Προς το περιεχόμενο

Μπλόκο της Αρχής Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων στο ηλεκτρονικό εισιτήριο


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 150
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

@LuSy

γιατί να μην με συμπαθήσεις (αν δεν ειρωνευόσουν), δεν έχουμε να χωρίσουμε και τίποτα! :)

για την ...άρνηση της τεχνολογικής και κοινωνικής εξέλιξης... συμφωνώ, και αν δεν φάνηκε από το προηγούμενο πόστ μου, γενικά είμαι υπέρ του έργου αυτού (ηλεκτρονικό εισιτήριο) εξυπηρετεί πολύ, αλλά είμαι κατά του μπακαλίστικου και ό,τι να 'ναι τρόπου που πάνε να το κάνουν. Επειδή έχω δουλέψει αρκετά σε χώρες εξωτερικού, νομίζω υπάρχουν πολλά καλά παραδείγματα να πάρουν από έξω για το πως πρέπει να λειτουργήσει σωστά ένα τέτοιο σύστημα.

 

Κάτι που ήθελα να προσθέσω στο προηγούμενο ποστ μου, και σχετίζεται με αυτό που έγραψε και ο CptBill και αν κατάλαβα καλά ειρωνευόταν λέγοντας το "the Greek way" για το να δώσεις σε κάποιον άλλον το εισιτήριο σου ή την κάρτα σου όταν δεν τα χρησιμοποιείς.

Νιώθω πως ώρες ώρες μόνοι μας θέλουμε να βάλουμε τα χέρια μας και να βγάλουμε τα μάτια μας!!

Τόσο εύκολα θέλουμε να απεμπολούμε δικαιώματά μας και την κοινή λογική;;

Γιατί να είναι "the Greek way" (εννοώντας μάλλον κάτι πονηρό και μεμπτό) το πιο φυσιολογικό;;

Γιατί να απαγορεύεται να δώσω το εισιτήριό μου ή την κάρτα μου που δεν χρησιμοποιώ στον αδερφό μου, στην φίλη μου, σε έναν τυχαίο στο δρόμο. 

Από πότε είναι παράνομο και μεμπτό, να δώσω το υπόλοιπο της σοκολάτας που δεν έφαγα σε έναν άλλον;;

Θα έπρεπε τότε πολλοί (myself included) να έχουμε πάει δις ισόβια γιατί έχουμε δώσει το τρίτο σουβλάκι στο κολλητό γιατί σκάγαμε, γιατί δώσαμε να φορέσει την μπλούζα μας το έτερον ήμισυ, χαρίσαμε κάτι άλλα ρούχα πιο πέρα, δώσαμε ένα πιάτο φαγητό σε μια οικογένεια, κλπ κλπ, ο κατάλογος δεν έχει τελειωμό. Ας μην χάνουμε την κοινή μας λογική αλλά και τα δικαιώματά μας.

Κατακριτέο δεν είναι να δώσεις κάτι που έχεις αγοράσει όπως ένα εισιτήριο σε έναν άλλον, κατακριτέο είναι να θέλουν να σε κάνουν να πιστεύεις ότι παρανομείς για κάτι τέτοιο!

Το εισιτήριο ή η σοκολάτα έχουν κοστολογηθεί τόσο, με βάση την πλήρη αξιοποίησή τους.

Σιγουρα οι εταιρείες θα ήθελαν να μην μοιραζόμαστε νόμιμα ένα εισιτήριο ή μια σοκολάτα, ώστε να πουλάν περισσότερα κομμάτια και να τσεπώνουν περισσότερα. Αυτό όμως δεν το κάνει σωστό ή νόμιμο.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναμενόμενα σχόλια, ψεκασμενοι που πίστεψαν ότι τους παρακολουθεί ο οσε και το τραμ.

 

Η αρχή καλά κάνει και επεμβαίνει, ζήτα διευκρίνιση πως θα χειριστούν τα δεδομένα. Το κάνει για το καλό μας (λίγο αργά βέβαια, αυτά έπρεπε να λυθούν πρώτου βγει το εισητήριο). Από εκεί και πέρα, όποιος θέλει να πληρώνει μετρητά, ορίστε.

 

 

Δεν απαγορεύεται

Δεν απαγορεύεται ΑΚΟΜΑ θέλεις να πεις.

Επίσης το ότι "ξεσπαθώνεις" αμέσως με χαρακτηρισμούς γι αυτούς με τους οποίους διαφωνείς, λέει πολλά για σένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α γεια σου. Τι ονοματα και αηδιες. Βγαζω athena.card, αγοραζω μηνιαιο πασο απεριοριστων με 30 ευρω και οταν δεν τη χρησιμοποιω εγω την δινω σε κανα φιλο μου.

The greek way.

 

wow! Makes no sense, αλλα λεφτά σου ειναι! Αμα θες καψτα κιολας!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πως ακριβώς θα ξέρουνε αν διακονούνται μειωμένο εισιτήριο αν είσαι φοιτητής, πολύτεκνος κλπ κλπ Πυρηνικέ Φυσικέ ?

 

Ελα Πυρηνικος Φυσικος εδώ. Οπως εκανε μεχρι τώρα. Οπως και γινεται δλδ και σε ολες τις αλλες χώρες.  Αμα θα βγαλω εγω δλδ χαρτινο εισητηριο φοιτητικο στο σταθμό... πως θα με ελεγξει?

 

Αμα θελετε βεβαια μπορειτε να κανετε τα ευκολα δύσκολα. Αλλα οπως ειπα και πριν... αυτα τα στοιχεια να ειναι προαιρετικα. Αν θελει κανεις να παει να ταυτοποιηθει πληρως με την υπηρεσια να το κανει. 

Η βασικη λειτουργια του ηλεκτρονικου εισητηριου ομως μπορει να εξυπηρετηθει ΑΝΩΝΥΜΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, υπάρχει και αυτό το άρθρο του Insomnia, με το αντίστοιχο βίντεο που εξηγεί κάπως τα πράγματα. Φαίνεται πως τους "φόβους" μας τους λύνει το ATH.ENA Ticket το οποίο καταλαβαίνω οτι είναι επαναφορτιζόμενο και μοιάζει να μπορεί να "φορτίζεται" με ένα ποσό και να τρώει από εκεί

Paging HAL9000 να μας εξηγήσει τί είδε εκεί που πήγε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μόνη λογική στο όλο αυτό άκυρο μάζεμα των στοιχείων είναι στο να θέλουν να την κάνουν "προσωπική" (την κάρτα) για να μην μπορείς να τη δίνεις σε άλλους. Από την άλλη μια λογική θα σου ζητά ο ελεγκτής ταυτότητα για ν πιστοποιήσει ότι είσαι ο κάτοχος της κάρτας, δεν το καταλαβαίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα παιδιά, τόση ώρα συζητάμε αδίκως μάλλον. Από εδώ:

 

Το ΑΣΣΚ θα υποστηρίζει δύο τύπους μέσου κομίστρου υπό τη μορφή ηλεκτρονικών «έξυπνων καρτών»: (α) το «Πολλαπλό», μια έξυπνη κάρτα χωρίς επαφή (Contactless Smart Card-SC) μνήμης (χωρίς μικροεπεξεργαστή), στην οποία θα μπορούν να αποθηκεύονται χρηματική αξία (stored Value), χρόνος ή αριθμός μετακινήσεων και (β) την «Κάρτα», μια έξυπνη κάρτα χωρίς επαφή (Contactless Smart Card-SC) με μικροεπεξεργαστή, η οποία θα υλοποιεί διάφορα προϊόντα κομίστρου, για παράδειγμα, προϊόντα απεριορίστων διαδρομών, μεγάλης διάρκειας ή μεγάλης αποθηκευμένης αξίας. Στις «έξυπνες κάρτες» θα αποθηκεύονται όσα δεδομένα του κομίστρου και της χρήσης του απαιτούνται για την εφαρμογή των προϊόντων κομίστρου.

[.......]

Τα δύο αυτά μέσα δεν διαφέρουν ως προς τα προϊόντα κομίστρου που θα μπορούν να υλοποιήσουν και θα είναι κατά κανόνα επαναχρησιμοποιήσιμα δια της επαναφόρτισής τους. Επομένως και με τα δύο μπορούν να υλοποιηθούν προϊόντα χρονικής διάρκειας (π.χ. εβδομαδιαίο ή μηνιαίο), αριθμού μετακινήσεων (π.χ. εισιτήριο 10 μετακινήσεων) ή αποθήκευσης ενός χρηματικού ποσού (π.χ. 50€, “pay as you go”).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάει κ αυτό...Όνειρο ήταν και πέρασε.

 

Δεν θα πάμε ποτέ μπροστά.

Μπροστά δεν πας όταν εγώ που έχω ανάγκη το μειωμένο εισητήριο, για να βγάλω την κάρτα που έβγαζα μέχρι τώρα με πολύ ευκολία, πρέπει να φακελωθώ χωρίς κανένα απολύτως λόγο. ¨Ασε που μπορούν άμα θέλουν να παρακολουθούν που πηγαίνω ποιες ώρες/μέρες, με τη συχνότητα. Που ανέβηκα που κατέβηκα πότε και πως. (Γιατί πρέπει να χτυπάς μπαίνεις βγαίνεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μόνη λογική στο όλο αυτό άκυρο μάζεμα των στοιχείων είναι στο να θέλουν να την κάνουν "προσωπική" (την κάρτα) για να μην μπορείς να τη δίνεις σε άλλους. Από την άλλη μια λογική θα σου ζητά ο ελεγκτής ταυτότητα για ν πιστοποιήσει ότι είσαι ο κάτοχος της κάρτας, δεν το καταλαβαίνω.

Είδη η κάρτα έχει την φωτογραφία μου πάνω της. Και υπάρχη και υ ταυτότητα μου για επιπλέον ταυοποίηση. Επίσης και το ηλεκτρονικό σύστημα, στο οποίο δεν υπάρχει φωτογραφία πάνω και το τονίζω αυτό, πάλι μέσω ταυτότητας το επαληθεύεις αν θες να ελένξεις τον πραγματικό κάτοχο. Δεν τους χρειάζεται σε κάτι το ΑΜΚΑ μου και όλα τα λοιπά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναμενόμενα σχόλια, ψεκασμενοι που πίστεψαν ότι τους παρακολουθεί ο οσε και το τραμ.

 

Η αρχή καλά κάνει και επεμβαίνει, ζήτα διευκρίνιση πως θα χειριστούν τα δεδομένα. Το κάνει για το καλό μας (λίγο αργά βέβαια, αυτά έπρεπε να λυθούν πρώτου βγει το εισητήριο). Από εκεί και πέρα, όποιος θέλει να πληρώνει μετρητά, ορίστε. Δεν απαγορεύεται

 

ρε είσαι καλά?

 

μέχρι τώρα ξέρεις ότι σε ληστείες η Αστυνομία μαζεύει υλικό από τις κάμερες ασφαλείας από όλα τα καταστήματα...

 

τώρα θα μαζεύει από παντού.. από μετρο, απο το σουπερ μαρκετ κλπ κλπ

 

δεν θα σε παρακολουθούν ονλινε... αλλά αν ποτέ κάνεις μλκια θα σε βρουν πολύ πιο εύκολα καθώς θα ελέγξουν τα πάντα...

 

να σου πω την αλήθεια... το προτιμώ! αν είσαι εντάξει και δεν έχεις να κρύψεις κάτι, αποτελεί μάλιστα και αποδεικτικό αθωότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπροστά δεν πας όταν εγώ που έχω ανάγκη το μειωμένο εισητήριο, για να βγάλω την κάρτα που έβγαζα μέχρι τώρα με πολύ ευκολία, πρέπει να φακελωθώ χωρίς κανένα απολύτως λόγο. ¨Ασε που μπορούν άμα θέλουν να παρακολουθούν που πηγαίνω ποιες ώρες/μέρες, με τη συχνότητα. Που ανέβηκα που κατέβηκα πότε και πως. (Γιατί πρέπει να χτυπάς μπαίνεις βγαίνεις)

Διάβασε λίγο πιο πάνω το post μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O ΟΑΣΑ έβγαλε την εξής -φλύαρη και χωρίς λέξη για την ταμπακιέρα- ανακοίνωση:

 

 

Ο ΟΑΣΑ ως απάντηση στα δημοσιεύματα σχετικά με τη γνωμοδότηση της Αρχής Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα(ΑΠΔΠΧ) διαβεβαιώνει ότι μεριμνά πλήρως για τη διασφάλιση της ιδιωτικότητας και της προστασίας των προσωπικών δεδομένων των συμπολιτών μας με την εφαρμογή του ηλεκτρονικού εισιτηρίου.

Με στόχο πάντα τη δικαιότερη και αναλογικότερη τιμολογιακή πολιτική προς όφελος των επιβατών, διεξάγεται αποκλειστικά ανώνυμη στατιστική επεξεργασία μόνο του τύπου του κομίστρου.

Ειδικότερα:

Πλήρης διασφάλιση ανωνυμίας μετακινουμένων

Βασική παράμετρος του νέου συστήματος είναι η πλήρης διασφάλιση της ανωνυμίας της μετακίνησης και ο σεβασμός τόσο του δικαιώματος της πληροφοριακής αυτοδιάθεσης, όσο και του δικαιώματος στην ιδιωτική ζωή του συνόλου του επιβατικού κοινού στα δημόσια αστικά μέσα μεταφοράς της Αθήνας.

 Στατιστική επεξεργασία μόνο του τύπου κομίστρου για εφαρμογή δικαιότερης τιμολογιακής πολιτικής προς όφελος των επιβατών

Με στόχο μία αναλογικότερη και δικαιότερη τιμολογιακή πολιτική που θα ωφελήσει τους επιβάτες, ο ΟΑΣΑ έχει καταστήσει δυνατή αποκλειστικά και μόνο την ανώνυμη στατιστική επεξεργασία των μετακινήσεων σύμφωνα με τον τύπο του κομίστρου καθώς δεν είναι δυνατόν να συσχετιστούν με προσωπικά στοιχεία των επιβατών που επιλέγουν την ηλεκτρονική κάρτα απεριορίστων διαδρομών για τις μετακινήσεις τους.

Τεκμηρίωση όλων των τεχνικών μέτρων που διασφαλίζουν την ιδιωτικότητα των συμπολιτών μας

Ο ΟΑΣΑ διαθέτει όλη τη σχετική ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗ για όλα τα απαραίτητα τεχνικά μέτρα που θα διασφαλίζουν πλήρως την ιδιωτικότητα των μετακινήσεων των επιβατών.

Ο ΟΑΣΑ διασφαλίζει και προστατεύει πλήρως το δικαίωμα της ανώνυμης μετακίνησης του επιβατικού κοινού

Ο ΟΑΣΑ, τηρώντας αυστηρά το νόμο περί προσωπικών δεδομένων και τις υποδείξεις της ΑΠΔΠΧ, διαβεβαιώνει ότι σε κάθε περίπτωση δεν θα υπάρχει δυνατότητα συσχέτισης της μετακίνησης με συγκεκριμένο φυσικό πρόσωπο, άρα και ταυτοποίησης, προασπίζοντας πλήρως τόσο την ιδιωτικότητα των χρηστών του ηλεκτρονικού εισιτηρίου, όσο και το δικαίωμα του επιβατικού κοινού στην ανώνυμη μετακίνηση λαμβάνοντας υπόψη και την εμπειρία από άλλες ευρωπαϊκές χώρες όπου έχει εφαρμοστεί το ηλεκτρονικό εισιτήριο.

 

Και εγώ ο αφελής ερωτώ: Γιατί χρειάζεται τόσα προσωπικά δεδομένα για ένα έστω πολλαπλό εισιτήριο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...