Προς το περιεχόμενο

Ashes Of Creation - MMORPG


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι αμέ 

και θα είναι το επόμενο mmo της blizzard 

 

Θα περιμένεις πάρα πολύ φοβάμαι.. :D

 

Επενδυτικά για την Blizzard είναι κακή ιδέα για πολλούς λόγους.

1. Η Blizzard δεν πρόκειται να βγάλει ανταγωνιστή του ίδιου της του παιχνιδιού, την στιγμή που είναι ακόμη ο leader της ΜΜΟ αγοράς και υπάρχει περιθώριο να βγάλει πολλά λεφτά ακόμη με καινούργια expansions.

 

2. Το MMO industry γενικότερα είναι σε ύφεση. Δεν θα χωθεί η Blizzard σε ένα τομέα που είναι ακόμη σε ύφεση να επενδύσει πιο χοντρά. Και θα συνεχίσει να είναι σε ύφεση κυρίως εξαιτίας του ότι το επικρατές μοντέλο των MMO στυλ WoW που είχε τραβήξει και τον περισσότερο κόσμο πλέον δεν τραβάει όσο τραβούσε και δεν έχει φανεί ένα νέο μοντέλο στον ορίζοντα με προοπτική να το αντικαταστήσει. Τα sandbox έχουν μέλλον, αλλά είναι για συγκεκριμένο κοινό, δεν είναι για τα μεγέθη που στοχεύει η Blizzard προς το παρόν.

 

3. Η Blizzard αυτό που κάνει ανέκαθεν τα τελευταία 10 χρόνια είναι ότι επενδύει σε ήδη προϋπάρχουσες πετυχημένες συνταγές σε αγορές που βλέπει ότι υπάρχει περιθώριο ανεκμετάλευτο. To Hearthstone πατάει στο MTG, μια περίοδο που κανείς δεν είχε επενδύσει σοβαρά σε τέτοια παιχνίδια. Το Diablo 3 βγήκε μια περίοδο που δεν υπήρχαν παρά ελάχιστα του είδους και είχε εγγυημένη επιτυχία λόγω ονόματος, το Starcraft 2 το ίδιο. Το Overwatch πατάει κατά βάση στο TF2, που είχε ιδιαίτερο στυλ στο οποίο δεν είχαν επενδύσει χοντρά πολλές άλλες εταιρίες μέχρι τότε.

 

Να κάνει λοιπόν η Blizzard ένα πολυέξοδο παιχνίδι σε ένα είδος του οποίου ακόμη ηγείται, που είναι σε ύφεση εμπορικά και στο οποίο δεν έχει ακόμη αναδειχθεί ένα νέο μοντέλο με δυναμική, λίγο δύσκολο έως αδύνατο να γίνει προς το παρόν.

 

Ακόμη και να έκανε παιχνίδι καινούργιο η Blizzard πιθανότατα δεν θα με ενδιέφερε. Το μόνο που προσθέτει η Blizzard στα παιχνίδια της πλέον είναι το marketing, ένα κάποιο "polishing" και κατά τα άλλα απλουστεύει το gameplay σε μεγάλο βαθμό έτσι ώστε το παιχνίδι να είναι εύκολα κατανοητό σε κάποιον που είναι άσχετος με το είδος για να απευθυνθεί σε όσο το δυνατόν μεγαλύτερο κοινό.

 

Αν έκανε καινούργιο ΜΜΟ κάποτε, δεν θα με ξάφνιαζε να ήταν κάτι super απλό που μπορείς να το παίξεις και από mobile συσκευές, μιας και τα mobile παιχνίδια είναι σε τρομερή ανάπτυξη γενικά. Αν και στο mobile κομμάτι υπάρχει πολύ ανταγωνισμός και από μεγαλύτερες εταιρίες και δεν είμαι καθόλου σχετικός επομένως δεν ξέρω.

 

Αυτά. :P

Επεξ/σία από Gilmaru
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

 

Θα περιμένεις πάρα πολύ φοβάμαι..  :D

κανένα πρόβλημα , μια χαρά περνάω με το wow ,παίζοντας και τζάμπα ,κάνοντας και καβαντζα σε πραγματικά λεφτά από ingame money , για να πάρω το next expansion τζάμπα

ναι καλά κατάλαβες η λέξη που κερδίζει είναι το τζάμπα  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω έχω ψηθεί άσχημα για alpha και δεν έχω λεφτά να πάρω alpha access με την καμία. Ελπίζω να είμαι τυχερός και να μου κάτσει.

 

Πάντως πιστεύω ότι το έχουν παρακάνει λίγο με τα stretch goals και δεν θα τους βγουν. https://www.kickstarter.com/projects/1791529601/ashes-of-creation-new-mmorpg-by-intrepid-studios

 

Πέρα από Ships and Exploration με Underwater Enviroments έχουν βάλει και Underrealm και αν φτάσει τα 2,5 εκατομμύρια θα μπει και ένα ακόμη race για το Underealm. Για ένα τόσο φιλόδοξο ΜΜΟ ίσως έπρεπε να μείνουν στα βασικά γι αρχή. Το game development έχει κόστος ακόμη και τα 2,5 μύρια να φτάσουν δεν ξέρω κατά πόσο θα τους βγει.

 

Ωραία βέβαια όλα αυτά που θέλουν να κάνουν δε λέω.  :rolleyes:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το Overwatch πατάει κατά βάση στο TF2, που είχε ιδιαίτερο στυλ στο οποίο δεν είχαν επενδύσει χοντρά πολλές άλλες εταιρίες μέχρι τότε.

 

Να προσθέσω (που είναι γνωστό άλλωστε)  πως το OW βγήκε από το Titan που ήταν ΜΜΟ, αλλά το έκανε cancel η Blizzard και "μετατράπηκε" σε OW.

 

Πάνω από 30 μύρια παίχτες στο OW, δεν την χάλασε την Blizzard. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν. Μας λες 5-6 καλά νέα που έμαθες... Γιατί βαριέμαι να τα βλέπω? :ρ ρε τίποτα ενδιαφέρον

 

Δες το πρώτο σχόλιο από κάτω. Συνοψίζει τις βασικές ερωτήσεις και σε παραπέμπει στο σημείο του βίντεο που δίνεται η κάθε απάντηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

αν καταλαβα στο βιντεο ειπε οτι για dungeons δεν θα εχει matchmaking?

καλα θα πεσει γελιο...

κατα τ αλλα ενδιαφεροντα features αλλα νμζ οτι ολα τα παραπανω τα εχουμε δει σε αλλα mmo δεν ειδα κατι προτωτυπο νμζ περα του οτι θα παιρνει lvl η περιοχη και θα μεγαλωνει αναλογα με τις δραστηριοτητες του κοσμου εκει τριγυρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά είναι sandbox MMO που δεν έχει στόχο να σου κάνει την ζωή εύκολη (ξέχνα το εύκολο κι αυτοματοποιημένο matchmaking, το fast travel παντού και το global auction house).

 

Αυτό για τα nodes δεν είναι μικρό πράγμα. Όλες οι πόλεις αναπτύσονται από το τίποτα και το ποιες πόλεις θα αναπτυχθούν και πως θα επηρεάζει ολόκληρο τον σέρβερ. Παίχτες θα τις διοικούν και ανάλογα με το στάδιο, το μέρος και το είδος της πόλης στην οποία θα εξελιχθεί θα γίνοτναι trigger και διαφορετικά events και Bosses, θα ξεκλειδώνει διαφορετικό PVE content και θα έχει παρέχει και διαφορετικές δυνατότητες στον παίχτη. Π.χ. αν εξελιχθεί σε science metropolis θα υπάρχει η δυνατότητα για fast travel, αν είναι economic metropolis θα υπάρχει marketplace όπου θα μπορείς να κάνεις εμπόριο προϊόντων με πιο μακρινές πόλεις και άλλα.

 

Και γενικά έχει ένα αρκετά πολύπλοκο και ενδιαφέρον σχεδιασμό σε σχέση με το πως εξελίσσεται μια πόλη και το ρόλο των παιχτών σε αυτό, το πως διαμορφώνεται η κοινωνική διαστρωμάτωση κλπ, που σχετίζεται και με το pvp και με το pve content.

 

 Δες στο channel τους στο youtube αν θέλεις παραπάνω info για το node development.

 

Αλλά υπάρχουν και αρκετά άλλα ενδιαφέροντα. Από την άλλη ακόμη και να μην βγούν τόσο τρομερά όλα αυτά, προσωπικά ένα decent sandbox ΜΜΟ να βγει μου αρκεί. Γιατί θεωρώ ότι αυτήν την στιγμή έχουμε έλλειψη  από κάτι τέτοιο. Αν και είμαι σχεδόν σίγουρος πως θα βγει κάτι αρκετά αξιόλογο.

Επεξ/σία από Gilmaru
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρε εγω δεν αντιλεγω οτι δνε ειναι ωραιο αυτο το feature Ομως οταν στην αρχη καποιοι καουν και φτασουν σε dungeons που δεν μπορουν να βγαλουν η πιο μετα που θα μπαινουν νεοι παιχτες και θα εχουν το ιδιο θεμα λογω χαμηλου αριθμου καινουριων παιχτων τοτε να δουμε αν με τα νευρα που θα εχεις  (ας πουμε σε ενα Main quest για να συνεχισεις την ιστορια και δεν βρισκεις κοσμο να το κανεις)αν θα σε νοιαζει ιδιαιτερα το πως θα εξελιχθει η μητροπολη κτλπ...

Και κακα τα ψεμματα ενα Matchmaking για τα dungeon ουτε τοσο τρομερο να το φτιαξουν θα ηταν ουτε θα χαλαγε την ολη εμπειρια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...