Προς το περιεχόμενο

Castlevania [2017] Netflix


Getta Robo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 7/3/2020 στις 5:28 ΜΜ, spocky είπε

Εμενα το ελληνικο νετφλιξ δεν εβγαζε τπτ. Μολις αλλαξα τη γλωσσα σε english τις βρηκε κανονικα

Δυστυχώς άργησα να δώ το πόστ αυτό.

Μία ώρα live chat με το Netflix για να ανακαλύψουμε ότι όντως, με γλώσσα επιλογής τα Ελληνικά, το Castlevania, όπως και άλλες σειρές και ταινίες, δεν εμφανίζεται πουθενά, ούτε με search.

Κατανοητό εκεί όπου δεν υπάρχουν καθόλου ελληνικά, όμως στο Castlevania, οι 2 από τις 3 σεζόν έχουν ελληνικά.

Σύμφωνα με αξιόπιστες πληροφορίες της δίχρονης κόρης μου, η Πέπα το γουρουνάκι όπου η πρώτη σεζόν είναι στα αγγλικά και οι άλλες στα ελληνικά, εμφανίζεται κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 135
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ειναι παντως σειρα που σιγουρα θα την απολαύσει περισσοτερο οποιος την δει ολη μαζι.

Φευγει πολυ γρηγορα η καθε season και μετα αντε να περιμενεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τέλειωσα και εγώ την τρίτη σεζόν. Πάρα πολύ καλή. Το μόνο πταίσμα που μπορώ να βρω είναι η ανεκπλήρωτη υπόσχεση του Saint Germain στο κομμάτι της ιστορίας, χτιζόταν ως κάτι άλλο και τελικά πήγε στην πηγή και δεν ήπιε νερό ενώ στο τεχνικό κομμάτι θα ήθελα περισσότερη λεπτομέρεια στη σχεδίαση των frames καθώς ήταν σε πολλά σημεία αρκετά κοφτό. Κατά τα άλλα όμως όλα καλά. Ξέρω ότι κάποιοι θα κουραστούν με τόσο μπλα μπλα καθώς τυπικά δράση έχουν μόνο τα δυο τελευταία επεισόδια όμως το character developement ήταν πάρα πολύ καλό στους χαρακτήρες που έδωσαν βάση. Το πιο ενδιαφέρον arc για το character development σε προσωπικό επίπεδο μου φάνηκε αυτό του δικαστή. 

Γενικά δίνω 9/10 παρόλο που η δεύτερη σεζόν μου άρεσε περισσότερο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα αυτή η σεζόν μου φάνηκε κατώτερη της προηγούμενης. Είχε ωραία χημεία το ζευγάρι, ο δικαστής και ο forge master αρκετά τίμιοι αλλά.... το στόρι του Alucard άκυρο και δεν βγάζει κανένα νόημα δεν μου άρεσε καθόλου και οριακά μου χάλασαν την εικόνα του αγαπημένου μου ήρωα στο σύμπαν, αρκετά επεισόδια τραβηγμένα τύπου φιλερ με υπερβολικά αργή πλοκή , σκηνές δράσης απλά οκ, οι κακοί της υπόθεσης πολύ λίγοι.... Βαρύ φορτίο βέβαια για να αντικαταστησουν έστω και προσωρινά τον κόμη, ο παριζιανος ενδιαφέρον αλλά λίγο ανεκμεταλλευτος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν ιστορια και χαρακτηρες προφανως ηταν κατωτερη της προηγουμενης,ειδικα αν συγκρινουμε τον τελικο κακο στις τελευταιες season.

Επισης η ιστορια δεν προχωρησε οντως πολυ γιατι...θα βγει και επομενη season.

Γιαυτο και απο το πουθενα ο Isaac ξαφνικα παρουσιαζεται πλεον τοσο δυνατος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πουθενας ο Ισαάκ αλλά παλεύεται. Αυτό που δεν παλεύεται που είναι έκτρωμα που είναι ελεεινό τρισάθλιο διπρόσωπο και αντιπρόσωπο είναι το sidestory του Alucard.Χώρια που ήταν πρόχειρο,κανένας σεβασμός μέχρι γκει τον έκαναν. Ο τύπος στο sotn γαζώνει και δέρνει θεούς και δαιμονες. 

 

Μην τον κάνεις φουστη ρε φίλε μην 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι το παν ειναι τι συμφωνιες υπαρχουν για επομενες season.

Εαν για παραδειγμα εξ αρχης υπηρχε συμφωνια για 3season μονο χωρις δυνατοτητα για επομενες,σιγουρα θα βλεπαμε τελειως διαφορετικη αντιμετωπιση απο την σειρα με την τωρινη 2ρη season πιθανως να ηταν η τελευταια.

Τωρα που καθε season ανανεωνουν και για 1 επομενη,θα υπαρχουν και καποια κομματια filler περιεχομενου οπως αυτο με τον Alucard ή ακομα και της ιστοριας του Trevor που πιο πολυ για side story ηταν και αυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι το παν ειναι τι συμφωνιες υπαρχουν για επομενες season.

Άρα ίσως τελικά καλύτερα είναι να μην ξέρουν αν θα έχουν και επόμενη σεζόν, αλλά να κάνουν κάθε μία σαν να είναι η τελευταία. Ειδικά από τη στιγμή που το κενό ανάμεσα στις σεζόν πλησιάζει διετία, αφού  εύκολα μπορεί να χάνεται το ενδιαφέρον έτσι.

Πάντως και για μένα η σεζόν αρκετά τίμια ακόμη και αν δε φτάνει τα προηγούμενα επίπεδα.

Επεξ/σία από stevenfins
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
22 ώρες πριν, costacurta είπε

το στόρι του Alucard άκυρο και δεν βγάζει κανένα νόημα δεν μου άρεσε καθόλου και οριακά μου χάλασαν την εικόνα του αγαπημένου μου ήρωα στο σύμπαν

Για τον Aλλού-card λέμε;

spacer.png

Έβλεπα με φίλο μου τις προηγούμενες σαιζόν στα ιαπωνικά (εκείνος έχει τερματίσει όλα τα castlevania σχεδόν) και ήταν 50-50 να δει και επόμενη, αλλά όταν είδε αυτή την σκηνή, είπε "όχι, δεν βλέπω άλλη".
Και ισχύει, δεν λέω ότι οι ιάπωνες δεν ρίχνουν κωλοδάχτυλα (βλέπε Dragonball :P ) αλλά ο Alucard...Δεν. Κολλάει. Θα μου πεις, μάχη με τον Δράκουλα και έκλαιγε που μπήκε στο δωμάτιό του και θα τον σκότωνε...

'muricavania.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά ναι, σε όλη τη σειρά η λέξη fucking χρησιμοποιείται πολύ συχνά το οποίο και εγώ θεωρώ ότι δεν κολλάει ιδιαίτερα. Θα προτιμούσα κάτι πιο νορμάλ για την εποχή. Το κωλοδάχτυλο οκ, πταίσμα αλλά το δέχομαι. Το ότι τον δείχνουν να ρουφιέται και με άντρα και με γυναίκα μαζί όμως δεν τον κάνει gay. Οι βρυκόλακες του Castlevania δεν έχουν ιδιαίτερα προβλήματα να πάνε με τον οποιονδήποτε άσχετα αν μπορεί να έχουν προτιμήσεις. Βέβαια και εμένα μου κακοφάνηκε στην αρχή δεδομένου ότι ο Alucard είναι σύμβολο της σειράς γενικότερα και δεν θα ήθελα να τον δω όπως τον είδα όμως είχε ένα Χ νόημα καθώς ήταν εντελώς μόνος, είχε ήδη αναπτύξει ψυχολογία ερημίτη, συζητούσε μόνος του με τις κούκλες όπως ο Tom Hanks με τον Wilson στο cast away οπότε εν τέλη όταν ήρθε αντιμέτωπος με δυο άτομα που ήθελαν να περάσουν καλά μαζί του, το άγγιγμα, η ένωση, η "φλόγα", προφανώς και απλά παραδόθηκε. 

Φυσικά όμως επειδή μιλάμε για Netflix και την γνωστή πολιτικορεκτίλα του δεν τους έχω φυσικά πάνω από το να είχαν από την αρχή συμφωνία για κάτι τέτοιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Alucard ηταν μονος γιατι οι παραγωγοι το αποφασισαν αυτο.

Ο Alucard στα παιχνιδια δεν ειναι βιβλιοφάγος και κακα τα ψέματα δεν κολλαει να βλεπεις απο την μια τον Trevor να κυνηγαει τερατα και ο Alucard να...μαγειρευει. 

Ηταν καθαρα επιλογη των δημιουργων απλα για να εχουν κατι αλλο να δειξουν περαν των Trevor/Isaac μιας και η κεντρικη ιστορια δεν προχωρησε και πολυ. Αρα το γυρισαν σε παράλληλες ιστοριες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ikaruga24 είπε

Γενικά ναι, σε όλη τη σειρά η λέξη fucking χρησιμοποιείται πολύ συχνά το οποίο και εγώ θεωρώ ότι δεν κολλάει ιδιαίτερα. Θα προτιμούσα κάτι πιο νορμάλ για την εποχή. Το κωλοδάχτυλο οκ, πταίσμα αλλά το δέχομαι. Το ότι τον δείχνουν να ρουφιέται και με άντρα και με γυναίκα μαζί όμως δεν τον κάνει gay. Οι βρυκόλακες του Castlevania δεν έχουν ιδιαίτερα προβλήματα να πάνε με τον οποιονδήποτε άσχετα αν μπορεί να έχουν προτιμήσεις. Βέβαια και εμένα μου κακοφάνηκε στην αρχή δεδομένου ότι ο Alucard είναι σύμβολο της σειράς γενικότερα και δεν θα ήθελα να τον δω όπως τον είδα όμως είχε ένα Χ νόημα καθώς ήταν εντελώς μόνος, είχε ήδη αναπτύξει ψυχολογία ερημίτη, συζητούσε μόνος του με τις κούκλες όπως ο Tom Hanks με τον Wilson στο cast away οπότε εν τέλη όταν ήρθε αντιμέτωπος με δυο άτομα που ήθελαν να περάσουν καλά μαζί του, το άγγιγμα, η ένωση, η "φλόγα", προφανώς και απλά παραδόθηκε. 

Φυσικά όμως επειδή μιλάμε για Netflix και την γνωστή πολιτικορεκτίλα του δεν τους έχω φυσικά πάνω από το να είχαν από την αρχή συμφωνία για κάτι τέτοιο. 

Δεν χαμπαριαζω ούτε από μοντερνισμους του νετφλιξ ούτε από το γεγονός ότι οι δημιουργοί είναι άσχετοι με το lore και δεν έχουν παίξει τα παιχνίδια (ασχέτως αν η σειρά είναι ποιοτική). Τον αλουκαρντ τον ξεφτελισαν. Εγώ σε εκείνη τη σκηνή σκιάχτηκα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, GhostRiderLSOV είπε

Για τον Aλλού-card λέμε;

spacer.png

Έβλεπα με φίλο μου τις προηγούμενες σαιζόν στα ιαπωνικά (εκείνος έχει τερματίσει όλα τα castlevania σχεδόν) και ήταν 50-50 να δει και επόμενη, αλλά όταν είδε αυτή την σκηνή, είπε "όχι, δεν βλέπω άλλη".
Και ισχύει, δεν λέω ότι οι ιάπωνες δεν ρίχνουν κωλοδάχτυλα (βλέπε Dragonball :P ) αλλά ο Alucard...Δεν. Κολλάει. Θα μου πεις, μάχη με τον Δράκουλα και έκλαιγε που μπήκε στο δωμάτιό του και θα τον σκότωνε...

'muricavania.

Και καλά έκανε το παιδί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...