Προς το περιεχόμενο

Πρόστιμο 1.000 ευρώ σε επιχειρήσεις χωρίς πινακίδες για POS


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνώ ότι έπρεπε ΚΑΠΟΙΕΣ συντάξεις να μειωθούν και να μαζευτεί το κόστος σε λογικά πλαίσια. Αλλά αυτό που έγινε εδώ είναι άνευ προηγουμένου σε ανεπτυγμένη χώρα. Δαπάνες να κόψεις υπάρχουν αλλού. Βλέπε ΚΕΕΛΠΝΟ, Ερρίκος Ντυνάν, Novartis, εξοπλιστικά κλπ.

 

 

 

Εξαιρετικα απλοικη και επιφανειακη προσεγγιση. Καποιες Συνταξεις. Δηλαδη ;

 

1. Η μανα μου απο το ΝΑΤ εχασε 80 ευρω, απο 810 στα 730. Αν και ειχαν πει οτι κατω απο 1000 δεν θα υπαρξουν περικοπες. Go figure τι παραμυθια σερβιρουν στους χαχολους.

 

2. Ο πεθερος μου επαιρνε το 2010 απο την αστυνομια 3100 ευρω τον μηνα, τωρα παιρνει 1600 ευρω. Πρεπει εγω τωρα να πληρωνω με POS για να καλυψω τα χρεη οσων επαιρναν Χριστουγεννα και καλοκαιρι δωρο 6.000-7000 ευρω ; Και υποθετω οτι αλλοι ΔΥ επαιρναν και παραπανω.

 

Θελεις σε παρακαλω να σχολιασεις ....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 298
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εξαιρετικα απλοικη και επιφανειακη προσεγγιση. Καποιες Συνταξεις. Δηλαδη ;

 

1. Η μανα μου απο το ΝΑΤ εχασε 80 ευρω, απο 810 στα 730. Αν και ειχαν πει οτι κατω απο 1000 δεν θα υπαρξουν περικοπες. Go figure τι παραμυθια σερβιρουν στους χαχολους.

 

2. Ο πεθερος μου επαιρνε το 2010 απο την αστυνομια 3100 ευρω τον μηνα, τωρα παιρνει 1600 ευρω. Πρεπει εγω τωρα να πληρωνω με POS για να καλυψω τα χρεη οσων επαιρναν Χριστουγεννα και καλοκαιρι δωρο 6.000-7000 ευρω ; Και υποθετω οτι αλλοι ΔΥ επαιρναν και παραπανω.

 

Θελεις σε παρακαλω να σχολιασεις ....

 

1. Αυτή είναι μια σύνταξη που δεν θα έπρεπε να πειραχτεί από το παράδειγμά μου. Και δεν μειώθηκε σαν ποσό σύνταξης, αυξήθηκε η εισφορά για την υγεία. Που σημαίνει ότι αν κάποτε ορθοποδήσουμε σαν χώρα, μπορεί να επανέλθει εκεί που ήταν πέρσι. Να πάει πάντως, εκεί που ηταν προ κρίσης, δεν παίζει και δεν πρέπει την ώρα που νέοι με οικογένειες παίρνουν 400-500€.

 

2. Αυτή είναι μια σύνταξη που είχα στο μυαλό μου όταν έγραφα τα παραπάνω. Δεν νοείται να υπάρχει σύνταξη πάνω από 1500€ ούτε τώρα που ειμαστε στον πάτο, ούτε ποτέ.

 

Το POS που ανακατεύεις δεν έχει να κάνει με την παραπάνω παρατήρησή μου σχετικά με το ασφαλιστικό/συνταξιοδοτικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Αυτή είναι μια σύνταξη που δεν θα έπρεπε να πειραχτεί από το παράδειγμά μου. Και δεν μειώθηκε σαν ποσό σύνταξης, αυξήθηκε η εισφορά για την υγεία. Που σημαίνει ότι αν κάποτε ορθοποδήσουμε σαν χώρα, μπορεί να επανέλθει εκεί που ήταν πέρσι. Να πάει πάντως, εκεί που ηταν προ κρίσης, δεν παίζει και δεν πρέπει την ώρα που νέοι με οικογένειες παίρνουν 400-500€.

 

2. Αυτή είναι μια σύνταξη που είχα στο μυαλό μου όταν έγραφα τα παραπάνω. Δεν νοείται να υπάρχει σύνταξη πάνω από 1500€ ούτε τώρα που ειμαστε στον πάτο, ούτε ποτέ.

 

Το POS που ανακατεύεις δεν έχει να κάνει με την παραπάνω παρατήρησή μου σχετικά με το ασφαλιστικό/συνταξιοδοτικό.

 

1. Οχι το 90% ηταν στο 1ο μνημονιο, που κουρευτηκαν ολες οι συνταξεις. Απλα του πχ ΙΚΑ 1000 δεν πειραχθηκε, αλλα στο ΝΑΤ πειραχθηκαν ολες απο το το 1 ευρω.

 

Το POS το ανακατευω μια και σε thread POS ειμαστε, και γιατι γιαυτο πληρωνουμε φορους 1000%, για τις συνταξεις των 1500 και 3000 ευρω. Αν δεν το εχεις καταλαβει. Το POS ειναι το τυρακι μαζι με την φοροδιαφυγη των περιπτερων και των υδραυλικων (το POS ειναι απλα ενας τροπος να μαζευουν φορους και λεφτα στις Τραπεζες). Τοσα χρονια δανειζομασταν για να πληρωνουμε συνταξεις/μισθους/εφαπαξ και τωρα ηρθε ο λογαριασμος. ΟΚ, μαζι με αλλες σπαταλες και λαμογιες στην Ελλαδα.

μια ειναι η λυση σε ολα τα προβληματα μας εδω και χρονια .....

 

να ψοφησει η κατσικα του γειτονα ;)

 

Οχι η λυση ειναι εξαιρετικα απλη, αλλα κανεις δεν θελει να την εφαρμοσει. Και μερικοι τσιμπανε περι Ευρωπης και POS. Κλπ. Αντι να ανοιξουν κανενα βιβλιο να δουν που ανηκει η Ελλαδα τελικα και το ακριβως πρεσβευει η Ευρωπη και ο "πολιτισμος" της. Αλλα τωρα μην ανοιξει εδω τετοια συζητηση γιατι βλεπω να μας κλειδωνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Οχι το 90% ηταν στο 1ο μνημονιο, που κουρευτηκαν ολες οι συνταξεις. Απλα του πχ ΙΚΑ 1000 δεν πειραχθηκε, αλλα στο ΝΑΤ πειραχθηκαν ολες απο το το 1 ευρω.

 

Το POS το ανακατευω μια και σε thread POS ειμαστε, και γιατι γιαυτο πληρωνουμε φορους 1000%, για τις συνταξεις των 1500 και 3000 ευρω. Αν δεν το εχεις καταλαβει. Το POS ειναι το τυρακι μαζι με την φοροδιαφυγη των περιπτερων και των υδραυλικων (το POS ειναι απλα ενας τροπος να μαζευουν φορους και λεφτα στις Τραπεζες). Τοσα χρονια δανειζομασταν για να πληρωνουμε συνταξεις/μισθους/εφαπαξ και τωρα ηρθε ο λογαριασμος. ΟΚ, μαζι με αλλες σπαταλες και λαμογιες στην Ελλαδα.

 

Οχι η λυση ειναι εξαιρετικα απλη, αλλα κανεις δεν θελει να την εφαρμοσει. Και μερικοι τσιμπανε περι Ευρωπης και POS. Κλπ. Αντι να ανοιξουν κανενα βιβλιο να δουν που ανηκει η Ελλαδα τελικα και το ακριβως πρεσβευει η Ευρωπη και ο "πολιτισμος" της. Αλλα τωρα μην ανοιξει εδω τετοια συζητηση γιατι βλεπω να μας κλειδωνουν.

κι εγω μαζι σου ειμαι απλα η κριση μας εχει βαρεσει κατακουτελα και δεν ξερουμε που να ξεσπασουμε . Μας εχουν εφαρμοσει με μεγαλη επιτυχια το διαιρει και βασιλευε :

οι επιχειρηματιες τα βαζουν με τους δημοσιους οι δημοσιοι με τους επιχειρηματιες κ.ο.κ

τρωγωμαστε σαν τα σκυλια μεταξυ μας κι αυτοι περνανε το ενα μετρο μετα το αλλο... π χ ανοιγμα καταστηματων τις Κυριακες βγαινει ο αλλος και λεει πολυ βολικο λες και τοσα χρονια δεν εβρισκε χρονο για να ψωνισει η να το πω κι αλλιως λεφτα υπαρχουν αλλα δεν εχουμε χρονο να τα ξοδεψουμε... Γυρναω μετα εγω με τη σειρα μου και λεω γιατι να μην ανοιγουν και οι δημοσιες υπηρεσιες και οι τραπεζες Κυριακες

Τωρα μας καιει το pos. Καποιοι ειναι υπερ καποιοι κατα εγινε ομως αναγκαιο κακο για τη λειτουργια της επιχειρησης... αλλα εσεις που ειστε υπερμαχοι του pos χαλαρωστε λιγο δεν το κανετε για το "καλο" του κρατους απλα τρεχετε πανικοβλητοι να "χτισετε" το αφορολογητο για να γλυτωσετε τα τομαρια σας (και πολυ καλα κανετε) οποτε μη μας παρουσιαζεστε και σαν εθνοσωτηρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να γίνουν όλες οι συναλλαγές υποχρεωτικά μέσω κάρτας και να μπορείς να σηκώσεις μετρητά πολύ μικρό ποσό το μήνα. Και μετά μην κόβετε καμία απόδειξη. Φτάνει που θα πηγαίνει απ'ευθείας το ΦΠΑ στο κράτος. Έτσι θα μόνο θα παταχθεί η φοροδιαφυγή της λιανικής αγοράς και έτσι θα μειωθούν και οι συντελεστές ΦΠΑ και φορολογίας. Η φοροδιαφυγή των πολυεθνικών είναι άλλο θέμα που δεν αφορά μόνο ένα κράτος αλλά πολλά που πρέπει να δράσουν μαζί.

ναι φοροδιαφυγή θα παταχθει

ναι εταιρείες θα κλείσουν μια μετά την άλλη μεχρι να μείνουν μόνο μεγάλες πολυεθνικές με καρτέλ τιμών  (και όσες δεν θα κλείσουν θα κόψουν τους μισθούςκλ[ μεχρι όσο δεν παει

όχι δεν θα πέσει το φπα (το αντίθετο θα γίνει καθώς μεγαλη φορολογία κλπ δεν είναι αυτή την στιγμή για να έχει κράτος έσοδα αλλά να κρατάει τον κόσμο δεμένο χέρια ποδιά και να συνεχίζει να το εξαθλιώνει καθώς μόνο ετσι θα έχει έλεγχο του πλήθους γιατί ετσι δουλεύουν αποικιες   )

 

αν με ρωτάς όλοι πρέπει να έχουν ακριβός την ίδια σύνταξη (πχ 450 ευρω)

να έχουν ακριβός τον ίδιο μισθό (εκτός από μεγάλα κεφάλια) δλδ τον βασικό μισθό

και τιμές κλπ να είναι ακριβός τέτοιες ώστε να μην σου μείνει ούτε ένα ευρώ στην άκρη  αλλά ταυτόχρονα να σου φτάνει ακριβώς για το φαΐ σπίτι και ρεύμα κλπ

μόνο ετσι θα παει μπροστά η κοινωνία θα είναι όλοι τα ιδια χωρίς να έχουν τπτ αλλα ταυτόχρονα ζωντανοί για να κανουν την ίδια ζωή κάθε μέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λες ισχύει στην περίπτωση που έχουμε τώρα, που μόνο το 10%-15% πρέπει να είναι μέσω κάρτας για να χτίσεις το αφορολόγητο. Όταν η κουλτούρα μας αλλάξει και το ποσοστό χρήσης καρτών φτάσει το 60%-70% της συνολικής κατανάλωσης, τότε να δεις τι καλά κατεβαίνει το ΦΠΑ και η φορολογία. Αυτό τον σκοπό έχει και η "ταμπέλα" στο μαγαζί που ενημερώνει για τη δυνατότητα πληρωμής με κάρτα καθώς και το χτίσιμο του αφορολόγητου.

 

Γιατί κάποια στιγμή πρέπει να γίνουμε κι εμείς Ευρωπαίοι αν θέλουμε να λέμε ότι ανήκουμε στην ΕΕ. Αλλιώς ας πάμε πιο ανατολικά, με αυτούς έχουμε περισσότερα κοινά άλλωστε.

 

Δε γινεται αυτο, και αν στα χαρτια δειξει οτι γινεται, θα ειναι πλασματικο.

Αυτη τη στιγμη υπαρχουν μισθοι στον ιδ. τομεα της ταξης των 200-300, ευρω. Πιστευει αληθεια κανεις μας οτι υπαρχει οικογενεια που ζει με 300 ευρω και δεν βαζει με καποια μαυρη εργασια αλλα τοσα μεσα στο σπιτι για να μπορεσει να ζησει;

Αρα οσο οι μισθοι θα ειναι σε αυτο το επιπεδο, οπου ειναι αδυνατον να επιβιωσεις και οχι να ζησεις, παντα θα υπαρχει μαυρη εργασια. Και οσο υπαρχει μαυρη εργασια, το ποσοστο καλυψης με καρτα θα ειναι πλασματικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα μας κάνεις μεγάλε που ζεις??? Πληρωσε σε ενα live pay ή στην τράπεζα με την κάρτα οποιασδήποτε ΔΕΚΟ λογαριασμό και σου κάνει και δοσεις σε λογαριασμό πάνω απο 200 ευρώ πχ ΔΕΗ στην Alpha bank... Πρέπει να πας στο ταμείο της Ευδαπ δηλαδη?

 

Αν ο λογαριασμός της ΕΥΔΑΠ έχει λήξει, η πληρωμή γίνεται αποκλειστικά στα ταμεία της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι φόροι μειώνονται όταν αυξάνεται η εισπραξιμότητα (εκτός από τη μείωση της ανεργίας φυσικά). Για να αυξηθεί, πρέπει να μειωθεί η φοροδιαφυγή σε κάθε επίπεδο. Δεν πρόκειται ποτέ να φτάσει στο 100%, πουθενά στον κόσμο δεν υπάρχει αυτό. Αλλά να μειωθεί ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ στο μέσο όρο της κεντρικής και βόρειας Ευρώπης. Και εφόσον δεν μπορεί να γίνει άμεσα με αλλαγή της φορολογικής παιδείας μας, πρεπει να γίνει με το ζόρι.

Τι να γινει με το ζορι, εχεις ασχοληθει καθολου με τα φορολογικα? Ξερεις οτι αν ενας επαγγελματιας θελει να ειναι νομιμος πλεον, εν ετη 2017 απλα θα κλεισει? Εχεις παρακολουθησει τι πρεπει να πληρωσει? Για τις εισφορες που φτανουν εως το 38.5% των κερδων προ φορων εχει παρει τιποτα το αυτι σου? Δεν ξερω παλια τι γινοταν, μιας και ειμαι νεος λογιστης, αλλα πλεον αν εισαι νομιμος κλεινεις. 

 

Χειροπιαστο παραδειγμα, δικηγορικη εταιρια με 4 μελη, 400k€ κερδη, ξερεις τι θα τους μεινει μετα απο εισφορες και φορους? 30k στον καθενα! Δηλαδη λιγοτερο απο το 1/4 των κερδων. Οποτε αντι για 60% που λες στη Σουηδια εδω πληρωνουμε το 75%! Δεν εχω βαλει μεσα βεβαια και την εισφορα αλληλεγγυης, που θα το παει στο ~80%. Και ολα αυτα σε εταιρια, που εχει ευνοικη φορολογικη μεταχειριση. Αμα ηταν ατομικη αστο, μη το συζητησουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ δεν ξέρεις τι γινόταν παλιά, εμ δεν ξέρεις και τι γίνεται τώρα. Σου παραθέτω απλά τα παραδείγματα συναδέλφων σου στο Taxheaven: https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/28923

 

 

Και μετά ανάλυσέ μου και τις εισφορές της δικηγορικής εταιρείας αν θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού λοιπόν σου αρέσει η ευκολία του ηλεκτρονικού χρήματος τότε φρόντισε να πληρώνεις και την χασούρα, αν το χρέος του 1% - 1,8% πάει στον πελάτη και όχι στο κατάστημα τότε δεν έχω κανένα πρόβλημα να το βάλω στο μαγαζί μου. Μέχρι τότε με συγχωρείς αλλά δεν θα πληρώσω εγώ την ευκολία σου. Εγώ να πληρώσω στην τράπεζα το POS και ταρίφα σε κάθε αγορά απλά ΔΕΝ.

 

δεν είναι μονο 1-1.8% βάλε και την αγορά της συσκευής βάλε και την υποστήριξη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@orgixmh

@panosopc

 

Μετά την σταδιακή πτώση της αγοραστικής δύναμης και το τσεκούρωμα της αποταμίευσης με υπερφορολόγηση, μετά το κλείσιμο μεγάλου αριθμού μη ανταγωνιστικών, μικρών επιχειρήσεων, η αγορά αυτή την στιγμή βρίσκετε στην "τσίτα". Ο καταναλωτής είναι διατεθειμένος να κάνει καυγά για ένα ευρώ. Δοκίμασε να αυξήσεις τιμές να δούμε που θα οδηγήσει αυτό.

 

Όταν το τοπικό καφέ που αγοράζεις ένα καφεδάκι πριν πας στην δουλειά το πρωί ανεβάζει τον καφέ από 1,5 σε 1,7€ ο πελάτης θα πάει στην μεγάλη αλυσίδα που αποφάσισε να απορροφήσει αυτό το κόστος χωρίς να αυξήσει τιμές, ο κρεοπώλης ανταγωνίζεται το μεγάλο σούπερ μάρκετ, ο μανάβης κτλπ.

Επεξ/σία από nickelodeon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως, αν διαβασετε το φεκ, θα δειτε οτι βαση νομου δεν εχεις καμια υποχρεωση να βαλεις pos. υποχρεωση εχεις να ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ με επιγραφη στην επιχειρηση σου οτι διαθετεις η οχι pos , εκει πηγαινει το προστιμο των 1000ευρω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν επιχειρήσεις που γράφουν με πινακίδα στην είσοδο ότι δεν έχουν pos. Καλό είναι να ξέρει ο κόσμος ποιες έχουν και ποιές δεν έχουν αλλά το πρόστιμο είναι υπερβολικό.

Τελικά στα διόδια για να μην γίνουν ρεζίλι θα βάλουν, μου είπαν. Τα μόνα διόδια που έχω δει pos είναι γέφυρα ΡΙΟυ -Αντιρρίου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...