Προς το περιεχόμενο

Μπλόκο της Αρχής Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων στο ηλεκτρονικό εισιτήριο


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για όσους δεν τους απασχολούν τα προσωπικά τους δεδομένα, ας τα δίνουν εθελοντικά. Προσωπικά το βάρβαρο και απόλυτο φακέλωμα, δεν το αποδέχομαι. Ας σκεφθούν λίγο όλοι αυτοί που επιχειρηματολογούν με fb κλπ. να απαντήσω ότι το fb ή το κινητό ότι δεν είναι υποχρεωτικό και μπορούν να κλείνουν όταν θέλουμε. Αντίθετα η μετακίνηση για τις δουλειές μας και τα ψώνια μας είναι αναγκαία πράγματα που δεν χρειάζεται να τις ξέρουν με απόλυτη ακρίβεια "κάποιοι",..

 

 

ΥΓ Επίσης η δυνατότητα ανώνυμων συναλλαγών είναι συνυφασμένη με την προσωπική ελευθερία. Οικονομική ελευθερία ίσον προσωπική ελευθερία. Όσο για την καραμελίτσα της φοροδιαφυγής μη μασάμε. Είμαι 100% κατά φοροδιαφυγής αλλά δεν θέλω να καταργήσω την προσωπική μου ελευθερία για να μη χάνει το κράτος το 10% των εσόδων που αυτή αντιπροσωπεύει. Υπάρχουν μέθοδοι το 10% να γίνει 2% δηλ. αμελητέο και όλοι το ξέρουν καλά. Γι αυτό το μικρό ποσοστό που υπάρχει σε όλες τις οικονομίες δεν θα θυσιάσουμε τις προσωπικές μας ελευθερίες. Αν κάποιοι θέλουν κοινωνία τύπου Orwell με το μεγάλο αδελφό να παρακολουθεί το παραμικρό, συγγνώμην δεν θα πάρουμε...

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 150
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

  • Super Moderators

Άρα μιλάμε για τρεις τύπους εισιτηρίου; 1) το χάρτινο, που κάθε φορά το φορτίζεις για μία διαδρομή 2) Κάρτα που της πιστώνεις ποσό και σου "τρώει" από εκεί 3) Ονομαστική κάρτα για τα πακέτα απεριορίστων

 

Αν είναι έτσι, ο μόνος τύπος που χρειάζεται στοιχεία και ταυτοποίηση είναι ο 3ος

Κανονικά έτσι θα έπρεπε να γίνει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για γέλια.

 

Ολος ο Δυτικός πολιτισμός χρησιμοποιεί ηλεκτρονικό Εισιτήριο. Η Αγγλία έχει την Oyster Card με NFC πχ. 

 

Ειμαστε για γέλια, για λύπηση , δεν εχω λόγια πλεον. 

 

Θα ασχοληθεί η μυστική υπηρεσία με το που ανεβαινει που κατεβαινει η Κυρα Μαρία.  Οπως έγινε και με τις ιδιωτικές εταιρίες κινητης, ΟΤΕ, ΔΕΗ, Τηλεόρασης, τα Λιμάνια, το Facebook και εν γένει τα κινητα τηλέφωνα. 

 

Κουράσατε. Προσγειωθείται στο 2017 λοιπον, και αντιληφθείτε οσοι ειστε αρνητικοι με την ιδεα οτι ειμαστε ΕΥΡΩΠΗ (ακόμη) και θα κινηθούμε παράλληλα με την Ευρώπη. 

 

Και πισω απο ολα αυτα βρίσκονται προφανέστατα οι αριστεροί κατσαπλιάδες, που θελουν να ΚΛΕΒΟΥΝ το κράτος και τα ΜΜΜ. 

 

Μνημονια μεχρι να σβησει ο ήλιος, και οταν σβήσει ολονύκτιο πρόγραμμα με Thatcher μεχρι να έρθει αλλος, γιατι χώρα εμείς δεν προκειται να γίνουμε ποτε. Το τελευταιο ευρωπαικο σοβιετικό κράτος. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αλλά δεν έγινε; Δεν κατάλαβα καθόλου τί είναι αυτό που παρουσιάστηκε και πώς θα λειτουργεί

Νομίζω ότι θέλουν να έχουν στοιχεία και για τύπου Oyster...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι θέλουν να έχουν στοιχεία και για τύπου Oyster...

Μάλιστα. Τί να πω. Διαφωνώ με αυτό προσωπικά, αλλά συν τοις άλλοις ούτε για τον άλλον τύπο εμπιστεύομαι μια ελληνική εταιρεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο όνομα της ασφάλειας, να χάσουμε την ατομική μας ελευθερία. Αυτοί που το πράττουν, είχε πει κάποτε κάποιος, δεν αξίζει ούτε το ένα, αλλά ούτε και το άλλο.

 

Ορθός δεν προχώρησε το φακέλωμα (όπως με την κάρτα φιλάθλου, Κάρτα του Πολίτη). Κάποιοι το θεωρούν πρόοδο, φως, εξέλιξη. Ναι, αν δεν είχε chips και δόλο, η τεχνολογία είναι κάτι εξαιρετικό. Αλλά δυστυχώς, αυτοί που κινούν τα ηνία, έχουν άλλους σκοπούς και την εκμεταλλεύονται προς δικό τους συμφέρον.

 

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να πέφτουν πολλοί στη φάκα, χωρίς να δουν σε βάθος τις συνέπειες τέτοιων ηλεκτρονικών φυλακών. Αλλά και στη δαιμονοποίηση της τεχνολογίας, λόγω κάποιων ραδιούργων του "συστήματος".

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο θεσμός του ηλεκτρονικού εισητηρίου είναι επιβεβλημένος για μένα (για πολλούς λόγους).

 

η συλλογή τόσων προσωπικών δεδομένων είναι υπερβολική και η Αρχή κάνει σωστά τη δουλειά της. Προφανώς δεν έγινε κάποια μελέτη για τη συλλογή και επεξεργασία των ΠΔ. 

 

Να προσθέσω στη συζήτηση πως είναι σε ισχύ νέος νόμος περί ΠΔ, γνωστός και ως GDPR (τελευταία ημερομηνία συμμόρφωσης ο Μάιος του 2018), ο οποίος είναι ίδιος για όλες τις χώρες-μέλη της ΕΕ και επιβάλλει τεράστια πρόστιμα, δίνοντας παράλληλα πολλά δικαιώματα στον πολίτη (π.χ. να διαγράψει ο οργανισμός τα ΠΔ που διατηρεί για αυτόν, κλπ.)

 

Η Oyster που αναφέρθηκε παραπάνω, είναι η πιο ολοκληρωμένη προσπάθεια, αφού εξασφαλίζει ιδιωτικότητα στο χρήστη, ενώ -παράλληλα- διευκολύνει τις αρχές να εντοπίσουν κάποιον παραβάτη (π.χ. αν κάποιος κάνει ένα έγκλημα -λέμε τώρα- και χωθεί μέσα στο μετρό και αρχίζει να μπαινοβγαίνει σε μέσα - κατά πόσο ο εγκληματίας θα χτυπάει ηλεκτρονικό εισητήριο όταν τον κυνηγάνε είναι μια άλλη ιστορία, αλλά πρέπει και αυτή η περίπτωση να προβλεφτεί). Χρειάζεται και η συλλογή δεδομένων κίνησης ώστε να μπορεί να βελτιώνεται η συχνότητα δρομολογίων (π.χ. στις 9 το πρωί μπαίνουν 100 άνθρωποι στο συρμό, ενώ στις 8 μπαίνουν 300, άρα μάλλον απαιτούνται περισσότεροι συρμοί στις 8 παρά στις 9, κλπ.). 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια ερώτηση για τους ειδικούς, εγω μπαίνω στα μμμ μια φορά τον χρόνο, παίρνω ενα εισητήριο απο το περίπτερο και τέλος

 

Τώρα τι ακριβώς προβλέπεται για αυτή την περίπτωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε οσους φαινεται κατι τετοιο λογικο, συνηθισμενο και "ψεκασμενοι" αυτοι που αντιδρουν, καλα θα κανουν να ψαξουν για big data analytics και τι revenue μπορει να εχει μια εταιρια απο την πωληση τετοιων δεδομενων. Εκτος απο την "παρακολουθηση" απο αρχες κτλπ, μεχρι κ στοχευμενες διαφημισεις μπορουν να προβαλλονται στο δηλωμενο email αναλογα τα μερη που επισκεπτεσαι.

 

Οσο για τον ΟΑΣΑ το ολο θεμα βρωμοκοπαει απο παντου. Για πειτε μου λιγο, στο μεγαλο αυτο εργο των εκατομμυριων για τα "ηλεκτρονικα" εισιτηρια, αυτοι που ηδη χρησιμοποιουν την εφαρμογη σε κινητα για εισιτηρια απο το 2015 τι θα κανουν; Τα μηχανηματα με τις μπαρες δεν χτυπανε QR code, μονο NFC ειναι. Ολο το εργο και η δαπανη λοιπον για την εφαρμογη στα κινητα γιατι εγινε; Ή μηπως να αρχισουμε να σκαλιζουμε και ποια εταιρια εχει αναλαβει αυτο το εργο για την Mobile εφαρμογη και με τι κενα ασφαλειας υλοποιηθηκε απο τον ΟΑΣΑ για να βγει στο αρπα κολα... Ας μην το σκαλισουμε γιατι ειναι και ευθικτος ο ΟΑΣΑ.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για γέλια.

 

Ολος ο Δυτικός πολιτισμός χρησιμοποιεί ηλεκτρονικό Εισιτήριο. Η Αγγλία έχει την Oyster Card με NFC πχ. 

 

Ειμαστε για γέλια, για λύπηση , δεν εχω λόγια πλεον. 

 

Θα ασχοληθεί η μυστική υπηρεσία με το που ανεβαινει που κατεβαινει η Κυρα Μαρία.  Οπως έγινε και με τις ιδιωτικές εταιρίες κινητης, ΟΤΕ, ΔΕΗ, Τηλεόρασης, τα Λιμάνια, το Facebook και εν γένει τα κινητα τηλέφωνα. 

 

Κουράσατε. Προσγειωθείται στο 2017 λοιπον, και αντιληφθείτε οσοι ειστε αρνητικοι με την ιδεα οτι ειμαστε ΕΥΡΩΠΗ (ακόμη) και θα κινηθούμε παράλληλα με την Ευρώπη. 

 

Και πισω απο ολα αυτα βρίσκονται προφανέστατα οι αριστεροί κατσαπλιάδες, που θελουν να ΚΛΕΒΟΥΝ το κράτος και τα ΜΜΜ. 

 

Μνημονια μεχρι να σβησει ο ήλιος, και οταν σβήσει ολονύκτιο πρόγραμμα με Thatcher μεχρι να έρθει αλλος, γιατι χώρα εμείς δεν προκειται να γίνουμε ποτε. Το τελευταιο ευρωπαικο σοβιετικό κράτος. 

 

Όντως. Δεν μπορείς να καταλάβεις βασικά πράγματα. Ελπίζω να καταλήξεις να πληρώνεις μόνος σου τα μνημόνια.

 

Μου πετάς μέσα την Oyster η οποία δεν ζητάει ΤΙΠΟΤΑ από προσωπικά στοιχεία με αυτή που ζητάει τα ΠΑΝΤΑ. Άμα δεν μπορείς να καταλάβεις τον λόγο που χρειάζονται να προστατεύονται τέτοια δεδομένα δεν σου φταίει κανένας.

  • Like 20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης για την ιστορία, ποτέ δεν άνοιξε η εγγραφή για την έκδοση της μόνιμης κάρτας στο σχετικό  site, ενώ το διαφήμιζαν παντού. Έχουν μόνο ένα κείμενο στην πρώτη σελίδα που περιγράφει τον τρόπο χρήσης του εισιτηρίου! 

 

 

Εχεις δικιο.Και εγω κοιταζα αλλα τζιφος..Θλεω να τα κανουν και ηλεκτρονικα κιολας...Δεν κοιτανε να παρουν λεωφορεια και προσωπικο...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την κάρτα απεριορίστων ναι, για το "απλό" εισιτήριο που δεν είναι προσωπικό γιατί?

και καλα για να ειναι ατομικο και να μην μπορεις να το δωσεις σε καποιον αλλον οπως με το τωρινο. συμφωνω παντως οτι ειναι πολλα τα στοιχεια που ζητανε. αντε ενας αριθμος ταυτοτητας για πιστοποιηση και παλι πολυ ειναι.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...