Προς το περιεχόμενο

Apple, Facebook, Google, Twitter και Microsoft στρέφονται δικαστικά εναντίον του κλεισίματος των αμερικανικών συνόρων


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εθνικια,ξε-εθνικια,καποια στιγμη θα ειναι αργα..διαβασα προσφατα ενα αρθρο για μια γυναικα που την λιθοβολησαν μεχρι αναισθησιας,την εσυραν πισω απο ενα αυτοκινητο 100 μετρα και καπακι την εκαψαν μουσουλμανοι,γτ ισχυριστηκε ενας μουλας πως εκαψε το κορανι..για μενα οση ταλαιπωρια και να τρωνε οι μουσουλμανοι,να μην περασουν ποτε στην ευρωπη..καλα κανει ο τραμπ.δεν εχει καμια ορεξη να δει δευτερη 11η σεπτεμβριου..αν εχω να διαλεξω αναμεσα στους μουσουλμανους και τον πολιτισμο,διαλεγω πολιτισμο

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 131
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Η βλακεία έχει βαρέσει κόκκινο εδώ μέσα και απο τις δύο πλευρές.

 

Ξαναγράφω οτι είχα γράψει σε ένα άλλο παρόμοιο θέμα:

 

Όλες οι διάνοιες αυτών των εταιρειών προέρχονται δηλαδή απο Σουδάν, Ιράκ κλπ χώρες και έχουν ξεσκιστεί τόσο πολύ, όχι οτι το κάνουν για δωρεάν ουσιαστικά διαφήμιση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Απλά οι συγκεκριμένες εταιρίες παίρνουν τα μυαλά από αυτές τις χώρες και τώρα ο Τραμπ τους έκοψε την δυνατότητα να κάνουν brain-drain υπαλλήλων για εξευτελιστικούς μισθούς.

Έχετε μπερδέψει λίγο του υπαλλήλους των μεγάλων εταιρειών που δραστηριοποιούνται στην Αμερική, με το προσωπικό που εργάζεται στα εργοστάσια που παράγουν τα προϊόντα τους σε άλλες χώρες. Δεν θέλω να σας σοκάρω αλλά οι δεύτεροι έχουν άλλα αφεντικά και εργάζονται σύμφωνα με τους κανονισμούς και τις πρακτικες που ισχύουν στη χώρα τους... Όχι πως είναι χαρούμενοι βέβαια.

 

Αρχίστε να διαβάζετε ιστορία. Δείτε και αξιολογήσετε όλα όσα γίνονται στον κόσμο τα τελευταία χρόνια και θα καταλάβετε εύκολα που μπορούν να οδηγήσουν όλα αυτά. Δεν είναι κάτι νέο, έχει δοκιμαστεί αυτό το σεναριάκι με πολύ γνωστά αποτελέσματα...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει θεσμοθετημένο πουθενά, ανθρώπινο δικαίωμα ελεύθερης μετακίνησης ανάμεσα σε κράτη. Οι αμερικάνοι πολίτες ψήφισαν για να εφαρμόστει για την επόμενη περίοδο το πρόγραμμα του συγκεκριμένου προέδρου που εκλέχθηκε. Για να ρίξουν τους μισθούς και τις απαιτήσεις των ντόπιων εργαζομένων βλέπουμε πόσο ενδιαφέρονται για την δημοκρατία και το τι ψήφισαν οι ίδιοι οι συμπολίτες τους.  

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν υπάρχει θεσμοθετημένο πουθενά, ανθρώπινο δικαίωμα ελεύθερης μετακίνησης ανάμεσα σε κράτη. Οι αμερικάνοι πολίτες ψήφισαν για να εφαρμόστει για την επόμενη περίοδο το πρόγραμμα του συγκεκριμένου προέδρου που εκλέχθηκε. Για να ρίξουν τις τιμές και τις απαιτήσεις των ντόπιων εργαζομένων βλέπουμε πόσο ενδιαφέρονται για την δημοκρατία και το τι ψήφισαν οι ίδιοι οι συμπολίτες τους.

 

Ένας κακοπροαίρετος θα σου πει πως δεν ψήφισαν ακριβώς οι περισσότεροι υπέρ αυτής της πολιτικής. Εννοώ αν το δούμε καθαρά αριθμητικά. Άσχετα που το σύστημα τους εκεί αποδείχτηκε προβληματικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

94 τεχνολογικοί κολοσσοί υπογράφουν την αγωγή που υποβλήθηκε στην πολιτεία της Ουάσιγκτον, εναντίον της απόφασης του Ντόναλντ Τραμπ για

Γιατι αραγε εκει; Μηπως το νομικο πλαισιο τους δινει περισσοτερες πιθανοτητες;

 

Κατα τα αλλα καθαρη κινηση marketing. Μαλλον ιδεα της apple ειναι :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλαμε για μια χωρα   που ειναι δημιουργημα μεταναστων και ως τετοια εγινε η ισχυροτερη  χωρα στον κοσμο .

Φαινεται λοιπον πως εκει το  πολιτικο συστημα εχει δικλειδες ασφαλειας και στεγανα εναντια σε αυθαιρετες η' "παραλογες" αποφασεις του Προεδρου .

Δεν ειναι με λιγα λογια Τουρκια .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας κακοπροαίρετος θα σου πει πως δεν ψήφισαν ακριβώς οι περισσότεροι υπέρ αυτής της πολιτικής. Εννοώ αν το δούμε καθαρά αριθμητικά. Άσχετα που το σύστημα τους εκεί αποδείχτηκε προβληματικό.

Λάθος σκεπτικό.

Με το ίδιο σύστημα θα έχανε, αν έχανε. Τότε θα ήταν εντάξει;

Κάθε παιχνίδι έχει τους κανόνες. Σωστοί, λάθος, αυτοί είναι και παίζουν όλοι με τους ίδιους.

 

Τοι παράλογο στην υπόθεση είναι, πως είναι ίσως η πρώτη φορά που εκλεγμένος τηρεί τις προεκλογικές υποσχέσεις του και ούτε αυτό μας αρέσει...

 

Ας πατήσει κάποιος το κουμπάκι...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχηγέ, δημοκρατία έχουμε και ελευθερία λόγου. Καλά κάνεις και πιστεύεις ότι θέλεις. Οφείλω να παρατηρήσω πως τα ανθρώπινα δικαιώματα καθιερώθηκαν σε συνθήκες πολυεθνικότητας για να προστατέψουν τις διαφορετικές ομάδες (συνήθως μειονότητες) από την κυριαρχία των πολλών ομοίων. Το να κοιτάς πρώτα την πάρτυ σου ( και καλά κάνεις, δεν σε κατακρίνω οι μισοί ανθρωπιστές των πληκτρολογίων το ίδιο κάνουν) δεν είναι ανθρώπινο δικαίωμα πάντως πόσο μάλλον βασικότερο που γράφεις παραπάνω. Τώρα στο τοπικ. Το Αμέρικα που λες αρχηγέ οικοδομήθηκε μέσα απο πολιτικές μετανάστευσης ( δεν σε πάω στον Κολόμβο, έλα λίγο πιο πρόσφατα: Δες Νονο 2 και συμμορίες της Ν.Υορκης για να καταλάβεις). Ο Τράμπ με αυτό που κάνει καταργει θεμελιώδες χαρακτηριστικό του Ψευδοέθνους που λες και εσυ. 

Για πες. Εισαι οκ με τα επιχειρήματα μου ή τζάμπα γράφω?

Σωστά αυτά που γράφεις, μια απορία έχω μόνο:

Αν πάει κάποιος Χριστιανός και κάνει τον σταυρό του δημόσια σε ένα από τα κράτη που "μπάναρε" ο Τραμπ, τι θα του συμβεί;

Ούτε εγώ τον συμπαθώ, όμως το να πληρώνει τους ισλαμιστές με το ίδιο νόμισμα προσωπικά δεν με "χαλάει". Οι μισοί που κλαίγονται ότι καταπιέζονται στην κακιά Δύση, θα σε έγδερναν ζωντανό στην χώρα τους αν εκδήλωνες οποιοδήποτε σημάδι θρησκευτικής διαφορετικότητας η αθεΐας, πήγαινε στην Σαουδική Αραβία και θα καταλάβεις για τι πράγμα μιλάω...

Το πολύ political correct μας έφαγε... Καλοί λοιπόν με τους καλούς και κακοί με τους κακούς, όταν μάθουν να σέβονται τους αλλόθρησκους στις χώρες τους ας έρθουν να ζητήσουν το ίδιο.

Όσον αφορά την μετανάστευση, δικαίωμα του κάθε κράτους είναι να δέχεται όποιον γουστάρει, δεν θα τους κάνουμε εμείς υποδείξεις ούτε ποιον θα ψηφίσουν ούτε ποιον θα βάλουν στην χώρα τους, έχουμε την δική μας χώρα να ασχοληθούμε και να φτιάξουμε.

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος να μπανάρει το εθνίκι,και να του θυμίσει με ιστορικά και ηθικά τεκμήρια πως ο λοιπός κόσμος δε συζητά μαζί τους,αλλά τους βάζει σε πάτους πηγαδιών.

Πετάχτηκε ο κόκκινος φασίστας να απαγορεύσει τον αντίλογο... Στην Ελλάδα έχουμε Δημοκρατία "σύντροφε", αν δεν σου αρέσει μάζεψέ τα και πήγαινε στην Β. Κορέα.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά αυτά που γράφεις, μια απορία έχω μόνο:

Αν πάει κάποιος Χριστιανός και κάνει τον σταυρό του δημόσια σε ένα από τα κράτη που "μπάναρε" ο Τραμπ, τι θα του συμβεί;

 

Όλο γενικεύσεις, στερεότυπα και αρλούμπες. Για οικονομία λόγου, ας κάνουμε την παραδοχή ότι είναι όλοι ζώα εκεί. Εμείς που είμαστε ανώτεροι, ας συνεχίζουμε να τους δίνουμε όπλα για να σκοτώνονται σαν ζώα. Και αν έρθουν τίποτα αδέσποτα στην αυλή μας, ας ψοφήσουν αρκεί να μην τα βλέπουμε.

 

Μιλάμε για τη χώρα που είναι συνοθύλευμα φυλών από την αρχή της σύστασής της, αφάνισαν γηγενείς πληθυσμούς, πήραν με τη βία εδάφη άλλων χωρών (Μεξικό) και ελέγχουν την εισροή φτηνού εργατικού δυναμικού (Μεξικό, Αφρική, Ιρλανδία, ακόμα και εμάς) προς όφελός τους.

 

Και για τη χώρα που έβγαλε τον Bush Jr πρόεδρο. Και τώρα βγήκε ένας επικίνδυνος τύπος. Ένας τύπος που δεν μπορεί καν να σταθεί και να μιλήσει δημόσια και να αντιπαρατεθεί σε σοβαρή συζήτηση. Ο τύπος είναι τόσο γελοίος που καθόταν σε debate και έλεγε αν την έχει μεγάλη (http://bit.ly/2liwd4w). Και καλά στην Αμερική να τον γουστάρουν, να τον γουστάρουν και κάποιοι εδώ με ξεπερνά.

 

Προφανώς οι εταιρείες δε θα ρισκάρουν να χάσουν χρήματα από έναν ηλίθιο δημαγωγό με λεφτά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει που συζητάτε ακόμα, για ένα πρόβλημα που οφείλεται σε ανθρώπινη αδυναμία και δεν είναι άλλο από αυτό του λαϊκισμού.

Ιστορικά αποδεδειγμένο, ο κόσμος πάσχει από λαϊκισμό αιώνες τώρα. Είτε προέρχεται από ακροαριστερούς είτε από ακροδεξιούς.

Τα θύματα του λαϊκισμού βρίσκονται και εδώ πέρα σε αυτή την χώρα και μάλιστα γράφουν σχόλια για ένα θέμα που δεν τους αφορά στο insomnia. Δεν χρειάζεται να ξεχωρίσετε σε αριστερούς και δεξιούς . Είστε και οι δυο θύματα του λαϊκισμού εκατερωθεν.

Ένας λαϊκιστής βγήκε στην Αμερική. Νομίζετε ότι θα κρατήσει πολύ αυτή η φούσκα? Δεν έχετε μάθει από τα δικά σας τα χάλια?

Κάποια στιγμή θα βρεθεί μόνος του όπως η Βόρεια Κορέα αν συνεχίσει έτσι.

Εννοείται ότι δεν κάνει αυτός κουμάντο και θα φάει τα μούτρα του όπως έχουν φάει και οι υπόλοιποι λαϊκιστές.

Ας ελπίσουμε να μην πας πάρουν και μας τα σκάγια...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο στον Τράμπ.. και δεν μιλάω ειρωνικά.

Δεν μπορώ να πιστέψω ότι οντως έχει γίνει τέτοιο μπλόκ στο Αμέρικα.

Αυτό που όφειλαν να κάνουν οι χώρες που είναι όντως ΕΘΝΗ το κάνει αυτός για μια χώρα που είναι ψευδο-ΕΘΝΟΣ..

 

Οχύρωση απέναντι στην εισβολή. Γιατί όσο και να σας έχουν πιπιλίσει τα παπαγαλάκια των ΜΜΕ το μυαλό, με την προπαγάνδα τους, πρόκειται για άριστα σχεδιασμένη εισβολή. 

Το βασικότερο ανθρώπινο δικαίωμα είναι το ΔΙΚΟ μου και μετά των άλλων.

 

Πρώτα εγώ, η οικογένεια μου, το έθνος μου που κτίστηκε με αίμα και ιδρώτα των προγόνων μου, για να μπορώ να ζω και να αναπνέω, και να απολαμβάνω ότι καλό έχει κληρονομηθεί. Σε αυτή την εποχή, πολλά απο τα  κληρονομηθέντα αγαθά έχουν κλαπεί μέσα απο το γνωστό τραπεζο-οικονομικό κόλπο, αλλά δεν παύουν να υπάρχουν κάποια.

Εν τέλει για την εισβολή/ πληθυσμιακή αλλοίωση σε παγκόσμιο επίπεδο, οι αποδείξεις υπάρχουν, όπως υπάρχουν και τα τεκμήρια τα ιστορικά, τα ηθικά και κοινωνιολογικά που να δικαιολογούν αυτό που λέω.

 

Όποιος θέλει βρίσκει ή συζητάει χωρίς παρορμητισμούς, μόνο με τη λογική και τη γνώση. Χωρίς γνώση, δεν έχω δικαίωμα να έχω γνώμη. Καλύτερα σιωπή και αφουγκρασμός.

ΥΣ.. Μην σχολιάσει κανένας φασίστας της ταμπέλας με απάντηση που θα μου αποδίδει ταμπέλα, γιατί δεν θα απαντήσω.  Θα απαντήσω μόνο σε τεκμηριωμένα επιχειρήματα απο ενήλικους συζητητές.

 

Να ξεκαθαρισουμε καποια πραγματα γιατι απ οτι φαινεται κουβαλας αχυρα αντι για μυαλα...

 

Α. Εισβολη εγινε απο τους αμερικανους και τους δυτικους φιλους σου σε Συρια, Ιρακ, Αφγανισταν, Υεμενη, Λυβιη κτλ. Αυτο που συμβαινει στις ΗΠΑ ονομαζεται ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΚΑΙ ΠΡΟΣΦΥΓΙΑ.

 

Β. Ανθρωπινο δικαιωμα στη ΖΩΗ εχουν ΟΛΟΙ. Δοκιμασε να ζησεις για μια μερα στις χωρες που προανεφερα να δουμε αν θα φυγεις τρεχοντας η οχι.

 

Γ. Αν ψαχνεις για φασιστες κοιτα τα μουτρα τα δικα σου και οσων σου εκαναν λαικ στον καθρεφτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει που συζητάτε ακόμα, για ένα πρόβλημα που οφείλεται σε ανθρώπινη αδυναμία και δεν είναι άλλο από αυτό του λαϊκισμού.

Ιστορικά αποδεδειγμένο, ο κόσμος πάσχει από λαϊκισμό αιώνες τώρα. Είτε προέρχεται από ακροαριστερούς είτε από ακροδεξιούς.

Τα θύματα του λαϊκισμού βρίσκονται και εδώ πέρα σε αυτή την χώρα και μάλιστα γράφουν σχόλια για ένα θέμα που δεν τους αφορά στο insomnia. Δεν χρειάζεται να ξεχωρίσετε σε αριστερούς και δεξιούς . Είστε και οι δυο θύματα του λαϊκισμού εκατερωθεν.

Ένας λαϊκιστής βγήκε στην Αμερική. Νομίζετε ότι θα κρατήσει πολύ αυτή η φούσκα? Δεν έχετε μάθει από τα δικά σας τα χάλια?

Κάποια στιγμή θα βρεθεί μόνος του όπως η Βόρεια Κορέα αν συνεχίσει έτσι.

Εννοείται ότι δεν κάνει αυτός κουμάντο και θα φάει τα μούτρα του όπως έχουν φάει και οι υπόλοιποι λαϊκιστές.

Ας ελπίσουμε να μην πας πάρουν και μας τα σκάγια...

Kαι γιατί είναι κακός ο λαϊκισμός, να εξυπηρετείς τα συμφέροντα του λαού σου αντί για τις καημένες τις εταιρίες που θα χάσουν λεφτά και είναι δικαιολογημένες; 

http://www.businessinsider.com/google-employee-lives-in-truck-in-parking-lot-2015-10/#-3

Να δουλεύεις στην google και να μην σε φτάνει για να νοικιάσεις σπίτι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...