Προς το περιεχόμενο

Πρόστιμο 1.000 ευρώ σε επιχειρήσεις χωρίς πινακίδες για POS


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σιγά μωρέ που θα σου βγάλουν και όπλο να σε ληστέψουν... Το ίδιο ποσο θα πλήρωσης είτε βγάλει απόδειξη είτε όχι. Τώρα εάν κλέβουν το κράτος η όχι είναι αλλου παπα ευαγγέλιο. Αλλα σα καταναλωτή δεν σε κλέβει.

Φυσικά και με/μας κλέβουν όταν δεν εκδίδουν απόδειξη. Πληρωμένα έχω όλα τα μέτρα που οφείλονται σε μεγάλο μέρος στην φοροδιαφυγή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καρτα βολεύει.

 

Προσωπικά και τον πρωινό καφέ μου τον πληρώνω με πιστωτική (για τους πόντους). Ομοίως και το ψωμί των 70 λεπτών. Γενικά στο πορτοφόλι μου αποφεύγω να εχω χρήματα.

 

Αν καποιο μαγαζί δεν εχει POS απλα παω στο επόμενο που εχει.

 

Καταφέρνω πολύ καλύτερη διαχείριση των χρημάτων μου χαρη στη live εικονα που μου παρέχει το ebanking, κερδίζω απο τους πόντους που μαζεύω, αν μου την πέσει κανένας θα του δωκω με χαρα ένα πορτοφόλι με 0 ευρω.

 

Σαν καταναλωτής είμαι υπέρ, κατανοώ ωςτοςο τις ενστάσεις οι οποίες ειναι απολύτως δικαιολογημένες και θεωρώ πως θα πρεπει το θεμα των προμηθειών να επανεξεταστεί.

 

 

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΛΟΙΠΟΝ ΑΦΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΛΑ ΤΑ COMMENT Ε ΔΕΝ ΑΝΤΕΞΑ!

 

ΠΑΜΕ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ!

 

ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΜΟΝΟ ΚΑΡΤΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΕΓΙΝΕ ΠΟΙΟ ΕΥΚΟΛΗ!!!

 

Μπραβο. Ο καθενας να ειναι ελευθερος να κανει τις επιλογες του. Εμενα πχ δεν μου αρεσουν οι καρτες. Ουτε το με το ζορι καρτα, η οτιδηποτε αλλο με το ζορι.

 

Και μετα η αγορα θα καθορισει αν η χρηση των POS τραβαει και οι καταστηματαρχες ΜΟΝΟΙ τους θα βαλουν ή οχι, κρινοντας απο τους πελατες τους.

 

Ολα τα αλλα ειναι τεχνολογικος ΦΑΣΙΣΜΟΣ.

 κερδίζω απο τους πόντους που μαζεύω, αν μου την πέσει κανένας θα του δωκω με χαρα ένα πορτοφόλι με 0 ευρω.

 

Αρκει να μη ειναι η καρτα σου ασυρματη και να μπορεσεις να την ακυρωσεις εγκαιρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την στιγμή που πολλές επιχειρήσεις δεν αποδιδαν το φπα ενω εμείς το πληρωναμε καλα τους εκαναν και εβαλαν υποχρεωτικα καρτες.

Ολα τα άλλα είναι δικαιολογιες.

Το ΦΠΑ το πληρωναμε και το έβαζαν στην τσεπη.

Στα 100 ευρω που πληρωναμε τα 23 τα έβαζαν στην τσεπη,

Και θα κατσω να ασχοληθω εγω με το 1% που αμα θελουν το περνάνε και στην τιμη οι επιχειρησεις?

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο. Ο καθενας να ειναι ελευθερος να κανει τις επιλογες του. Εμενα πχ δεν μου αρεσουν οι καρτες. Ουτε το με το ζορι καρτα, η οτιδηποτε αλλο με το ζορι.

 

Και μετα η αγορα θα καθορισει αν η χρηση των POS τραβαει και οι καταστηματαρχες ΜΟΝΟΙ τους θα βαλουν ή οχι, κρινοντας απο τους πελατες τους.

 

Ολα τα αλλα ειναι τεχνολογικος ΦΑΣΙΣΜΟΣ.

 

Αρκει να μη ειναι η καρτα σου ασυρματη και να μπορεσεις να την ακυρωσεις εγκαιρα.

 

Φαντάζομαι και οταν εμφανιστηκε το χρήμα στην αρχαιοτητα τα ιδια θα λεγανε και τοτε....

Το χρημα ειναι προιον τεχνολογίας. Ζεις στον ΦΑΣΙΣΜΟ (οπως λες) αιώνες τωρα και ξαφνικά ξυπνησες?

YΓ.Αν θες να ξεσπάσεις γενικότερα, υπαρχουν και τα θέματα με την Apple.... :-D

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση αν βαλουν POS στους ταριφες πως θα σταματανε ολη την ωρα για να μετρησουν τις εισπραξεις; :P

 

Έχουν ήδη, καλωσήρθατε στο 2017..

Όπως κάνουν οι ταξιτζήδες σε όλες τις πόλεις της Ευρώπης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την στιγμή που πολλές επιχειρήσεις δεν αποδιδαν το φπα ενω εμείς το πληρωναμε καλα τους εκαναν και εβαλαν υποχρεωτικα καρτες. Ολα τα άλλα είναι δικαιολογιες. Το ΦΠΑ το πληρωναμε και το έβαζαν στην τσεπη. Στα 100 ευρω που πληρωναμε τα 23 τα έβαζαν στην τσεπη, Και θα κατσω να ασχοληθω εγω με το 1% που αμα θελουν το περνάνε και στην τιμη οι επιχειρησεις?

 

Ειμαστε τελικα ολοι υποκριτες.

 

Δηλαδη εχεις κανει τα τελευταια χρονια εργασιες στο Σπιτι σου και εχεις ΠΑΡΕΙ αποδειξη ;

 

Γιατι στα 1000 ευρω θα πρεπει να πληρωσεις και αλλα 240. Και επισης τα 1000 δεν θα ειναι προφανως 1000 αλλα 1300 οταν θα ζητησεις αποδειξη.

 

Και καλα ολα αυτα, αλλα ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΤΟ ΦΠΑ ΚΑΙ ΟΙ ΦΟΡΟΙ ΜΑΣ ; Σε εμας ; Οχι βεβαια.

Φαντάζομαι και οταν εμφανιστηκε το χρήμα στην αρχαιοτητα τα ιδια θα λεγανε και τοτε....

Το χρημα ειναι προιον τεχνολογίας. Ζεις στον ΦΑΣΙΣΜΟ (οπως λες) αιώνες τωρα και ξαφνικά ξυπνησες?

YΓ.Αν θες να ξεσπάσεις γενικότερα, υπαρχουν και τα θέματα με την Apple.... :-D

 

Για να ξυπνησω θα πρεπει να κοιμαμαι πρωτα. Και δεν κοιμαμαι, σε αντιθεση με την πλειοφηφια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

".

 

Θα μου πείτε... σε σουβλατζίδικο, για 15 ευρώ παραγγελία, με κάρτα??? γιατί όχι ?

 

Όχι για 15 ευρώ αλλά έστω και για ενα γάλα! Σε όλη την Ευρώπη έτσι κάνουν αλλά σε εμάς απλά δεν κόψανε πότε απόδειξη ώστε να θέλουν pos.... Αλλά ξέχασα είναι η προμήθεια από την τράπεζα που θα τους κλείσει την επιχείρησή!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καρτοποιηση καλως η κακως ειναι το επόμενο βήμα.Πιστεύω ειναι ο πρόδρομος για την εξ ολοκλήρου χρήση μόνο πλαστικού χρήματος προσεχώς. Έτσι μελλοντικά θα μπορουν να ελέγχουν το χρήμα πανεύκολα. Δε θα υπάρχουν κάτω απο τα στρώματα χρήματα και θα εχουν την πλήρη εικονα του καθενός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν κάτοικος εξωτερικού εδώ και λίγους μήνες (και μάλιστα UK που είναι μία από τις πατρίδες του πλαστικού χρήματος) νομίζω πως αυτό που ξυνίζει είναι το ότι το όλο θέμα επιβάλεται με το ζόρι.

 

Ναι προφανώς και εδώ σχεδόν τα πάντα τα πληρώνεις με κάρτα, τις πιο πολλές φορές ανέπαφα για ευκολια, ναι και σαφώς το καφέ έξω από την δουλειά δεν δέχεται κάρτα και σου λέει πολύ ευγενικά και απλά άμα δεν το ξέρεις ότι έχει ΑΤΜ ακριβώς απέναντι και ναι σαφώς όποιος θέλει πληρώνει με μετρητά. Έχω δει και παππούδες να πληρώνουν με μετρητά ... και γιαγιάδες να τις βοηθάνε οι υπάλληλοι γιατί δεν ξέρουν να χρησιμοποιούν την κάρτα τους και από όλα.

 

Α και για να μην ξεχνιόμαστε και νομίζουμε ότι μόνο στην Ελλάδα συμβαίνουν διάφορα ... το συνεργείο που πάω το αυτοκίνητο μου, ένας πολύ ωραίος παραδοσιακός μάστορας ευγενικός ... μόνο cash μαύρα κατράμι, απόδειξη ούτε λόγος :)

 

Απλά υπάρχει μια πιο ήπια κουλτούρα φοροδιαφυγής και επιβολής φόρων (γιατί και το δικό μας κράτος κοιτάζει που θα μας δαγκώσει...) και ισορροπεί το πράγμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να φανε σκατα λεω εγω. Σε λιγο θα βαλουμε και πινακα ανακοινωσεων να κολλαμε τις ηλιθιες ταμπελιτσες τους.

 

Γιατι δεν πληρωνει το κρατος την προμηθεια? Η φοροι αυξανονται συνεχως η καταναλωτικη δυναμη των Ελληνων μειωνεται ολο και περισσοτερο και κατα τα αλλα να πληρωνουμε 1-3,5% και στην τραπεζα. Το κρατος θελει τα POS αρα ας πληρωσει αυτο και τις τραπεζες.

 

Και να μην μιλησω για την αξιοπιστια των POS που δινουν οι Ελλνικες τραπεζες. Καθημερινα κανουμε reboot τουλαχιστον μια φορα μπας και δεχτουν τη συναλλαγη.

 

Και εσεις που λετε αυτες τις βλακειες για το εξωτερικο και τα POS και το ποσο πισω ειμαστε δεν εχετε ιδεα τι τραβαει ενας ιδιοκτητης μικρης επιχειρησης στη χωρα μας. Παω στοιχημα ειστε τιποτα δημοσιοι υπαλληλοι και περιμενετε τωρα στα 50 σας να παρετε τη συνταξουλα σας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως η ΕΥΔΑΠ δεν εχει ΠΟΥΘΕΝΑ στα υπο-καταστηματα POS. Δεν δεχεται .....

 

Πλάκα μας κάνεις μεγάλε που ζεις???

Πληρωσε σε ενα live pay ή στην τράπεζα με την κάρτα οποιασδήποτε ΔΕΚΟ λογαριασμό και σου κάνει και δοσεις σε λογαριασμό πάνω απο 200 ευρώ πχ ΔΕΗ στην Alpha bank...

Πρέπει να πας στο ταμείο της Ευδαπ δηλαδη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω POS και δέχομαι όλες τις συναλλαγές χωρίς δικαιολογίες αλλά:

 Να πούμε ότι δεν μειώνετε το κέρδος μας μόνο κατά 1% ή  όσο είναι η προμήθεια. Μειώνετε  αναλογικά του ποσοστού προμήθειας προς το ποσοστό κέρδους μας. αν το ποσοστό κέρδος είναι χαμηλό 4-5% η μείωση των κερδών μπορεί να είναι 20-30%!

Και η λύση φυσικά είναι απλή να μας επέτρεπαν να περνάμε το κόστος στον καταναλωτή, αφού έχουμε αυτό το αυξημένο κόστος να είναι νόμιμο να αυξάνουμε την τιμή κατά το ποσό της προμήθειας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...