Προς το περιεχόμενο

Έχει μέλλον το VR στο gaming;


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παντα με εξαιρεση την τελευταια 10ετια, το hardware ηταν το μεσο για να πωληθει το software και συνηθως οι εταιρειες δεν ειχαν εσοδα απο αυτο...εκανε μοδα την υπερκοστολογιση η apple και επειδη επιασε μια φορα στο Iphone προσπαθουν να κανουν ολοι το ιδιο μπας και δημιουργησουν την κοτα με το χρυσο αβγο

 

τα vr headsets ειναι πραγματικα το επομενο βημα, δεν ειναι gimmick αλλα πρωτα θα πρεπει να παρεις το vr και μετα θα βγουν παιχνιδια....μιας και τωρα ξεκιναει η τεχνολογια θα επρεπε να ειναι σχεδον τσαμπα η συσκευες, αντε κοντα στην τιμη των 100+ε μιας και η τεχνολογια των vr ουσιαστικα ερχεται απο τα κινητα, οθονες αισθητηρες κλπ...

 

πρωτα η sony εβγαλε το πρωτο ps και μετα ηρθαν τα παιχνιδια, μια πανισχυρη κονσολα πολυ μπροστα απ οτι υπηρχε μεχρι τοτε σε επιπεδο hardware ακομα και σε σχεση με υπολογιστες, και ειχε μηδενικα εσοδα απο τις κονσολες (νομιζω εμπαινε και μεσα κιολας)...υπηρχε λοιπον ικανη κονσολα και οι devs εβγαλαν παιχνιδια αφου την ειχε παρει ο κοσμος...μια απο τα ιδια ps2 ps3, sega saturn κλπ κλπ...ολοι ετσι εκαναν, και αυτη ηταν η συνταγη που στην ουσια περασε στο επομενο επιπεδο gaming και παιχνιδια και φυγαμε απο super mario και πακμαν...

 

οσοι επαιζαν απο παλιοτερα θα γελανε με τις σημερινες καταστασεις που εχεις dlc, πληρωνεις μαλιστα ενα σωρρο λεφτα και για το παιχνιδι και για το περιεχομενο του αργοτερα, πληρωνεις για το multigaming, και παιρνεις και ενα παιχνιδι που ειναι πολυ πιθανο να εχει προβληματα ενω το εχεις χρυσοπληρωσει...

 

το vr λοιπον οντως ειναι γαματο, αλλα η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι θα παει ακλαφτο, για τον απλουστατο λογο οτι οι εταιρειες θα το σκοτωσουν επειδη δε μπορει να τους προσφερει ευκολο υπερκερδος...

 

οταν σταματησουν λοιπον να βλεπουν τα παιχνιδια σαν παραγωγη χρηματος μονο και να βαλουν σε υψηλοτερη προτεραιοτητα την ψυχαγωγια του κοινου περιμενοντας να ανταμοιφθουν για το εργο τους, θα δουμε και νεα πραγματα και ουσιαστικη εξελιξη...δεν ειπαμε τσαμπα να γινουν ολα τα αλλα εχει παραγινει το κακο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το άρθρο εστιάζει σε εντελώς λάθος σημεία κατά τη γνώμη. Το mainstream κοινό έχει αποδείξει ότι το οικονομικό είναι το τελευταίο πράγμα που το ενδιαφέρει άπειρες φορές. Το PSVR πχ ζητάει αστείο ποσό συγκριτικά με ένα state-of-the-art smartphone. Όπως έχω ξαναπεί, για να γίνει maistream το VR πρέπει να λυθούν πρώτα τρία βασικά προβλήματα:

 

1 - Πρέπει να εξαφανιστούν εντελώς τα καλώδια από το headset. VR με τον περιορισμό του καλωδίου, απλά δεν είναι VR.

2 - Σε κανέναν δεν αρέσει να φοράει περικεφαλαία στο κεφάλι του. Πρέπει το headset να περιοριστεί το πολύ στο μέγεθος goggles. Το ιδανικό θα είναι να μην χρειάζεται να φοράς καν headset για να έχεις VR εμπειρία, αλλά υπάρχουν τεχνικοί περιορισμοί που δεν νομίζω ότι θα μας αφήσουν να το δούμε αυτό νωρίτερα από τα επόμενα 20 χρόνια.

3 - Επειδή το VR σε αποκόπτει από τον πραγματικό κόσμο, θα πρέπει να βρεθεί τρόπος να σε ειδοποιεί όταν μπαίνει κάποιος τρίτος στο δωμάτιο.

 

Μέχρι να λυθούν αυτά τα τρία βασικά προβλήματα, το VR οποιασδήποτε εταιρείας δεν θα γίνει ποτέ mainstream, όσο αποδοτικό και immersive κι αν είναι.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τη ζαλάδα δε μιλάει κανείς ρε παιδιά?πως να απολαύσεις το gaming αν σε πιάνει κρύος ιδρώτας και αναγούλες στο πεντάλεπτο?

msty.gif

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το αν θα πετυχει το VR η οχι δεν γνωριζω. Και δεν μου αρεσει να το παιζω ευαγγελιστης της μιας η της αλλης πλευρας.

 

Αυτο που ξερω ειναι οτι το VR μου εχει δωσει τις 3 καλυτερες gaming εμπειριες που ειχα απο το 86 που ξεκινησα να ασχολουμαι με videogames.

 

Μιλαω για τα Half Life σε DK1 οπως και για τα Euro Truck Simulator 2 και Elite: Dangerous σε DK2. Ειδικα στο Half Life 2 η σκηνη που εισαι με το Hovercraft στο ποταμι και πεφτει η καμιναδα πανω σου ειναι ισως η καλυτερη σκηνη gaming που εχω βιωσει ποτε.

 

Τωρα για το θεμα του κοστους. Ειχα δωσει 260 ευρω στο ebay για το DK1 και το ετρεχα σε εναν Q8300 με 5850. Εδωσα 300 ευρω για το DK2 και λογο 1080 οθονης το τρεχω ανετα σε εναν i3 με 1060. Και τους 2 PC θα τους ειχα ουτως η αλλως και για αλλα πραγματα.

 

Ακομα και αν αποτυχει το VR αισθανομαι τυχερος που εζησα τον ενθουσιασμο στην αρχη του. Υπηρχαν ημερες που στο Oculus Share εβγαιναν 10 τουλαχιστον απιστευτα demos απο παθιασμενους προγραμματιστες. Demos οπως το Chair in a Room για παραδειγμα που σου καναν τελειως MindF**k σε σχεση με το που κοιταζεις και που οχι.

 

Πραγματικα την αγαπησα αυτη την τεχνολογια. Και ευχομαι να πετυχει. Περιμενω πολλα απο τα Microsoft branded headsets. Τιμη που θα ξεκιναει απο τα 299, αισθητηρας κινησης στον χωρο ενσωματομενος στο HMD χωρις να χρειαζεσαι καμερες η sensors. Ειναι πιστευω ενα βημα προς την σωστη κατευθυνση.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • To resolution είναι πολύ χαμηλό (βλέπεις πολύ pixel)
  • Οι συσκευές είναι ενσύρματες παρόλο που το νόημα του VR είναι η ελευθερία κινήσεων
  • Υπάρχει chicken and egg problem (δεν υπάρχουν resources να κάνουν μεγάλες παραγωγές επειδή δεν πουλάνε οι συσκευές και δεν πουλάνε οι συσκευές γιατί δεν υπάρχουν μεγάλες exclusive παραγωγές)
  • οι τιμές των συσκευών είναι πολύ ακριβές για τον μέσο καταναλωτή
  • οι συσκευές είναι πολύ bulky και nerdy
  • Υπάρχουν προβλήματα ζαλάδας 
  • Χρειάζεται υπερ υπολογιστής για να τρέξουν όλα σωστά, να μην πω χρειάζεται γενικά υπολογιστής

Για να αρχίσει να παίρνει τα πάνω του πρέπει να λυθούν αυτά τα προβλήματα. Θα λυθούν, και μάλιστα δεν θα λυθούν προς χάρη της gaming βιομηχανίας αλλά όλων των υπόλοιπων βιομηχανιών - κυρίως των social networks που βλέπουν το μέλλον στο VR - αλλά και ιατρικής, επιχειρήσεων, film / entertainment κτλ

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαν πρωην κάτοχος ps4 vr έχω να πω τα εξής:

 

1.Το περίμενα ενθουσιασμένος (gamer από τα 80s) περίμενα αυτή τη μετάβαση στην εικονική πραγματικότητα όπου θα παίζω παιχνίδια τρόμου και θα είμαι όντως εκεί μέσα θα το νιώθω.Ένιωθα ξανά μικρό παιδί.Ενθουσιασμός της αναμονής.Όπως περίμενα να πιάσω στα χέρια μου το πρώτο Donkey kong για super nes αφού το έβλεπα να παίζει σε μαγαζιά της εποχής  (οι παλιοί ξέρουν γιατί μιλάω) ή το πρώτο Sonic ή άπειρα άλλα....

2.Επιτέλους στα χέρια μου.Είμαι τόσο ενθουσιασμένος όπου δεν με πείραζε πραγματικά τίποτα.Ούτε η τσουχτερή τιμή ούτε τα πολλά καλώδια....τίποτα.Όλα αυτά τα συγχωρώ.Μόνο νια νιώσω ξανά κάτι καινούργιο κάτι πρωτοποριακό στο gaming ακόμα ένα βήμα μπροστά από την εποχή των 8 bit....

3.Πρώτο παιχνίδι που ήθελα πραγματικά να παίξω.Here they lie.Ξεκινάει το παιχνίδι.Πρώτο σοκ.5 βήματα έκανα. ΠΕΝΤΕ.Το στομάχι κόμπος.Συνεχίζω προσπαθώ να προχωρήσω.Ζαλάδα απίστευτη όπως όταν ταξιδεύεις ναυτικός και θαλασσοδέρνεσαι με 20 μποφώρ. Λέω δε μπορεί είναι θέμα ρυθμίσεων.Κάτι δεν έκανα καλά.Δε μπορεί η sony το διαφημίζει σαν δισκοπότηρο κάτι δεν ρύθμισα.Έπαιξα με τις ρυθμίσεις, αλλά πάντα με το ίδιο αποτέλεσμα.Ζαλάδες, κρύος ιδρώτας και αίσθημα δυσφορίας μόλις στο μισάωρο.όχι μόνο εγώ αλλά και οι φίλοι τα ίδια.Η μάσκα ΦΟΥΛ στον ιδρώτα να τη σιχαίνεσαι να τη ξαναβάλεις τη σκουπίζαμε και την ξανασκουπίζαμε. Λέω μήπως φταίει το παιχνίδι?Να μη σας τα πολυλογώ τα δοκίμασα όλα σχεδόν.ΟΛΑ. Έδωσα λεφτά ήθελα να δώσω ευκαιρίες στο vr.Τα μοναδικά που μπορούσα να παίξω-δω ήταν αυτά που ο παίκτης δεν χρειάζονταν να κινηθεί από την θέση του και ήταν απλά θεατής π.χ. resident evil 7 demo, allumette κτλ. 

4.Το ψάχνω στο ιντερνέτ λέω δε μπορεί τι είναι αυτό το πράγμα δε μπορεί και άλλοι θα νιώθουν ζαλάδα και δυσφορία.Διάβασα απίστευτα πράγματα."Ξεκινήστε σιγά σιγά με διαλείμματα μέχρι να συνηθίσει ο εγκέφαλος σας", "να έχετε δίπλα σας πάντα παστίλιες τζίντζερ παιδιά βοηθάνε(!!)" κτλ.Και δεν το πίστευα όλο αυτό το παραμύθι.Δεν χρειάζεται debate.Ούτε συζήτηση ούτε αντιπαράθεση τίποτα.Το ξέρεις ήδη μέσα σου.Για σένα που έζησες ΤΟΣΑ στο gaming αυτό ΔΕΝ είναι το μέλλον.όχι για σένα. δεν πρέπει να νιώθεις άρρωστος, ούτε να προμηθεύεσαι παστίλιες τζίντζερ(!!) για να πάιξεις. ΟΧΙ. Πρέπει απλά να διασκεδάζεις  έτσι απλά όταν καταφέρεις να βρεις λίγο ελεύθερο χρόνο πρέπει να διασκεδάζεις όχι να αρρωσταίνεις. Οπότε....Αντίο VR.Το πούλησα (αφού τον προειδοποίησα τον φίλο κιόλας!) και έχασα πολλά λεφτά.Καθαρά θύμα marketing ήμουνα.Τερμάτισα το resident evil 7 κανονικά και ήταν ένα από τα πιο ωραία παιχνίδια που έπαιξα.ΤΟ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΜΕΤΟ. Αυτά ήθελα να πω σαν προσωπική εμπειρία και συμβουλή, σίγουρα όχι σαν κατεύθυνση, προς όλους τους φίλους που ενδιαφέρονται να το αγοράσουν να το έχουν στο πίσω μέρος του κεφαλιού τους.Την ζαλάδα και την δυσφορία που νιώθεις με το VR.Από εκεί και πέρα ο καθένας κάνει ότι θέλει.

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετοιμάστε τους επικήδειους για του χρόνου παίδες.

 

Δεν υπάρχει περίπτωση΄να προχωρήσει.

 

Θα βγούν μερικά καλά games/εφαρμογές μετρημένα στα δάχτυλα, και μετά πάμε παρακάτω.

 

H τεχνολογία δεν είναι έτοιμη ακόμα. Ότι δεν είναι βολικό και λειτουργικό δεν προχωράει όσο cool και αν φαίνεται στην αρχική εντύπωση.

 

Όσο για τις εφαρμογές παραγωγικότητας ή business εκεί ένα HUD augmented reality είναι 1.000.000 φορές καλύτερο από το VR.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαν πρωην κάτοχος ps4 vr έχω να πω τα εξής:

 

1.Το περίμενα ενθουσιασμένος (gamer από τα 80s) περίμενα αυτή τη μετάβαση στην εικονική πραγματικότητα όπου θα παίζω παιχνίδια τρόμου και θα είμαι όντως εκεί μέσα θα το νιώθω.Ένιωθα ξανά μικρό παιδί.Ενθουσιασμός της αναμονής.Όπως περίμενα να πιάσω στα χέρια μου το πρώτο Donkey kong για super nes αφού το έβλεπα να παίζει σε μαγαζιά της εποχής  (οι παλιοί ξέρουν γιατί μιλάω) ή το πρώτο Sonic ή άπειρα άλλα....

2.Επιτέλους στα χέρια μου.Είμαι τόσο ενθουσιασμένος όπου δεν με πείραζε πραγματικά τίποτα.Ούτε η τσουχτερή τιμή ούτε τα πολλά καλώδια....τίποτα.Όλα αυτά τα συγχωρώ.Μόνο νια νιώσω ξανά κάτι καινούργιο κάτι πρωτοποριακό στο gaming ακόμα ένα βήμα μπροστά από την εποχή των 8 bit....

3.Πρώτο παιχνίδι που ήθελα πραγματικά να παίξω.Here they lie.Ξεκινάει το παιχνίδι.Πρώτο σοκ.5 βήματα έκανα. ΠΕΝΤΕ.Το στομάχι κόμπος.Συνεχίζω προσπαθώ να προχωρήσω.Ζαλάδα απίστευτη όπως όταν ταξιδεύεις ναυτικός και θαλασσοδέρνεσαι με 20 μποφώρ. Λέω δε μπορεί είναι θέμα ρυθμίσεων.Κάτι δεν έκανα καλά.Δε μπορεί η sony το διαφημίζει σαν δισκοπότηρο κάτι δεν ρύθμισα.Έπαιξα με τις ρυθμίσεις, αλλά πάντα με το ίδιο αποτέλεσμα.Ζαλάδες, κρύος ιδρώτας και αίσθημα δυσφορίας μόλις στο μισάωρο.όχι μόνο εγώ αλλά και οι φίλοι τα ίδια.Η μάσκα ΦΟΥΛ στον ιδρώτα να τη σιχαίνεσαι να τη ξαναβάλεις τη σκουπίζαμε και την ξανασκουπίζαμε. Λέω μήπως φταίει το παιχνίδι?Να μη σας τα πολυλογώ τα δοκίμασα όλα σχεδόν.ΟΛΑ. Έδωσα λεφτά ήθελα να δώσω ευκαιρίες στο vr.Τα μοναδικά που μπορούσα να παίξω-δω ήταν αυτά που ο παίκτης δεν χρειάζονταν να κινηθεί από την θέση του και ήταν απλά θεατής π.χ. resident evil 7 demo, allumette κτλ. 

4.Το ψάχνω στο ιντερνέτ λέω δε μπορεί τι είναι αυτό το πράγμα δε μπορεί και άλλοι θα νιώθουν ζαλάδα και δυσφορία.Διάβασα απίστευτα πράγματα."Ξεκινήστε σιγά σιγά με διαλείμματα μέχρι να συνηθίσει ο εγκέφαλος σας", "να έχετε δίπλα σας πάντα παστίλιες τζίντζερ παιδιά βοηθάνε(!!)" κτλ.Και δεν το πίστευα όλο αυτό το παραμύθι.Δεν χρειάζεται debate.Ούτε συζήτηση ούτε αντιπαράθεση τίποτα.Το ξέρεις ήδη μέσα σου.Για σένα που έζησες ΤΟΣΑ στο gaming αυτό ΔΕΝ είναι το μέλλον.όχι για σένα. δεν πρέπει να νιώθεις άρρωστος, ούτε να προμηθεύεσαι παστίλιες τζίντζερ(!!) για να πάιξεις. ΟΧΙ. Πρέπει απλά να διασκεδάζεις  έτσι απλά όταν καταφέρεις να βρεις λίγο ελεύθερο χρόνο πρέπει να διασκεδάζεις όχι να αρρωσταίνεις. Οπότε....Αντίο VR.Το πούλησα (αφού τον προειδοποίησα τον φίλο κιόλας!) και έχασα πολλά λεφτά.Καθαρά θύμα marketing ήμουνα.Τερμάτισα το resident evil 7 κανονικά και ήταν ένα από τα πιο ωραία παιχνίδια που έπαιξα.ΤΟ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΜΕΤΟ. Αυτά ήθελα να πω σαν προσωπική εμπειρία και συμβουλή, σίγουρα όχι σαν κατεύθυνση, προς όλους τους φίλους που ενδιαφέρονται να το αγοράσουν να το έχουν στο πίσω μέρος του κεφαλιού τους.Την ζαλάδα και την δυσφορία που νιώθεις με το VR.Από εκεί και πέρα ο καθένας κάνει ότι θέλει.

ΦΙλε μου το ξερω οτι δεν ειναι μεγαλη παρηγορια αλλα... ειναι στον ανθρωπο. Δεν εχω ζαλιστει ποτε ουτε στο παραμικρο ακομα και με το DK1 στο Half Life2. Και εχω παιξει και μεθυσμενος.

 

Φυσικα και πρεπει να φροντισουν να λυσουν το προβλημα για ΟΛΟΥΣ. Η λυση λογικα βρισκεται σε ενα μοτερακι που θα στελνει σηματα στον λοβο του εγκεφαλου ωστε να ξεγελιεται.

 

Αλλα οντως στην σημερινη μορφη εχει να κανει και με την ευαισθησια που εχει ο καθενας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω το ανάποδο.

Ότι χωρίς το vr δεν εχει μέλλον το gaming.

 

Παιδιά είναι άλλο πράμα, μη μιλάτε χωρίς να έχετε δοκιμάσει γιατί θα δοκιμάσετε και θα νιώσετε άσχημα για αυτά που λέγετε.

 

Και το 3d που κάποιοι απο δω λέτε ότι έχει πεθάνει, θέλω να δω αντίδραση την πρώτη φορά που θα φορέσει vr headset για pc.

 

Είχα δοκιμάσει rift φίλου σε racing sim και αντί να τρέξω καθόμουν και χάζευα το κοντέρ τις ταπετσαρίες και το εσωτερικό του αυτοκινήτου.

 

Όλα σε 3d πενταζώντανο και εσύ μέσα να χαζευείς και να προσπαθείς να αγγίξεις με τα χέρια σου τις καμπύλες, τους λεβιέδες και τα κουμπιά του εσωτερικού. 

 

Σκίβεις για να μη βρείς στην οροφή.

Νιώθεις κλειστοφοβία όταν μπεις σε στριμόκωλο σπορ με roll cage ή σε μονοθέσιο ενώ νιώθεις πασάς στα γιάννενα όταν μπείς σε μαούνα (mercedes Ε - cayene - levante)  !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν έχω θέμα ζαλάδας, ναυτίας, είμαι από τους τυχερούς. Έχω το PSVR.

 

Εγώ ξεπερνώ το bulky build των VR, το πολύ καλώδιο κτλ, εγώ θέλω ΑΑΑ games και γενικά ποικιλία. Ακόμα και τα μικρά games τύπου demo, το PSVR εχει ελλείψεις, πολλές μάλιστα. Μια βόλτα στο section του VR στο PS Store λέει όλη την αλήθεια. Θέλω ότι game βγαίνει να έχει την επιλογή του VR δηλαδή.

 

Το section του VR γενικά εκεί πάσχει imo.

 

 

Το αν θα πετύχει όλο αυτο, κανεις δεν μπορεί να κάνει σίγουρη πρόβλεψη/προφητεια.

 

Εγώ απλώς εύχομαι να μην έχει το μέλλον του 3D και φυσικά μιας και αναφέρομαι στην Sony , του PS Vita, που και προοπτικές είχε, το οποίο έφυγε άκλαυτο και θάφτηκε από την ίδια την εταιρεία..

 

Για μένα λοιπόν το φάρμακο στην αρρώστια VR (το λεω και με την θετική αλλά και την αρνητική έννοια της λέξης) είναι να βγουν αξιόλογοι τίτλοι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που όλοι ξέρετε το μέλλον του VR και αν θα πιάσει ή όχι, με ξεπερνάει...

Όπως είπε και ένας φίλος, ακόμα δεν τον είδαμε, Γιάννη τον βαφτίσαμε.

 

Νομίζω είναι παααααααααρα πολύ νωρίς για συμπεράσματα. Πιστεύω ότι στο τέλος αυτού του έτους θα μπορέσουμε ίσως να βγάλουμε τα πρώτα ασφαλή συμπεράσματα για την αξία του και το μέλλον του VR

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 1 το πολυ 2 ωρες σε horror gaming με παρεα ειναι οτι πρεπει! Παρολαυτα δε σημαινει πως θα δωσουμε τοσα λευτα για ενα gadgetaki... Για ολοκληρο το kit με χειριστιρια κτλπ χρειαζεσε 1 χιλιαρικο... Αλλο τοσο για να κανεις ενα αξιοπρεπες PC... Οταν και αν κατεβει η τιμη του το συζηταμε,προς το παρον καλα ειναι και τα video των unboxholics :P...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι μα ολοι λετε τις ιδιες αρλουμπες! Βαλε το χερι στην τσεπη μεχρι εκει που μπορεις! Εχεις την κονσολα? Ε τοτε δεν νομιζω οτι δεν μπορεις να δωσεις 5 κατοσταρικα να εχεις την εμπειρια του VR σπιτι σου! Για να εξελιχθει, κακα τα ψεματα, πρεπει να δουν οι εταιρειες οτι υπαρχει ενδιαφερον, τωρα ολα οσα λετε ειναι πραγματικα αρλουμπες! Εισαι φραγκατος και εχεις και το τουμπανο το πισι ή μπορεις να το φτιαξεις? Παρε το ακομα πιο τουμπανο που ειναι και πιο ακριβο και πιο καλο απο οτι λενε. Ειναι σαν να διαβαζω κειμενο του 1994 στο οποιο να απαντατε αντιστοιχα, οχι δεν θα παρω psone γιατι θα γινει καλυτερο στο μελλον! Ρε την παλευετε καθολου? Το VR ειναι απλα καταπληκτικο και θα εχει μελλον εαν το αγκαλιασουμε! Σιγουρα δεν ειναι για ολους οσο αναφορά το κομματι υγεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Όσοι είστε κάτοχοι του ενός ή του άλλου VR headset και μιλάτε τόσο ένθερμα υπέρ του, είτε επειδή απλά θέλετε να υπερασπιστείτε την αγορά σας (και πολύ καλά κάνετε) είτε επειδή όντως θεωρείτε ότι το VR είναι το επόμενο μεγάλο τεχνολογικό άλμα (που πραγματικά πιστεύω ότι είναι), προσπαθήστε να κατανοήσετε ένα πολύ απλό πράγμα: το ότι κάτι σου προσφέρει μια γαμάτη εμπειρία, δεν σημαίνει ότι θα πουλήσει κιόλας. Και για την ακρίβεια συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο συνήθως: τα προϊόντα που πουλάνε είναι αυτά που δεν σου προσφέρουν την καλύτερη δυνατή εμπειρία στο είδος τους.

 

Αντικειμενικά, είναι τόσα πολλά τα προβλήματα που έχει το VR και έχουν τέτοια έκταση που δεν θα του επιτρέψουν να γίνει εμπορικό στην παρούσα φάση. Υποκειμενικά, η προσωπική μου άποψη είναι ότι για να λυθούν όλα τα θέματα του VR αφενός χρειάζεται τόσο πολύ R&D που οι εταιρείες θα το παρατήσουν στα μισά ως μη κερδοφόρο, αφετέρου ο χρονικός ορίζοντας είναι τόσο μακρύς που θα έχει εμφανιστεί το next big thing μέχρι τότε. Μακάρι να πέφτω έξω, αλλά δεν βλέπω να υπάρχουν πολλά περιθώρια τεχνικώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...