Προς το περιεχόμενο

Έχει μέλλον το VR στο gaming;


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσοι είστε κάτοχοι του ενός ή του άλλου VR headset και μιλάτε τόσο ένθερμα υπέρ του, είτε επειδή απλά θέλετε να υπερασπιστείτε την αγορά σας (και πολύ καλά κάνετε) είτε επειδή όντως θεωρείτε ότι το VR είναι το επόμενο μεγάλο τεχνολογικό άλμα (που πραγματικά πιστεύω ότι είναι), προσπαθήστε να κατανοήσετε ένα πολύ απλό πράγμα: το ότι κάτι σου προσφέρει μια γαμάτη εμπειρία, δεν σημαίνει ότι θα πουλήσει κιόλας. Και για την ακρίβεια συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο συνήθως: τα προϊόντα που πουλάνε είναι αυτά που δεν σου προσφέρουν την καλύτερη δυνατή εμπειρία στο είδος τους.

 

Αντικειμενικά, είναι τόσα πολλά τα προβλήματα που έχει το VR και έχουν τέτοια έκταση που δεν θα του επιτρέψουν να γίνει εμπορικό στην παρούσα φάση. Υποκειμενικά, η προσωπική μου άποψη είναι ότι για να λυθούν όλα τα θέματα του VR αφενός χρειάζεται τόσο πολύ R&D που οι εταιρείες θα το παρατήσουν στα μισά ως μη κερδοφόρο, αφετέρου ο χρονικός ορίζοντας είναι τόσο μακρύς που θα έχει εμφανιστεί το next big thing μέχρι τότε. Μακάρι να πέφτω έξω, αλλά δεν βλέπω να υπάρχουν πολλά περιθώρια τεχνικώς.

Να μην πιασει σε επιπεδο καταναλωτη πολυ πιθανον.

Αλλα ηδη υπαρχει μεγαλη αγορα VR σε διαφορα επαγγελματα. Αρχιτεκτονες, γιατροι, εκπαιδευση, ψυχαγωγια τυπου arcade, εξομοιωτες εκπαιδευσης, κα.

 

Η αγορα αυτη προυπηρχε του Oculus και θα συνεχισει να υπαρχει.

 

EDIT: Το ξερω οτι το θεμα αναφερεται καθαρα στο Gaming. Απλα εγραψα οτι σαν τεχνολογια ακομα και να μην πιασει στον καταναλωτη χρησιμοποιειται ηδη αρκετα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Να μην πιασει σε επιπεδο καταναλωτη πολυ πιθανον.

Αλλα ηδη υπαρχει μεγαλη αγορα VR σε διαφορα επαγγελματα. Αρχιτεκτονες, γιατροι, εκπαιδευση, ψυχαγωγια τυπου arcade, εξομοιωτες εκπαιδευσης, κα.

 

Η αγορα αυτη προυπηρχε του Oculus και θα συνεχισει να υπαρχει.

 

Μιλάω πάντα στα πλαίσια του άρθρου που μιλάει για το VR στο gaming. Κατά την άποψή μου, σε ότι αφορά στο gaming το VR θα εξαφανιστεί λίαν συντόμως. Από εκεί και πέρα, η έκταση που θα λάβει γενικότερα θα είναι τεράστια σε τρεις τομείς κυρίως: στην εκπαίδευση, στα διάφορα επαγγέλματα και στην πορνογραφία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Houston λαμβάνεις; Η μαγική μου προγνωστική σφαίρα λέει τα εξής. Το VR θα γίνει mainstream όταν:

α) Υπάρξει ικανή ποσότητα ψηφιακού περιεχομένου (παιχνίδια, εφαρμογές κτλ.)

β) Γίνει πλήρως mobile (σε σύνδεση/συνεργασία με smartphone ή όχι)

γ) Γίνει τεχνικά optimized σε εικόνα, ήχο, sensor integration, για θέματα υγείας, αληθοφάνειας κτλ.

δ) Η τιμή του δεν θα ξεπερνάει τα 300-350 ευρώ.

To μέλλον είναι αναμφισβήτητα αυτό, μαζί με AR και MR. Απλά είμαστε στο ξεκίνημα. Είναι σαν να γεννιέται ένα παιδί και να προσπαθείς να προβλέψεις τί θα κάνει όταν θα γίνει ενήλικας. Είσαι σίγουρος ότι θα μεγαλώσει αλλά δεν ξέρεις ακριβώς πώς.

Του δίνω 5 χρόνια για mass adoption με την χ, ψ μορφή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αποκτήσει και παιχνίδια, πραγματικά παιχνίδια όμως, ίσως και να έχει μέλλον. Μέλλον στο gaming εννοώ γιατί μέλλον σαν τεχνολογία έχει σίγουρα. Με παιχνίδια με τουβλάκια, τρενάκια και job simulator πωλήσεις δε θα κάνεις

 

 

Εγώ προσωπικά δεν ενθουσιάζομαι τόσο πολύ με το VR γιατί δε παίζω first person παιχνίδια γενικότερα. Το έχω στα υπόψιν όταν κάποια στιγμή κυκλοφορήσουν τα refresh των vive και rift ή ακόμα καλύτερα υπάρχει περισσότερος ανταγωνισμός και από άλλες εταιρείες, και έχει κυκλοφορήσει καινούριο elders schrolls με native vr υποστήριξη. Έχω ρίξει 100δες ώρες στα προηγούμενα skyrim και oblivion, τα οποία αν και πάντα έπαιζα και προτιμούσα σε third person mode, παιχνίδια τέτοιου στυλ πιστεύω ενδείκνυνται περισσότερο για να παίξεις σε vr, το απόλυτο immersion.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρίς να έχω δοκιμάσει ακόμα την τεχνολογία του VR θα ήταν τουλάχιστον άδικο να το κρίνω.Μου φαντάζει παντός αρκετά δύσκολο στο να στεφθεί με επιτυχία για έναν βασικό λόγο,όλοι η hardcore κοινότητα του gaming παίζει από 4 ώρες και πάνω είτε αυτό είναι Κόνσουλα είτε pc,κάτι τέτοιο με το VR δεν είναι και ότι ποιο εφικτό και πρακτικό μιας και φαντάζομαι ότι από την πρώτη ώρα εισαι dead.Σαφέστατα και η τιμή είναι εντελώς απρόσιτη και απαγορευτική εντελώς.φανταζομαι για άλλους τεχνολογικούς κλάδους και επιστημονικά επαγγέλματα όπως η ιατρική για παράδειγμα μπορεί να φανεί πολυ χρήσιμο και αποτελεσματικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τιμή είναι λογική για το cutting edge early adoption προιόν. Φτηνό σίγουρα δεν είναι αλλά δεν είναι και εξωφρενικό. Απο θέμα άνεσης, βαρους, κούρασης στα μάτια, τουλάχιστον το rift δεν έχει πρόβλημα. Είναι εξαιρετικά άνετο και προσωπικά έχω ρίξει αρκετά τετράωρα χωρίς πρόβλημα. Για το θέμα της ναυτίας όπως είπα εξαρτάται από πολλά. Την υλοποίηση software, καθιστός ή όρθιος, τον άνθρωπο κλπ. Πάντως οι developers μαθαίνουν τι δουλέυει και τι όχι, και ο οργανισμός συνηθίζει. Εγώ πλέον δεν έχω κανένα πρόβλημα. Παιχνίδια υπάρχουν αρκετά και καλά. Πέρα από τα fps παίζουν ωραία και τα third person αλλά και τα top down strategy. 

 

Όταν το είχα πάρει ήθελα να δοκιμάσω όλα όσα είχα δει κατα καιρούς στο youtube. Κάποια που νόμιζα θα δούλευαν ήταν χακιές με vorpx κλπ και δεν δούλέυαν. Κάποια άλλα ήταν αρκετά ακριβά και δεν μπορύσες να τα αγοράσεις όλα. Εκεί έρχεται μια μικρή απογοήτευση και νομίζεις πως δεν υπάρχει περιεχόμενο. Όταν αρχίζεις και το δουλεύεις μαθαίνεις τα χούγια του, μαθαίνεις τι δουλεύει και τι δεν δουλεύει και αρχίζεις και βρίσκεις παιχνίδια και άλλα. Τώρα πλέον έχω πολύ μεγάλο backlog να παίξω και δεν ξέρω απο που να ξεκινήσω. Θα ήθελα βέβαια και ΑΑΑ mainstream τίτλους. Το doom 4 το περιμένω. Το fallout 4 επίσης, οπότε λογικά ΑΝ κυκλοφορήσουν αυτά (που υποτίθεται αναμένονται) η bethesda θα υποστηρίξει το VR. Άντε, ένα far cry μας λείπει μετά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρίς να έχω δοκιμάσει ακόμα την τεχνολογία του VR θα ήταν τουλάχιστον άδικο να το κρίνω.Μου φαντάζει παντός αρκετά δύσκολο στο να στεφθεί με επιτυχία για έναν βασικό λόγο,όλοι η hardcore κοινότητα του gaming παίζει από 4 ώρες και πάνω είτε αυτό είναι Κόνσουλα είτε pc,κάτι τέτοιο με το VR δεν είναι και ότι ποιο εφικτό και πρακτικό μιας και φαντάζομαι ότι από την πρώτη ώρα εισαι dead.Σαφέστατα και η τιμή είναι εντελώς απρόσιτη και απαγορευτική εντελώς.φανταζομαι για άλλους τεχνολογικούς κλάδους και επιστημονικά επαγγέλματα όπως η ιατρική για παράδειγμα μπορεί να φανεί πολυ χρήσιμο και αποτελεσματικό.

προσωπικα οταν δοκιμασα το oculus ,ηταν μια πρωτογνωρη εμπειρια αν και διστακτικος εν αρχη ,αλλα εστω και με τα demo που ειδα επαθα πλακα , και προσωπικα πιστευω οτι το VR θα ειναι το μελλον σε ολα τα επιπεδα στην ψηφιακη τεχνολογια αναμφισβητητα ,νομιζω ομως οτι ειμαστε στην αρχη της ολης καταστασης ...ενα απο τα πλεονεκτηματα που μπορω να φανταστω ,τελος οι ακριβες μεγαλες οθονες για pc  και τηλεορασεις πολλων ιντσων ....και σταματαω μονο σε αυτο το οποιο φτανει και περισσευει ....τα υπολοιπα που μπορει να φανταστει καποιος ειναι απεριοριστα και θα ξεφυγει η κουβεντα !!! Το Βασικο ειναι η υποστηριξη απο τις μεγαλες εταιριες ψηφιακου εξοπλισμου και φυσικα η πορνοβιομηχανια με ακολουθο το hollywood .....θα δειξει η υποθεση ,παντως το κλασικο με μια οθονη δεν βλεπω να μεινει εφ ορου ζωης ετσι ....το παλευουν το θεμα με τα VR παντως !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας που παρακολουθώ τον Ocelote και τα άρθρα του, σκέφτομαι το εξής: αν στο gaming η βιομηχανία έχει αποφασίσει πως το μέλλον είναι στο mobile gaming, τότε πολύ απλά το VR δεν έχει μέλλον! Ο λόγος; Ποτέ κανείς δεν πρόκειται να φορέσει το headset του και να βγει στον δρόμο, να μπει στο μετρό, να κυκλοφορήσει, να παίξει πέντε λεπτάκια καθώς τον έχει στήσει το πρόσωπο από κάτω. Οριακά να πάει για χ**ιμο.

 

VR και mobile, όσο/όπως κι αν τα έχουν «παντρέψει» για την ώρα, δεν πάνε πακέτο και αυτό να μου το θυμηθείτε, θα το δούμε εν καιρώ. Με το mobile να δυναμώνει, το VR θα παραμείνει σαν εναλλακτική και ακριβή λύση σε PC και οικιακές κονσόλες που θα απευθύνεται σε ένα niche κοινό, κι αυτό για όσο αντέξει μέχρι να το παρατήσουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει μέλλον γιατί ταιριάζει πολύ με την έννοια του gaming όμως συμφωνώ πως έχει και ακόμα αρκετό δρόμο μπροστά του το είδος. Απλά αυτά που έχουν βγεί τώρα στήν αγορά είναι θα έλεγα αν οχι βρεφικά,κάποια Παιδικά βήματα που ακόμα δεν έχουν σταθερότητα και βρεί τον σωστό τρόπο απεικόνισης στο μάτι για όλους και ιδιαίτερα με το Motion sickness που και την ζαλάδα που πιάνει πολλούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγω με την σειρα μου την αποψη μου, μιας και το εχω δοκιμασει...

Επαιξα διαφορα "παιχνιδακια" στο PS VR τα οποια εκτος απο το εντυπωσιακο του πραγματος δεν μου προσεφερε κατι αλλο, δεν ειχα καμια ζαλαδα αλλα δεν ηταν και κατι που με αφησε αφωνο, μεχρι το Resident Evil το οποιο ηταν καταπληκτικο (γυρω στις 2 ωρες το επαιξα)...

Το ερωτημα ειναι το εξης γιατι να το παρω για 1-2 τιτλους (γιατι οι υπολοιποι ειναι αστειοι ) ;;;

Οταν κανεις καποιο τετοιο εγχειρημα προσπαθεις να το πλαισιώσει με αρκετους ΑΑΑ τιτλους που να ειναι κομμενοι και ραμμενοι σε αυτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας τα σχόλια θυμήθηκα την εμπειρία μου στο 3D στην τηλεόραση. Ξεκίνημα από ακριβές τηλεοράσεις (2 έχω με active γυαλιά), το "Avatar" σαν κράχτης και από εκεί και πέρα κάπως περιορισμένο τοπίο (ποιότητα, ενδιαφέρον), κάποιος ζαλίζονταν λίγο λιγότερο, λίγο περισσότερο, και τώρα πλέον απ ότι δείχνει οι εταιρίες το "σκοτώνουν", με διάφορες δικαιολογίες, μια εκ των οποίων είναι "οι χρήστες βλέπουν ταινίες και ταυτόχρονα τσεκάρουν και το κινητό/ταμπλετ τους, και με αυτά τα γυαλιά δεν είναι πρακτικό". 

 

Θεωρώ ότι υπάρχει υψηλή ομοιότητα, και ιδίως κάτι που προκαλεί έστω και κάποια δυσφορία σε ένα κομμάτι του κοινού δεν μπορεί να προχωρήσει.

 

Το μέλλον είναι στο 3D και στα εικονικά περιβάλλοντα, αλλά πιθανότατα οι τρόποι που υπάρχουν μέχρι τώρα να είναι ενδιάμεσοι και να θέλουν παραπάνω εξέλιξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας τα 'γραφα κάνα χρόνο τώρα, αλλά οι περισσότεροι πέφτατε να "μου την πείτε"...

 

1. Είναι πανάκριβη επένδυση, ακόμα.

2. Προκαλεί πάρα πολλά προβλήματα (στα μάτια, στο στομάχι κτλ), δεν υπάρχει ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ γνωστός μου που να μην το 'χει σκυλομετανιώσει ή να μην νιώθει πολύ άσχημα μετά το 15λεπτο που έχει την κάσκα στο κεφάλι.

3. Δεν υπάρχουν ΟΥΤΕ ΔΕΚΑ ΤΙΤΛΟΙ να πεις "έχω και κάνα παιχνιδάκι να παίξω Virtual". Και απ' τους 4-5 τίτλους, οι μισοί αξίζουν (δεν επενδύει ουδείς για παιχνίδια σε VR).

 

...Άρα; Ποιός ο λόγος να το 'χεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας τα 'γραφα κάνα χρόνο τώρα, αλλά οι περισσότεροι πέφτατε να "μου την πείτε"...

 

1. Είναι πανάκριβη επένδυση, ακόμα.

2. Προκαλεί πάρα πολλά προβλήματα (στα μάτια, στο στομάχι κτλ), δεν υπάρχει ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ γνωστός μου που να μην το 'χει σκυλομετανιώσει ή να μην νιώθει πολύ άσχημα μετά το 15λεπτο που έχει την κάσκα στο κεφάλι.

3. Δεν υπάρχουν ΟΥΤΕ ΔΕΚΑ ΤΙΤΛΟΙ να πεις "έχω και κάνα παιχνιδάκι να παίξω Virtual". Και απ' τους 4-5 τίτλους, οι μισοί αξίζουν (δεν επενδύει ουδείς για παιχνίδια σε VR).

 

...Άρα; Ποιός ο λόγος να το 'χεις;

1.έξω παιζει samsung vr κοντα στα 50 eu και μπορεις να εχεις μια αξιοπρεπεστατη επαφη με το vr(απειρος κοσμος έχει ηδη s6,s7,note).Πιο φτηνο μετά πρεπει να το δινουν τζάμπα.

2.Καλά,αντε,εγώ  σχετικα νέος ανθρωπος,δεν ενιωσα αβολα ουτε δευτερολεπτο απ την πρωτη φορα.Και η αδερφη μου που το δοκίμασε το ίδιο.Η μανα μου και ο πατέρας μου στα 55 που βαρέσαν κατι συνεχόμενα μισάωρα χωρίς ιχνος ναυτίας,και να ζητάνε κ αλλο,τί?

3.Trinus και παιζεις pc games.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...