Προς το περιεχόμενο

Έχει μέλλον το VR στο gaming;


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θέμα ,είναι η ποιότητα των παιχνιδιών και γενικά εφαρμογών για το vr. Αν δοκιμάσει κάποιος στο Πλαίσιο το 3d παιχνίδι, luckys tale στο oculus, αρχικά θα πάθει σοκ από την αίσθηση 3d που θα έχει. Σε αυτό βέβαια τα γραφικά είναι καρτούν και δε τον πειράζει, αλλά σε άλλα παιχνίδια όταν βλέπεις γραφικά και textures , μιάς δεκαετίας πριν ,ε δε λέει.Αν δε πάει άκλαφτο και συνεχίσει, τότε το 2ης ή 3ης γενιάς vr πιθανόν να αξίζει. Υπόψιν ότι αγόρασα το psvr για σύνδεση με pc για πειραματισμό και σύγκριση με oculus rift!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά όπως όλοι θα ηθελα να πέσουν οι τιμές και κάποια στιγμή θα γίνει και αυτό αλλά δεν τις θεωρώ το κύριο πρόβλημα (κοστίζει όσο ένα καλό κινητό σήμερα ή μια καλή κάρτα γραφικών)

Το πρόβλημα ειναι στο περιεχόμενο και στους developers προς το παρόν δεν υπάρχουν πολλοί και το περιεχόμενο ειναι περισσότερο παίξε γέλασε και δεν υπάρχει κάτι ιδιαίτερα σοβαρό...

 

Να τα δώσει κάποιος τα 500 ευρώ.. αλλα για να παίζει πακμαν; κάνε εκει κάνα doom τρελό κάνα τρελό mmorpg κτλ και σίγουρα αλλάζει η υπόθεση.

 

Αν δεν αλλάξει αυτό σύντομα (δηλαδή στα επόμενα 1 με 2 χρόνια) δεν ξέρω βλέπω χλωμό το μέλλον του VR

Ένα άλλο πρόβλημα του VR ειναι ότι υπόσχεται immersion αλλά τελικά ειναι κουτσουρεμένο γιατι δεν φτάνει μόνο η εικόνα θέλει και καλύτερα περιφερειακά δεν ειναι τοσο immersive ενα game αν απλά κάθεσαι και ο ήρωας σου τρέχει κάνει κωλοτούμπες κτλ υπάρχουν λύσεις  όπως μια που θα αφήσω παρακάτω αλλά προς το παρόν ειναι πολύ ακριβές

Αλλά όπως είπα πάλι δεν το θεωρώ ιδιαίτερο θέμα απλά ειναι αρκετά ακριβές χωρίς να είναι αρκετά καλές σε αυτό που κάνουν αν βελτιωθούν και εκει θα απογειωθεί μετά το πράγμα.

 

Virtuix-Omni-Nimblechapps.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το oculus με τα touch. Ασχολούμαι με gaming, gadgets και computing από το 1986. Το VR είναι ότι πιο εντυπωσιακό και μαγικό έχω δει τεχνολογικά.

 

Είναι ακριβό, ναι. Έχει τεχνικά θέματα. Τα πολύπλοκα συστήματά για roomscale είναι δύσκολα. Αλλά με αυτή την μορφή ή έναν συνδυασμό με augmented reality είναι το μέλλον.

 

Απλά το immersion που προσφέρει είναι σε άλλο επίπεδο. Η διαφορά είναι όπως όταν πήγαμε από το software rendering στην 3dfx και τους λοιπούς 3D accelerators. Και ακόμα μεγαλύτερη.

 

Το αν θα πιάσει εμπορικά είναι άλλο θέμα και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες αλλά είμαι χαρούμενος που μπορώ να ζήσω το όνειρο του holodeck τώρα.

 

Όσον αφορά την ναυτία, εξαρτάται από την υλοποίηση του παιχνιδιού, το τι δυνατότητες κίνησης σου δίνει και από τον οργανισμό. Εγώ στην αρχή ζαλιζομουν λίγο σε κάποια παιχνίδια. Τώρα δεν καταλαβαίνω τίποτα πια. Και οι developers σιγά σιγά μαθαίνουν τι δουλεύει και τι όχι. Έτσι οι εφαρμογές ξεπερνάνε τα παιδικά προβλήματα.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Virtuix-Omni-Nimblechapps.jpg

 

Και εκεί που έχεις βελάξει απο το τρέξιμο πάνω στο μηχάνημα ξαφνικά σου κάνει ένα jump-scare το Resident Evil 7 και μένεις στον τόπο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το oculus με τα touch. Ασχολούμαι με gaming, gadgets και computing από το 1986. Το VR είναι ότι πιο εντυπωσιακό και μαγικό έχω δει τεχνολογικά.

 

Είναι ακριβό, ναι. Έχει τεχνικά θέματα. Τα πολύπλοκα συστήματά για roomscale είναι δύσκολα. Αλλά με αυτή την μορφή ή έναν συνδυασμό με augmented reality είναι το μέλλον.

 

Απλά το immersion που προσφέρει είναι σε άλλο επίπεδο. Η διαφορά είναι όπως όταν πήγαμε από το software rendering στην 3dfx και τους λοιπούς 3D accelerators. Και ακόμα μεγαλύτερη.

 

Το αν θα πιάσει εμπορικά είναι άλλο θέμα και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες αλλά είμαι χαρούμενος που μπορώ να ζήσω το όνειρο του holodeck τώρα.

 

Όσον αφορά την ναυτία, εξαρτάται από την υλοποίηση του παιχνιδιού, το τι δυνατότητες κίνησης σου δίνει και από τον οργανισμό. Εγώ στην αρχή ζαλιζομουν λίγο σε κάποια παιχνίδια. Τώρα δεν καταλαβαίνω τίποτα πια. Και οι developers σιγά σιγά μαθαίνουν τι δουλεύει και τι όχι. Έτσι οι εφαρμογές ξεπερνάνε τα παιδικά προβλήματα.

+10000000

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακομα δεν τον ειδαμε ,γιαννη τον βαφτισαμε ....μια τεχνολογια που πριν λιγο ξεκινησε ,τι περιμεναν ?? να κανει 100 μυρια πωλησεις σε συσκευες ?? το VR οταν γινει φθηνοτερο ,εξελιξει τα χαρακτηριστικα του περισσοτερο ,και βγαλει καμια δεκαρια games εν αρχη....τοτε θα δουνε πωλησεις .....με demo και γλυψιματα δεν σκαει ο αλλος 800 ευρω για κατι που δε θα του ειναι πρακτικο σημερα ,ενω στο μελλον θα βγουν γενιες συσκευων σαφως καλυτερες και φθηνοτερες ,οποτε γιατι καποιος να δωσει 800 σημερα για το oculus οταν μεθαυριο θα βγουν φθηνοτερα και καλυτερα ??? !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας δοκιμάσει VR σε σπίτι φίλου έχω να πω το εξής. Έχει προοπτικές σαν τεχνολογία και είναι εντυπωσιακό, αλλά ως εκεί. Είναι πάρα μα πάρα πολύ ακριβό και να φανταστεί κανείς ότι το VR είναι ακόμα σε beta έκδοση, άσε που πρέπει να έχεις και PC που μπορεί να το τρέξει, άλλα πόσα λεφτά δλδ . Μετά από το πολύ μια ώρα κουράζει πάρα πολύ. Και όλα αυτά χωρίς πολλά αξιόλογα παιχνίδια και υποστήριξη.

 

Μπορεί να υπάρχει μέλλον αλλά αυτό δεν είναι κοντά μάλλον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ps4 vr. Μόνο αυτό Εχω να πω. Ρεαλιστικοτατο. Φανταστική απεικόνισή περιβάλλοντος και πραγματικά 0 ζαλάδες. Τσεκάρετε το αξίζει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν θα δειτε μεγάλους κατασκευαστες (και το τεράστιο τμήμα marketing τους) να ασχολουνται ενεργά με το VR θα σημανει οτι οι τεχνολογιες που βασιζεται εχουν ωριμάσει και έρχεται η εποχή του mainstream. Προς το παρον το VR το απολαμβάνουν μονο οι early adopters.

 

Προφανως το VR έχει μέλλον γιατι οι εφαρμογές του ειναι απειρες, απλά ο κυκλος ζωής του ειναι αρκετα πιο αργος από τον αντιστοιχο εκρηκτικο των smartphones πχ.

Ομως το VR/AR ειναι ο δρομος αναποφευκτα, δεν υπάρχει καμια αμφιβολία περι αυτου, ολη η επόμενη τεχνολογικη πρόοδος (οπτικα, οθονες, καμερες, σμικρυνση ολοκληρωμενων) συγκλινει προς τα εκει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν αρχίσουν να βγαίνουν ΑΑΑ τίτλοι, μειωθεί το καλώδιο που χρειάζεται καινή τιμή πέσει στα 500 ευρώ εδώ είμαστε.

Ως τότε λεφτά σε συσκευή που δεν έχει κάνει ούτε 1 εκατομμύρια πωλήσεις δεν δίνω.

Wii u με 12 εκατομμύρια πωλήσεις πήγε ακλαφτο, PS Vita που δεν θυμάμαι και εγώ πόσες και αυτό ακλαφτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gaming - ξεgaming χλωμα τα πραγματα.

 

"Facebook is closing hundreds of its Oculus VR pop-ups in Best Buys after some stores went days without a single demo"

 

http://www.businessinsider.com/facebook-closing-200-oculus-best-buy-pop-ups-poor-store-performance-2017-2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ήμουν στο παρά ένα δευτερόλεπτο να παραγγείλω το Rift αλλά όταν είδα ποσά παιχνίδια είναι συμβατά με αυτό (χωρίς 3rd party s/w ή αλχημείες) και τι πρέπει να κάνω για να παίξω FSX, εγκατέλειψα την ιδέα μέχρι να βελτιωθεί η κατάσταση.

 

Ε, οχι να παρω VR για να παιξω FSX.

Με αεροπλανα που τα πεταει υπολογιστης.

Με το mouse κανω δουλεια μου, να κοιταω τους διακοπτες σε αργη κινηση.

 

Εχω στο ραφι Falcon 4 με αερομαχιες, IL-2 Sturmovich... που περιμενουν 15 ολοκληρα χρονια να τα παιξω.

Εχω πει οτι θα ξανασχοληθω μαζι τους οταν παρω VR.

Αυτα ειναι παιχνιδια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...