλούμε να πληρώνω προκαταβολικά φόρους και τώρα θα πρέπει να κάνω και την τράπεζα συνέταιρο. Όχι, ευχαριστώ δεν θα πάρω, μπορείς να συνεχίσεις να ψωνίζεις από τα ζάρα, να πίνεις καφέ στα φλοκαφέ και να εργάζεσαι για αυτούς με 450 ευρώ, αν δεν μπορείς να καταλάβεις την αξία του 1% του εθνικού τζίρου τότε πρόβλημα σου.

Δεν έχω ιδέα για τα τραπεζικά συστήματα στο εξωτερικό αλλά αφού εσύ είσαι ο κοσμογυρισμένος για πες μας, τι ποσοστό παίρνει η τράπεζα από συναλλαγή κάρτας στην Ολλανδία; πόσο είναι το μέσο ποσοστό κέρδους του προιόντος στις χώρες που αναφέρεις και πόσο εδώ; με τι επιτόκια στήνει την επιχείρηση του ο ξένος και με τι επιτόκια την έστησα εγώ;

 

Φρόντισε όταν συγκρίνεις το εξωτερικό με την Ελλάδα να λαμβάνεις όλες τις παραμέτρους και όχι αυτές που σε συμφέρει.

 

 

Άμα εσύ και οι υπόλοιποι ελεύθεροι επαγγελματίες δεν φοροδιαφεύγατε, δεν θα υπήρχε 8 δις ανείσπρακτο ΦΠΑ και δεν θα είχες το ακριβότερο ΦΠΑ στην Ευρώπη.

 

Προκαταβολικά δεν πληρώνεις κανέναν φόρο παρά μόνο την πρώτη χρονιά που ανοίγεις επιχείρηση. Κάθε επόμενη χρονιά, η προκαταβολή συμψηφίζεται με τον φόρο που έχεις να πληρώσεις. Αν είναι μικρότερος της προκαταβολής, αφαιρείται η διαφορά από την προκαταβολή του επόμενου χρόνου. Αν είναι μεγαλύτερος, πληρωνεις τη διαφορά + την προκαταβολή. Όποτε δεν πληρώνεις κάθε χρόνο διπλό φόρο, αλλά μόνο την πρώτη φορά

 

Όσο για το ότι εσύ δεν βάζεις POS γιατί είσαι "μονοπώλιο", λίγη σημασία έχει. Θα έρθει η εποχή που θα υποχρεωθείς να βάλεις και αν δεν βαλεις θα έχεις πρόστιμο. Ελπίζω μόνο να είναι κοντινή και να μην το καθυστερήσουν πολύ.

 

Τέλος, κάτι On/Off Topic: Μακάρι να γίνουν όλες οι συναλλαγές υποχρεωτικά μέσω κάρτας και να μπορείς να σηκώσεις μετρητά πολύ μικρό ποσό το μήνα. Και μετά μην κόβετε καμία απόδειξη. Φτάνει που θα πηγαίνει απ'ευθείας το ΦΠΑ στο κράτος. Έτσι θα μόνο θα παταχθεί η φοροδιαφυγή της λιανικής αγοράς και έτσι θα μειωθούν και οι συντελεστές ΦΠΑ και φορολογίας. Η φοροδιαφυγή των πολυεθνικών είναι άλλο θέμα που δεν αφορά μόνο ένα κράτος αλλά πολλά που πρέπει να δράσουν μαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα εσύ και οι υπόλοιποι ελεύθεροι επαγγελματίες δεν φοροδιαφεύγατε, δεν θα υπήρχε 8 δις ανείσπρακτο ΦΠΑ και δεν θα είχες το ακριβότερο ΦΠΑ στην Ευρώπη.

 

 

 

Λυπαμαι που θα το πω, αλλα εισαι ασχετος με το θεμα. Το ανεισπρακτο ΦΠΑ δεν ειναι φοροδιαφυγη. Ειναι ΒΕΒΑΙΩΜΕΝΟΣ φορος που δεν τον εισπρατουν.

 

Οτι ναναι λεμε, μπας και μεινει τιποτα.

 

Πηγαινε να φορολογησεις καμια τριγωνικη συναλλαγη και καμια offshore, και ασε τα περι μικρο-φοροδιαφυγης. Δεν εχει δρακο το παραμυθι πλεον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έχουν γράψει ήδη φίλε dali13gr, δυστυχώς δεν υπάρχει σύνδεση των ταμειακών με το taxis. Από το 2011 έχει νομοθετηθεί αν θυμάμαι καλά αλλά δεν έχει γίνει τίποτα στην ουσία.

..:

Το έλλειμα ΦΠΑ εννοεί, τα "άσχετος" κλπ εκτός από προσβολές, δεν προσφέρουν τίποτα στην συζήτηση. Ούτε τα ότι εμείς είμαστε τα μικρά πρόβατα, πιάστε τους μεγάλους πρώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και κάτι ακόμη. Εγώ στο μαγαζί μου δε θέλω να έχω ούτε internet ούτε τηλέφωνο. Πως θα γίνει η δουλειά με pos? Ας μου πληρώσουν το τηλέφωνο να βάλω pos. Είναι υποχρεωτικό μήπως να έχω τηλέφωνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπαμαι που θα το πω, αλλα εισαι ασχετος με το θεμα. Το ανεισπρακτο ΦΠΑ δεν ειναι φοροδιαφυγη. Ειναι ΒΕΒΑΙΩΜΕΝΟΣ φορος που δεν τον εισπρατουν.

 

Οτι ναναι λεμε, μπας και μεινει τιποτα.

 

Πηγαινε να φορολογησεις καμια τριγωνικη συναλλαγη και καμια offshore, και ασε τα περι μικρο-φοροδιαφυγης. Δεν εχει δρακο το παραμυθι πλεον.

Καλά, εγώ λέω αρλούμπες, φαντάζομαι και ΟΛΕΣ οι αντίστοιχες έρευνες λένε αρλούμπες. Θα σου πω πιο είναι το πρόβλημα με τους ελεύθερους επαγγελματίες που έχουν βγει από τα ρούχα τους σε αυτό το thread. Είναι ότι δεν θα μπορούν να κρύψουν τα μαύρα, για αυτό καίγονται (καίγεστε) και βγάζετε θεωρίες συνωμοσίας για τον έλεγχο των τραπεζών στο χρήμα.

 

Και που να δεις τι έχει να γίνει αν συνδέσουν τις προσλήψεις με φοροελεφρύνσεις. Εκεί θα κλάψουν και αυτοί που δουλεύουν μαύρα και ταυτόχρονα είναι καμία 60 μήνες γραμμένοι στα μητρώα του ΟΑΕΔ και παίρνουν μόρια οι σύζυγοι τους σε διαγωνισμούς.

 

http://www.dianeosis.org/2016/06/tax_evasion_in_greece/

 

 

 

Όπως έχουν γράψει ήδη φίλε dali13gr, δυστυχώς δεν υπάρχει σύνδεση των ταμειακών με το taxis. Από το 2011 έχει νομοθετηθεί αν θυμάμαι καλά αλλά δεν έχει γίνει τίποτα στην ουσία.

..:

Το έλλειμα ΦΠΑ εννοεί, τα "άσχετος" κλπ εκτός από προσβολές, δεν προσφέρουν τίποτα στην συζήτηση. Ούτε τα ότι εμείς είμαστε τα μικρά πρόβατα, πιάστε τους μεγάλους πρώτα.

Δεν χρειάζεται να συνδεθεί καμια ταμειακή με το Taxis αν γίνουν όλες οι συναλλαγές μέσω καρτών. Θα παίρνει το Υπουργείο απ'ευθείας αναφορά από την τράπεζα της εταιρείας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..:

Το έλλειμα ΦΠΑ εννοεί, τα "άσχετος" κλπ εκτός από προσβολές, δεν προσφέρουν τίποτα στην συζήτηση. Ούτε τα ότι εμείς είμαστε τα μικρά πρόβατα, πιάστε τους μεγάλους πρώτα.

 

Κατα την δικη σου γνωμη. Θα μας επιτρεψεις (υποθετω) να εχουμε την δικη μας ΚΑΙ ΜΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ. Τα δικα σου δεν βλεπω.

 

Και το ασχετος ειναι "μη σχετικος" δεν ειναι ουτε βρισια ουτε προσβολη. Δεν γνωριζει απλα το θεμα. Απλο.

 

Επισης αν θελεις να ξεκινησεις να κυνηγας την μαριδα, οκ, κατανοητο. Και αυτο ειναι η αποψη σου, λαθος κατα την γνωμη μου. Ξεκινας απο τα μεγαλα ψαρια και προς τα κατω. Οπως και στις περικοπες των συνταξεων. Πρωτα τα ρετιρε και μετα τα 500 ευρω. Αλλα στην Ελλαδα ολα ειναι λαθος. Εσκεμενα βεβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι επιχείρημα ότι δεν γράφουμε για ζώνη όταν υπάρχουν έξω φονιάδες. Όχι άξιο συζήτησης τουλάχιστον. Φυσικά και είναι προσβολή το άσχετος και δείγμα ότι επιθυμείς το σήκωμα των τόνων και όχι συζήτηση. Μπορείς να έχεις όποια γνώμη θες. Δεν κάνω καμία προσπάθεια να πείσω με επιθέσεις. Μάλλον βέβαια είμαι εκτός κλίματος στο σημερινό απαξιωμένο insomnia.gr


Δεν χρειάζεται να συνδεθεί καμια ταμειακή με το Taxis αν γίνουν όλες οι συναλλαγές μέσω καρτών. Θα παίρνει το Υπουργείο απ'ευθείας αναφορά από την τράπεζα της εταιρείας.

Χρειάζεται. Αν υπάρχει σύνδεση τότε έχεις άμεσα χωρίς κόπο και σούπερ ουάου software έλεγχο τουλάχιστον για τις συναλλαγές με κάρτα. Χωρίς την σύνδεση τότε τα πράγματα γίνονται ιδιαίτερα πολύπλοκα που στην Ελλάδα σημαίνει χωρίς κανένα έλεγχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι επιχείρημα ότι δεν γράφουμε για ζώνη όταν υπάρχουν έξω φονιάδες. Όχι άξιο συζήτησης τουλάχιστον. Φυσικά και είναι προσβολή το άσχετος και δείγμα ότι επιθυμείς το σήκωμα των τόνων και όχι συζήτηση.

 

Χρειάζεται. Αν υπάρχει σύνδεση τότε έχεις άμεσα χωρίς κόπο και σούπερ ουάου software έλεγχο τουλάχιστον για τις συναλλαγές με κάρτα. Χωρίς την σύνδεση τότε τα πράγματα γίνονται ιδιαίτερα πολύπλοκα που στην Ελλάδα σημαίνει χωρίς κανένα έλεγχο.

 

Αυτό που λες ισχύει στην περίπτωση που έχουμε τώρα, που μόνο το 10%-15% πρέπει να είναι μέσω κάρτας για να χτίσεις το αφορολόγητο. Όταν η κουλτούρα μας αλλάξει και το ποσοστό χρήσης καρτών φτάσει το 60%-70% της συνολικής κατανάλωσης, τότε να δεις τι καλά κατεβαίνει το ΦΠΑ και η φορολογία. Αυτό τον σκοπό έχει και η "ταμπέλα" στο μαγαζί που ενημερώνει για τη δυνατότητα πληρωμής με κάρτα καθώς και το χτίσιμο του αφορολόγητου.

 

Γιατί κάποια στιγμή πρέπει να γίνουμε κι εμείς Ευρωπαίοι αν θέλουμε να λέμε ότι ανήκουμε στην ΕΕ. Αλλιώς ας πάμε πιο ανατολικά, με αυτούς έχουμε περισσότερα κοινά άλλωστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και κάτι ακόμη. Εγώ στο μαγαζί μου δε θέλω να έχω ούτε internet ούτε τηλέφωνο. Πως θα γίνει η δουλειά με pos? Ας μου πληρώσουν το τηλέφωνο να βάλω pos. Είναι υποχρεωτικό μήπως να έχω τηλέφωνο;

 

Έχει και μέσω κινητής. Εξάλλου μπορεί να μην έχεις καν μαγαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι επιχείρημα ότι δεν γράφουμε για ζώνη όταν υπάρχουν έξω φονιάδες. Όχι άξιο συζήτησης τουλάχιστον. Φυσικά και είναι προσβολή το άσχετος και δείγμα ότι επιθυμείς το σήκωμα των τόνων και όχι συζήτηση. Μπορείς να έχεις όποια γνώμη θες. Δεν κάνω καμία προσπάθεια να πείσω με επιθέσεις. Μάλλον βέβαια είμαι εκτός κλίματος στο σημερινό απαξιωμένο insomnia.gr

 

 

 

Ο φιλος που υπερασπιζεσαι τοσο ενθερμα, εγραψε:

 

"Άμα εσύ και οι υπόλοιποι ελεύθεροι επαγγελματίες δεν φοροδιαφεύγατε"

 

Ποιος κανει επιθεση εδω ; Και τολμας να λες εμενα προσβλητικο ; Ποιος στοχοποιει ;

 

Λυπαμαι, αλλα δεν μπορεις προφανως να παρακολουθησεις ενα νημα.

 

Τελος δεν βλεπω γιατι ειναι απαξιωμενο το Insomnia.gr, αλλα παλι ολοι εχουν δικαιωμα να εκφερουν μια αποψη αρκει να εχουν και 1-2 επιχειρηματα.

 

___

 

 

Οσο για το οτι "δεν γραφουμε για ζωνη οταν εξω υπαρχουν φονιαδες", ειναι σωστο. Γιατι οι Δ.Υ. Αστυνομικοι γραφουν ΤΑ ΕΥΚΟΛΑ και τα δυσκολα (επικυνδυνα) κανουν τα ΣΤΡΑΒΑ ΜΑΤΙΑ. Αρκει να πληρωνονται τον μισθουλακο τους απο τα POS των ελ. επαγγελματιων (των κλεφτοκοταδων).

 

Σε καλυψα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...