Προς το περιεχόμενο

Το Lenovo Yoga A12 είναι μια οικονομική έκδοση του Yoga Book, μόνο με Android


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Lenovo Yoga Book ξεχώρισε στα τέλη της προηγούμενης χρονιάς ως ένα από τα πιο ενδιαφέροντα νέα συστήματα 2σε1 που έχουμε δει ποτέ, με την κλασσική δυνατότητα μετατροπής από tablet σε φορητό υπολογιστή αλλά και δυνατότητα σχεδιασμού με ειδικό stylus πάνω στην επιφάνεια του.

Η Lenovo επιθυμεί να κάνει πιο οικονομικά προσιτό το συγκεκριμένο υπολογιστή, παρουσιάζοντας σήμερα το Yoga A12, ένα υβριδικό σύστημα με οθόνη 12,2 ιντσών το οποίο πολύ εύκολα μπορεί να μεταμορφωθεί από tablet σε μικρό φορητό υπολογιστή. Σε αντίθεση με το Yoga Book, το Yoga A12 έρχεται αποκλειστικά με Android 6.0 χωρίς να υπάρχει έκδοση με Windows 10. Εξακολουθεί να είναι εξαιρετικά λεπτό ακόμα και όταν διπλώσουμε την οθόνη πίσω από το πληκτρολόγιο, όπως και σε όλα τα Yoga μοντέλα.

 

Σε ότι αφορά το πληκτρολόγιο, είναι και αυτό αφής, χωρίς όμως να υποστηρίζει ένα από τα σημαντικότερα χαρακτηριστικά του Book, αυτό της χρήσης stylus πάνω στην επιφάνεια του ακόμα και πάνω σε χαρτί, με το αποτέλεσμα, είτε αυτό είναι σημειώσεις είτε μια ζωγραφιά, να μεταμορφώνεται σε πραγματικό χρόνο σε ψηφιακή δημιουργία. Αναμενόμενο στο εσωτερικό βρίσκουμε τεχνικά χαρακτηριστικά μεσαίας κατηγορίας όπως Atom x5 επεξεργαστής της Intel με 2GB μνήμη και 32GB αποθηκευτικού χώρου

 

Το Yoga A12 θα είναι διαθέσιμο αρχικά από την ιστοσελίδα της Lenovo στις 8 Φεβρουαρίου και σε τρία χρώματα, με τιμή $299.

 

Link.png Site: TheVerge

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2GB με Windows 10 είναι καλούτσικα στο android είναι λίγα... Εκεί κατάντησε η δουλειά...

Για τα χρήματα του είναι καλό πάντως, αλλά δε ξέρω κατά ποσό οι εφαρμογές του android θα συνεργάζονται με πληκτρολόγιο και ποντίκι..

Τέλος θα προτιμούσα να έβγαινε με πιο καινούρια έκδοση android.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δηλαδή έβγαλαν ένα laptop χωρίς φυσικό πληκτρολόγιο. Ή με άλλα λόγια, ένα tablet σε σχήμα laptop. Απορώ τι καπνίζουν.

 

Όχι δεν είναι εκεί η καινοτομία. Σαν πληκτρολόγιο δεν λέει και πολλά, το γεγονός όμως πως μπορείς εκεί πάνω να "γράφεις" ελεύθερα σημειώσεις σε όλη την επιφάνεια ή να έχεις πάνω ένα κομμάτι λευκό χαρτί και με το ειδικό στυλό να γράφεις κανονικά με μελάνι και ταυτόχρονα αυτό να μετατρέπεται σε digital εικόνα, μου φαίνεται αρκετά εντυπωσιακό! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 ή να έχεις πάνω ένα κομμάτι λευκό χαρτί και με το ειδικό στυλό να γράφεις κανονικά με μελάνι και ταυτόχρονα αυτό να μετατρέπεται σε digital εικόνα, μου φαίνεται αρκετά εντυπωσιακό! 

 

έχει και ειδικό μπλάνκο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν είναι εκεί η καινοτομία. Σαν πληκτρολόγιο δεν λέει και πολλά, το γεγονός όμως πως μπορείς εκεί πάνω να "γράφεις" ελεύθερα σημειώσεις σε όλη την επιφάνεια ή να έχεις πάνω ένα κομμάτι λευκό χαρτί και με το ειδικό στυλό να γράφεις κανονικά με μελάνι και ταυτόχρονα αυτό να μετατρέπεται σε digital εικόνα, μου φαίνεται αρκετά εντυπωσιακό! 

 

Αυτό σίγουρα θα μπορούσε να εφαρμοστεί και στην οθόνη ενός tablet, δεν χρειαζόταν ένας τεράστιος επιπλέον χώρος (που φυσιολογικά θα έπρεπε να φιλοξενεί πληκτρολόγιο) γι αυτή τη λειτουργία. Εκεί βρίσκω το φάουλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αυτό σίγουρα θα μπορούσε να εφαρμοστεί και στην οθόνη ενός tablet, δεν χρειαζόταν ένας τεράστιος επιπλέον χώρος (που φυσιολογικά θα έπρεπε να φιλοξενεί πληκτρολόγιο) γι αυτή τη λειτουργία. Εκεί βρίσκω το φάουλ. 

 

Δεν θα έβλεπες την οθόνη όμως αν ήθελες να αξιοποιείς και πληροφορίες απο το περιεχόμενο κλπ. Δες το σαν ένα μεγάλο digitizer. Βέβαια αυτή η νέα έκδοση παραείναι μεγάλο σε μέγεθος, το προηγούμενο είναι κάπως πιο ...ιδανικό. 

έχει και ειδικό μπλάνκο?

 

Οχι. Βάζεις κανονικό μπλάνκο στο χαρτί και αυτό το καταλαβαίνει και σβήνει το digital περιεχόμενο!  :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Βέβαια, αυτή η έκδοση δεν υποστηρίζει το stylus. Πώς θα μπορούσε άλλωστε στα $300.

 

Ε τότε ψιλο-άκυρο! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια, αυτή η έκδοση δεν υποστηρίζει το stylus. Πώς θα μπορούσε άλλωστε στα $300.

Δεν υποστηρίζει stylus σκοπιμα προφανώς γιατί αλλιώς θα κανιβάλιζε τις πωλήσεις του "premium" μοντέλου. Για τα λεφτά του είναι πολύ ωραίο καινοτομικό μηχανάκι θεωρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Αγόρασα στις 28/2/2017 τοις μετρητοίς (699 ευρώ) ένα lenovo yoga book windows, από κατάστημα Γερμανός.Την ίδια ημέρα,κατά την ενεργοποίηση του, διαπιστώθηκε πρόβλημα στο wifi - motherboard και την επομένη άρχισαν οι επικοινωνίες με Γερμανό και lenovo. Στις 7/3 και μετά από τηλεφωνικές οδηγίες κτλ, το πήγα ο ίδιος στην courier, όπου και στάλθηκε στο επισκευαστικό κέντρο. Έκτοτε και μετά από πάμπολες τηλεφωνικές κλήσεις και αφού ενδιάμεσα κάποιο ανταλλακτικό στάλθηκε μετά την παραγγελία του επισκευαστικού κέντρου, αλλά έφτασε λάθος και έγινε εκ νέου παραγγελία του! , πληροφορούμαι σήμερα 27/3 πως ακόμη είναι σε αναμονή ανταλλακτικού και αν δεν έχει επισκευασθεί έως τις 8/3, τότε θα γίνει αίτημα αντικατάστασης που θα διαρκέσει κάποιες εργάσιμες κτλ κτλ.

Υποθέτω πως είτε επισκευασμένο, είτε καινούργιο, (πάντα μιλάμε για ελαττωματικό μηχάνημα από την κατασκευή του και στην πρώτη εκκίνηση του), θα έχω αυτό το μηχάνημα των 699 ευρώ μετρητοίς περίπου σε 1 1/5 με 2 μήνες από την ημερομηνία αγοράς του! , χωρίς εγώ να το έχω χρησιμοποιήσει ούτε ένα λεπτό γιά το λόγο που το αγόρασα.

Για τον συγκεκριμένο υπολογιστή έκανα ταξίδι από την έδρα μου σε γειτονικό μου νησί προκειμένου να το αγοράσω , για τον λόγο ότι υπήρχε ανάγκη να το έχω άμεσα. Τώρα σε περίπτωση αντικατάστασης θα πρέπει να κάνω πάλι αυτό το ταξίδι προκειμένου να το παραλάβω και όχι στην έδρα μου!!! σύμφωνα με την πολιτική της εταιρείας. Δηλαδή αν ήμουν κάποια στιγμή στην άλλη άκρη της χώρας για τυχαίο λόγο και το είχα αγοράσει βλέποντας το σε κάποιο κατάστημα, θα έπρεπε να ξαναπάω στην άλλη άκρη για να το παραλάβω.

Αν αυτό λέγεται after sales support, και μάλιστα για προϊόν που έφτασε στα χέρια μου ελαττωματικό από το πρώτο δευτερόλεπτο, τότε τρέξτε όλοι να αγοράσετε προϊόντα lenovo. Εγώ πάντως και ο περιγυρός μου ΟΧΙ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...