Προς το περιεχόμενο

Η πλήρης έκδοση του Gmail θα σταματήσει να λειτουργεί στα Windows XP και Vista μέσω Chrome


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από αυτή την εβδομάδα, όσοι χρησιμοποιούν ακόμα Windows XP ή Windows Vista και επισκεφθούν το λογαριασμό τους στο Gmail μέσα από τον Chrome browser, θα δουν ένα μήνυμα που θα τους ενημερώνει ότι η εμπειρία πρόσβασης στην υπηρεσία από τον Δεκέμβριο, θα αλλάξει σημαντικά.

Αυτό σημαίνει ότι όσοι δεν αναβαθμίσουν σε κάποια νεώτερη έκδοση των Windows όπως τα Windows 7 ή τα Windows 10, θα εξακολουθούν να έχουν πρόσβαση στο Gmail αποκλειστικά όμως μέσω της απλής HTML έκδοσης, κάτι που κάνει το χρήστη πιο ευάλωτο σε κινδύνους ασφαλείας. Κατά τα άλλα και μέχρι τον Δεκέμβριο, η Google προτείνει την άμεση αναβάθμιση στη τελευταία έκδοση 55 για όσους χρησιμοποιούν τον Chrome browser αφού αυτός έρχεται με αρκετές σημαντικές ενημερώσεις που έχουν σχέση με την ασφάλεια.

 

Μέχρι την πραγματοποίηση της αναβάθμισης, η Google θα εμφανίζει από τις 8 Φεβρουαρίου ένα banner που θα ενημερώνει το χρήστη σχετικά ,σε περίπτωση που αυτός χρησιμοποιεί μια παλαιότερη έκδοση. Όμως όπως είναι γνωστό, η εταιρεία έχει σταματήσει ήδη από την έκδοση 49 να κυκλοφορεί νέα έκδοση του Chrome browser για τα Windows XP και τα Windows Vista από τη στιγμή που η ίδια η Microsoft δεν κυκλοφορεί αναβαθμίσεις ασφαλείας για τα δύο αυτά λειτουργικά της.

 

Link.png Site: Engadget

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ούτως ή αλλιώς στα παλιά pc τρέχουμε firefox για να εχει το adobe flash extension γιατι με HTML5 δεν βλεπεις youtube χωρις lag...

 

θα μπαινουμε με firefox

 

Μαγκες, XP εχετε και εσεις?

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φιλε αυτο με τα xp εχει παρα γινει...  Εμας που τα χρησημοποιουμε μερχι σημερα δεν μας σκεφτικε κανενας. μας εχουν τελειος στο φτησιμο????

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φιλε αυτο με τα xp εχει παρα γινει...  Εμας που τα χρησημοποιουμε μερχι σημερα δεν μας σκεφτικε κανενας. μας εχουν τελειος στο φτησιμο????

Γαμησε τα ρε φιλε, θελω να βαλω εναν SSD και δεν λειτουργει το TRIM... θες να ανοιξεις εναν Chrome και δεν παιρνει updates...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γαμησε τα ρε φιλε, θελω να βαλω εναν SSD και δεν λειτουργει το TRIM... θες να ανοιξεις εναν Chrome και δεν παιρνει updates...

Εμενα μου λες αδερφε??? εχω SSD στο PC μου με XP και μου εχει παει το health στ 30%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα μου λες αδερφε??? εχω SSD στο PC μου με XP και μου εχει παει το health στ 30%

SATA2 καταφερες να τον κανεις να λειτουργει? Εγω δεν βρισκω πουθενα drivers... κολλημενος στο SATA1...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

XP λεει. Χαχαχαχα

Παιζει να ημουν 16 χρονων οταν πρωτοβγηκαν, υπαρχουν ανθρωποι που δεν εχουν παει εστω στα Win7?

Ναι ρε φιλε γιατι πολυ απλα τα XP  ειναι το ποιο αξιοπιστο το ποιο ασφαλες και το ποιο γρηγορο λειτουργικο.. ολα τα αλλα ειναι αχρηστα.. Τα windows xp ειναι ποιο ασφαλες και γρηγορα ακομα και απο οτιδηποτε linux υπαρχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SATA2 καταφερες να τον κανεις να λειτουργει? Εγω δεν βρισκω πουθενα drivers... κολλημενος στο SATA1...

Ναι φυσικα SATA2 ειναι εμενα εβαλα ενα driver installer και βρικε μονο τοθ καποιους drivers και ολα ειναι μπομπα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να παίξω Forza Horizon 3 από Windows Store σε XP. Έχει βρει κανείς λύση;

Υπαρχει αν ψαξεις tutorial για install του Windows Store στα XP... Εγω το εβαλα και ειναι πενα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...