Προς το περιεχόμενο

Πως ζεις με βασικό μισθό;


enakaiena1821

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει κάποιος που να παίρνει βασικό και να την βγάζει πέρα χωρίς λεφτά από γονείς κτλ;

μπορεί να μας πει πως διαχειρίζεται τα καθημερινά έξοδα του κάθε μήνα;

 

Φαντάζομαι όσοι το κάνουν μένουν στο πατρικό για να μην έχουν νοίκι... θα μου έκανε εντύπωση αν μπορούν να σηκώσουν ΚΑΙ νοίκι με αυτά τα έσοδα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 226
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ζεις.

 

 

Τέτοια άποψη έχω και εγώ αλλά δεδομένου το ότι  η πλειοψηφία των θέσεων εργασίας δίνουν βασικό by default και το ότι αν είσαι κάτω των 30 ακόμη και με πτυχίο ΑΕΙ κατα πάσα πιθανότητα αυτό θα πάρεις πρέπει να ζουν κάποιοι ήρωες εκει έξω που τα καταφέρνουν και τα βγάζουν πέρα με αυτόν το μισθό θα ήθελα να ακούσω την ιστορία τους :P

 

όταν ήταν ~700 ή κάπου εκει ήταν πάλι αξιόλογο αλλά κάπως έβγαινε ρε παιδί μου... τώρα που στο χέρι μένουν κάπου στα 480 πραγματικά δεν ξέρω πως μπορεί να το κάνουν...

ωραίο θέμα.

δε παίζει να υπάρχει κάποιος που να ζει σαν άνθρωπος με βασικό μισθό χωρίς βοήθεια

ναι αλλά κάπως θα ζει σίγουρα υπάρχουν το θέμα ειναι πως τα καταφέρνουν!!??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 2 συγκατοίκους να μοιραστείτε το νοικι και τους λογαριασμους 200 ευρω αρκουν για τον καθενα. Και εχεις 400 ευρω για να περνας τον μηνα. 

 

Μετα εξαρταται πως οριζεις το "ζεις". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρταται τι εννοεις βασικο μισθο. Χωρις προϋπηρεσιες, μπονους κλπ το παρακατω αρθρακι αν και του 2013, ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα κατα καποιο τροπο http://www.lifo.gr/mag/columns/5513 
Οσοι ξερω παντως με αυτα τα χρηματα και χωρις να κανουν τις "κρεπαλες" του Γιαννη, την τελευταια εβδομαδα μενουν με 3-5 ευρω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 2 συγκατοίκους να μοιραστείτε το νοικι και τους λογαριασμους 200 ευρω αρκουν για τον καθενα. Και εχεις 400 ευρω για να περνας τον μηνα. 

 

Μετα εξαρταται πως οριζεις το "ζεις". 

480 ειναι όλο κιόλο το μηνιάτικο... αν πληρώνει ο καθένας 100 μένουν 380 επίσης ειναι τα κοινόχρηστα το ρεύμα, τηλέφωνο(?) ιντερνετ (?) και τα λοιπά.

 

και στην ελλάδα δεν νομίζω να ειναι τόσο διαδεδομένη η συγκατοίκηση οπότε ακόμη και να συμβαίνει αυτό θα είναι εξαίρεση... ο βασικός απο την άλλη ειναι ιδιαίτερα διαδεδομένος

 

τέλος με 200 ευρώ σπίτι που να χωράει δύο άτομα δύσκολα στην επαρχία μόνο να υπάρχει κάτι τέτοιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας προσδιορίσουμε πρώτα τι εννοούμε λέγοντας "ζω".

γιατί για μένα το να μη μπορείς να βγεις μια βόλτα, να μην έχεις θέρμανση στο σπίτι και να είσαι κουκουλωμένος με κουβέρτες και άλλα τέτοια δεν είναι ζωή.

αν είναι έτσι οκ, και με 100€ ζεις.

τρως από τα σκουπίδια, κοιμάσαι σε καμια οικοδομή αν βρεις και όλα καλά

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρταται τι εννοεις βασικο μισθο. Χωρις προϋπηρεσιες, μπονους κλπ το παρακατω αρθρακι αν και του 2013, ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα κατα καποιο τροπο http://www.lifo.gr/mag/columns/5513 

Οσοι ξερω παντως με αυτα τα χρηματα και χωρις να κανουν τις "κρεπαλες" του Γιαννη, την τελευταια εβδομαδα μενουν με 3-5 ευρω...

δεν ειναι λιγότερα τα χρήματα όμως 510? αφορμή του ποστ ήταν άλλο τοπικ εδώ και έγραψαν πως ειναι μικτά καθαρά ειναι κάτω απο 500

ας προσδιορίσουμε πρώτα τι εννοούμε λέγοντας "ζω".

γιατί για μένα το να μη μπορείς να βγεις μια βόλτα, να μην έχεις θέρμανση στο σπίτι και να είσαι κουκουλωμένος με κουβέρτες και άλλα τέτοια δεν είναι ζωή.

αν είναι έτσι οκ, και με 100€ ζεις.

τρως από τα σκουπίδια, κοιμάσαι σε καμια οικοδομή αν βρεις και όλα καλά

Κοίτα για εμένα δεν έχει σημασία να το προσδιορίσουμε γιατι με την έννοια που δίνω εγώ στο "ζω" σίγουρα δεν ζει κάποιος.

 

Αλλά όπως είπα σίγουρα υπάρχουν άνθρωποι που παίρνουν μόνο βασικό και δεν έχουν πεθάνει άρα κάπως την παλεύουνε και θα ήθελα να μας πούνε πως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

480 ειναι όλο κιόλο το μηνιάτικο... αν πληρώνει ο καθένας 100 μένουν 380 επίσης ειναι τα κοινόχρηστα το ρεύμα, τηλέφωνο(?) ιντερνετ (?) και τα λοιπά.

 

και στην ελλάδα δεν νομίζω να ειναι τόσο διαδεδομένη η συγκατοίκηση οπότε ακόμη και να συμβαίνει αυτό θα είναι εξαίρεση... ο βασικός απο την άλλη ειναι ιδιαίτερα διαδεδομένος

 

τέλος με 200 ευρώ σπίτι που να χωράει δύο άτομα δύσκολα στην επαρχία μόνο να υπάρχει κάτι τέτοιο.

 

Εννοουσα σπιτι με 3 υπνοδοματια που με 450 ευρω βρισκεις στην Αθηνα πλεον + 150 για λογαριασμους, 200 ο καθενας. Οντως η συγκατοικηση δεν ειναι διαδεδομενη στην Ελλαδα αλλα αν ημουν σε αυτη τη θεση αυτο θα προσπαθουσα να κανω.

 

Ο βασικος ειναι μονο 480 τωρα? Εχω μεινει πισω μαλιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα έχει σημασία να το προσδιορίσουμε. διότι και στο Μπαγκλαντές ζούνε με 30€ το μήνα. πως ζούνε όμως;

αρά εμείς με 500 είμαστε βασιλιάδες και άρα.. δεν έχει νόημα ύπαρξης το θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα έχει σημασία να το προσδιορίσουμε. διότι και στο Μπαγκλαντές ζούνε με 30€ το μήνα. πως ζούνε όμως;

αρά εμείς με 500 είμαστε βασιλιάδες και άρα.. δεν έχει νόημα ύπαρξης το θέμα.

Στο μπακλαντές επίσης όμως πας και αγοράζεις ενα τηγανιτό φίδι (λέω εγώ τώρα :P) me 30 cent εδώ στην ελλάδα το τυλιχτό κάνει 2-3 ευρώ ανάλογα την περιοχή :P

 

και οκ το δέχομαι σουβλάκι με βασικό δεν ειναι βρώμικο αλλά πολυτελές φαγητό για τις γιορτές... το ρύζι κάνει κάνα ευρώ τα 500 σκέτο ρύζι όμως καμιά σαλτσούλα; λίγο λαδάκι; ανεβαίνει κατακόρυφα το κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...