Προς το περιεχόμενο

Μπλόκο της Αρχής Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων στο ηλεκτρονικό εισιτήριο


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοιτάξτε... είναι πολλά αλλά εύκολα μπορείς να δώσεις 2α (ο όρος 'ψεύτικα' είναι βαρύς και δεν είναι ακριβώς αυτό...)

 

> εμαιλ-φαξ-κινητό βάζεις 2α που δεν τα χρησιμοποιείς συχνά.

> διευθυνση απλά βάζεις ταχυδρομική θυρίδα

 

το μόνο που χαλάει τη φάση είναι το ΑΜΚΑ. απο εκεί έρχεται και όλο το φακέλωμα. Αλλιώς τα στοιχεία δεν δηλώνουν τίποτα. 

 

Αν βγάλουν ΑΜΚΑ (που δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει) θα είναι εντάξ.

 

Εμένα πάντως κάτι μου λέει ότι είναι όλα στημένα. Θα βγάλουν ηλίθια στοιχεία όπως email-fax άντε και διεύθυνση και θα διατηρήσουν το ΑΜΚΑ. τελείωσες! φακελώθηκες... τι τηλέφωνο και διεύθυνση μου λες τώρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που μερικούς σας απασχολεί η παρακολούθηση ενώ στο Facebook ανεβάζετε μέχρι και τι βρακί φοράτε με ξεπερνά.

Επρεπε να γραψεις κατι ε?.Εσυ δικε μου στο facebook εχεις δωσει αμκα διευθυνση και κινητο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάξτε... είναι πολλά αλλά εύκολα μπορείς να δώσεις 2α (ο όρος 'ψεύτικα' είναι βαρύς και δεν είναι ακριβώς αυτό...)

 

> εμαιλ-φαξ-κινητό βάζεις 2α που δεν τα χρησιμοποιείς συχνά.

> διευθυνση απλά βάζεις ταχυδρομική θυρίδα

 

το μόνο που χαλάει τη φάση είναι το ΑΜΚΑ. απο εκεί έρχεται και όλο το φακέλωμα. Αλλιώς τα στοιχεία δεν δηλώνουν τίποτα. 

 

Αν βγάλουν ΑΜΚΑ (που δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει) θα είναι εντάξ.

 

Εμένα πάντως κάτι μου λέει ότι είναι όλα στημένα. Θα βγάλουν ηλίθια στοιχεία όπως email-fax άντε και διεύθυνση και θα διατηρήσουν το ΑΜΚΑ. τελείωσες! φακελώθηκες... τι τηλέφωνο και διεύθυνση μου λες τώρα....

Φαντάσου ομως να πας να βγάλεις κάρτα και να θέλουν, λογαριασμό κοινής ωφέλειας, ταυτότητα, βιβλιάριο ασθενείας, ληξιαρχική πραξη γέννησης, οικογενειακής κατάστασης κλπ

 

Δεν μπορεί θα το εχουν σκεφτεί τα τσακάλια χαχαααααα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μ πει κάποιος γιατί κάνουμε έτσι

Με τα Pos και το πλαστικό χρήμα ακριβώς τον ίδιο έλεγχο δεν έχουμε ;;;;

Ξέρουν ανα πάσα στιγμή από πήραμε τυρόπιτα που βρισκόμαστε Τ ψωνίζουμε ποσά χαλάμε και ποσά παίρνουμε !!!! Όποτε έλεγχος είτε έτσι είτε αλλιώς υπάρχει

Σε ποια χωρα μενεις γιατι τελευταια φορα που κοιταξα γυρω μου ολοι χρησιμοποιουν ακομα cash money για τις περισσοτερες αγορες τους,δεν ειναι παρανομο ξερεις.

 

Και δεν ειναι το ιδιο να εχει μια τραπεζα τα στοιχεια σου με τον κυρ Γιωργο που μπηκε το '83 με μεσο στον ησαπ,ουτε με τους γιους του που κληρονομησαν την θεσουλα το '12 στο τμημα πληροφοριων που θα μαζευονται τα data.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον, γιατί τοσα στοιχεία;

Δεύτερον, γιατί περίμεναν τοσο καιρό για να παγώσουν την διαδικασία; Επρεπε δηλαδή να γίνουν (πληρωθούν) ολες οι μελέτες και να αγοραστούν τα μηχανήματα για να παγώσουν το πρόγραμμα;

ΕΣΠΑ δικε μου,μονο τις βενζινες πληρωσαμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κονδύλια πέσανε παλικάρια. Πήρανε 10 παράδες, δώσανε 1 για την όλη τεχνολογία και υλοιποίησή της, και τα υπόλοιπα τσέπη!

 

Και τελικά είναι παράνομο! Φτου και από την αρχή! ΠΛΕΡΩΣΤΕ ΠΑΛΙ, Ελλάδα είστε κορόϊδα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως. Δεν μπορείς να καταλάβεις βασικά πράγματα. Ελπίζω να καταλήξεις να πληρώνεις μόνος σου τα μνημόνια.

 

Μου πετάς μέσα την Oyster η οποία δεν ζητάει ΤΙΠΟΤΑ από προσωπικά στοιχεία με αυτή που ζητάει τα ΠΑΝΤΑ. Άμα δεν μπορείς να καταλάβεις τον λόγο που χρειάζονται να προστατεύονται τέτοια δεδομένα δεν σου φταίει κανένας.

 

Αγάπη μου, αγγλία μένω. Μην μου μιλάς για διαφορές. 

 

Αγγλία δεν χρειάζονται τα στοιχεία σου γιατι τα έχουν ήδη. Το 58άρι λεωφορείο, έχει 24 κάμερες μέσα. 

Πέρνα κόκκινο, σπάσε μηχάνημα, παρκαρε παράνομα και σε 24 ώρες εχει μπει φυλάκα. 

 

Φιλε εχεις θεμα ευρωπη δε θα ημαστε μονο στην "προοδο οπως το νομιζεις εσυ"Γιατι πρωτον η δυτικη ευρωπη δεν εχει την φραφειοκρατια που εχουμε εμεις επισης τις συγκοινωνιες που εχουμε εμεις την νοοτροπια να ψοφησει η κατσικα του γειτονα ,οσο για αριστερους που αναφερεις αυτοι ειναι στο ονομα,Και μακαρι να ημασταν σοβιετικη χωρα της ευρωπης γιατι θα πρεπει να διαβαζεις και λιγο προοδευμενε μου φιλε οτι η σοβιετικη ενωση ειχε απο τα πιο καλα συστηματα υγειας δημοσια παιδεια ,Δουλευες με το που τελειωνες τις σπουδες σου,συγκοινωνια παντου παντα και σχεδον τσαμπα πχ 20 λεπτα του ευρω,επισης ειχαν και σπιτι τσαμπα και θερμανση και ζεστο νερο ολοι,ΟΛΑ αυτα και πολλα αλλα δωρεαν χωρις πιστωτικες και ηλεκτρονικα εισητηρια,Επισης αν εισαι γονιος το παιδι σου σε παιδικο σταθμο τσαμπα και και και δεν υπηρχε αναλφαβητισμος ολα αυτα πριν 50 χρονια εμεις ακομα το παλευουμε.Θελω να πω οτι δε φταιει, οτι πρεπει ο μεγαλος αδερφος να υπαρχει παντου η προοδος λοιπον ειναι στο συστημα.Εμεις οπως θα καταλαβες βλεπουμε το δεντρο.

 

 

 

Και γιατί κατέρρευσε παικταρα μου?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αν ξέρω ή δεν ξέρω εγώ ή εσύ ή όλο το insomnia καταλαβαίνεις φαντάζομαι πως δεν είναι επαρκής συνθήκη για την θέσπιση ή μη ενός κανόνα λειτουργίας έτσι;

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί να χρειάζεται να δώσω πολλά από τα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα για μία κάρτα ΜΜΕ.

Αρκεί μία φωτό και σύνδεση του αρ. κάρτας με το κινητό μου να μην κουβαλαμε και ταυτότητες ή έστω με το ΑΜΚΑ αν και διαφωνώ και με αυτό. Τέλος από εμένα για το θέμα :)

Θεωρώ και ελπίζω πως θα γίνουμε μάρτυρες της σχετικής κ@λ@τούμπας οσονούπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να δώ και μια άλλη Αρχή να εγκαλεί την Αρχή ΠΠΔ που ξύπνησε τώρα. την στιγμή που το έργο ήδη μπηκε σε λειτουργεία, ενώ ειναι φανερό οτι προηγήθηκαν χρόνια σε διαγωνισμούς, σχεδιασμο, υλοποίηση, δοκιμες, αιτήσεις, αδειοδοτήσεις, και οτι αλλο εχει ο θεός της γραφειοκρατείας, αλλα τίποτε απ αυτά δεν την ξύπνησε, μέχρι που το εργο να γινει θεμα στα κανάλια. Τραμπ-ακουλισμοί "αν δεν το είδα στην τιβι, δεν έγινε".

 

 

 

Σε άλλες χώρες υπάρχει η Ανώνυμη ηλ.κάρτα, και η Επώνυμη (με φώτο, ονομα, κλπ).

 

1. η Ανώνυμη εχει τα καλά οτι

μπορεις να την δανείζεις, πχ. σε μια οικογένεια που κανουν όλοι περιστασιακή χρήση.

Και οτι πρέπει για tin foil hatters. δεν καταγράφει δρομολόγια.

(μέχρι να συνειδητοποιήσεις, οτι οταν πας στο ειδικό μηχανάκι, συνηθως σε σουπερ μαρκετ, και τη "φορτώνεις" χρησιμοποιώντας την τραπεζική σου κάρτα, ειναι δεδομένο οτι εισαι σε ΠΛΗΡΗ ΑΔΥΝΑΜΙΑ να εμποδίσεις την σύνδεση του κωδικου της κάρτας, με τον τρ.λογαριασμό σου, αρα η ανωνυμία σου ειναι απλά αυταπάτη. Και όχι: κανενας δεν θα σου φορτώσει την κάρτα με μετρητά).

 

Τα μειονεκτήματα της ειναι οτι αν χαθεί/κλαπεί, χάνεις και το υπόλοιπο της (ενω την επώνυμη την ακυρώνεις, και το υπολοιπο παει στη νέα σου κάρτα).

Και πρέπει καθε φορά που αδειάζει να βρεις μέρος να την φορτώσεις (απειρες χαμενες ώρες , οταν το καταλαβαινεις τελευταια στιγμή, και χανεις το δρομολόγιο).

 

 

Τυπικοί χρήστες της Ανώνυμης ειναι οι Τουρίστες, οι παράνομοι μετανάστες, οι φοροφυγάδες (οσοι προσπαθούνε να ζουνε χωρις να περνάνε τα λεφτά τους μεσα απο το τραπεζικό δίκτυο ), και .. ψηφοφόροι του καθε Τραμπ-ο-Λεπέν και Βίλντερς :)

 

 

 

 

 

2. η επώνυμη μπορει να συνδεθει με ενα τραπεζικό λογαριασμό και να φορτώνει αυτόματα οταν πάει σε αρνητικό υπόλοιπο.

Τα δρομολόγια -αν θελεις- καταγράφονται και τα βρίσκεις στο site του φορέα.

χρησιμότητες ; Αν πληρώνεις για την κάρτα του παιδιού σου, βλέπεις που πάει και πότε. Οταν η διαδρομές σου γινονται για επαγγελματικό σκοπό μπορεις ετσι να τις χρεώσεις (πιό διάφανα) σε πελάτη/εργοδότη.

 

Η ημ/νια γέννησης κανει δυνατή την διαφορετική (μειωμένη) χρέωση της διαδρομής οταν ο κατοχος ειναι ανήλικος ή 3ης ηλικίας. (παιδιά με ανώνυμη κάρτα χρεώνονται το πλήρες ποσό ενηλίκου).

 

Ο ΑΜΚΑ δεν ξερω τί χρειάζεται. Αλλα αν οι φορείς εχουν ειδικές τιμές για ΑΜΕΑ, ή συνταξιούχους , υποψιάζομαι την περίπτωση διαστάυρωσης με το Ταμείο.

με λίγα λόγια θελεις δεν θελεις σε φακελώνουν κανονικά θελεις δεν θελεις....... για αυτό πλήρες χρήση πλαστικής κάρτας κλπ όπως λες είναι καθαρά μια φυλακή

 

όσο για φοροφυγάδες...... για δούλεψε στην Ελλάδα λίγο για 450 ευρώ νόμιμα και να τα βγάλεις πέρα κιόλας και μετά να σε δω πως θα κάνεις ταυτόχρονα μαύρη δουλειά τρέχοντας αν δεν θελεις να πεθάνεις 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε είσαι καλά?

 

μέχρι τώρα ξέρεις ότι σε ληστείες η Αστυνομία μαζεύει υλικό από τις κάμερες ασφαλείας από όλα τα καταστήματα...

 

τώρα θα μαζεύει από παντού.. από μετρο, απο το σουπερ μαρκετ κλπ κλπ

 

δεν θα σε παρακολουθούν ονλινε... αλλά αν ποτέ κάνεις μλκια θα σε βρουν πολύ πιο εύκολα καθώς θα ελέγξουν τα πάντα...

 

να σου πω την αλήθεια... το προτιμώ! αν είσαι εντάξει και δεν έχεις να κρύψεις κάτι, αποτελεί μάλιστα και αποδεικτικό αθωότητας.

το τι είναι  παράνομο σε πολλές μα πάρα πολλές χώρες απέχει πολύ από το τι είναι ηθικό και σωστό πολύ πιθανόν αργοτερα να λες ότι ο πρόεδρος είναι μα...ς θα αποτελεί ποινικό αδίκημα όπως σε καποιες χώρες

 

O ΟΑΣΑ έβγαλε την εξής -φλύαρη και χωρίς λέξη για την ταμπακιέρα- ανακοίνωση:

 

 

Ο ΟΑΣΑ ως απάντηση στα δημοσιεύματα σχετικά με τη γνωμοδότηση της Αρχής Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα(ΑΠΔΠΧ) διαβεβαιώνει ότι μεριμνά πλήρως για τη διασφάλιση της ιδιωτικότητας και της προστασίας των προσωπικών δεδομένων των συμπολιτών μας με την εφαρμογή του ηλεκτρονικού εισιτηρίου.

Με στόχο πάντα τη δικαιότερη και αναλογικότερη τιμολογιακή πολιτική προς όφελος των επιβατών, διεξάγεται αποκλειστικά ανώνυμη στατιστική επεξεργασία μόνο του τύπου του κομίστρου.

Ειδικότερα:

Πλήρης διασφάλιση ανωνυμίας μετακινουμένων

Βασική παράμετρος του νέου συστήματος είναι η πλήρης διασφάλιση της ανωνυμίας της μετακίνησης και ο σεβασμός τόσο του δικαιώματος της πληροφοριακής αυτοδιάθεσης, όσο και του δικαιώματος στην ιδιωτική ζωή του συνόλου του επιβατικού κοινού στα δημόσια αστικά μέσα μεταφοράς της Αθήνας.

 Στατιστική επεξεργασία μόνο του τύπου κομίστρου για εφαρμογή δικαιότερης τιμολογιακής πολιτικής προς όφελος των επιβατών

Με στόχο μία αναλογικότερη και δικαιότερη τιμολογιακή πολιτική που θα ωφελήσει τους επιβάτες, ο ΟΑΣΑ έχει καταστήσει δυνατή αποκλειστικά και μόνο την ανώνυμη στατιστική επεξεργασία των μετακινήσεων σύμφωνα με τον τύπο του κομίστρου καθώς δεν είναι δυνατόν να συσχετιστούν με προσωπικά στοιχεία των επιβατών που επιλέγουν την ηλεκτρονική κάρτα απεριορίστων διαδρομών για τις μετακινήσεις τους.

Τεκμηρίωση όλων των τεχνικών μέτρων που διασφαλίζουν την ιδιωτικότητα των συμπολιτών μας

Ο ΟΑΣΑ διαθέτει όλη τη σχετική ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗ για όλα τα απαραίτητα τεχνικά μέτρα που θα διασφαλίζουν πλήρως την ιδιωτικότητα των μετακινήσεων των επιβατών.

Ο ΟΑΣΑ διασφαλίζει και προστατεύει πλήρως το δικαίωμα της ανώνυμης μετακίνησης του επιβατικού κοινού

Ο ΟΑΣΑ, τηρώντας αυστηρά το νόμο περί προσωπικών δεδομένων και τις υποδείξεις της ΑΠΔΠΧ, διαβεβαιώνει ότι σε κάθε περίπτωση δεν θα υπάρχει δυνατότητα συσχέτισης της μετακίνησης με συγκεκριμένο φυσικό πρόσωπο, άρα και ταυτοποίησης, προασπίζοντας πλήρως τόσο την ιδιωτικότητα των χρηστών του ηλεκτρονικού εισιτηρίου, όσο και το δικαίωμα του επιβατικού κοινού στην ανώνυμη μετακίνηση λαμβάνοντας υπόψη και την εμπειρία από άλλες ευρωπαϊκές χώρες όπου έχει εφαρμοστεί το ηλεκτρονικό εισιτήριο.

 

Και εγώ ο αφελής ερωτώ: Γιατί χρειάζεται τόσα προσωπικά δεδομένα για ένα έστω πολλαπλό εισιτήριο;

δλδ μας λένε αν έρθει πχ αστυνομία και πει πότε τάδε άτομο που πήγε και που κατέβηκε δεν θα τα δώσει τα στοιχεία ? μια χαρά α τα δώσει....... για αυτό να μην λει πολλά..... ανωνυμία σημαίνει να μην μπορείς να αποδείξεις εύκολα ποιος που πήγε και πότε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγάπη μου, αγγλία μένω. Μην μου μιλάς για διαφορές. 

 

Αγγλία δεν χρειάζονται τα στοιχεία σου γιατι τα έχουν ήδη. Το 58άρι λεωφορείο, έχει 24 κάμερες μέσα. 

Πέρνα κόκκινο, σπάσε μηχάνημα, παρκαρε παράνομα και σε 24 ώρες εχει μπει φυλάκα. 

 

 

 

 

Και γιατί κατέρρευσε παικταρα μου?

Δεν κατερευσε στην ουσια αλλα χροοοοοοονια προσπαθουσαν οι αμερικανοι και το εβραικο λομπυ με προπαγαναδα που ανθει ακομα και σημερα,ετσι βαλανε τον γκορμπατσοφ ο οποιος ο ιδιος το παραδεχτηκε τοποθετηθηκε για να διαβαλει το συστημα εκ των εσω.Μην ξεχναμε οτι αρχιστρατηγος μετα τους πυργους δηλωσε οτι δημιουργησαν τους ταλιμπαν για να καταστεψουν τους σοβιετικους,αλλα ο γκορμπατσοφ τα καταφερε πριν,και μετα ξεφυγε η κατασταση με αυτους.Και να μην ξεχναμε οτι ο αντρεας βγηκε κυβερνηση απατης οπως αποδειχτηκε με αριστερα συνθηματα και ιδεες που ποτε δεν υλοποιησε [εξω απο το νατο,εξω απο εοκ ,εξω οι βασεις,παραγωγη ελληνικη και καταναλωση σε ενεργεια,αγροτια,κλπ κλπ κλπ].Ολα γινονται για το χρημα και οχι για την καλυτερευση της ζωης του πολιτη.

Ασε φιλε μου μεγαλη κουβεντα ειναι, το ζητουμενο ειναι να διαβαζουμε να ενημερωνομαστε μετα να σκεφτομαστε και να πρατουμε,και οχι πχ να βλεπουμε διαφημησεις του τυπου ο μπαμπας μου ειναι εξωγηινος πλησιασε το τηλεφωνο του σε ενα μαυρο κουτι και ωωωω θαυμα,Τσιμπαει ο κοσμος καθοδηγειται δε βλεπει καν το αγκιστρι.

Οσο αφορα τα ΜΜΜ δεν χρειαζεται οποιοδηποτε στοιχειο κατοχου εκτος ονομα επωνυμο και εναν Π.Α.Κ.Α.Δ. ΄΄΄προσωπικο αριθμο καρτας απεριοριστων διαδρομων'' τα εισητηρια με φορτιση η χωρις μονης διαδρομης πχ και τριαινες στα ακυρωτικα μηχανηματα για να μην περνανε τσαμπατζηδες,ναρκομανεις,γυφτοι ,ζητιανοι,κλπ και επισης σοβαρος ελεγχος απο ελεγκτες αυτα αρκουν.

ΑΛΛΑ ΑΛΛΑ βαλε λεωφορεια στο στολο παρε οδηγους, παρε κεφαλια σε οσους παραβιαζουν λεωφορειολωριδες Γιατι η τηλεματικη αλλιως δεν χρειαζεται τι να την κανω οταν βλεπω οτι το λεωφορειο μου θα ερθει σε 45 λεπτα?αν ειχε καθε 15 λεπτα η προκαθορισμενη ωρα αφιξης στην σταση ποιος ο λογος η δαπανη χρηματων σε βλακειες?τα λεφτα τα χρειαζομαστε στην υγεια και σε κοινωνικες δομες.

ΚΑΙ ΠΡΟΟΔΟΣ ΕΙΝΑΙ ο σεβασμος στον πολιτη και οι παροχες αν θες να λεγεσαι κρατος δικαιου,και οχι να μειωνεις μισθους,συνταξεις,εξτρα φοροι παντου,φπα 24%???? και δεν συμαζευεται να κλεινουν επιχειρησεις ταυτοχρονα να αυξανονται οι ανεργοι ''ασε τι λενε οι πολιτικοι'' ΕΛΕΟΣ''

ΥΓ [και στην σοβιετικη ενωση δεν ετρωγε κανεις απο τα σκουπιδια ουτε κοιμοταν στους δρομους ''τωρα ομως?''

Με συγχωρειται αν σας κουρασα αλλα τιποτα δεν ειναι οπως φαινεται.ΑΝΤΙΣΤΑΘΗΤΕ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικοι εδω μεσα περνιεστε για μεγιστανες η για τιποτα snowden. Σιγα μην εχει στηθει ολοκληρο το συστημα για να υποκλεπτει απο εσενα φοιτητακο τα σαλια που ανταλλασεις με το 16χρονο απο την γειτονια σου. Δεν θα υποπεσω στο τετριμμενο "α ρε αλλα τοσα μνημονια χρειαζομαστε", αυτο πια ειναι δεδομενο και το ζουμε, γιατι νομιζεις 8 χρονια μετα εχεις μνημονια, γιατι εβαλες μυαλο? Το 2014 σε κωμοπολη 200 χιλιαδων κατοικων στην Ολλανδια, πληρωνα ανεπαφα απο το κινητο μου μεσα στο λεωφορειο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι που ήθελα να προσθέσω στο προηγούμενο ποστ μου, και σχετίζεται με αυτό που έγραψε και ο CptBill και αν κατάλαβα καλά ειρωνευόταν λέγοντας το "the Greek way" για το να δώσεις σε κάποιον άλλον το εισιτήριο σου ή την κάρτα σου όταν δεν τα χρησιμοποιείς.

Νιώθω πως ώρες ώρες μόνοι μας θέλουμε να βάλουμε τα χέρια μας και να βγάλουμε τα μάτια μας!!

Τόσο εύκολα θέλουμε να απεμπολούμε δικαιώματά μας και την κοινή λογική;;

Γιατί να είναι "the Greek way" (εννοώντας μάλλον κάτι πονηρό και μεμπτό) το πιο φυσιολογικό;;

Γιατί να απαγορεύεται να δώσω το εισιτήριό μου ή την κάρτα μου που δεν χρησιμοποιώ στον αδερφό μου, στην φίλη μου, σε έναν τυχαίο στο δρόμο. 

Από πότε είναι παράνομο και μεμπτό, να δώσω το υπόλοιπο της σοκολάτας που δεν έφαγα σε έναν άλλον;;

Θα έπρεπε τότε πολλοί (myself included) να έχουμε πάει δις ισόβια γιατί έχουμε δώσει το τρίτο σουβλάκι στο κολλητό γιατί σκάγαμε, γιατί δώσαμε να φορέσει την μπλούζα μας το έτερον ήμισυ, χαρίσαμε κάτι άλλα ρούχα πιο πέρα, δώσαμε ένα πιάτο φαγητό σε μια οικογένεια, κλπ κλπ, ο κατάλογος δεν έχει τελειωμό. Ας μην χάνουμε την κοινή μας λογική αλλά και τα δικαιώματά μας.

Κατακριτέο δεν είναι να δώσεις κάτι που έχεις αγοράσει όπως ένα εισιτήριο σε έναν άλλον, κατακριτέο είναι να θέλουν να σε κάνουν να πιστεύεις ότι παρανομείς για κάτι τέτοιο!

Το εισιτήριο ή η σοκολάτα έχουν κοστολογηθεί τόσο, με βάση την πλήρη αξιοποίησή τους.

Σιγουρα οι εταιρείες θα ήθελαν να μην μοιραζόμαστε νόμιμα ένα εισιτήριο ή μια σοκολάτα, ώστε να πουλάν περισσότερα κομμάτια και να τσεπώνουν περισσότερα. Αυτό όμως δεν το κάνει σωστό ή νόμιμο.

 

Ο λόγος είναι απλός the Greek Way thinking φίλε μου.

 

Για ποιο λόγο να βάλω τον πολύτεκνο φίλο μου να μου πάρει εισιτήριο για να έχω την έκπτωση του 20% (?) ? . Αν ήμασταν πολιτισμένοι άνθρωποι οκ θα το δεχόμουν αλλά όχι στην Ελλάδα.

 

Επίσης ένας άλλο σημαντικός παράγοντας του ηλεκτρονικού εισιτηρίου που δεν αναφέρθηκε μέχρι στιγμής είναι η καταπάτηση του μαύρου επιβάτη που μπαίνει ερήμην έτσι κλέβοντας το ελληνικό κράτος.

 

Την μείωση κόστους στους 'σηχαμένους' ελεγκτές εισιτηρίων που τους πληρώνουμε χρυσάφι και ας είναι φαντομάδες ή δεν ξέρω γω τι άλλο.( no blame, true story).

 

Βάζοντας σε μια ζυγαριά το ηλεκτρονικό εισιτήριο έχει πάρα πολλά θετικά πράγματα και στην τελική αν θέλαμε να παίρνουμε παραδείγματα για την απλότητα των εξωτερικό χωρών πάνω στο θέμα ας ήμασταν και εμείς ένας πολιτισμένος λαός που κοιτάει το μέλλον της χώρας του και όχι μόνο την πάρτι του ( Βλ. Βελιγράδι που σχεδόν πριν 20 χρόνια ήταν ισοπεδωμένη)  και τα πράγματα θα είχαν άλλες βάσεις και καλύτερες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...