Προς το περιεχόμενο

Πως ζεις με βασικό μισθό;


enakaiena1821

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να πουμε και κατι διαφορετικο παντως - κατι περα απο τα οσα εχουν ειπωθει,

φανταζομαι οτι ισως η κριση 'στρωσει' λιγο τον εκτροχιασμενο χαρακτηρα που ειχαν πολλοι-πολλες προ κρισης...

Γιατι η φτωχεια και η στερηση, κακα τα ψεμματα, σε κανει να εισαι πιο προσγειωμενος...

Οταν το χρημα ερρεε αφθονο, μιλαμε οτι ολοι τριγυρω ηταν παντελως εκτροχιασμενοι...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 226
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για να πουμε και κατι διαφορετικο παντως - κατι περα απο τα οσα εχουν ειπωθει,

φανταζομαι οτι ισως η κριση 'στρωσει' λιγο τον εκτροχιασμενο χαρακτηρα που ειχαν πολλοι-πολλες προ κρισης...

Γιατι η φτωχεια και η στερηση, κακα τα ψεμματα, σε κανει να εισαι πιο προσγειωμενος...

Οταν το χρημα ερρεε αφθονο, μιλαμε οτι ολοι τριγυρω ηταν παντελως εκτροχιασμενοι...

 

Το πρόβλημα δεν ήταν ποτέ το περισσότερο χρήμα, αλλά η έλλειψη παιδείας.

 

Ίσα ίσα που το χρήμα σου δίνει τη δυνατότητα να εξελιχθείς σωματικά και πνευματικά, τη δυνατότητα να δεις μέρη και να ανακαλύψεις τον κόσμο, να δοκιμάσεις καινούργια πράγματα, να χρησιμοποιήσεις καινούργιες τεχνολογίες, να αποκτήσεις νέες δραστηριότητες.

 

Σου ανοίγει το μυαλό.

 

Με λιγότερο χρήμα, φτώχεια και στέρηση, ναι μεν γίνεσαι αρκετά πιο "προσγειωμένος" αναγκαστικά αλλά δεν νομίζω ότι στρώνεις απαραίτητα - δεν ξέρεις αν παύει να υπάρχει ο "εκτροχιασμένος χαρακτήρας" (η ματαιοδοξία κ.λπ.) και ότι όταν αποκτήσεις τα περισσότερα χρήματα δεν θα "απογειωθείς".

 

Και τελικά με λιγότερο χρήμα έχεις λιγότερες δυνατότητες για εξέλιξη και παραμένεις απαίδευτος/αστοιχείωτος.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πουμε και κατι διαφορετικο παντως - κατι περα απο τα οσα εχουν ειπωθει,

φανταζομαι οτι ισως η κριση 'στρωσει' λιγο τον εκτροχιασμενο χαρακτηρα που ειχαν πολλοι-πολλες προ κρισης...

Γιατι η φτωχεια και η στερηση, κακα τα ψεμματα, σε κανει να εισαι πιο προσγειωμενος...

Οταν το χρημα ερρεε αφθονο, μιλαμε οτι ολοι τριγυρω ηταν παντελως εκτροχιασμενοι...

 

Εντελώς λάθος αυτό που λες. Αν ήταν έτσι τόσα χρόνια κρίσης θα έπρεπε να μας προσγειώσουν και να δούμε κατάματα την αλήθεια αλλά όσο περνάει ο καιρός τόσο περισσότεροι οι "εχθροί", τόσο περισσότερο "οι κακοί ξένοι", τόσο περισσότερο οι Σώρρες κτλ κτλ. Το επίπεδο έχει κατέβει σε τραγικά επίπεδα στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια. Ο κόσμος δείχνει μια ξεκάθαρη εικόνα σταρχιδισμού και "φταίνε όλοι εκτός από εμένα" που δεν πρόκειται να αλλάξει γιατί οι πολλοί αποποιούνται ευθυνών και αντί να βλέπεις εικόνα βελτίωσης και εξυγίανσης βλέπεις ακριβώς το ανάποδο.

 

Δεν είναι τυχαίο που ο "μάγος τους Καματερού" είναι εκεί που είναι και οι πολλοί πίστεψαν και πάλι σε λεφτόδεντρα, επαναστάσεις, δραχμές, συνδικαλιστές, νταούλια που θα χορεύουν οι ξένοι  κτλ κτλ ενώ πολλοί επίσης δεν πήγαν καν να ψηφίσουν και τώρα καταριούνται την πουτάνα κενωνία επειδή αυτός που ήθελε κάτι εν τέλη πήγε και έδωσε την ψήφο του στον "μάγο".   

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για βασικο δε ξερω αλλα σε κανα νησι αν δουλεψεις σεζον 6 μηνες με 900-1000 το μηνα συν λιγο οικονομια συν μια 3μηνη ανεργια τον χειμωνα την παλευεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για βασικο δε ξερω αλλα σε κανα νησι αν δουλεψεις σεζον 6 μηνες με 900-1000 το μηνα συν λιγο οικονομια συν μια 3μηνη ανεργια τον χειμωνα την παλευεις.

 

Αυτό το κάνεις αν είσαι πιτσιρικάς και χωρίς οικογένεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως το ονειρο του κρατους-πατερουλη καλα κρατει στο Ελλαδισταν ακομα. Το μονο που θα επρεπε να κανει το κρατος στο θεμα του βιοπορισμου ειναι να διευκολυνει την δημιουργια νεων θεσεων εργασιας. Τιποτα αλλο. Και σιγουρα οχι να σου δινει λεφτα για τσιγαρα. Δεν υπαρχει τιποτα δωρεαν. Καθε τι που δινει το κρατος σε σενα τσαμπα, το εχει παρει απο καποιον αλλο. Τα λεφτα δεν φυτρωνουν.

 

Επειδή αυτό που έχω bold δεν συμβαίνει και ούτε θα συμβεί, για αυτό ισχύει εκείνο που έχω υπογραμμισμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να μάθει, νομίζω είναι σαφές ότι μόνος σου δε μπορείς να ζήσεις χωρίς να έχεις δικό σου χώρο ή βοήθεια από τρίτους.

 

Τώρα για τη συγκατοίκηση δεν ξέρω αν είναι κάτι σαν ταμπού, αν είμαστε καλομαθημένοι, αν είναι λογικό ή όχι, αλλά νομίζω η πλειοψηφία στην Ελλάδα εξακολουθεί να προτιμά το να μένει κάποιος μόνος του ή στη χειρότερη με τους γονείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να μάθει, νομίζω είναι σαφές ότι μόνος σου δε μπορείς να ζήσεις χωρίς να έχεις δικό σου χώρο ή βοήθεια από τρίτους.

 

Τώρα για τη συγκατοίκηση δεν ξέρω αν είναι κάτι σαν ταμπού, αν είμαστε καλομαθημένοι, αν είναι λογικό ή όχι, αλλά νομίζω η πλειοψηφία στην Ελλάδα εξακολουθεί να προτιμά το να μένει κάποιος μόνος του ή στη χειρότερη με τους γονείς.

Διαγραψαν τον λογαριασμο του ΤΣ, αυτο σου λεει.

Στην Ελλαδα γενικα αν δεν παντρευτουν τα παιδια, μενουν με γονεις. Η κριση ηρθε και το καθιερωσε κιολας(ηταν που ηταν).

Στο εξωτερικο εχουν αλλη νοοτροπια.

Η τανια my big fat greek wedding, δεν απεχει πολυ απ την πραγματικοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα δεν ήταν ποτέ το περισσότερο χρήμα, αλλά η έλλειψη παιδείας.

 

Ίσα ίσα που το χρήμα σου δίνει τη δυνατότητα να εξελιχθείς σωματικά και πνευματικά, τη δυνατότητα να δεις μέρη και να ανακαλύψεις τον κόσμο, να δοκιμάσεις καινούργια πράγματα, να χρησιμοποιήσεις καινούργιες τεχνολογίες, να αποκτήσεις νέες δραστηριότητες.

 

Σου ανοίγει το μυαλό.

 

Με λιγότερο χρήμα, φτώχεια και στέρηση, ναι μεν γίνεσαι αρκετά πιο "προσγειωμένος" αναγκαστικά αλλά δεν νομίζω ότι στρώνεις απαραίτητα - δεν ξέρεις αν παύει να υπάρχει ο "εκτροχιασμένος χαρακτήρας" (η ματαιοδοξία κ.λπ.) και ότι όταν αποκτήσεις τα περισσότερα χρήματα δεν θα "απογειωθείς".

 

Και τελικά με λιγότερο χρήμα έχεις λιγότερες δυνατότητες για εξέλιξη και παραμένεις απαίδευτος/αστοιχείωτος.

 

Συμφωνώ ότι είναι θέμα παιδείας πάνω από όλα, αλλά πιστεύω πως μπορεί να κάνει καλό σε πολλούς, όχι η έλλειψη χρήματος, αλλά η συνειδητοποίηση πως τίποτα δεν είναι δεδομένο και χρειάζεται σκληρή δουλειά. Για μένα π.χ. λειτούργησε ως κίνητρο που άρχισε από την ξαφνική ανάγκη επιβίωσης και εξελίχθηκε.

 

Ένα άλλο παράδειγμα για μένα είναι τα διάφορα πολύ αξιόλογα μαγαζιά με φαγητό που έχουν ανοίξει μέσα στην κρίση. Παλιότερα άνοιγαν μόνο ταβέρνες και ψησταριές χείριστης ποιότητας μόνο και μόνο για να βγάλουν εύκολα λεφτά. Πλέον έχουν ανοίξει και πολλά εξαιρετικά μαγαζιά που παλεύουν για να είναι πολύ καλοί σε αυτό που κάνουν με πολύ αξιόλογο φαγητό σε καλές τιμές.

 

Δε λέω πως αυτή η κατάσταση είναι το φυσιολογικό και γίνεται να συνεχιστεί, αλλά όσο είμαστε μέσα σε αυτό ας κερδίσουμε κάποια πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα η <<κρίση>> είναι καλή ευκαιρία να το φιλοσοφήσει κανείς στα σοβαρά, και να δει τι αξίζει πραγματικά και τι είχαμε υπερεκτιμημένο.

Το χρήμα και η σιγουριά που είχαμε μέσα στο μυαλό, εμένα προσωπικά μου έδινε την εντύπωση πως δεν σκεφτόμασταν ότι πρέπει να παλέψουμε.

Η κατάσταση δεν είμαι όμορφη, αλλά στα δύσκολα είναι το θέμα..

Ουδέν κακόν αμιγές καλού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ποια έννοια είναι άρρωστο;

Ούτε σε σοβιέτ χωριουδάκι πλεον δεν συναντας την λογική του ότι τα παιδιά και τα κορίτσια πρεπει να φεύγουν μόνο όταν παντρεύονται από το πατρικό.Ειναι άρρωστο να κρεμιέσαι από τους γονείς σου μετά από κάποια ηλικία.Πως να το κάνουμε δηλαδή;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε σε σοβιέτ χωριουδάκι πλεον δεν συναντας την λογική του ότι τα παιδιά και τα κορίτσια πρεπει να φεύγουν μόνο όταν παντρεύονται από το πατρικό.Ειναι άρρωστο να κρεμιέσαι από τους γονείς σου μετά από κάποια ηλικία.Πως να το κάνουμε δηλαδή;

 

Αφού τα λεφτά τα τωρινά τα έφαγε ο γονιός ξεκινώντας από τη μεταπολίτευση και για 30 χρόνια.

Τα είχε δανειστεί δηλαδή τότε από το μέλλον.

Τώρα απλά ήρθε ο λογαριασμός.

Το να τρως τα λεφτά των επόμενων γενιών δηλαδή δεν είναι άρρωστο;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού τα λεφτά τα τωρινά τα έφαγε ο γονιός ξεκινώντας από τη μεταπολίτευση και για 30 χρόνια.

Τα είχε δανειστεί δηλαδή τότε από το μέλλον.

Τώρα απλά ήρθε ο λογαριασμός.

Το να τρως τα λεφτά των επόμενων γενιών δηλαδή δεν είναι άρρωστο;

 

Τα λεφτά τα έφαγαν οι τράπεζες και το κράτος μας βάζει να τις ξεχρεώσουμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα η <<κρίση>> είναι καλή ευκαιρία να το φιλοσοφήσει κανείς στα σοβαρά, και να δει τι αξίζει πραγματικά και τι είχαμε υπερεκτιμημένο.

Το χρήμα και η σιγουριά που είχαμε μέσα στο μυαλό, εμένα προσωπικά μου έδινε την εντύπωση πως δεν σκεφτόμασταν ότι πρέπει να παλέψουμε.

Η κατάσταση δεν είμαι όμορφη, αλλά στα δύσκολα είναι το θέμα..

Ουδέν κακόν αμιγές καλού.

 

 

Και όταν έχεις λεφτά το φιλοσοφείς το θέμα ,αλλά αυτό γίνεται με το πέρασμα του χρόνου. Για παράδειγμα μην περιμένεις απο 20χρονες και 20χρονους να φιλοσοφήσουν. Όταν περνάει ο χρόνος καταλαβαίνεις οτι δεν χρειάζεσαι ουτε 10 ζευγάρια παππούτσια ,ουτε καινούργια ρούχα κάθε μήνα και αυτά δεν σε γεμίζουν με ευχαρίστηση. Αυτό που θέλουμε όλοι είναι απλά επικοινωνία και αγάπη και νομίζουμε οτι με τα υλικά αγαθά θα εντυπωσιάσουμε τους άλλους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...