Προς το περιεχόμενο

Πως ζεις με βασικό μισθό;


enakaiena1821

Προτεινόμενες αναρτήσεις

E απο ένα σημείο και μετά είναι λίγο έως πολύ περίεργο :P κάποια στιγμή το αετόπουλο πρέπει να φύγει από την φωλιά  και όχι να κάνει μια δική του στο υπόγειο της :P

 

-----------------------------

 

 

Μια καλή σύγκριση που την έχω διαβάσει απο κάπου πριν χρόνια και συμφωνώ ειναι η τιμή του club sandwich γιατί υπάρχει πλέον παντού και περιέχει πολλά βασικά υλικά της καθημερινότητας (μαρούλι ζαμπόν τυρί μαγιονέζα ντομάτα πατάτες αλάτι ψωμί κτλ)

 

 

Συμφωνώ στο να φύγει, απλά δε μου φαίνεται και τόσο τραγικό αν φύγει λίγο αργότερα λόγω πρακτικών - οικονομικών λόγων. Τέλος πάντων :)

 

Και με το club δε ξέρω αν μπορεί να γίνει σωστή σύγκριση. Πιστεύω ότι κάποια βασικά είδη σούπερ μάρκετ, καύσιμα, τιμές σε μεγάλα καταστήματα τύπου zara, mediamarkt, vodafone κλπ είναι πιο αξιόπιστη σύγκριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 226
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χωρίς κάποια βοήθεια απο αλλού δεν ζείς.

Οι περισσότεροι που τα βγάζουν πέρα ή θα έχουν σπίτι δικό τους, η θα σκάνε λεφτά γονείς/αδέρφια, η μοιράζονται τα έξοδα με συγκατοίκους κτλ

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αυτό με την υπεράσπιση του δημοσίου που δεν παράγει τίποτα από κάποιους με ξεπερνάει.

Τουλάχιστον πείτε ότι το κάνετε για συναισθηματικούς λόγους λόγω συγγένειας με πρόσωπα που δουλεύουν στο δημόσιο αλλά παραδεχτείτε ότι μιλάμε για αργόμισθους που απλά εμποδίζουν τους άλλους (με τη γραφειοκρατεία) να δουλέψουν σε εταιρείες που θα έρχονταν αν δεν υπήρχε η γραφειοκρατεία.

Παραδεχτείτε επιτέλους ότι ο κάθε γραφειοκράτης στερεί τη δουλειά από καμιά 10αριά χιλιάδες άτομα.

Μιλάμε δηλαδή για αντιθέσεις μεταξύ του πληθυσμού που έχουν να εμφανιστούν από την εποχή των Φαραώ της Αιγύπτου.

Για να ζήσει ένας θυσιάζονται 10000.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπα εγω οτι το κοστος εστιασης δεν ειναι μετρο συγκρισης;

 

Αυτο που ειπα οτι η συλλογιστικη του καφε, ειναι συλλογιστικη για καφενεια. Τυπου, στο Ν Ηρακλειο ο καφες εχει 4,5 ευρω, στο Βερολινο 3,5 ευρω--> Χαμηλοτερο κοστος ζωης το Βερολινο.

Το μονο συμπερασμα που βγαινει, ειναι οτι ο καφες ειναι φθηνοτερος στο Βερολινο και ΟΧΙ η ζωη.

 

 

Στα υπολοιπα που αναφερεις δεν εχει δικιο, περα απο τη βενζινη που ειπα κι εγω οτι ειναι σχετικα ακριβοτερη.

http://startupper.gr/οι-χώρες-με-την-υψηλότερη-και-χαμηλότε/

 

Απο φορολογηση ειμαστε αρκετα καλα σε σχεση με το μεσο ορο της ΕΕ.

 

Επισης, ο κατωτατος μισθος βρισκεται περιπου στον μεσο ορο.

 

Το προβλημα στην Ελλαδα, ειναι οτι ο ιδιωτικος τομεας συντηρει τον δημοσιο, με αποτελεσμα ο βασικος μισθος να παιζει σε μεγαλη κλιμακα σε συγκριση με αλλες χωρες που μπορει να εχουν χαμηλο βασικο θεσμοθετημενο αλλα να τον εφαρμοζουν πιο αραια.

 

 

Σε καθε περιπτωση επειδη ολα αυτα ειναι μια πολυ μεγαλη κουβεντα, ξαναλεω πως το συμπερασμα οτι εχουμε υψηλοτερο κοστος ζωης απο το Βερολινο λογω τιμης καφε, δεν παταει πουθενα.

Πιανεις ο,τι θελεις και το χρησιμοποιεις οπως σε συμφερει, δεν νομιζω πως εχει νοημα να συνεχισω να συζηταω μαζι σου, αλλα ας προσπαθησω...

 

Η φορολογηση ειναι αρκετα υψηλη σε σχεση με τις ΠΑΡΕΧΟΜΕΝΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ του κρατους.

 

Επισης, οταν μιλαμε για καφε, εννοουμε γενικα την εστιαση, γραφω παντα θεωρωντας δεδομενο πως απευθυνομαι σε νοημονες ανθρωπους -λαθος μου ισως.

Αν θες μπορω να γραψω οτιδηποτε αγορασα καφε, χυμο, ποτο, σαντουιτς, μπιφτεκια, σως μυγας (ολα ηταν σε τιμες Ελλαδας πανω-κατω, κι ας βρισκομουν σε χωρες με πολλαπλασιους βασικους μισθους).

===>  Η ΕΣΤΙΑΣΗ, λοιπον, ειναι πολυ ακριβη στην Ελλαδα, οταν φτανει στα ιδια επιπεδα με χωρες με 3πλασιο και 4πλασιο βασικο μισθο. Και θεωρω πως η ΕΣΤΙΑΣΗ (οχι ο "καφες", εφοσον δεν μπορεις να το αντιληφθεις και ψαχνεις απλα κατι αστοχο και λανθασμενο να πεις) ειναι καθολικα αποδεκτο μετρο συγκρισης του κοστους ζωης...

 

Τελος, επειδη δεν διαβαζεις πραγματικα, απλως γραφεις αυθαιρετα, οπως ειπα και πιο πανω και αγνοησες "αθελα" σου, το κοστος σουπερ μαρκετ και εστιασης σε σχεση με χωρες με ισοδυναμους βασικους μισθους, ειναι αρκετα υψηλοτερο (καποιες φορες ακομα και διπλασιο)

 

Περιμενω τι θα βρεις να πεις απλα για να μιλησεις...

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω και πρακτικά πως συγκρίνουμε τιμές καφέ. Σε μια πόλη βρίσκεις πολλές διαφορετικές τιμές, ποια παίρνεις να συγκρίνεις;

 

Αν μέχρι να μπορέσει να μείνει μόνος του ή με σύντροφο έχει αυτές τις δύο επιλογές δεν βρίσκω καμία άρρωστη. Άλλοι προτιμούν το ένα, άλλοι το άλλο. Μπορείς να είσαι στο ίδιο σπίτι με τους γονείς αλλά σχετικά ανεξάρτητος δηλαδή.  

Ζεις σε μια πολη καιρο, αναγκαστικα ή και συνειδητα κανεις "δειγματοληψιες" αγοραζοντας απο μια πληθωρα διαφορετικων μαγαζιων, και θελοντας και μη, συγκρινεις κοστος φαγητου, καφε, μπυρας, κτλπ (ΕΣΤΙΑΣΗΣ, αφου ακουγεται τοσο ειδικο ο "καφες").

Δηλαδη εσυ δεν ξερεις αν ειναι πιο ακριβη στην εστιαση και στο σουπερ-μαρκετ η πολη/χωριο καταγωγης σου απο την Αθηνα ή την Θεσσαλονίκη ή όπου αλλού αντιστοιχα εχεις ζησει καιρο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς κάποια βοήθεια απο αλλού δεν ζείς.

Οι περισσότεροι που τα βγάζουν πέρα ή θα έχουν σπίτι δικό τους, η θα σκάνε λεφτά γονείς/αδέρφια, η μοιράζονται τα έξοδα με συγκατοίκους κτλ

Ακριβως αυτο...και γω ειμαι με 300 ευρω περιπου μηνιαιως αλλα ευτυχως το σπιτι ειναι δικο μου και για παγια εξοδα εχω κατι οικονομιες..αλλα δεν θα κρατησουν καιρο και αυτες..εαν δεν αλλαξει κατι την μαμησαμε..... :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ζεις σε μια πολη καιρο, αναγκαστικα ή και συνειδητα κανεις "δειγματοληψιες" αγοραζοντας απο μια πληθωρα διαφορετικων μαγαζιων, και θελοντας και μη, συγκρινεις κοστος φαγητου, καφε, μπυρας, κτλπ (ΕΣΤΙΑΣΗΣ, αφου ακουγεται τοσο ειδικο ο "καφες").

Δηλαδη εσυ δεν ξερεις αν ειναι πιο ακριβη στην εστιαση και στο σουπερ-μαρκετ η πολη/χωριο καταγωγης σου απο την Αθηνα ή την Θεσσαλονίκη ή όπου αλλού αντιστοιχα εχεις ζησει καιρο?

Κατάλαβα πως το λες, αλλά και πάλι πιστεύω ότι είναι ασφαλέστερο να γίνεται σύγκριση σε προϊόντα όπως αυτά που έγραψα παραπάνω. Το λέω γιατί ο όρος εστίαση είναι πολύ γενικός και παίζουν πολλά ρόλο στην τιμή. Στην ίδια πόλη πχ σε μια μικρή ακτίνα μπορείς να πιες ένα εσπρέσο με πολύ μεγάλη διαφορά τιμής, μπορεί και 2-3 φορές πάνω. Αλλά αν συγκρίνεις τιμές σε ένα πακέτο ζυμαρικά, 1 κιλό αλεύρι, 1 κιλό κρέας ή την ίδια ηλεκτρική - ηλεκτρονική συσκευή σε ένα πολυκατάστημα ή ένα πρόγραμμα κινητού  βγάζεις καλύτερο συμπέρασμα. Έτσι το βλέπω εγώ τουλάχιστον.

 

(Εννοείται και με κόστος ρεύματος, νερού, θέρμανσης, ενδεικτικό κόστος ενοικίων κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραδεχτείτε επιτέλους ότι ο κάθε γραφειοκράτης στερεί τη δουλειά από καμιά 10αριά χιλιάδες άτομα.

 

Επειδή δεν πιάνουμε όλοι πουλιά στον αέρα, μπορείς να το κάνεις αυτό λίγο πιο λιανά; Γιατί ακούγεται λίγο περίεργο, φάση απολύουμε 200 γραφειοκράτες και πέφτει η ανεργία στο μηδέν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Απο οτι καταλβαινω εννοει την ολη γραφειοκρατεια/φορολογια που δημιουργει αρνητικό κλίμα για τις εταιρειες και επισης το πως λειτουργουν αυτοι που ειναι σε αυτες τις θεσεις που πολλες φορες -για να μην πω παντα- ακομη και για μια σφραγιδα σου βγαζουν την πιστη 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ στο να φύγει, απλά δε μου φαίνεται και τόσο τραγικό αν φύγει λίγο αργότερα λόγω πρακτικών - οικονομικών λόγων. Τέλος πάντων :)

 

Και με το club δε ξέρω αν μπορεί να γίνει σωστή σύγκριση. Πιστεύω ότι κάποια βασικά είδη σούπερ μάρκετ, καύσιμα, τιμές σε μεγάλα καταστήματα τύπου zara, mediamarkt, vodafone κλπ είναι πιο αξιόπιστη σύγκριση.

Η τιμή του club συνδέεται άμεσα με την αγοραστική δύναμη των ανθρώπων της περιοχής. Το έχω διαβάσει με βρίσκει σύμφωνο σαν ιδέα και το έχω ψάξει και ο ίδιος

 

και έχει μεγάλη λογική γιατι τα καταστήματα που προσφέρουν club (καφετέριες και φαστφουντάδικα ) ειναι σαν χρηματιστήριο δεν παίζει δηλαδή να δεις μια ακριβή καφετέρια σε μια φτωχική περιοχή κτλ

 

Και οι τιμές τους λοιπόν προσαρμόζονται βάσει της ζήτησης και της αγοραστικής δύναμης των πελατών τους.

 

Τέλος παίζει ρόλο που έχει τα βασικά υλικά που ανέφερα γιατι το club παντού έχει τον ίδιο φόρο (όταν μιλάμε για την ίδια χώρα ) και τα υλικά του το ίδιο κόστος άρα το κέρδος είναι που παίζει περισσότερο στην διαφορά τιμής και λιγότερο τα υλικά.

 

Απο την άλλη μεριά πάλι μπορούμε να βγάλουμε άκρη λόγω των υλικών γιατι σε 2 διαφορετικές πόλεις της ίδιας και πιο συγκεκριμένα ανάμεσα σε 2 μαγαζιά που βρίσκονται σε φτωχικές γειτονιές (και άρα το κέρδος πάνω κάτω θα ειναι το ίδιο) την διαφορά στην τιμή περισσότερο την διαμορφώνει το κόστος στα υλικά.

 

 

https://www.google.gr/search?client=ubuntu&channel=fs&q=Club+Sandwich+Index&ie=utf-8&oe=utf-8&gfe_rd=cr&ei=j4CoWKuZNITEXpmyhsAN

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι καταλβαινω εννοει την ολη γραφειοκρατεια/φορολογια που δημιουργει αρνητικό κλίμα για τις εταιρειες και επισης το πως λειτουργουν αυτοι που ειναι σε αυτες τις θεσεις που πολλες φορες -για να μην πω παντα- ακομη και για μια σφραγιδα σου βγαζουν την πιστη 

 

Αρνητικό κλίμα για τις εταιρείες δημιουργεί η αβεβαιότητα τι θα ξημερώσει αύριο, όχι η γραφειοκρατεία και ούτε καν η διαφθορά. Συγκριτικά πάντα προφανώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας κάνω κι εγώ μια λίστα με μηνιαία κλπ έξοδα [βάζω δικά μου στο περίπου, τόπος διαμονής: Αθήνα], να δω τί βγαίνει σούμα:

 

1) Ενοίκιο 2άρι σε παλιά πολυκατοικία ~ 250€ /μήνα

2) Κοινόχρηστα ~ 8-12€ /μήνα

3) ΟΤΕ [Cosmote τώρα πια], σταθερό + internet ~ 23€ /μήνα

4) Κάρτα Cosmote για το κινητό ~ 15€ /μήνα

5) Κάρτα απεριορίστων διαδρομών ~ 30€ /μήνα

6) ΕΥΔΑΠ ~ 9-13 € /3μηνο

7) ΔΕΗ ~ 35-65 € /2μηνο

8) Supermarket ~ 120€ /μήνα
9) Φαρμακείο ~ 10€ /μήνα

Για τα παραπάνω βασικά πραματάκια τα 500€/μήνα δεν φτάνουν. Τόσο απλά και ρεαλιστικά.

 

 

Και δεν έχω προσθέσει όσα κάποιος μπορεί να τα αναφέρει εδώ μέσα ως 'πολυτέλειες': μια εκδομή, κανα σινεμά, φαγητό απ'έξω, αγορά κανα ρούχο, έκτακτα δώρα για γιορτή κάποιου, επίσκεψη σε γιατρό, ταξί, αγορά ηλεκτρονικών ειδών...

 

 

[Αν αντί για 2άρι βάλουμε γκαρσονιέρα στα 150€ πάλι δεν σώζεται η κατάσταση...]

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...