Προς το περιεχόμενο

Πως ζεις με βασικό μισθό;


enakaiena1821

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με ποια έννοια είναι άρρωστο;

 

Για τα δικά μου δεδομένα, προτεραιότητες και αξίες, είναι άρρωστο υπό κάθε πιθανή έννοια...ανίατα...ετοιμοθάνατα άρρωστο. Ξεχνάς τι σημαίνει προσωπική ζωή, ιδιωτικές στιγμές, διακριτικότητα των γύρω στο τι λες και τι κάνεις, κοινωνική συναναστροφή τής επιλογής σου εντός τού σπιτιού...

 

...όλα τα παραπάνω, αλλά και αρκετά ακόμα, όταν λείπουν, σε καθιστούν οτιδήποτε άλλο εκτός από άνθρωπο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 226
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για τα δικά μου δεδομένα, προτεραιότητες και αξίες, είναι άρρωστο υπό κάθε πιθανή έννοια...ανίατα...ετοιμοθάνατα άρρωστο. Ξεχνάς τι σημαίνει προσωπική ζωή, ιδιωτικές στιγμές, διακριτικότητα των γύρω στο τι λες και τι κάνεις, κοινωνική συναναστροφή τής επιλογής σου εντός τού σπιτιού...

 

...όλα τα παραπάνω, αλλά και αρκετά ακόμα, όταν λείπουν, σε καθιστούν οτιδήποτε άλλο εκτός από άνθρωπο.

Με 2-3 συγκάτοικους το ίδιο και ίσως και χειρότερο δεν είναι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 2-3 συγκάτοικους το ίδιο και ίσως και χειρότερο δεν είναι;

 

 

Συμφωνώ απολύτως. Ειδικά όποιος έχει πάει για προσωρινή δουλειά εξωτερικό κι έχει μείνει μαζί κ με κάθε καρυδιάς καρύδι, είναι ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ κι από στρατώνα. Σε σημείο να τρελαίνεσαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 2-3 συγκάτοικους το ίδιο και ίσως και χειρότερο δεν είναι;

 

Είναι πολύ, πάρα πολύ διαφορετικό. Στους συγκάτοικους, αν είσαι όντως εντάξει στα τής συγκατοίκισης και σού τα παρακάνουν τσουρέκια, αδειάζεις και κάνα φορτηγό μπινελίκια, ή, αν δε δουλέψει αυτό, βρίσκεις άλλους. Με τους γονείς είναι μάλλον δύσκολο. Άσε το ότι, συνήθως, όσοι ζουν με τους γονείς τους, εξαρτώνται οικονομικά σε πολύ μεγάλο βαθμό απ' αυτούς. Με τους συγκάτοικους αυτό δεν ισχύει, καθώς όλα είναι εξ αρχής μοιρασμένα.   

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ, πάρα πολύ διαφορετικό. Στους συγκάτοικους, αν είσαι όντως εντάξει στα τής συγκατοίκισης και σού τα παρακάνουν τσουρέκια, αδειάζεις και κάνα φορτηγό μπινελίκια, ή, αν δε δουλέψει αυτό, βρίσκεις άλλους. Με τους γονείς είναι μάλλον δύσκολο. Άσε το ότι, συνήθως, όσοι ζουν με τους γονείς τους, εξαρτώνται οικονομικά σε πολύ μεγάλο βαθμό απ' αυτούς. Με τους συγκάτοικους αυτό δεν ισχύει, καθώς όλα είναι εξ αρχής μοιρασμένα.   

Άρα είναι όπως το βλέπει ο καθένας, αφού είναι δύο καταστάσεις που δεν είναι ιδανικές. Και σίγουρα παίζει ρόλο και τι σχέση έχει κάποιος με τους γονείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς κάποια βοήθεια απο αλλού δεν ζείς.

Οι περισσότεροι που τα βγάζουν πέρα ή θα έχουν σπίτι δικό τους, η θα σκάνε λεφτά γονείς/αδέρφια, η μοιράζονται τα έξοδα με συγκατοίκους κτλ

Αυτό. Συμφωνω απολυτα. Απλα πολλοί γονεις εχουν μαζεψει λεφτά και υπάρχει ΠΑΡΑ πολυ λίπος ακομα. Δηλαδη ξέρω πολλες οικογενειες που έχουν πανω απο 100.000 ευρώ αποταμιεύσεις (σε μερικεςπεριπτώσεις χρωστάνε πολλαπλάσια) .

Και πραγματικά είτε εχω μικρό κύκλο αλλα δεν εχω δει ΚΑΝΕΝΑΝ να εχει προβλημα και να μη τα βγάζει περα.Ολοι καπου βρισκουν βοηθεια. Εγω με 500 ευρώ απλα θα ημουν στο δρόμο η σε κανα σπιτι ημιυπογειο διοτι δεν εχω καμια βοηθεια , αντιθέτως δινω λεφτά γονεις κτλ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι είχαν και θα έβγαινε δεν κατάλαβα τα κινέζικα στα ίδια λεφτά καλύτερα είναι; απλά ειναι οικονομικό όχημα με όλες τις προδιαγραφές όμως.

ΟΚ, έτσι είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα είναι όπως το βλέπει ο καθένας, αφού είναι δύο καταστάσεις που δεν είναι ιδανικές. Και σίγουρα παίζει ρόλο και τι σχέση έχει κάποιος με τους γονείς.

 

Το αποσαφήνισα ότι είναι ζήτημα προσωπικής θεώρησης των πραγμάτων:

 

Για τα δικά μου δεδομένα, προτεραιότητες και αξίες...

 

Όσο για τη σχέση με τους γονείς, από ένα σημείο και μετά, πιστεύω ότι δεν επηρεάζει τα πράγματα, ακόμα κι αν είναι άριστη. Δεν έχει σημασία αυτό, αλλά το δεδομένο που δε μπορεί ν' αλλάξει: ό,τι είναι γονείς και όχι συγκάτοικοι/φίλοι.

 

Δεν ξέρω, ίσως για κάποιους δε τρέχει τίποτα, αλλά προσωπικά, κάτι πρώτες πρωινές ώρες που γυρνούσα - όχι πάντα, αλλά κάποτε και ψιλοχοντροπιωμένος - στο σπίτι μου, με γυναικεία παρέα, κάθε άλλο παρά χαλαρός θα ήμουν, αν έπρεπε να τής συστήσω τη μαμά και το μπαμπά. Με το συγκάτοικο πάλι, εντελώς στα παπάκια μου! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό. Συμφωνω απολυτα. Απλα πολλοί γονεις εχουν μαζεψει λεφτά και υπάρχει ΠΑΡΑ πολυ λίπος ακομα. Δηλαδη ξέρω πολλες οικογενειες που έχουν πανω απο 100.000 ευρώ αποταμιεύσεις (σε μερικεςπεριπτώσεις χρωστάνε πολλαπλάσια) .

Και πραγματικά είτε εχω μικρό κύκλο αλλα δεν εχω δει ΚΑΝΕΝΑΝ να εχει προβλημα και να μη τα βγάζει περα.Ολοι καπου βρισκουν βοηθεια. Εγω με 500 ευρώ απλα θα ημουν στο δρόμο η σε κανα σπιτι ημιυπογειο διοτι δεν εχω καμια βοηθεια , αντιθέτως δινω λεφτά γονεις κτλ.

 

Εγώ ξέρω οικογένειες που έχουν 100 χιλιάρικα ανα παιδί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα μεγαλο ποσοστο χρωσταει παντου ή παιρνει απο γερους και αποθεματα

Ο βασικος μισθος επρεπε να υπολογιζεται με βαση το πως μπορει να ζησει ενας ανθρωπος αξιοπρεπως

πχ 250ε νοικι 50 ρευμα 20 κοινοχρηστα 20 νερο 30 μετακινησεις 300 φαγητο 150 αλλα εξοδα συνολο 820ε

Αυτα επρεπε να τα εξασφαλιζει το κρατος σε ολους τους πολιτες

Αλλιως τους λεει πατε να ψοφισετε ή γινετε κλεφτες

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απολύτως. Ειδικά όποιος έχει πάει για προσωρινή δουλειά εξωτερικό κι έχει μείνει μαζί κ με κάθε καρυδιάς καρύδι, είναι ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ κι από στρατώνα. Σε σημείο να τρελαίνεσαι.

Υπερβολες..

Ετσι την πατανε μονο οι πρωταρηδες που παιρνουν την δουλεια παρασκευη απογευμα και ξεκινανε δευτερα πρωι οποτε πρεπει να βρουνε σπιτι μεσα στο σ/κ και καταληγουν σε οτι να ναι καταστασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα μεγαλο ποσοστο χρωσταει παντου ή παιρνει απο γερους και αποθεματα

Ο βασικος μισθος επρεπε να υπολογιζεται με βαση το πως μπορει να ζησει ενας ανθρωπος αξιοπρεπως

πχ 250ε νοικι 50 ρευμα 20 κοινοχρηστα 20 νερο 30 μετακινησεις 300 φαγητο 150 αλλα εξοδα συνολο 820ε

Αυτα επρεπε να τα εξασφαλιζει το κρατος σε ολους τους πολιτες

Αλλιως τους λεει πατε να ψοφισετε ή γινετε κλεφτες

Ας χτίσουμε μαζί μια τέτοια ελλάδα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...