Προς το περιεχόμενο

Η Apple ξεπέρασε τη Samsung το Q4 2016 και τώρα είναι ο #1 κατασκευαστής smartphones


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο ορισμός του clickbait τίτλου!

 

"Η Apple ξεπέρασε τη Samsung και είναι ο #1 κατασκευαστής smartphones στον κόσμο"

 

για το διάστημα 15:00-18:00 GMT στις 02/02/2017

 

Ναι ισχύει και μπράβο της αλλά καλύτερα κλείστε το το news section!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομορφα και ωραια μπορει καποιος να μου πει τι ειναι αυτο που κανει τους περισσοτερους να περνουν Apple ? αυτο που ξερω μεχρι τωρα ειναι οτι σε επιπεδο ποιοτητας κατασκευης και software ειναι κορυφαια , και οτι σε επιπεδο Hardware οθονες ,cpu,gpu,Μπαταρια bezels κτλ ειναι πισω απο τα android πχ samsung s7 .

Τα android και από προσωπική εμπειρία πλεον μπορω να πω ότι εχουν θεματα αρκετα στο software τους όμως μονο όταν περναγα εφαρμογες και παιχνίδια από το Store.

Αυτά τα προβλήματα Δεν υπαρχουν στα apple ? Είναι δλδ πιο ασφαλες σαν κινητο για επαγγελματιες και συναλλαγές?

​Υπαρχει καποιο καλο προγραμα σε android Που να μπορει να είναι ασφαλες πχ σαν το apple ? 

 

Αν δλδ ειχα 2 κινητα το s7 edge Και το καινουργιο IPhone τι καλο θα μου προσφερε το ένα και τι το άλλο ?

Παρακαλω δεν θελω να γινει πανικος απλα να μου λυθούν  καποιες αποριες και να δω μηπως χανω κατι .

Το iPhone, εκτός από την ποιότητα κατασκευής όπως ανέφερες (η οποία φαίνεται και σε hardware αλλά και σε software επίπεδο), υπερτερεί σε σχέση με τα κινητά android στο γεγονός πως ότι κάνει το κάνει επί το πλείστων με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, δηλαδή απροβλημάτιστα, ασφαλή και "όμορφα". Αυτό ισχύει για όλες τις συσκευές τις Apple, αυτός είναι και ο κύριος λόγος που αξίζουν κατά τη γνώμη μου: ο συνδυασμός ασφάλειας, αξιοπιστίας, ευκολίας χρήσης, και γενικότερα το αίσθημα ομαλότητας που δίνουν καθώς τις χρησιμοποιείς, το οποίο τις κάνει πιο ευχάριστες στη χρήση.

 

Από την άλλη το android υπερτερεί στο γεγονός ότι μπορείς να κάνεις περισσότερα πράγματα, έχει δηλαδή περισσότερες δυνατότητες ως λογισμικό, αλλά χάνει στην αξιοπιστία, την ομαλότητα, την ασφάλεια αλλά και στην ευκολία χρήσης.

 

Σχετικά με αυτό που ανέφερες περί οθονών, GPU, CPU κλπ, αυτό ισχύει μόνο από πλευράς οθόνης. Στα τεχνικά χαρακτηριστικά το iPhone μπορεί να φαίνεται κατώτερο σε σχέση με τα κορυφαία android στα χαρτιά, όμως τρέχει ένα τελείως διαφορετικό λειτουργικό σύστημα οπότε το μέτρο σύγκρισης είναι άλλο (για αυτό πχ το iPhone είναι πιο γρήγορο από τα περισσότερα κορυφαία android παρόλο που στα χαρτιά φαίνεται πιο "αδύναμο")

 

Για αυτό και θεωρώ ότι για τον καθένα καλύτερό είναι αυτό που καλύπτει περισσότερο τις ανάγκες του. Πχ εγώ προσωπικά προτιμώ iPhone, διότι αυτά που θελω να κάνω με το κινητό μου τα κάνει, και ταυτόχρονα είναι σημαντικό για εμένα το κινητό να έχει αυτή την αίσθηση ότι δουλεύει άψογα, γρήγορα, απροβλημάτιστα, οι εφαρμογές και το λειτουργικό να ακολουθούν το ίδιο design language και γενικότερα η εμπειρία χρήσης να είναι ομαλή και όμορφη στη χρήση.

Από την άλλη για κάποιον είναι απόλυτα λογικό να προτιμάει το android σε σχέση με το iOS για δυο λόγους: είτε του είναι απαραίτητες κάποιες δυνατότητες του android τις οποίες το iOS δεν έχει, είτε αυτό το "αίσθημα" αξιοπιστίας και γενικότερα ομαλής λειτουργίας χρήσης που δίνει το iOS να μην του είναι απαραίτητο, οπότε δεν έχει λόγο να δώσει τα παραπάνω χρήματα που ζητάει το iPhone σε σχέση με τις περισσότερες ανταγωνιστικές συσκευές.

 

Φυσικά υπάρχουν και αυτοί που αγοράζουν το iPhone χωρίς να έχουν ιδέα από tech, απλά επειδή είναι "το iPhone" και είτε θέλουν να πουλήσουν μούρη, είτε απλά το αγοράζουν επειδή έχουν λεφτά στην άκρη και θέλουν να έχουν αυτό που ακούγεται ότι είναι "το καλύτερο", αλλά εγώ φυσικά μιλάω για τα άτομα που ξέρουν τι αγοράζουν και γιατί το αγοράζουν.

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι στο εξωτερικο κανεις ένα πρόγραμμα με 20 ευρω η δολαρια και παιρνεις την συσκευη για 50 ευρω.είναι τζαμπα...παντου στο εξωτερικο...ακομα και στην κυπρο.μονο εδώ το αντιστοιχο πρόγραμμα κανει 100 και η συσκευη 500..ΕΛΛΑΔΑΡΑ..τα δινουν γιατι τα αγοραζουν με πιστωτικες....λογω κρισης...ΠΟΥΛΑΕΙ..

 

Μπα.. https://www.cyta.com.cy/id/m761?keywords=iPhone+7&OrderSN=zz6246&ProductSN=605&FamilySNs=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι στο εξωτερικο κανεις ένα πρόγραμμα με 20 ευρω η δολαρια και παιρνεις την συσκευη για 50 ευρω.είναι τζαμπα...παντου στο εξωτερικο...ακομα και στην κυπρο.μονο εδώ το αντιστοιχο πρόγραμμα κανει 100 και η συσκευη 500..ΕΛΛΑΔΑΡΑ..τα δινουν γιατι τα αγοραζουν με πιστωτικες....λογω κρισης...ΠΟΥΛΑΕΙ..

O συνειρμος που εκανες οτι αγοραζουν με πιστωτικες λογω κρισης  δεν τoν πολυκαταλαβα δλδ τις καρτες δεν τις πληρωνουν στο τελος ?

 

Ο αριθμος των πιστωτικων καρτων εχει μειωθει δραματικα  ακριβως εξαιτιας της κρισης δεν εκδιδουν οι τραπεζες  οπως παλαιοτερα και σιγουρα   ta πιστωτικα ορια ειναι πολυ χαμηλοτερα δλδ επαρκουν οριακα για ενα iphone 7 plus.

Πρεπει να καταλαβεις  πως ειναι μια πολυ καλη συσκευη και ως τετοια   σε αυτη την κατηγορια τιμης πουλαει οπως πουλαει και το s7 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

https://www.o2.co.uk/shop/phones/apple/iphone-7/#contractType=paymonthly

 

επίσης Apple CPU η πιο γρήγορη σε όλα τα benchmarks. Για εμπειρία χρήσης δεν θα σχολίάσω όσον αφορά το hw. μέχρι τώρα παραδέχονταν ότι είναι μεν γρήγορο αλλά είναι παλιό ή κακό το hw. τώρα έχετε και με στοιχείο ότι είναι το καλύτερο πχ antutu score. επίσης καλύτερη παιχνιδομηχανή και καλύτερη μπαταρία απο το iPad δύσκολα να βρείτε. Αλλά σε fb, messenger Κλπ πως να δεις διαφορά. Οι περισσότεροι αρκούνται στο να λένε πως έχουν 12πύρηνο...

 

Μόνη ένσταση μου αν και είναι υποκειμενικό είναι η οθόνη όπου θεωρώ τις AMOLED πιο όμορφες.

 

Απο εκεί και πέρα ένα σωρό πανάκριβα πράγματα υπάρχουν στην Ελλάδα. Εδώ έγιναν διάσημα τα Razer! Οχι ότι δεν αξίζουν αλλά βλέπω μερικούς που λένε για την κρίση και αναρωτιέμαι μετά και εγώ ποιος αγοράζει πληκτρολόγιο 200€ και ποιος ποντικάκτι 150€... 

Σας άναψα φωτιές τωρα ε; :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αναφέρω κάτι το οποίο πολλοί ξεχνάμε ή δεν διακρίνουμε καθαρά.

Η Apple είναι η εταιρεία που παρουσίασε το πρώτο “πραγματικό” smartphone στην ιστορική εκείνη πλέον παρουσίαση του Steve Jobs. Αυτό είναι πολύ σημαντικότερο από όσο φαίνεται. Καταγράφηκε στο συλλογικό υποσυνείδητο…

Η Αpple στην ουσία δημιούργησε τον κλάδο. Οι υπόλοιποι είναι παίκτες εκεί μεσα. Αλλοι εξαιρετικοί και ανταγωνιστικοί και άλλοι όχι και τόσο. Όλοι όμως είναι μιμητές θεμελιακά. Αντέγραψαν τη μεγάλη αρχική καινοτομία, σε hardware και software.

Η Apple έχει πετύχει από την αρχή αυτόν τον άψoγο, αρμονικό συνδυασμό hardware και software. Από κεκτημένη ταχύτητα βέβαια είναι ακόμα τόσο ψηλά σε πωλήσεις. Από εκείνη την αρχική συσκευή ακόμα εισπράττει. Αυτός είναι ξεκάθαρα και ο στόχος της Google με το Pixel. Πλησιάζει επικίνδυνα η Google, και άλλοι πλέον, στην “αρμονική” συσκευή που πραγματικά θέλεις να έχεις πάνω σου και δεν είναι απλά το καινούργιο flagship που τεστάρεις για ένα χρόνο και το αντικαθιστάς με το επόμενο με μεγάλη ευκολία. Στα android αγοράζεις ακόμα με βάση τα specs και το design. Δεν υπάρχει συναισθηματική σύνδεση με εταιρεία, περα από τη Samsung, η οποία όμως στην ουσία είναι μία πιο ποζεράδικη, βλάχικη apple. Η άλλη επιλογή είναι “το Ιphone”. Είναι κάτι περισσότερο από status symbol. Είναι generation symbol. Καθόρισε και όρισε.

Οι εποχές αλλάζουν όμως...Η apple ήταν ο Jobs. H ψυχή στην κυριολεξία της εταιρείας. Ένας σπάνια ιδιοφυής άνθρωπος. Αν δεν βρει γρήγορα άλλη ψυχή αργά ή γρήγορα θα πεθάνει, θα ξεπεραστεί.

 

Υ.Σ. Ίσως υπερέβαλα "λίγο" σε γλαφυρότητα και περιγραφικότητα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας κοροϊδεύουν μέσα στα μάτια μας είχα iPhone 4,4s,5,6. Samsung είχα μέχρι και s7 edge το κατάλαβα όταν έπιασα στα χέρια μου ένα xiaomi mi max 230 ευρώ τι να πω πραγματικά πιάστε ένα 6s plus και μετά το xiaomi mi max... Μας κλέβουν απλά...ειμαστε θύματα

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...