Προς το περιεχόμενο

Πως ζεις με βασικό μισθό;


enakaiena1821

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλει πολλές παραχωρήσεις σίγουρα. Καλό είναι να κοιτάξει κάποιος τι άλλο μπορεί να κάνει. Πχ κάτι έξτρα 1-2 φορές τη βδομάδα. Μόνο με το βασικό θα ζει με τα πολύ βασικά.

Μα το ερώτημα ειναι ΠΩΣ θα ζει με τα πολύ βασικά...

 

Εγώ τα βάζω κάτω και δεν βγαίνουν 30 μέρες ζωής... και δεν βάζω καν μπύρες σουβλάκια κτλ.

 

Ο μόνος τρόπος ειναι αυτός:

 

Λοιπόν νοίκι 150 ευρώ (ειδικά αθήνα γύρευε τι στάβλος θα ειναι αυτό το σπίτι για να το δίνουν 150)

 

κοινόχρηστα 10 ευρώ

 

ρεύμα 35 ευρώ τον μήνα.

 

σταθερό και ιντερνετ 20 ευρώ.

 

Ενα λάδι 6 ευρω

 

ενα σωληνάριο αλάτι 1 ευρώ.

 

 

1 ευρώ 500γρ ρύζι (ή με άλλα λόγια 3 μικρές μερίδες ρύζι ) x 30

 

1 καρβέλι 50 λεπτά x10

 

μια εξάδα νερά 1.70 x 4

 

1 σαπούνι 2 ευρώ

 

1 σαμπουάν 4 ευρώ

 

1 σαμπουάν για το σώμα 4 ευρώ

 

1 set ξυραφάκια bic 3 ευρώ x2

 

1 αφρό 4 ευρώ

 

1 χαρτί κουζίνας 2 ευρώ

 

1 σετ χαρτί υγείας 8 ευρώ

 

1 υγρό για τα πιάτα 4 ευρώ

 

Σκόνη για τα ρούχα πες 10 ευρώ τον μήνα (θα πάρει μεγάλη για οικονομία )

έχουμε και λέμε σύνολο 304,4 ευρώ  του μένουν 175 ευρώ θα κάνει και οικονομία!!! :D κάπως έτσι την βλέπει και ο τσίπρα γιαυτό δεν ανέβασε τον βασικό! :P

 

Βέβαια όλα αυτά προϋποθέτουν πως έχει πετσέτες πιάτα συσκευή τηλεφώνου έπιπλα ρούχα παπούτσια κτλ και πως δεν θα αρρωστήσει και πως αντέχει με σκέτο ρύζι :P

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 226
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μα το ερώτημα ειναι ΠΩΣ θα ζει με τα πολύ βασικά...

 

Εγώ τα βάζω κάτω και δεν βγαίνουν 30 μέρες ζωής... και δεν βάζω καν μπύρες σουβλάκια κτλ.

 

Ο μόνος τρόπος ειναι αυτός:

 

Λοιπόν νοίκι 150 ευρώ (ειδικά αθήνα γύρευε τι στάβλος θα ειναι αυτό το σπίτι για να το δίνουν 150)

 

κοινόχρηστα 10 ευρώ

 

ρεύμα 35 ευρώ τον μήνα.

 

σταθερό και ιντερνετ 20 ευρώ.

 

Ενα λάδι 6 ευρω

 

ενα σωληνάριο αλάτι 1 ευρώ.

 

 

1 ευρώ 500γρ ρύζι (ή με άλλα λόγια 3 μικρές μερίδες ρύζι ) x 30

 

1 καρβέλι 50 λεπτά x10

 

μια εξάδα νερά 1.70 x 4

 

1 σαπούνι 2 ευρώ

 

1 σαμπουάν 4 ευρώ

 

1 σαμπουάν για το σώμα 4 ευρώ

 

1 set ξυραφάκια bic 3 ευρώ x2

 

1 αφρό 4 ευρώ

 

1 χαρτί κουζίνας 2 ευρώ

 

1 σετ χαρτί υγείας 8 ευρώ

 

1 υγρό για τα πιάτα 4 ευρώ

 

Σκόνη για τα ρούχα πες 10 ευρώ τον μήνα (θα πάρει μεγάλη για οικονομία )

έχουμε και λέμε σύνολο 304,4 ευρώ  του μένουν 175 ευρώ θα κάνει και οικονομία!!! :D κάπως έτσι την βλέπει και ο τσίπρα γιαυτό δεν ανέβασε τον βασικό! :P

 

Βέβαια όλα αυτά προϋποθέτουν πως έχει πετσέτες πιάτα συσκευή τηλεφώνου έπιπλα ρούχα παπούτσια κτλ και πως δεν θα αρρωστήσει και πως αντέχει με σκέτο ρύζι :P

κοινοχρηστα 10 ?????  δινει ο κοσμος τοσα λιγα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση κυρίως γι'αυτούς που έχουν εμπειρία από εξωτερικό, υπάρχει χώρα που να ζεις σχετικά άνετα με το βασικό μισθό;

Ναι σε όλες όσες έχω υπόψιν μου .. άνετα.. αξιοπρεπώς χωρίς στερήσεις (στερείσαι πολυτέλειες μόνο)

 

 

Η διαφορά στις ανεπτυγμένες χώρες όμως ειναι πως ο βασικός μισθός δεν ειναι ο βασικός μισθός!! δηλαδή με την έννοια του "συνηθισμένου"/στάνταρ ειναι απλά το ελάχιστο όριο κάτω απο το οποίο δεν θα είναι νόμιμος ο εργοδότης ...

 

Ακόμη και σε χαμαλοδουλειές συνεννοείσαι/ διαπραγματεύεσαι το πόσο θα πάρεις και ακόμη και να μην υπάρχει τέτοια άνεση σε κάποιες θέσεις λόγω κορεσμού το μεροκάματο συνεχίζει να ειναι ανώτερο του βασικού.

 

Πχ αμερική το ελάχιστο ειναι 7,5$ την ώρα (διαφέρει απο πολιτεία σε πολιτεία αλλά αυτό ειναι το χαμηλότερο σε σχέση με όλες)

 

Αλλά μόνο σε τιποτα macdonalds να παίρνεις τέτοιο μεροκάματο ... και οι σκουπιδιάρηδες την βγάζουν με 2000-3000$ τον μήνα μπορεί και παραπάνω.

 

βέβαια και τα έξοδα ειναι άλλα.

 

Στην γερμανία ο βασικός με 1 ετος εμπειρίας ειναι κάπου στα 1450... αλλά αυτόν τον παίρνουν τίποτα σερβιτόροι σε μικρά εστιατόρια(που παίρνουν και τιπ όμως)... σε χαμαλοδουλειά να πας ενα διχίλιαρο το έχεις σίγουρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση κυρίως γι'αυτούς που έχουν εμπειρία από εξωτερικό, υπάρχει χώρα που να ζεις σχετικά άνετα με το βασικό μισθό;

 

Στην Βρετανια τουλαχιστον (και εκτως Λονδινου) θα πρεπει να συγκατοικησεις. Αλλιως θα πρεπει να μεινεις πολυ εξω απο το κεντρο η σε non desirable area και παλι δεν θα σου μενουν πολλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοινοχρηστα 10 ?????  δινει ο κοσμος τοσα λιγα ?

έβαλα εξαιρετικά σενάρια :P για μια καλύβα που θα κοστίζει 150 ευρώ τον μήνα φαντάζομαι δεν θα έχει και πολλά κοινόχρηστα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοινοχρηστα 10 ????? δινει ο κοσμος τοσα λιγα ?

Ναι. Δινω 9-12 χωρις θερμανση μεσα. (Αλλα μιλαμε για πολυκατοικια με πολλα διαμερισματα.)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κανα 2 φιλαρακια +/- 30 που εδω και χρονια εργαζονται για 500 το μηνα και τους βλεπω να κανουν ζωαρα (παντα καλα ρουχα, ανα 2 χρονια παιζει δυνατο smartphone, 1 βδομαδα το χειμωνα εξωτερικο με το αμορε, αλλη 1 βδομαδα το καλοκαιρι εξοχικο ή και νησακι με το αμορε) κλπ.

Δεν ξερω αν τους σπρωχνει χρημα η οικογενεια, υποθετω πως ναι, παντως οικονομικα δεν εχουν ουτε ζητημα επιβιωσης, ουτε ζητημα καλοπερασης, ουτε ζητημα να ακολουθουν τις τασεις της εποχης/μοδας κλπ. Βεβαια εχουν δικο τους διαμερισμα και οι 2 αλλα θα ελεγα οτι τους βλεπω παραπανω απο κομπλε απο αλλο γνωστο που μενει στο νοικι και παιρνει 1000ρικο καθαρο.

 

Προφανως δε γενικευω, απλα λεω για αυτους τους 2.

 

Και μόνο από το bolded text, είναι σα να λέμε ότι παίρνουν 490+250 (τουλάχιστον), οπότε αλλάζει το πράγμα άρδην.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισό.

 

Χοντρικά τα 250-300€ πάνε στο ενοίκιο, συν λογαριασμούς λες. Ας κάνουμε μια προσπάθεια να το αναλύσουμε κάπως.

 

Ενοίκιο κάτω από 180-200€ δύσκολα παίζει, εκτός κι αν πάει κάποιος να μείνει σε αποθήκη χωρίς μπάνιο, και κάνει την ανάγκη του στα μαγαζιά ή στα πάρκα.

Που και στα 180-200€ τα περισσότερα είναι τρώγλες που απλά δε βρέχεσαι (πολύ) όταν βρέχει, κι εκεί κατά τη γνώμη μου πλησιάζουμε πιο πολύ στο «επιβιώνω», παρά στο «ζω».

Εγώ θα έβαζα γύρω στα 250€ για ενοίκιο για κάτι πιο ανθρώπινο, άντε 250€ για ενοίκιο και κοινόχρηστα μαζί.

 

Ρεύμα κάτω από 30-40€/μήνα νομίζω είναι δύσκολο, καθώς μιλάμε και για περίπτωση που ο άλλος δεν έχει την οικονομική άνεση να κάνει πράγματα εκτός σπιτιού, άρα λογικά την περισσότερη ώρα θα την περνά στο σπίτι, συν το μαγείρεμα στο σπίτι.

Κατά τη γνώμη μου μην το πάμε στο ότι θα έχει ταπεράκια απ' τους γονείς ή ότι για φαΐ και για μπάνιο θα πηγαίνει στο πατρικό, ότι τα ρούχα θα του τα πλένει η μάνα του κ.λπ., γιατί νομίζω ξεφεύγουμε απ' το θέμα.

Εγώ θα έβαζα γύρω στα 40-50€/μήνα για ένα άτομο που μαγειρεύει, ανάβει θερμοσίφωνα, πλένει και σιδερώνει τα ρούχα του.

 

Νερό βάζω ~10€ μήνα. Μην το πάμε στο ότι θα πλένεται μια φορά τη βδομάδα και αν, «απλά επειδή δε βγαίνει για παραπάνω». Εκτός κι αν συμφωνήσουμε ότι μιλάμε για επιβίωση.

 

Τηλέφωνο και internet δε βάζω, αν και κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να συνυπολογιστεί τουλάχιστον ένα ποσό της τάξης των 15€/μήνα για internet.

 

Μετά αν βάλεις τρόφιμα (supermarket και λαϊκή, ή μόνο supermarket), κάτω από 100-150€ μα τω θεώ δεν ξέρω πώς είναι εφικτό να πέσεις, ειδικά απ' τη στιγμή που δε θα μπορεί να παραγγέλνει απ' έξω ή να του φέρνουν φαΐ κάποιοι.

 

Αυτοκίνητο δε βάζω καν. 

 

Βάζω όμως μετακίνηση για το πήγαιν' έλα στη δουλειά, δηλαδή τουλάχιστον 30€ για μηνιαία κάρτα.

 

Θέρμανση. Κλιματισμό το καλοκαίρι δε βάζω, να λιώσει το παλιόσκυλο που θέλει και δροσιά το καλοκαίρι. Ανεμιστήρας και πολύς του είναι.

 

Επίσης πρέπει να βάλουμε ένα ποσό για ρουχισμό/υπόδηση, το οποίο δεν είναι καθόλου αμελητέο σε ετήσια βάση.

 

Γενικά αναπόφευκτα έξοδα, όπως για παράδειγμα το να πάει για κούρεμα και άλλα παρόμοια.

 

Μετά έχεις έξοδα για την υγεία, από αγορά Depon μέχρι έκτακτη εισαγωγή.

 

Επίσης έχεις τα «τυχαία» έξοδα, π.χ. χάλασε η ηλεκτρική σκούπα, ή το ένα μάτι της κουζίνας, ή πρέπει να πληρώσεις τον υδραυλικό ή κάτι παρεμφερές.

 

Και μετά έχεις τα «κοινωνικά» έξοδα, π.χ. παντρεύεται ένας κοντινός συγγενής σου ή κάποιος πολύ καλός φίλος, που είναι δύσκολο να μην παρευρεθείς ή να μη δώσεις ένα συμβολικό δώρο.

Βόλτες και εξόδους δε βάζω, το έχουμε αποκλείσει.

 

Και βέβαια να επισημάνω ότι δε θα έχει απλήρωτους λογαριασμούς, γιατί το κάνουν αρκετοί για να καλύψουν άλλες ανάγκες.

 

Κατά τη γνώμη μου όλα τα προαναφερθέντα είναι αναπόφευκτα όταν μιλάμε για ζωή και όχι απλά για επιβίωση.

 

Οπότε κάντε τη σούμα και πείτε μου ότι βγαίνουν όλα (ή έστω τα περισσότερα από) τα παραπάνω με 490€.

Ε περίπου τόσα βγαίνουν και όπως τα γράφεις εσύ.

 

Εχω κανα 2 φιλαρακια +/- 30 που εδω και χρονια εργαζονται για 500 το μηνα και τους βλεπω να κανουν ζωαρα (παντα καλα ρουχα, ανα 2 χρονια παιζει δυνατο smartphone, 1 βδομαδα το χειμωνα εξωτερικο με το αμορε, αλλη 1 βδομαδα το καλοκαιρι εξοχικο ή και νησακι με το αμορε) κλπ.

Δεν ξερω αν τους σπρωχνει χρημα η οικογενεια, υποθετω πως ναι, παντως οικονομικα δεν εχουν ουτε ζητημα επιβιωσης, ουτε ζητημα καλοπερασης, ουτε ζητημα να ακολουθουν τις τασεις της εποχης/μοδας κλπ. Βεβαια εχουν δικο τους διαμερισμα και οι 2 αλλα θα ελεγα οτι τους βλεπω παραπανω απο κομπλε απο αλλο γνωστο που μενει στο νοικι και παιρνει 1000ρικο καθαρο.

 

Προφανως δε γενικευω, απλα λεω για αυτους τους 2.

Λογικά έχουν βοήθεια αυτοί.

 

Μα το ερώτημα ειναι ΠΩΣ θα ζει με τα πολύ βασικά...

 

Εγώ τα βάζω κάτω και δεν βγαίνουν 30 μέρες ζωής... και δεν βάζω καν μπύρες σουβλάκια κτλ.

 

Ο μόνος τρόπος ειναι αυτός:

 

Λοιπόν νοίκι 150 ευρώ (ειδικά αθήνα γύρευε τι στάβλος θα ειναι αυτό το σπίτι για να το δίνουν 150)

 

κοινόχρηστα 10 ευρώ

 

ρεύμα 35 ευρώ τον μήνα.

 

σταθερό και ιντερνετ 20 ευρώ.

 

Ενα λάδι 6 ευρω

 

ενα σωληνάριο αλάτι 1 ευρώ.

 

 

1 ευρώ 500γρ ρύζι (ή με άλλα λόγια 3 μικρές μερίδες ρύζι ) x 30

 

1 καρβέλι 50 λεπτά x10

 

μια εξάδα νερά 1.70 x 4

 

1 σαπούνι 2 ευρώ

 

1 σαμπουάν 4 ευρώ

 

1 σαμπουάν για το σώμα 4 ευρώ

 

1 set ξυραφάκια bic 3 ευρώ x2

 

1 αφρό 4 ευρώ

 

1 χαρτί κουζίνας 2 ευρώ

 

1 σετ χαρτί υγείας 8 ευρώ

 

1 υγρό για τα πιάτα 4 ευρώ

 

Σκόνη για τα ρούχα πες 10 ευρώ τον μήνα (θα πάρει μεγάλη για οικονομία )

έχουμε και λέμε σύνολο 304,4 ευρώ  του μένουν 175 ευρώ θα κάνει και οικονομία!!! :D κάπως έτσι την βλέπει και ο τσίπρα γιαυτό δεν ανέβασε τον βασικό! :P

 

Βέβαια όλα αυτά προϋποθέτουν πως έχει πετσέτες πιάτα συσκευή τηλεφώνου έπιπλα ρούχα παπούτσια κτλ και πως δεν θα αρρωστήσει και πως αντέχει με σκέτο ρύζι :P

Οι περισσότερες τιμές που γράφεις δεν ισχύουν.

 

Λέμε ότι βγαίνεις οριακά με την προοπτική να αλλάξει και κάτι όμως, όχι να περάσεις μια ζωή έτσι.

κατο απο 180-240 δεν εχω δωσει ποτε

Γιατί τόσα πολλά;!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε περίπου τόσα βγαίνουν και όπως τα γράφεις εσύ.

 

Ενοίκιο 250€, ρεύμα 40€, νερό 10€, internet 15€, supermarket 100€, μετακίνηση 30€, αθροίζονται στα 445€.

Που 100€ για supermarket δεν παίζει, εύκολα θα είναι περισσότερα.

 

Θες να μου πεις ότι όλα τα υπόλοιπα που ανέφερα, αθροίζονται στα 45€/μήνα;

 

Μόνο τη θέρμανση να βάλεις, που λόγω κατάστασης του σπιτιού το πιθανότερο είναι να έχει σοβαρές απώλειες, δε θες τα υπόλοιπα για να φτάσεις στο όριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπερβολικά δύσκολα ως καθόλου καθώς πρέπει να μετράς και το τελευταιο cent.Εννοείτε πως την θέρμαναση εδώ ρωτας την ποιά την ξεχνάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς ότι βγαίνει και φθηνότερα;

Ναι, τα περισσότερα προϊόντα που γράφεις δεν έχουν τόσο.

Ενοίκιο 250€, ρεύμα 40€, νερό 10€, internet 15€, supermarket 100€, μετακίνηση 30€, αθροίζονται στα 445€.

 

Θες να μου πεις ότι όλα τα υπόλοιπα που ανέφερα, αθροίζονται στα 45€/μήνα;

Τα άλλα δεν είναι κάθε μήνα, οπότε ναι κάπως βγαίνει. Και δεν μιλάμε καν για συγκατοίκηση κλπ.

 

(Και λάβε υπόψη και αυτό που έγραψα παραπάνω, δεν μιλάμε για μόνιμη κατάσταση).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...